Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Zona Zell am See - Kaprun

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#91
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008

View Postdanielaionela, on 16th February 2011, 23:08, said:

In Salzburg poti sa vezi catedrala, fortareata, gradinile Mirabell, casa in care s-a nascut Mozart, toate sunt in centru si usor de ajuns la ele.Poti manca un Sacher la cofetaria hotelului, tot in centru. Impresionanta este Fantana cu cai, tot in centru.Gradinile Mirabell sunt excelente. Multi au fost impresionati si de cimitirul sf Petru, tot in centru, la baza urcarii in fortareata, dar eu n-am intrat in el. Daca ai timp treci si pe la Eagles Nest( Cuibul Vulturilor), e fantastic, este la aproximativ 20-30 km de Salzburg, si este in drumul tau spre Zell am See. Mie drumul asta mi s-a parut cel mai usor de ajuns la Zell, si am fost de cateva ori in zona, am facut-o la pas (de masina )cum se spune.

M-am uitat pe acest site http://www.kehlstein...de/en/index.php referitor la Eagles Nest si pretul e cam piperat 20 euro de persoana cu ghid. Exista oare si variante de vizitare fara ghid ?! Tu cum ai fost ?

#92
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostMrNiceGuy, on 17th February 2011, 16:54, said:

M-am uitat pe acest site http://www.kehlstein...de/en/index.php referitor la Eagles Nest si pretul e cam piperat 20 euro de persoana cu ghid. Exista oare si variante de vizitare fara ghid ?! Tu cum ai fost ?

Se merge fara ghid si preturile sunt aici :

""""Fahrpreise und Öffnungszeiten:

Bus inkl. Aufzug, Erwachsene € 15,50 p. P.

Kinder bis 14. J. € 9,00 p. P.



von Mitte Mai bis 31. Oktober täglich geöffnet.

Erste Bergfahrt: 08:55, anschließend im 25 Minutentakt.

Letzte Bergfahrt 16:00.  Letzte Talfahrt 16:50
"""""

#93
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View PostMrNiceGuy, on 17th February 2011, 17:54, said:

M-am uitat pe acest site http://www.kehlstein...de/en/index.php referitor la Eagles Nest si pretul e cam piperat 20 euro de persoana cu ghid. Exista oare si variante de vizitare fara ghid ?! Tu cum ai fost ?

Fara ghid, se lasa masina intr-o parcare imensa si se iau bilete pentru autobuzul care urca pa sus. Sus nu este cu intrare, vila este transformata in restaurant, dar locul este coplesitor.Biletele se pot lua si numai dus, sau daca te intorci cu autobuzul trebuie sa sapecifici ora. Am vazut persoane care se intorceau pe jos.La urcare este greu de urcat pe jos. Am fost acum 4 ani, nu mai tin minte preturile, dar oricum si atunci era mult, dar merita....

#94
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008

View Postdanielaionela, on 17th February 2011, 22:13, said:

Fara ghid, se lasa masina intr-o parcare imensa si se iau bilete pentru autobuzul care urca pa sus. Sus nu este cu intrare, vila este transformata in restaurant, dar locul este coplesitor.Biletele se pot lua si numai dus, sau daca te intorci cu autobuzul trebuie sa sapecifici ora. Am vazut persoane care se intorceau pe jos.La urcare este greu de urcat pe jos. Am fost acum 4 ani, nu mai tin minte preturile, dar oricum si atunci era mult, dar merita....

Am sa trec pe acolo sa vad ce si cum. Din cate am citit pe site-ul lor http://translate.goo...ical-tours.com/ , la rezervari, pretul ar fi de 50 euro/persoana, ceea ce e mult, cel putin pentru mine. Cu 100 euro (cat ar costa pentru 2 persoane), pot sa mai stau o zi sau sa vizitez alte obiective turistice.

#95
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostMrNiceGuy, on 19th February 2011, 10:53, said:

Am sa trec pe acolo sa vad ce si cum. Din cate am citit pe site-ul lor http://translate.goo...ical-tours.com/ , la rezervari, pretul ar fi de 50 euro/persoana, ceea ce e mult, cel putin pentru mine. Cu 100 euro (cat ar costa pentru 2 persoane), pot sa mai stau o zi sau sa vizitez alte obiective turistice.

  Ti-am scris cu  doua posturi mai sus ca se merge fara ghid si ti-am atasat si preturile si programul [in germana] .Pretul pentru un adult[ autobuz + lift] este de 15,5 E si pentru un copil ,pana la 14 ani ,este de 9 E. Nu trebuie rezervat nimic.

#96
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Acum am vazut doar, scuze  :peacefingers:

#97
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Stie cineva cum e in Zell am See in luna iunie (in prima jumatate), ma refer in general. As vrea sa stiu daca natura e dezmortita si daca se pot face drumetii (as vrea sa vad verdele crud de primavara, nu zapada), avand in vedere ca e zona muntoasa.

Edited by MrNiceGuy, 28 March 2011 - 21:55.


#98
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostMrNiceGuy, on 28th March 2011, 22:54, said:

Stie cineva cum e in Zell am See in luna iunie (in prima jumatate), ma refer in general. As vrea sa stiu daca natura e dezmortita si daca se pot face drumetii (as vrea sa vad verdele crud de primavara, nu zapada), avand in vedere ca e zona muntoasa.

In iunie este deja "  verde" si Milka il paste.  :thumbup: Problema este sa ai vreme frumoasa,fara ploaie.Daca ai posibilitatea ,ia-ti bicicleta cu tine.

#99
kik

kik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2006
A facut cineva calculul cam cat ar economisi 2 persoane cu acest card daca vor sa viziteze obiectivele importante din zona? Ma gandesc ca pentru un sejur de 5-7 zile acest card este necesar avand in vedere multitudinea de obiective la care ai acces gratuit, dar pentru un sejur mai scurt daca pui in balanta cu o cazare mai ieftina care nu ofera acest card oare se merita?
Sejurul este de 3 zile. Ceva sugestii in ordinea importantei obiectivelor turistice imi poate da cineva? Ce trebuie vazut in aceste zile?
Astept parerile si sigestiile voastre.

Multumesc

,

#100
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postkik, on 30th March 2011, 10:23, said:

A facut cineva calculul cam cat ar economisi 2 persoane cu acest card daca vor sa viziteze obiectivele importante din zona? Ma gandesc ca pentru un sejur de 5-7 zile acest card este necesar avand in vedere multitudinea de obiective la care ai acces gratuit, dar pentru un sejur mai scurt daca pui in balanta cu o cazare mai ieftina care nu ofera acest card oare se merita?
Sejurul este de 3 zile. Ceva sugestii in ordinea importantei obiectivelor turistice imi poate da cineva? Ce trebuie vazut in aceste zile?
Astept parerile si sigestiile voastre.

Multumesc

,


pai depinde ce fel de turist esti: daca iti place sa faci drumetii, iti recomand numeroasele chei din zona. De asemenea poti sa urci pe platoul unde se schiaza si sa te plimbi pe acolo.  Poti sa combini intr-o zi platoul cu o vizita la baraje. Neaparat o zi sa o aloci pentru Grosglokner Alpinstrasse.
Cand am primit cardul, acesta mi-a sugerat ce obiective ar merita vazute.
Totusi, pt 3 zile nu se merita achizitia acestuia, mai ales daca in una din zile te duci pe Grosglokner, care nu intra in programul de reduceri/ gratuitati.

#101
kik

kik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2006
Normal ca imi doresc sa vad cat mai mult, dar nu cu pretul de alerga si bifa obiectivele.
O zi e necesara pentru Grosglockner? De dimineata pana seara?
De ajuns sper sa ajung in jurul pranzului sau nu foarte tarziu dupa pranz. As avea deci o jumatate de zi de umplut. A doua zi este zi plina deci sa zicem Grosglockner si Heiligenblut.
Urmeaza a treia zi care este tot zi plina si trebuie umpluta cu ceva obiective din zona si ar mai ramane a patra zi cand trebuie sa plec cam o jumatate de zi de umplut.

Edited by kik, 30 March 2011 - 15:09.


#102
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008

View Postbaril, on 28th March 2011, 19:55, said:

In iunie este deja "  verde" si Milka il paste.  :thumbup: Problema este sa ai vreme frumoasa,fara ploaie.Daca ai posibilitatea ,ia-ti bicicleta cu tine.

Din pacate nu am bicicleta, dar tot voi face drumetii daca vremea imi va permite. Am facut deja rezervarea pentru luna iunie, am gasit 4 nopti de cazare cu mic dejun inclus la 200 euro. In descrierea hotelului scria ca ofera gratuit cardul de vara Zell am See - Kaprun.

Edited by MrNiceGuy, 30 March 2011 - 16:35.


#103
kik

kik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2006
La ce resort ti-ai gasit cazare?
Ai facut rezervare cu plata avans?

#104
Ciuprecator

Ciuprecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2010

View PostMrNiceGuy, on 30th March 2011, 16:34, said:

Din pacate nu am bicicleta, dar tot voi face drumetii daca vremea imi va permite. Am facut deja rezervarea pentru luna iunie, am gasit 4 nopti de cazare cu mic dejun inclus la 200 euro. In descrierea hotelului scria ca ofera gratuit cardul de vara Zell am See - Kaprun.


Referitor ca cardul de vara Zell am See - Kaprun: din cate imi aduc aminte, exista 2 tipuri de card. Unul pe care il dau aproape toti hotelierii/privatii din zona si care e limitat ca si optiuni (cam praf in ochi). Si al doilea pe care il dau doar unele hoteluri (mai scumpe), si care iti ofera mari reduceri sau gratuitati la multe obiective. Sa nu fii surprins cand o sa primesti un card care nu iti ofera tot ce te asteptai.

Eu am cumparat pana la urma un alt card cu vreo 70E pt 6 zile parca, care ofera in primul rand transport gratuit peste tot + telecabine gratuite peste tot (doar 1 data pe zi acelasi traseu). Acest card se ofera si de unii hotelieri, cand sejurul este destul de costisitor (si doar ca parte a unui pachet cu 6 sau 7 zile).

#105
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postkik, on 30th March 2011, 16:00, said:

Normal ca imi doresc sa vad cat mai mult, dar nu cu pretul de alerga si bifa obiectivele.
O zi e necesara pentru Grosglockner? De dimineata pana seara?
De ajuns sper sa ajung in jurul pranzului sau nu foarte tarziu dupa pranz. As avea deci o jumatate de zi de umplut. A doua zi este zi plina deci sa zicem Grosglockner si Heiligenblut.
Urmeaza a treia zi care este tot zi plina si trebuie umpluta cu ceva obiective din zona si ar mai ramane a patra zi cand trebuie sa plec cam o jumatate de zi de umplut.
pentru jumatate de zi: vizita in Zeel am See si tur in jurul lacului sau daca vii/ pleci dinspre/inspre Salzburg, opreste-te sa vizitezi si Werffen Castle. Durata 2-3 ore

#106
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008

View Postkik, on 30th March 2011, 20:24, said:

La ce resort ti-ai gasit cazare?
Ai facut rezervare cu plata avans?

Am facut rezervare la hotelul Landhotel Martha , prin booking .com

#107
HR.Hunter

HR.Hunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.12.2005
Informatii despre cardul Zell am See-Kaprun gasiti aici.  Tot acolo gasiti o brosura in limba romana cu informatii despre card si unde se poate folosi.

Iar pentru curiosi, el arata asa (cardul e in dreapta jos - se dezlipeste de pe coala A4):

Attached File  Card_Zell_and_See_Kaprun.jpg   1.84MB   124 downloads

#108
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Buna seara tuturor si bine v-am gasit!

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii (sunt incepatoare intre ale Austriei). Anul acesta ne-am gandit sa vizitam aceasta tara (nu am mai fost niciodata) si dupa ce am rasfoit cat timp am reusit informatiile de pe forum, ne-am hotarat in principiu pentru Salzburgerland (cazare probabil pe langa Kaprun, nu stiu, nu m-am edificat complet).

O prima intrebare a mea ar fi referitoare la cardul Salzburgerland Card, daca l-a achizitionat cineva... Pe site-ul dedicat http://www.salzburge.../eng/index.html sunt listate atractiile turistice de care se poate beneficia cu acest card, insa citind brosurile pentru respectivele atractii nu-mi dau seama daca intrarea este gratuita (one free admittance etc.) sau se aplica pretul afisat in dreapta...


Am dori sa stam in jur de 6 zile, pe la sfarsitul lunii iunie si deocamdata ne-ar atrage Salzburgul, "transfagarasanul" lor, castelele Werfen si Mautendorf, zona Zell am see - Kaprun...

O a doua rugaminte ar fi daca ati putea sa imi indicati o zona/localitate unde ne-am putea caza si de unde sa ne orientam spre aceste obiective...

Din pacate, inca nu am avut suficient timp sa ma documentez in detaliu (perioada de concediu s-a stabilit in pripa si e singura "fereastra"), asa ca va rog sa ma scuzati daca aceste informatii au mai fost postate deja.

Va multumesc anticipat!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate