Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

care este cel mai bun Zenit?

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
...si poate stiti si de unde se poate cumpara! :)

#2
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
and one more thing! la banii respectivi ce altceva MAI BUN (daca exista) imi recomandati?

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cel mai bun Zenit e al meu. Zenit E. Proaspat curatat peste tot, vine cu husa din piele de strut siberian (legendele urbane asa zic), piele, blit de studio cu adaptor, stie focus manual pe superbu-i obiectiv Helios 44/2. Apropo, ca un bonus, face poze singur primele 100 de filme, tu numa zii unde vrei si le fac eu. Nu cer mult. 800 euro sau la schimb direct un kit de 350 D. Daca vrei, am ceva si mai bun la banii aia... tot ruseasca. :naughty: Pt detalii contact pe PM. Vorbesc serios, chiar as fi dispus sa renunt la piesa asta de colectie... :console:

#4
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
ha ha

hai oameni buni! fiti serioshi ce dracu'!

#5
papanash

papanash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 24.03.2004
Da, omul e serios. Zenit E este unul dintre cele mai reusite modele Zenit. Ce a urmat dupa ... ma rog ... nici eu nu mi-as da Zenit-ul la un pret foarte mic.

Eu am un Zenit 12XP. Si acesta este un model destul de reusit. Probabil ultimul model reusit. Dupa acesta, a urmat Zenit 122 la care s-a renuntat la otel in favoarea plasticului.

#6
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005
Zenit E este absolut extraordinar. Am unul de 19 ani si tot face poze superbe. Din pacate post-procesarea nu se ridica deloc la inaltime iar distantele pana la primul laborator sunt asa de mari  si consumatoare de timp incat am ales digitalul.  :coolspeak: Aparatul rusesc ramane insa remarcabil.

#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
ƃsta-i "Zenit" E

Edited by djl, 02 July 2005 - 09:20.


#8
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
ŗi cu teleobiectiv

Attached Files



#9
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
mea culpa in cazul asta! chiar credeam ca glumeste...

si totusi... de zenit km ati auzit?

#10
papanash

papanash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 24.03.2004

mcShean, on Jul 2 2005, 12:11, said:

mea culpa in cazul asta! chiar credeam ca glumeste...

si totusi... de zenit km ati auzit?

<{POST_SNAPBACK}>


Mda ... dar nu mai este acelasi lucru. Dupa cum am mai spus, de la 122 s-a renuntat la otel in favoarea plasticului.

Cica astia de la KMZ au in plan un zenit digital. Chestie care mi-a fost confirmata pe e-mail, de catre cineva de la KMZ.
Pe mine unul parca tot un E sau un 12 m-ar atrage mai mult.

Foarte interesante mi se par si camerele Zenit FS. De fapt kit-ul.

Edited by papanash, 02 July 2005 - 18:53.


#11
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005

papanash, on Jul 2 2005, 18:50, said:

Mda ... dar nu mai este acelasi lucru. Dupa cum am mai spus, de la 122 s-a renuntat la otel in favoarea plasticului.

Cica astia de la KMZ au in plan un zenit digital. Chestie care mi-a fost confirmata pe e-mail, de catre cineva de la KMZ.
Pe mine unul parca tot un E sau un 12 m-ar atrage mai mult.

Foarte interesante mi se par si camerele Zenit FS. De fapt kit-ul.

<{POST_SNAPBACK}>



:D  pe cine vrei sa "surprinzi" cu pushcociu' ãla?

au renuntat la metal dar pana la urma un aparat din asta nu e facut sa dai cu el pe jos. bineinteles ca si pe mine ma atrage mai mult unul de fier :) sau ceva aliaj de magneziu decat plasticele lor, dar ca tehnologie E-ul e totusi din 60-si-un pic pe cand KM-ul mai stie si alte chestii cum ar fi aperture priority, shutter priority, 2 poze/sec. si altele... nu se prea gaseste de cumparat in schimb... mai stii alt aparat cat de cat mai deshtept la bani putini? (adica nu canon & co. care is destul de scumpe)

#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
KM suxx. Nu tu compensarea expunerii, setarea manuala a sensibilitatii... :puke:

Nu-i inteleg pe cei ce se incapataneaza sa cumpere Zenit-uri, cand exista aparate japoneze extraordinare pentru doar putin mai multi bani.

#13
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005

Kunzite, on Jul 2 2005, 22:30, said:

KM suxx. Nu tu compensarea expunerii, setarea manuala a sensibilitatii... :puke:

Nu-i inteleg pe cei ce se incapataneaza sa cumpere Zenit-uri, cand exista aparate japoneze extraordinare pentru doar putin mai multi bani.

<{POST_SNAPBACK}>


din pacate eu nu stiu nici unul. ti-as ramane dator daca mi-ai da niste exemple! (oricum pozele pe care le-am facut eu, precum si altele pe care doar le-am vazut - dar toate facute cu zenituri - arata f. bine)

#14
papanash

papanash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 24.03.2004
Exista. Saptamana trecuta am vazut in piata un Pentax K 1000 impecabil  la 1.600.000 iar vanzatorul parea dispus sa mai lase ceva din pret. In aceeasi piata, un alt vanzator, imcerca si el marea cu degetul si incerca sa vanda un Zenit ET, tot impecabil, cu 1.800.000 si nu parea ca ar lasa prea mult din pret.
Deci exista ceva mai bun la acelasi pret. In cazul de fata, la un pret chiar mai mic.
Cu toate astea, nici un aparat nu SUNA ca un Zenit.  :D

#15
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
nu ma prea incanta ideea sa-mi iau un aparat (chiar daca e 1.6mil) pe nevazute! cu alte cuvinte, daca ar fi din TM ar fi si mai bine.

#16
papanash

papanash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 24.03.2004
In TM, in piata Flavia l-am vazut. Poate il mai are.

#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Se pare ca revin la moda zeniturile :D
NU stiu cum de incearca astia sa vanda la preturile alea, ca pe aici se chinuie sa vanda cu 5-600k zeniturile si nu au nici un spor....

#18
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eh... depinde si de starea in care e. Poate avea vopseaua cazuta si sa fie perfect pe dinauntru sau poate arata foarte bine si sa fie varza inauntru.

Si intr-adevar, Zeniturile au un sunet aparte cand declanseaza, nu il poti compara cu orice altceva, nici macar cu un Leica ;)

@papanash: e vorba de ala de 8 mp din threadul de asta-iarna cu zenitul fake?  :lol:

Edited by AlexIP, 03 July 2005 - 18:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate