Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Zona Zell am See - Kaprun

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#1
andi_d_cluj

andi_d_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2008
Pentru cei care ati fost in zona respectiva as dori dak puteti sa imi oferiti informatii despre locuri de cazare la care ati stat, la preturi intre 20-30E / persoana. Eventual si mic dejun. Mentionez ca vreau sa plec in concediu in a doua jumatate a lunii august. Va multumesc!

#2
alcatel

alcatel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.01.2007
Gasesti fara probleme la 50-60 e/camera pe noapte cu mic dejun.

http://www.zellamsee...guesthouses/en/

#3
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
la 50-60 euro/camera (2 persoane) gasesti si cu demipensiune, ceea ce iti si recomand; iesi mai ieftin decat daca ai plati cina separat

#4
andi_d_cluj

andi_d_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2008
A stat cineva la apartamentele Kristall din Zell Am See? Am gasit un apartament la 100E / noapte pentru 6 persoane, in perioada de varf. Credeti ca e un pret rezonabil?

#5
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008

View Postandi_d_cluj, on 29th March 2010, 23:21, said:

Pentru cei care ati fost in zona respectiva as dori dak puteti sa imi oferiti informatii despre locuri de cazare la care ati stat, la preturi intre 20-30E / persoana. Eventual si mic dejun. Mentionez ca vreau sa plec in concediu in a doua jumatate a lunii august. Va multumesc!

Salut,

Atasez un fisier cu documentarea mea de anul trecut pentru cazare in zona Kaprun_Zell.
Eu am stat pana la urma la Haus Ripper, in Kaprun, excelenta din toate punctele de vedere.
Attached File  Cazare_Austria_2009.doc   48.5K   647 downloads

Vacanta placuta in august!

#6
HR.Hunter

HR.Hunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.12.2005
Salutare tuturor.

Vom merge in august in Germania si Austria si am avea nevoie de un sfat cu privire la alegerea unei pensiuni in Kaprun.
Am gasit vreo 4 pensiuni care au camere disponibile in perioada in care vom fi noi acolo si care se incadreaza in buget.

Puteti sa ne recomandati una dintre ele? Am atasat si o harta cu locatia fiecareia in kaprun, desi nu cred ca e un criteriu atat de important.

Pensiunile sunt:

1. Pension Fischer
2. Pension Hauserhof
3. Pension Oberlehenhof
4. Haus Ripper

Multumim!
Attached File  Pensiuni_Kaprun.jpg   205.62K   227 downloads

#7
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Orice ai alege vei fi multumit...tot ce vezi in poze pe site vei gasi si acolo. Depinde de bugetul pe care il ai si de gusturi...toate arata bine.
Vezi daca cineva de pe aici a stat la vreo pensiune din cele alese de tine...dar trebuie ceva rabdare...incearca cu search.
Vacanta placuta!

#8
HR.Hunter

HR.Hunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.12.2005
Multam pentru incurajare. Cam asta era ideea, sa gasesc pe cineva pe aici care sa fi stat pe una din pensiunile respective.
Oferta e asemenatoare la toate cele 4 pensiuni, 300-340 Euro pentru 4 nopti, 2 adulti si un copil.
Ce nu ne avantajeaza este ca majoritatea vor banii in avans pentru o rezervare ferma.

#9
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostHR.Hunter, on 18th June 2010, 18:57, said:

Multam pentru incurajare. Cam asta era ideea, sa gasesc pe cineva pe aici care sa fi stat pe una din pensiunile respective.
Oferta e asemenatoare la toate cele 4 pensiuni, 300-340 Euro pentru 4 nopti, 2 adulti si un copil.
Ce nu ne avantajeaza este ca majoritatea vor banii in avans pentru o rezervare ferma.

Salut Hunter !  Am mai spus-o pe undeva pe aici , pe forum,  ca  nu trebuie sa crestem PIB-ul  Austriei aruncand cu banii in ei. Un apartament fara fitze, de 4 persoane ,vara, trebuie sa coste max.50 Euro, fara sauna ,fara jacuzzi. fara mancare, etc. Eu asa am stat in Austria de cate ori am fost cu familia.Perioada minima trebuie sa fie de 5 zile. Nu fa nicio rezervare, gasesti la fata locului daca ajungi pana in ora 20.

#10
HR.Hunter

HR.Hunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.12.2005
@baril - ai un site unde pot vedea/gasi asemenea apartamente? Sunt deschis la mai multe variante.

#11
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostHR.Hunter, on 19th June 2010, 09:27, said:

@baril - ai un site unde pot vedea/gasi asemenea apartamente? Sunt deschis la mai multe variante.

Nu te lua dupa site-uri ! acelea sunt orientative. La fata locului gasesti apartamente care nu sunt pe net si pe de alta parte poti negocia. Daca ajungi pana la ora 17-18, mai gasesti deschis la biroul de informatii, care exista in orice statiune austriaca si se gaseste in centru sau la primarie . Ei iti gasesc ceea ce iti trebuie si de asemenea poti obtine pliante gratis cat sa umpli un portbagaj. Daca ajungi prea tarziu si gasesti inchis, de regula in fata biroului se afla un panou cu harta statiunii si cu pensiunile goale semnalizate printr-un beculet. Ai un telefon gratuit cu care poti lua legatura direct cu proprietarii. In alte locuri gasesti touch screeen-uri unde poti vizualiza oferta apartamentelor libere si adresele de contact. Eu am stat acum 3 ani cu familia [ 4 pers.], fara rezervare, cu sosire la ora 20, dar pe lumina, in Gosau. Apartamentul nu era pe net, dar era in oferta biroului de informatii.Proprietarul a venit dupa noi pana la biroul de informatii si ne-a condus pana la apartament , care avea 60 mp. un living cu bucatarie, 2 dormitoare, baie hol, balcon.Initial a cerut 50 euro si a lasat la 40 cu toate cheltuielile incluse ,inclusiv taxa de statiune.Asta se intampla  in luna august ,pe la inceput. Pentru ca ne-am simtit excelent, am fost si anul urmator in primavara, la schi. Am platit 50 euro [ incalzeste cu combustibil lichid] . Alta data am stat langa Ossiacher See[ lac, munte, paradis...] , intr-un apartament de 54 mp, cu 40 euro, tot fara rezervare si tot in august[ sezon de varf]  Si exemplele pot continua.
Du-te linistit , ca nu vei dormi la " Unchiu'n gara". Cauta locatiile mai linistite, mai departate de drumul principal.O cazare negociata bine nu inseamna neaparat o economie in bugetul vacantei ci bani mai multi pentru vizite, intrari la  obiective ,etc. Asa ca, Gute Fahrt !

#12
Iahimardna

Iahimardna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.03.2010

View PostHR.Hunter, on 18th June 2010, 14:00, said:

Vom merge in august in Germania si Austria si am avea nevoie de un sfat cu privire la alegerea unei pensiuni in Kaprun.
Am gasit vreo 4 pensiuni care au camere disponibile in perioada in care vom fi noi acolo si care se incadreaza in buget.

Puteti sa ne recomandati una dintre ele? Am atasat si o harta cu locatia fiecareia in kaprun, desi nu cred ca e un criteriu atat de important.
Asa cum spuneati, oferta este asemanatoare dar . . . am vazut ca unele au inclus si Zell - Kaprun Card si atunci acelea ar fi mai avantajoase.

Vedeti si http://web.kaprun.at/trauner/ unde au stat multi romani (si colegul BOGDAN DSN). Referitor la pret ar fi mai bine cu demipensiune. La Trauner se fac reduceri la Zell - Kaprun Card.

#13
HR.Hunter

HR.Hunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.12.2005
@Iahimardna - merci de sugestie, dar Trauner nu are locuri disponibile in perioada in care vrem sa mergem noi.

#14
max888

max888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.06.2009
Plec la Kaprun in luna iulie, cazare la apartament. Poate cineva sa-mi ofere sfaturi cu privire la preturi mancare market / restaurant, drumuri, ...... si orice credeti ca e bine de stiut. Va rog!

#15
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmax888, on 22nd June 2010, 18:43, said:

Plec la Kaprun in luna iulie, cazare la apartament. Poate cineva sa-mi ofere sfaturi cu privire la preturi mancare market / restaurant, drumuri, ...... si orice credeti ca e bine de stiut. Va rog!


Am fost in Kaprun ,dar doar in vizita ,inclusiv barajul si " funicularul ucigas".Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, dar nu cred ca este o locatie fericita de cazare vara, daca nu cumva vrei sa schiezi pe Kitzsteinhorn. Este o statiune scumpa, careia i s-a dus vestea si printr-un nefericit eveniment si care alaturi de Zell am see , are o buna mediatizare in RO. Daca totusi vrei sa te cazezi mai multe zile,si sa iti faci o baza de plecare, ia un apartament.[ferienwohnung], neclasificat[fara margarete] ,si fara mic dejun. O data ce ai bucatarie poti sa-ti faci singur cafeaua si sandwich-urile cu marfa de la Lidl,ceea ce desigur vei primi si de la gazda pentru 5 euro in plus de persoana. [ vorbesc din experienta]Sa vizitezi Krimmlwasserfalle, Kitzbuhel ,Liechstensteinklamm, Bad Gastein, si bineinteles "Transfagarasanul" austriac , Grossglocknerstrasse, numai sa ai frane bune.
Austria este o tara minunata si cred ca este tara care isi merita oamenii si.... invers. Sa ai o vacanta placuta!

#16
b4nite4u

b4nite4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2010
Stie cineva cat costa telefericul, la Kaprun, pana sus pe Kitzsteinhorn? Din cate am studiat, sunt trei segmente de parcurs cu telefericul pana sus. Vreau sa urc cu pustiul la 3000 m.

#17
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008

View Postb4nite4u, on 25th June 2010, 06:44, said:

Stie cineva cat costa telefericul, la Kaprun, pana sus pe Kitzsteinhorn? Din cate am studiat, sunt trei segmente de parcurs cu telefericul pana sus. Vreau sa urc cu pustiul la 3000 m.

vezi aici: http://en.kitzsteinh...ill_Tickets.htm

Daca stai mai multe zile renteaza sa iei un Hike and Swim Ticket care iti ofera pentru 6 zile consecutive gratuitate pe transportul pe cablu atat in Kaprun (Kitzsteinhorn) cat si pe Schmittenhohe (in Zell am See), plus gratis transportul cu autobusul Kaprun=Zell si e numai vreo 67 euro/pers. Eu am luat acest card (ticket) si l-am folosit intens.


View PostHR.Hunter, on 18th June 2010, 13:00, said:

Salutare tuturor.

Vom merge in august in Germania si Austria si am avea nevoie de un sfat cu privire la alegerea unei pensiuni in Kaprun.
Am gasit vreo 4 pensiuni care au camere disponibile in perioada in care vom fi noi acolo si care se incadreaza in buget.

Puteti sa ne recomandati una dintre ele? Am atasat si o harta cu locatia fiecareia in kaprun, desi nu cred ca e un criteriu atat de important.

Pensiunile sunt:

1. Pension Fischer
2. Pension Hauserhof
3. Pension Oberlehenhof
4. Haus Ripper

Multumim!

Eu am stat anul trecut la Haus Ripper si am fost foarte multumit. E la capatul dinspre castel al statiunii si e multa liniste.
Gazdele foarte primitoare, stiu engleza. Totul e foarte curat, bine pus la punct.

Attached File  Pensiunea_Ripper.jpg   192.22K   366 downloads       Attached File  vedere_de_la_balcon.jpg   240.83K   305 downloads

Edited by saxonul, 25 June 2010 - 11:44.


#18
b4nite4u

b4nite4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2010

View Postsaxonul, on 25th June 2010, 12:33, said:

vezi aici: http://en.kitzsteinh...ill_Tickets.htm

Daca stai mai multe zile renteaza sa iei un Hike and Swim Ticket care iti ofera pentru 6 zile consecutive gratuitate pe transportul pe cablu atat in Kaprun (Kitzsteinhorn) cat si pe Schmittenhohe (in Zell am See), plus gratis transportul cu autobusul Kaprun=Zell si e numai vreo 67 euro/pers. Eu am luat acest card (ticket) si l-am folosit intens.




Eu am stat anul trecut la Haus Ripper si am fost foarte multumit. E la capatul dinspre castel al statiunii si e multa liniste.
Gazdele foarte primitoare, stiu engleza. Totul e foarte curat, bine pus la punct.

Attachment Pensiunea_Ripper.jpg       Attachment vedere_d...a_balcon.jpg


Multumesc pentru raspuns. O sa ma cazez in zona Werfen si o sa merg la Kaprun o zi sau doua, pentru Kitzsteinhorn, castel si, eventual, baraje. In ce ordine credeti ca ar trebui sa o fac? Merita toate aceste obiective? Mai sunt si altele in zona?
Aici vorbeste despre ceea ce cred eu?
http://en.kitzsteinh...-see-ticket.htm    adica pot sa urc la 3029 si sa ma plimb si pe lac la Zell am See in 28 e de persoana? De unde iau biletele? Aaaaa, mai aveam vreo 233 de intrebari, dar le pun mai tarziu. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by b4nite4u, 25 June 2010 - 16:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate