Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Zona Zell am See - Kaprun

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#145
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
n-am ''studiat'' cum e varianta (orar, frecvanta) cu autobuzul, asa ca nu stiu ce sa zic. parerea mea insa e ca varianta ''bus'' e solutia pt cei care merg fara masina. ceilalti, ar fi pacat sa nu profite de avantajul de-a o avea.

#146
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postkliviu, on 03 iunie 2014 - 15:46, said:

Multumesc mult  de sfaturi si de linkuri. Ce crezi, e mai bine sa merg cu masina personala sa vezi grossgrocknerul sau sa iau glocknerbusul?
clar cu masina personala: te poti opri unde vrei si sa stai cat vrei, fara a depinde de altii

#147
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Cu masina, indiscutabil. Abia m-am intors din zona si iti recomand sa te interesezi de spectacolul de la Zell am See. Acum, in iunie, nu avea loc decat de 2 ori pe saptamana (joi si duminica) la orele 22.00. Dar inca nu incepuse sezonul cu adevarat. Poate au alt program incepand cu luna iulie. Mai dadeau drumul la instalatiile de apa si in cursul zilei, dar nu sunt nici pe departe atat de spectaculoase pe cat e show-ul de noapte.

#148
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postchrismo, on 29 iunie 2014 - 22:41, said:

iti recomand sa te interesezi de spectacolul de la Zell am See. Acum, in iunie, nu avea loc decat de 2 ori pe saptamana (joi si duminica) la orele 22.00. Dar inca nu incepuse sezonul cu adevarat. Poate au alt program incepand cu luna iulie. Mai dadeau drumul la instalatiile de apa si in cursul zilei, dar nu sunt nici pe departe atat de spectaculoase pe cat e show-ul de noapte.

te referi la spectacolul de muzica si dansuri traditionale de pe malul lacului? eu m-am nimerit intamplator (nu stiam de existenta lui) in seara respectiva, dar mi-a placut mult......

#149
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
http://www.zellamsee...vents/seezauber
http://www.zellamsee...s-events/events

#150
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
asta ne era cand am fost eu in 2007. hmmm, devine interesant ca revenire acolo (nu numai pentru asta)......

#151
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Spectacolul a fost minunat. Tematica au fost filmele. Si a fost precedat de un concert sustinut de orchestra orasului Zell am See, care a a avut ca tematica tot muzica de film.

#152
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
a mai calatorit cineva in ultima vreme in aceasta zona?

#153
dansal

dansal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.08.2009

View Postmischaela, on 15 mai 2017 - 09:44, said:

a mai calatorit cineva in ultima vreme in aceasta zona?
Intre 3-10 iulie ajung in zona. Am facut rezervare direct la proprietar dupa ce am studiat ofertele pe pe site-ul local de turism. Pret 560 euro, 7 nopti mic dejun si cardul turistic inclus, lake wiew, 20 metri de lac si de plaja. Beneficiile de pe card ajung la 400 euro.

#154
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdansal, on 21 mai 2017 - 21:59, said:

Intre 3-10 iulie ajung in zona. Am facut rezervare direct la proprietar dupa ce am studiat ofertele pe pe site-ul local de turism. Pret 560 euro, 7 nopti mic dejun si cardul turistic inclus, lake wiew, 20 metri de lac si de plaja. Beneficiile de pe card ajung la 400 euro.
In ce locatia ai facut rezervarea? Banuiesc ca in Zeel am See, intrucat in Kaprun nu este lac. Poti sa dai si numele cazarii? Sper ca locatia are si parcare asigurata, intrucat, din ce imi amintesc eu, Zell nu era chiar f prietenoasa in privinta parcarii.
Cardul turistic e ok, dar nu cred ca ajungi sa beneficiezi de cei 400 euro de care spui intrucat erau/sunt (?) f multe locatii pe care nu ai timp, fizic, sa le vezi in intervalul de timp. Eu am fost in 2007 si intrarile la locatiile acoperite de cardul turistic erau intre 5-15 euro. Banuiesc ca nu s-au scumpit foarte tare. Asta inseamna ca ar trebui sa acoperi cel putin 20 de locatii ca sa ajungi la suma respectiva.

#155
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
In zell am see am luat  de pe 17 iulie. Am rezervat pe booking, 4 nopti, un pic mai sus pe deal, cu vedere la lac, aproape 300 euro. Pe booking scrie ca e inclus si cardul.

Edited by mischaela, 22 May 2017 - 10:44.


#156
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
intrebarea e ... cardul mai e ce a fost ?

#157
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Pai poti sa vezi pe net ce iti ofera. Vezi aici https://www.zellamse...s-bonuspartners

#158
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
Multumesc @bogwol.
Acum cativa ani am citit la pagina 3 a acesui topic postarea lui @andi_d_cluj si de atunci am ramas cu pata pusa Posted Image .
Am studiat tot ce s-a putut gasi pe google si altele ... trebuie sa recunos ca mai ca lumea ca la andi din cluj nu am gasit.
Numai ca toate astea au fost acum vreo 7 ani. Bineinteles ca am stat si pe https://www.zellamse...s-bonuspartners, studiat cardul desi cam greu de inteles, descrierile lui andi fiind mai pe intelesul turistului care nu a mai fost acolo, am studiat si cazarile de pe site comparativ cu ce am gasit pe booking.
Chiar si calendarul cu evenimente din zona ...
intrebarea era ... ce-i nou?Posted Image , sau alte ponturi ale cuiva care a fost recent.

#159
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
ti-ar fi mult mai usor daca ai studia pliantele pe-ndelete. scrie-le celor de la oficiul de turism sa-ti trimita. in plus, pt zona aia se preteaza f bine si salzburgerland card. insa asta se cumpara si merita sa il iei si pe el  daca stai macar 2 sapt.

#160
dansal

dansal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.08.2009

View Postbogwol, on 22 mai 2017 - 07:58, said:

In ce locatia ai facut rezervarea? Banuiesc ca in Zeel am See, intrucat in Kaprun nu este lac. Poti sa dai si numele cazarii? Sper ca locatia are si parcare asigurata, intrucat, din ce imi amintesc eu, Zell nu era chiar f prietenoasa in privinta parcarii.
Cardul turistic e ok, dar nu cred ca ajungi sa beneficiezi de cei 400 euro de care spui intrucat erau/sunt (?) f multe locatii pe care nu ai timp, fizic, sa le vezi in intervalul de timp. Eu am fost in 2007 si intrarile la locatiile acoperite de cardul turistic erau intre 5-15 euro. Banuiesc ca nu s-au scumpit foarte tare. Asta inseamna ca ar trebui sa acoperi cel putin 20 de locatii ca sa ajungi la suma respectiva.
Rezervarea este in Zell am See, Pension Herzog. Proprietarul mi-a facut rezervare si la parcarea de langa Primarie ( pe banii lui). Am descarcat aplicatia Summer-card si beneficiile chiar sunt de aproximativ 400 euro. Telecabinele 132 euro ( 2 persoane), Maiskogel 26, rezervoarele alpine 38, croaziera26, plajele publice 14 euro pe zi, National park Worlds 20, Wildlife Ferleiten 14, piscina interioara 26 pe zi, doar o parte din benificii. Oricum e rentabil, chiar daca ating si 250 euro.

View Postmischaela, on 24 mai 2017 - 12:47, said:

intrebarea e ... cardul mai e ce a fost ?

View Postmischaela, on 24 mai 2017 - 12:47, said:

intrebarea e ... cardul mai e ce a fost ?
https://www.zellamse...en/service/apps Aplicatia de mobil. Poate te ajuta mai mult.

#161
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Salut

Am rugamintea, pentru cei care se intorc din zona, sa dea ceva informatii proaspete; la inceputul lunii septembrie ajung si eu, si mi-ar prinde bine ceva informatii actualizate.
De asemenea, cat mai e vignieta in Ungaria si Austria? Si pe ce perioada? Se mai pot cumpara de la statiile Mol (pentru Ungaria) si, nu sunt singur, de  la OMV pt Austria?

#162
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbogwol, on 26 iunie 2017 - 06:38, said:

Salut

Am rugamintea, pentru cei care se intorc din zona, sa dea ceva informatii proaspete; la inceputul lunii septembrie ajung si eu, si mi-ar prinde bine ceva informatii actualizate.
De asemenea, cat mai e vignieta in Ungaria si Austria? Si pe ce perioada? Se mai pot cumpara de la statiile Mol (pentru Ungaria) si, nu sunt singur, de  la OMV pt Austria?
Daca vorbesti de statiile din romania, eu stiu doar de Mol (nici alea toate), de Omv nu am auzit pana acum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate