Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

bariera de infrarosu cu senzorii dintr-un mouse

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
Da eu nu vreau sa fac asa ca in linkul respectiv deoarece nu am materialele necesare as vrea sa fac ceva in genu asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t0FTzUhdg3w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dar nu prea inteleg schema si ce fel de laser este folosit?
sau asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1k9bZklac6Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by badboy6000, 23 March 2010 - 16:04.


#20
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Pai daca tot zici ca ai un mouse si n-ai ce face cu el, o sa gasesti in interior fototranzistori pe care ii poti folosi in montajul tau. Daca nu ma insel, fototranzistorii din mouse sunt sensibili doar la IR, asa ca nu o sa faci nimic cu un laser. Daca ai o fotorezistenta la indemana se schimba treaba si poti folosi si laserul exact ca in primul film. Ti-am dat mai jos o schema generala. Cam asa ar trebui sa faci si folosesti un led IR pe care il aliniezi cu fototranzistorul. Daca faci rost de fotorezistenta inlocuiesti fototranzistorul cu fotorezistenta. Poti folosi releul sa comanzi ceva, sau poti pune sirena direct in locul lui daca se potriveste.

Attached Files


Edited by nightmare392, 23 March 2010 - 18:14.


#21
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
Da foarte utila informatia dar ai putea sa imi detaliezi umpic poate si schema ..imi mai dai niste explicati te rog?
Multumesc!!!

#22
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Sunt multe posibilitati de a face o astfel de schema. Important este  daca ai acces la anumite componente. Uneori este cel mai bine sa faci o lista cu ce ai, ca sa gasim o solutie sa le  combinam... :D
Pe de alta parte, fiecare schema  are si avantaje si dezavantaje.
Cele mai simple folosesc un emitator intr-o parte si un receptor in partea opusa, dar fiecare are nevoie de alimentare separata si asta implica fire suplimentare intre punctele de instalare.
Daca se doreste ca emitatorul si receptorul sa fie de aceeasi parte, deci se simplifica numarul de fire la montare,  se folosesc de exemplu oglinzi, dar aici intrevine problema reglarii corecte a oglinzilor. Orice dereglare va duce la declansari false.
O alta solutie sunt detectoarele sensibile la lumina infrarosie, acele detectoare PIR, care permit controlul pe o arie mai extinsa, sunt mai tolerante la montare, dar sunt mai scumpe.

In cazul de fata  o solutie este sa folosesti receptorul din mouse si ca emitator, brelocul laser.
Pentru ca schema sa functioneze timp indelungat, emitatorul laser trebuie sa fie alimentat la un curent mai mic decat cel de acum, asta se rezolva prin inserierea unei rezistente suplimentare, serie cu dioda laser.
O prima etapa este sa identifici componentele utile din mouse, pune cateva fotografii cu detaliile respective si te vom ghida ce anume trebuie sa recuperezi sau sa modifici.

Edited by mister_rf, 24 March 2010 - 06:42.


#23
simmyd

simmyd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.05.2007
Fototranzistorii din mouse sunt sensibili doar la ir. Poti face in felul urmator, ca receptor foloesti schema din stanga http://bobtech.ro/sc...orir/index.html , ca emitator o banala dioda ir. Ambele le asezi in acelasi plan (pui ceva intre ele ca sa nu treaca lumina direct) , cand in fata lor apare un obiect  lumina de la emitator se reflecta si ajunge la receptor, ledul se aprinde.. de aici poti face orice vrei. Ai grija daca folosesti in incapere becuri cu incandescenta, emit ir.

#24
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ideea nu este noua, dar asa nu va functiona corect de fiecare data... Cerinta principala este ca obiectul sa reflecte lumina IR catre fototranzistor. In 90% din cazuri acest lucru nu se va intampla sau  distanta va fi foarte, foarte mica.
O schema asa de simpla poate functiona doar ca bariera optica cu intreruperea fluxului luminos, cel cu elementul de emisie si receptie situate la capetele barierei.
Pentru situatia descrisa de tine semnalul trebuie modulat in impulsuri si la receptie amplificat, in cazul cel mai simplu cu un receptor integrat de tip TSOP.
Eu repet, noi putem sa gasim o multime de scheme, dar asta nu-l ajuta acum, mai mult il incurca, important este sa specifice ce are el la indemana, ca sa nu-l punem sa alerge aiurea dupa componente...

#25
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
o sa fac niste poze cat de curand ca sa puteti sami explicati mai bn  :D

#26
Al3x18

Al3x18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 24.09.2007
Un mouse optic ar functiona cu laserul pe care il ai deja...iar in locul LED-ului conectezi placuta dintr-un ceas desteptator de 2 lei.  <_<

Edited by Al3x18, 25 March 2010 - 17:43.


#27
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
Am atasat ceva poze cu mouseul si as dori sa ma ajutati si sami spuneti cam de ce am nevoie din el


[size=7]SCUZE PENTRU CALITATEA IMAGINILOR DAR......LIPSA DE APARAT
Pozele sunt facute cu telefonul:D[/siz]

Attached Files


Edited by mister_rf, 27 March 2010 - 05:09.
font normal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1


#28
Al3x18

Al3x18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 24.09.2007
Vad ca pana la urma este vorba de un mouse optic nu cu bila dupa cum s-a crezut. Poti pune in aplicare ideea mea.

Edited by Al3x18, 27 March 2010 - 00:26.


#29
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
da dar eu nu stiu ce sa iau din acel mouse si cum sa fac daca mai ajuta cu o schema facuta de tn in paint;P
Mersi!!!
Si ink cv ce folosesc din acel mous unde alimentez si .....

#30
Al3x18

Al3x18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 24.09.2007
Placa o lasi asa cum este pentru usurarea muncii tale. Nu iti mai ramane decat sa o alimentezi si sa conectezi in locul ledului, o placa de ceas desteptator. Alimentarea o gasesti ori identificand 2 fire rosu si negru, celelalte 2 alb si albastru le tai, ori direct pe condensatorul marcat in poza. Desfa un ceas desteptator made in china si identifica alimentarea cu + si -. apoi vezi ca este o tablita ce atinge placa in 2 puncte numai atunci cand un pinion ii permite asta (la ore setate). acele 2 contacte trebuiesc unite intre ele. Desfa eventual un ceas si pune poza cu placa.

Attached Files


Edited by Al3x18, 27 March 2010 - 00:45.


#31
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
Eu cred ca ceva in genu vine dar habar nu am ce folosesc care e fotodioda sau fototranzistorul din mouse cum le leg si toaate ale a daca ma puteti ajuta va rog sa o faceti nu va fie lene sa scrieti:P9glumeam)
Multumesc pentru atentia acordata

cred ca modelol dat de tine nu este prea bun distanta va fi foarte mica si alarma se va declansa doar daca atingi acel senzor

Attached Files



#32
Al3x18

Al3x18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 24.09.2007
Daca senzorul, oglinda si sursa de lumina sunt FIXE, iti va merge foarte bine.

Edited by Al3x18, 27 March 2010 - 00:50.


#33
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
la ce te referi la schema mea sau la cea data ca ex de tn?

#34
Al3x18

Al3x18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 24.09.2007
Oricare dintre exemple, deoarece lumina este trimisa intr-un fascicul. Adaugand si o oglinda, distanta se dubleaza si devine si mai sensibil.

Edited by Al3x18, 27 March 2010 - 00:56.


#35
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
eu as prefera schema mea dar care este fotodioda sau fototranzistorul din mouse ?

#36
Al3x18

Al3x18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 24.09.2007
In mausul acela nu ai nici fototranzistor si nici fotodioda. Doar un senzor pe care nu cred ca il poti folosi fara componente aditionale. Cauta un mouse vechi (cu bila) si foloseste schema lui nightmare392.

Attached Files


Edited by Al3x18, 27 March 2010 - 01:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate