Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Ce sa aleg?..Fabia(1.4tdi), VWpolo sau Ford Focus?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
@Tyby: frumos post ;)

Io am luat Citroenu' C4 ca un exemplu ce mi'a venit in minte la categoria "masina pana'n 14.500Eu". Nu de alta, da' io n'as da nici 6mii pe'o Fabie, sa nu mai zic 15K. Bani la care, repet, iti iei masina.

Cat despre C4 ca particularitate si "servisurile" ei, tot urmarind topica dedicata mi'a cam trecut de 'coupe' :D

#38
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Pana la urma cred ca initiatorul topicului a luat-o pe cararea de lang sosea. Nu de alta dar pare mai interesat de sadomasochism acum decat de alegerea noii taraboante. Ce putin asa vad eu cu privirea agera de soim miop ce scruteaza ariile SP. Sa imi sterg ochelarii?

#39
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005

Cristist50, on Jun 27 2005, 22:50, said:

Pana la urma cred ca initiatorul topicului a luat-o pe cararea de lang sosea. Nu de alta dar pare mai interesat de sadomasochism acum decat de alegerea noii taraboante. Ce putin asa vad eu cu privirea agera de soim miop ce scruteaza ariile SP. Sa imi sterg ochelarii?

<{POST_SNAPBACK}>


poate ca ai dreptate..d-asta si sunt aici..ca sa nu gresesc drumul si sa o iau pe un drum de...tara..:)

#40
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004

Quote

Ahile, mie mi-ar place sa o am si in garaj. N-ai auzit de colectionari

Da ar fi misto si asa. Ar fi ca si cum ai dormi in fiecare noapte cu o super femeie fara sa o atingi. Misto, dar frustrant. La un moment dat probabil ca ai renunta la placerea asta.

#41
bushoneez

bushoneez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.07.2005
La 14.700 iti iei o Corolla cu toate taxele; motor 1.4 benzina; 87 de caluti. E net superioara oricarui model enumerat de tine
Terminati cu obsesia pentru masinile nemtesti:))

#42
Trumansky

Trumansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.06.2005

bushoneez, on Jul 10 2005, 00:48, said:

La 14.700 iti iei o Corolla cu toate taxele; motor 1.4 benzina; 87 de caluti. E net superioara oricarui model enumerat de tine
Terminati cu obsesia pentru masinile nemtesti:))

<{POST_SNAPBACK}>




Si cu ce ar fi superioara Focusului??? Poate la consumul mai mare...Btw,nu are 87 de caluti...are 97 de caluti. Corolla respectiva iti spun din proprie experienta ca papa 10-11L/100Km urban, iar afara daca mergi un pic mai tare...sa zicem 130Km/h se duce lejer spre 9l/100Km. Repet, nu vorbesc din auzite...am mers cateva mii de km bune cu o Corolla 1.4L model 2004. Nu-i ajunge un rezervor sa faca Bucuresti-Olimp-Bucuresti in conditiile descrise mai sus. Din punctul asta de vedere Corolla 1.4 este superioara, consuma mai mult.
Nu mai vorbesc de suspensia spate independenta de la Focus...suspensie care-i ofera o stabilitate de invidiat...

#43
bushoneez

bushoneez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.07.2005

Trumansky, on Jul 10 2005, 04:27, said:

Si cu ce ar fi superioara Focusului??? Poate la consumul mai mare...Btw,nu are 87 de caluti...are 97 de caluti. Corolla respectiva iti spun din proprie experienta ca papa 10-11L/100Km urban, iar afara daca mergi un pic mai tare...sa zicem 130Km/h se duce lejer spre 9l/100Km. Repet, nu vorbesc din auzite...am mers cateva mii de km bune cu o Corolla 1.4L model 2004. Nu-i ajunge un rezervor sa faca Bucuresti-Olimp-Bucuresti in conditiile descrise mai sus. Din punctul asta de vedere Corolla 1.4 este superioara, consuma mai mult.
Nu mai vorbesc de suspensia spate independenta de la Focus...suspensie care-i ofera o stabilitate de invidiat...

<{POST_SNAPBACK}>


Scuze greseala. Intr-adevar are 97 de cai. Nu sunt de acord cu tine deoarece eu detin o Corolla 1.4 HB din ianuarie 2005 si consumul nu e acesta. Ar trebui sa ne documentam despre consumul la un focus cu performante asemanatoare ca sa putem spune care "papa" mai mult. In privinta comportamentului rutier am auzit si eu lucruri bune despre Ford focus. Nu am condus.

Ca sa spui ca focusul e superior din toate privintele trebuie sa fii mai bine documentat nu doar prin prisma faptului ca tu ai condus cateva mii de km. o corolla. Eu am condus cateva zeci de mii:).

#44
Trumansky

Trumansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.06.2005

bushoneez, on Jul 10 2005, 17:17, said:

Scuze greseala. Intr-adevar are 97 de cai. Nu sunt de acord cu tine deoarece eu detin o Corolla 1.4 HB din ianuarie 2005 si consumul nu e acesta. Ar trebui sa ne documentam despre consumul la un focus cu performante asemanatoare ca sa putem spune care "papa" mai mult. In privinta comportamentului rutier am auzit si eu lucruri bune despre Ford focus. Nu am condus.

Ca sa spui ca focusul e superior din toate privintele trebuie sa fii mai bine documentat nu doar prin prisma faptului ca tu ai condus cateva mii de km. o corolla. Eu am condus cateva zeci de mii:).

<{POST_SNAPBACK}>



Nu am spus nicaieri ca Focusul e superior  din toate punctele de vedere, nu stiu unde ai citit asta. Corolla e ok, dar nu cu motorul de 1.4. Poate ai tu un stil de condus mult mai linistit si poate daia zici ca ai scos un consum mai mic...sau poate nu mergi cu ea in Bucuresti :D. In aceleasi conditii descrise mai sus, Focusul meu de 1.8L 115/Hp consuma 11-12 in oras si 7.1 extraurban la 120-130Km/h.
Tu ai spus ca Corolla este net superioara tuturor modelelor intrate-n discutie...si eu te-am rugat sa-ti argumentezi afirmatia. Japonezele s-au ridicat mult....mult de tot in ultimii ani. Daca m-ai intreba ce masina as vrea sa am din clasa compacta...ti-as raspunde fara ezitare Mazda 3 Sedan. E cam mult sa afirmi ca Corolla este net superioara (fata de Polo sau Fabia da, sunt din alta clasa). CHiar sunt curios sa ne spui si noua in ce consta neta superioritate fata de Focus.

PS. Cam scurt timpul trecut din ianuarie pana acum ca sa faci cateva zeci de mii de km.

#45
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004

bushoneez, on Jul 10 2005, 17:17, said:

eu detin o Corolla 1.4 HB din ianuarie 2005

<{POST_SNAPBACK}>


Yo man, I feel sorry for ya!

#46
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001

Ahile, on Aug 21 2005, 16:10, said:

Yo man, I feel sorry for ya!

<{POST_SNAPBACK}>



hmm ... sincer, nu cred ca esti cel mai in masura sa faci astfel de comentarii ... uiti ce a fost la inceput pe topicul cu "va sparg" ?  :naughty:

#47
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Ahile, avem aici la noi, in mijlocul Saharei cateva Corolle.
Nu este nici o masina sub 100.000 km, km facuti numai in desert in conditii destul de grele, vara sunt 55-57 de grade la umbra si peste 70 de grade la soare (si sa nu iti inchipui masinile au umbrela). Masinile nu au beneficiat de nici o reparatie in afara de reviziile de 7000km facute la decizia noastra (recomandarea producatorului in conditiile extreme de folosire a fost de 10.000km).
Asta se cheama test de anduranta si fiabilitate. Pe care l-au trecut cu brio.
In afara de faptul ca sunt zgomotoase (aici mai pun la socoteala si anvelopele precum si drumul care este din GIPS si nu asfalt) micute la interior altceva nu le mai pot reprosa.

Ma intreb de ce nu exista nici o masina germana pe aici  :whistling:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate