Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Zona Zell am See - Kaprun

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#127
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postelenna, on 8th April 2012, 13:13, said:

relativ la acest castel, dar si alte obiective din zona pe care le-ai vizitat, as dori sa stiu cum e accesul in interior... ma refer la nr scarilor(exceptand turnul :) ... acolo e f evident) si cat de accesibile sunt... merg cu carje si in scaun cu rotile dar vreau sa vad cat mai mult si mai multe din zona ... multumesc

buna

urmarea pana la castel este foarte usoara, avand un fel de lift in plan inclinat: urcarea dureaza pana intr-un minut; te urci in liftul respectiv de la nivelul parcarii si te lasa la nivelul parterului castelului. Despre urcatul prin castel cred ca e mai dificil, dar asta depinde si de tine. In general in Austria ca de altfel cam peste tot in vest, sunt amenajari pentru a permite persoanelor cu dizabilitati sa poata vizita. Sincer, imi vine greu sa spun acum intrucat nu am urmarit acest aspect la momentul acela.
Ca sa ai o idee, pe langa pozele pe gare le gasesti pe net, pot sa urmaresti si filmul (vechi) "Unde se avanta vulturii", o parte din acesta fiind filmat la castel.

Iti doresc sa te bucuri de tot ce poate oferi zona, intrucat e o zona care merita (ca de altfel toata Austria, eu fiind indragostit iremediabil de aceasta tara)

#128
elenna

elenna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2007

View Postbogwol, on 11th April 2012, 09:33, said:

buna

urmarea pana la castel este foarte usoara, avand un fel de lift in plan inclinat: urcarea dureaza pana intr-un minut; te urci in liftul respectiv de la nivelul parcarii si te lasa la nivelul parterului castelului. Despre urcatul prin castel cred ca e mai dificil, dar asta depinde si de tine. In general in Austria ca de altfel cam peste tot in vest, sunt amenajari pentru a permite persoanelor cu dizabilitati sa poata vizita. Sincer, imi vine greu sa spun acum intrucat nu am urmarit acest aspect la momentul acela.
Ca sa ai o idee, pe langa pozele pe gare le gasesti pe net, pot sa urmaresti si filmul (vechi) "Unde se avanta vulturii", o parte din acesta fiind filmat la castel.

Iti doresc sa te bucuri de tot ce poate oferi zona, intrucat e o zona care merita (ca de altfel toata Austria, eu fiind indragostit iremediabil de aceasta tara)


multumesc mult... la mijlocul lui iulie sunt acolo :)

#129
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare tuturor,

Am o intrebare pentru cei care au ajuns in zona pe la inceputul lui Martie:

Mai este zapada? Intreb in statiuni, ca sus imi inchipui ca nu sunt probleme...

#130
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
anul trecut am fost intre 26 02 si 05 03. zapada era din belsug

#131
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Mersi pentru raspuns :)
Mi-as dori sa mai prind ceva zapada si in statiuni, mai mult pentru cea mica decat pentru noi :)

#132
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postmoki, on 23 decembrie 2012 - 12:16, said:

Mersi pentru raspuns Posted Image
Mi-as dori sa mai prind ceva zapada si in statiuni, mai mult pentru cea mica decat pentru noi Posted Image

in Kaprun gasim zapada pana pe la sfarsitul lui Martie, uneori si Aprilie depinde de an.

#133
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Mersi pentru raspuns business11 :)

Imi doresc ceva zapada, pentru ca pe aici pe unde sunt, nu prea am vazut....si parca nu e iarna... :)

Am citit topicul cap-coada si am gasit destule informatii utile, dar mai intreb:
Ce v-a placut in mod special? Merita sa mergi la Spa in Kaprun? O scoala de schi buna sau care v-a placut? Alte pareri, ponturi, impresii?

Un An Nou Bun tuturor!

#134
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
De schiat pe 31 schia toata lumea intr-o veselie! Era zapada chiar si in Kaprun. Pe muntii din jur nu mai zic. Un ski pass si te duci la Kitzsteinhorn (3029m urca telecabina. pana acolo ai inca doua statii intermediare de unde iarasi poti sa alegi cat vezi cu ochii pe unde sa schiezi) si ai de ales sa schiezi pe  unde vrei.

#135
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Salutare tuturor,

Am revenit dupa un sejur de 8 zile in Kaprun si postez cateva impresii in ideea in care vor fi de ajutor, la fel cum au fost cele precedente pentru mine.

Kaprun in sine mi-a placut.Un orasel mic, cochet numai bun pentru un concediu relaxant.
Preturile in magazine sunt mari, asa ca nu prea ne-am lipit de cumparaturi.
Exista o Billa, un Spar si un magazin in centru(cu preturi ceva mai maricele) de unde te poti aproviziona.
Gasesti peste tot centre de inchirieri pentru echipament de ski/snowboard.
Partiile, chiar si in martie sunt in stare foarte buna, iar pe ghetar este superb.
La Tauren Spa este f frumos, relaxant, ideal dupa o zi pe partii.
Ca fapt divers, am aflat ca nu poti sa si cobori cu telescaunul, doar sa urci(cel putin pe Maiskogel).


Cam asta ar fi asa, la modul general.Daca vrea cineva informatii mai in detaliu, cu placere.

#136
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004

View Postw140, on 15 ianuarie 2012 - 21:38, said:

Pârtii de sanie (Tobogganing/Rodelbahn) în landul Salzburg http://international...tt_Rodeln_e.pdf
PS.
Pârtia naturală de sanie (Rodelbahn) Bramberg are o lungime de 14 km, fiind probabil cea mai lungă pârtie de sanie din lume în întregime luminată, diferenţă de nivel de 1.300 m, coborârea durează între 30 - 50 minute. http://www.rodeln.at...esland=Salzburg
super! de multa vreme cautam asa ceva.
link-ul cred ca s-a actualizat intre timp: http://www.salzburge...tt_Rodeln_e.pdf

#137
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004
ce varianta este mai rapida de a ajunge in Viena in Kaprun:
1. A1+A10 (prin Salzburg) sau
2. prin sud S6+A9+E651

varianta 1 este mai lunga cu 15km dar mai rapida cu vreo 10 minute avand in vedere ca se merge mai mult pe autostrada.
traseul va fi parcurs in jur de 20 decembrie.
personal as prefera a doua varianta asteptandu-ma la peisaje deosebite pe E651 dar mi-e teama un pic de zapada din decembrie. pe de alta parte A1 nu este aglomerat in preajma sarbatorilor?

Edited by cibo, 10 October 2013 - 13:32.


#138
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postcibo, on 10 octombrie 2013 - 13:32, said:

ce varianta este mai rapida de a ajunge in Viena in Kaprun:
1. A1+A10 (prin Salzburg) sau
2. prin sud S6+A9+E651

varianta 1 este mai lunga cu 15km dar mai rapida cu vreo 10 minute avand in vedere ca se merge mai mult pe autostrada.
traseul va fi parcurs in jur de 20 decembrie.
personal as prefera a doua varianta asteptandu-ma la peisaje deosebite pe E651 dar mi-e teama un pic de zapada din decembrie. pe de alta parte A1 nu este aglomerat in preajma sarbatorilor?
daca vrei rapiditate si siguranta, mergi pe A1

#139
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
mergi pe A1, sunt multe portiuni cu 3 benzi, drumul este destul de fluid, in afara de asta daca vrei Pandorf, gasesti acelasi outlet la Salzburg, diferenta e ca ai parcare acoperita, si Outletul e indoor, 85% sunt aceleasi magazine, dar mult mai lejer

peisajul e frumos si in apropiere de Salzburg

#140
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004
pe A1 am tot mers, n-am prins abuteiaje sau aglomeratii (ca pe 8 in DE), dar n-am fost niciodata iarna si nu stiu cum o sa fie in perioada sarbatorilor.
am zis sa schimb putin traseul si peisajul.
Arad - Kaprun o sa-l fac dintr-o bucata, fara prea multe opriri desi am copii in masina. gandindu-ma mai bine vad ca ajung pe E651, unde speram ca drumul sa fie mai tentant dpdv vizual, spre seara ceea ce anuleaza acest avantaj.
ramane A1.

multumesc de raspunsuri :).

#141
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postcibo, on 11 octombrie 2013 - 16:03, said:

pe A1 am tot mers, n-am prins abuteiaje sau aglomeratii (ca pe 8 in DE), dar n-am fost niciodata iarna si nu stiu cum o sa fie in perioada sarbatorilor.
am zis sa schimb putin traseul si peisajul.
Arad - Kaprun o sa-l fac dintr-o bucata, fara prea multe opriri desi am copii in masina. gandindu-ma mai bine vad ca ajung pe E651, unde speram ca drumul sa fie mai tentant dpdv vizual, spre seara ceea ce anuleaza acest avantaj.
ramane A1.

multumesc de raspunsuri Posted Image.

din Arad ajungi fara probleme in maxim 9 ore.

#142
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Numai lucruri frumoase pe acest  topic. As vrea si eu sa ajung acolo cu masina si voiam un sfat... Mi-am propus sa stau vreo 3 zile si sa vizitez ce e de vazut In zona.
Cum ma sfatuiti sa fac pentru a valorifica timpul scurt?
Astea sint citeva locuri adunate din topic care m-ar incinta s ale vad. In ce ordine ar trebui?
Grossglockner
Pasterze funicular railway
Kaiser-Franz-Josefs-Höhe

Liechtensteinklamm
Hohenwerfen castle
Zell-am-see light and water show...

Eu le-am grupat in doua zile... e posibil? ce altceva as mai putea vedea? Grossglockner cum trebuie abordat - plecind din Zell-am-see? nu as vrea sa trec pe linga funicular railway sau alte atractii si sa nu imi dau seama...
Multumesc.

#143
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
kliviu,
poti face lejer traseele asa cum ti le-ai planificat pe zile.
uite aici harta pt grossgrockner si obiectivele de pe traseu, pt a nu rata ceva http://www.grossgloc...enbeschreibung/ . intoarcerea spre zell am see o poti face tot pe soseaua alpina (nu platesti nimic suplimentar, taxa e pe zi/masina) sau (asa cum au facut alti colegi de forum) prin lienz (despre care am aflat de la @danielaionela ca e f frumos), matrei in osttirol, mittersill.
ce-ai mai putea vedea? daca hotelul/pensiunea unde stai e partener zell am see card, atunci ar fi pacat sa nu alegi pt cea de-a 3-a zi ceva din ce-ti ofera http://www.zellamsee...014_english.pdf
suplimentar, poti avea in vedere si http://www.eisriesenwelt.at/ , daca tot ajungi sa vizitezi castelul.

#144
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Multumesc mult  de sfaturi si de linkuri. Ce crezi, e mai bine sa merg cu masina personala sa vezi grossgrocknerul sau sa iau glocknerbusul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate