Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Zona Zell am See - Kaprun

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#109
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
nu am reusit sa editez mesajul anterior, asa ca intreb aici: care este regimul parcarilor la aceste obiective (cat costa, cum se plateste)? nu de alta, dar am avut doua experiente neplacute in Croatia: una la Dubrovnik unde am alergat 2 ore ca facem rost de fise/monede pentru platit parcarea si a doua cand ni s-a ridicat masina in statiunea in care eram cazati, noaptea la ora 11, pentru ca o lasasem 15 minute intr-un loc nepermis (locul nostru fusese ocupat de altcineva)... Multumesc!

#110
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 elena_j, on 29th May 2011, 19:54, said:

nu am reusit sa editez mesajul anterior, asa ca intreb aici: care este regimul parcarilor la aceste obiective (cat costa, cum se plateste)? nu de alta, dar am avut doua experiente neplacute in Croatia: una la Dubrovnik unde am alergat 2 ore ca facem rost de fise/monede pentru platit parcarea si a doua cand ni s-a ridicat masina in statiunea in care eram cazati, noaptea la ora 11, pentru ca o lasasem 15 minute intr-un loc nepermis (locul nostru fusese ocupat de altcineva)... Multumesc!
de obieci locurile la parcare sunt gratuite; singura exceptie este la cascada Krimml care era de cativa euro (pana in 10)

#111
HR.Hunter

HR.Hunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.12.2005
Asa e. Nu-mi amintesc sa fi platit taxa de parcare pe la obiectivele turistice in Austria (in afara de Krimml, unde am dat vreo 4-5 Euro).

#112
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

 elena_j, on 29th May 2011, 19:54, said:

nu am reusit sa editez mesajul anterior, asa ca intreb aici: care este regimul parcarilor la aceste obiective (cat costa, cum se plateste)? nu de alta, dar am avut doua experiente neplacute in Croatia: una la Dubrovnik unde am alergat 2 ore ca facem rost de fise/monede pentru platit parcarea si a doua cand ni s-a ridicat masina in statiunea in care eram cazati, noaptea la ora 11, pentru ca o lasasem 15 minute intr-un loc nepermis (locul nostru fusese ocupat de altcineva)... Multumesc!
Ai grija in schimb in statiuni, orase, unde parcarile sunt in general foarte scumpe si plata lor obligatorie. Daca sunt parcari subterane platesti la iesire, daca sunt pe strada se gasesc la tutungerii tichetele,si le pui in geam. Sunt anumite hoteluri, pensiuni care dau card cu parcare gratuita,  in general in centrul statiunii unde sunteti cazati, asta in situatia in care va plimbati cu masina prin statiune. Cum spuneau si colegii, in general la obiective nu se plateste parcarea. In Viena in schimb au fost cazuri cand am platit parcare si la obiective. Si in Salzburg trebuie platita parcarea, obiectivele sunt majoritatea in oras si nu au parcare privata. asta in 2007-2008, mai recent nu stiu daca s-a schimbat ceva..

#113
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Va multumesc foarte mult pentru informatii!

#114
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Am sosit din mini concediul petrecut in Austria (4 nopti la Zell am See si 1 noapte la Viena) si vreau sa impartasesc cateva impresii legate acest lucru. Vremea nu a prea tinut cu mine, a cam plouat cate putin in fiecare zi, dar m-am adaptat, cand ploua intr-o zona, imi incercam norocul in alta si a cam tinut strategia.
   Astfel in prima zi, care a inceput cu soare si cer senin, am vizitat soseaua alpina Grossglockner care m-a lasat fara cuvinte. Peisaje de wallpaper, ape limpezi de munte (fara pet-uri), pajisti verzi (fara pungi in vant, hartii sau locuri de gratar), o multime de lacuri albastre, muzee, puncte de belvedere, soseaua impecabila, nu trebuie sa ocolesti vreo groapa sau denivelare cu toate ca soseaua te duce undeva la peste 2500 metri altitudine (ce or fi vazut domnii de la TopGear la Trasfagarasanul nostru atat de mirific nu pot sa imi dau seama). Am fost si la ghetarul Pasterze, care din pacate in vreo 10, maxim 15 ani nu cred ca va mai exista datorita degradarii sale, asa ca daca mai doriti sa calcati pe el. grabiti-va. Sunt puse acolo niste repere din 5 in 5 ani, incepand cu anul 1980 pentru ca turistul sa isi de-a seama de ritmul alert in care ghetarul se degradeaza. M-a uimit faptul cand am citit ca in urma cu 20.000 de ani avea peste 200 km lungime. Tot aici se pot vedea marmotele si ibexes (un fel de capre de munte). Din pacate dupa amiaza a inceput sa ploua si s-a lasat ceata, bine ca am apucat sa vad peisajele pe drumul de dus. Taxa de vizitare 29 euro/masina.
   A doua zi am vizitat ghetarul Eisriesenwelt din Werfen (e si un castel acolo, dar nu l-am vizitat), la fel superb, atat drumul pana acolo ca si in interior, unde insa nu ai voie sa faci fotografii, singurele surse de iluminat fiind lampile cu carbid si panglicile de magneziu. Din fericire aici ghetarul se regenereaza si chiar creste de la an la an, daca aveti posibilitatea si drum pe acolo nu ratazi ocaztia sa il vizitai, merita toti banii, spectacolul oferit de ghid prin iluminarea formelor ghetarului cu lumina de la panglica de magneziu te lasa cu gura cascata. Taxa de vizitare e de 19 euro/persoana.
   Dupa ghetar am vizitat "Liechtensteinklamm" un defileu ingust pe un curs de apa la capatul caruia (de fapt la inceput, ca vizita incepe de la iesirea din chei) e o cascada. M-a impresionat cum au amenajat acolo traseul astfel incat si cel de 10 ani si cel de 70 sa poate vedea peisajul. Tariful 4 euro/persoana.
    A treia zi am incercat sa vad cascada de la Krimml si soseaua alpina Gerlos, dar a inceput sa ploua marunt si sa se cam lase ceata asa ca am abandonat planul. La intoarcere spre Zell am See am ocolit pe un drum laturalnic spre Pass Thurn si apoi neprogramat, am mers pana la Salzburg unde am vizitat castelul Hohen, Domul si m-am plimbat pe stradutele inguste. Taxa 10 euro/persoana.
    A patra zi am vizitat "Kitzlochklamm" tot un defileu ca si la Liechtensteinklamm, dar parca mai spectaculos si mult mai lung. La fel m-a impresionat amenajarea traseului si peosajul in sine. Tariful 4 euro/persoana.
    La Viena am vizitat Gradina Zoologica, Casa Desertului, Casa Palmierilor si am urcat la Gloriette. Taxa, un pic peste 20 euro/persoana, dar merita fiecare cent.
    Cam atat din micul meu concediu petrecut pe meleagurile Austriei, sper ca peste un an sau doi sa pot petrece macar 7 nopti in aceasta frumoasa tara pentru ca mai sunt multe de vazut. Un obiectiv am sa il revad cu siguranta: soseaua alpina Grossglockner .

#115
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 MrNiceGuy, on 14th June 2011, 13:53, said:

A doua zi am vizitat ghetarul Eisriesenwelt din Werfen (e si un castel acolo, dar nu l-am vizitat), la fel superb,
ai pierdut mult. e unul din cele mai spectaculoase castele de aparare vazuate de mine. daca mai ai ocazia sa ajungi in zona, iti recomand sa te opresti si sa il vizitezi; durata vizitei: cca 2 ore (daca prinzi si demonstratia cu pasari rapitoare, mai adauga cca 1 ora)
privelistea asupra vaii din turnul castelului este absolut colosala

Edited by bogwol, 16 June 2011 - 21:05.


#116
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 22.02.2011

 Iahimardna, on 6th August 2010, 10:58, said:

Recomand si 2 hoteluri unde a fost excelent, cu un raport calitate / pret foarte bun.

152 EUR, 2 persoane, 4 nopti cu mic dejun
Hotel Helvetia, Ischgl, Tirol (http://www.helvetia.ischgl.at/)

392 EUR, 2 persoane, 4 nopti cu demipensiune
Hotel Birkenhof, Solden, Tirol (http://www.birkenhof...dex.php?lang=en)

mi se par preturile f mari acum pe criza, pt ca poti gasi la aceste preturi ceva prin alte parti, care include si transportul cu AVIONUL

#117
bubulina2007

bubulina2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2008

 nasty2, on 28th June 2011, 15:03, said:

mi se par preturile f mari acum pe criza, pt ca poti gasi la aceste preturi ceva prin alte parti, care include si transportul cu AVIONUL

Poate Solden sa fie mai scump, insa mereu statiunea asta a fost peste medie. Calitatea insa face toti banii.
Noi in Kaprun am platit pentru un apartament de doua persoane 240 eur pe 6 nopti. La aceasta suma se adauga taxa de curatenie de 30 eur ce se achita la sfarsitul sejurului.
Mi se pare un pret excelent tinand cont de ce conditii beneficiezi.

Edited by bubulina2007, 29 June 2011 - 21:23.


#118
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 nasty2, on 28th June 2011, 15:03, said:

mi se par preturile f mari acum pe criza, pt ca poti gasi la aceste preturi ceva prin alte parti, care include si transportul cu AVIONUL

Despre ce criza e vorba? Ca daca vorbim despre Austria (sau orice UE), vorbim povesti.

#119
NUTI66

NUTI66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.03.2008

 denky, on 30th June 2011, 07:30, said:

Despre ce criza e vorba? Ca daca vorbim despre Austria (sau orice UE), vorbim povesti.
  


nu s-a mai intors nimeni din zona??? Noi plecam sambata in Zell iar prognoza meteo arata sumbru: frig si ploi in fiecare zi...Frig insemnand pana in 20 C..Nici nu stiu daca o jacheta de primavara e suficienta...Altfel imi inchipuiam eu vremea la sfarsit de iulie...Vreau informatii.....

#120
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 NUTI66, on 21st July 2011, 17:35, said:

nu s-a mai intors nimeni din zona??? Noi plecam sambata in Zell iar prognoza meteo arata sumbru: frig si ploi in fiecare zi...Frig insemnand pana in 20 C..Nici nu stiu daca o jacheta de primavara e suficienta...Altfel imi inchipuiam eu vremea la sfarsit de iulie...Vreau informatii.....
Zell am See nu este la altitudine prea mare asa ca nu ar trebui sa fie prea frig dar la munte vremea e schimbatoare. Eu am fost in 2007 la St Johann si a fost perfect, ziua cald, noaptea putin mai racoare. Anul urmator am fost intr-o localitate la 1200m inaltime , a fost destul de racoros si ploios iar in vara lui 2009 a fost atat de cald ca nu-mi venea sa cred. Trecuse de 30 grade ajunsese la vreo 31-32. Am plecat intr-o excursie de o zi in Elvetia intr-un orasel la peste 2500m si... surpriza au fost 36 grade. Am fost atat de de deziluzionat incat anul urmator nu am mai vrut in Austria. Noi plecasem sa ne racorim, nu sa ne coacem. Asa e vremea La munte, la noroc.

#121
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 NUTI66, on 21st July 2011, 17:35, said:

nu s-a mai intors nimeni din zona??? Noi plecam sambata in Zell iar prognoza meteo arata sumbru: frig si ploi in fiecare zi...Frig insemnand pana in 20 C..Nici nu stiu daca o jacheta de primavara e suficienta...Altfel imi inchipuiam eu vremea la sfarsit de iulie...Vreau informatii.....

De obicei ploaie inseamna 1-2 ore/zi dupa care iese soarele si poti face linistit ce ti-ai propus
Racoros inseamna ca peste tricou sa iti mai iei un hanorac - pentru mine a fost sufiecient de fiecare data (binenteles, asta depinde si de toleranta fiecaruia la frig; fetele sunt mai friguroase ca baieti :))

#122
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
partie de sanius este in Kaprun ?

#123
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008

 4rings, on 10th January 2012, 20:47, said:

partie de sanius este in Kaprun ?


Tobogganing...cum zic ei, gasesti  in Piesendorf( e un fun park de iarna foarte interesant) si mai gasesti in Zell Am See, pe SchmittenStrase , biletele se iau de la CityExpress si se merge cu autobuzul pana la Trassexpress,e deschis in abele locatii pana seara tarziu 9pm. Ambele locatii sunt la cateva  zeci de minute cu masina de kaprun in functie de aglomeratie.

#124
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008

 4rings, on 10th January 2012, 20:47, said:

partie de sanius este in Kaprun ?
Pârtii de sanie (Tobogganing/Rodelbahn) în landul Salzburg http://international...tt_Rodeln_e.pdf

PS.
Pârtia naturală de sanie (Rodelbahn) Bramberg are o lungime de 14 km, fiind probabil cea mai lungă pârtie de sanie din lume în întregime luminată, diferență de nivel de 1.300 m, coborârea durează între 30 - 50 minute. http://www.rodeln.at...esland=Salzburg

Edited by w140, 15 January 2012 - 21:40.


#125
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 13.01.2008
Natural Toboggan Run: Wildkogel, 14 km long (“the
world’s longest toboggan run”); ride up on the
Wildkogel lifts; floodlit until 10:00 p.m.;
Every Tuesday and Friday ride up on the
Smaragdbahn lift in Bramberg and the Wildkogelbahn
lift in Neukirchen 6:30 p.m.

Ce sa inteleg de-aici ? Ca instalatia pe cablu ce deserveste aceasta partie functioneaza doar martea si vinerea ?!? Sau ca martea si vinerea au program prelungit pana la ora 18.30
Faptul ca-i iluminata pana la ora 22.00 l-am priceput.
A fost careva prin zona si are ceva info mai concrete ?

#126
elenna

elenna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2007

 bogwol, on 16th June 2011, 22:04, said:

ai pierdut mult. e unul din cele mai spectaculoase castele de aparare vazuate de mine. daca mai ai ocazia sa ajungi in zona, iti recomand sa te opresti si sa il vizitezi; durata vizitei: cca 2 ore (daca prinzi si demonstratia cu pasari rapitoare, mai adauga cca 1 ora)
privelistea asupra vaii din turnul castelului este absolut colosala


relativ la acest castel, dar si alte obiective din zona pe care le-ai vizitat, as dori sa stiu cum e accesul in interior... ma refer la nr scarilor(exceptand turnul :) ... acolo e f evident) si cat de accesibile sunt... merg cu carje si in scaun cu rotile dar vreau sa vad cat mai mult si mai multe din zona ... multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate