Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

Curiozitati Digi Net Mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Cristi .eXPV

Cristi .eXPV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.09.2005
Am Digi Mobil 2 cu Digi Net Mobil 2 Asociat Special(10 ron), ma conectez prin tel U1000s(UMTS doar) si am observat urmatoarele simptome:
- daca schimb terminalul cu unul identic (U1000s), nu se conecteaza si da eroare 619 (cea cum ca nu a putut comunica cu remote server), dar apeluri pot face
- daca dau enable ICS pe conexiune iar da eroarea 619
- pingu e de 250-300ms din cauza connexiunii cu primul server 10.x.x.x

Se verifica IMEI pt date si este blocata routarea pe diginetmobil?
10.x.x.x e modemul la care se connecteaza? (adik nu pot face nimic, decat daca trec pe HSDPA unde pingu e 100-150 ms ?)
Dupa limitare ai 128Kbps pe UMTS sau HSDPA ? (adik ramane acelasi ping ?)

#2
mrrulebender

mrrulebender

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.02.2010
In primul rand din cate stiu eu, daca ai optiunea Digi Net Mobil 2 Asociat Special nu ai limitarea de 128 !

Nu cred ca are vreo legatura IMEI-ul telefonului la conectare si nu ar trebui sa fie o problema, teoretic. Reteaua ar trebui sa verifice doar codul simului. Legat de routarea prin ICS, asta e mai complicata.

Daca poti, incearca pe alt calculator sa vezi daca e la fel. Iar daca esti in zona HSDPA, mai bine faci un efort si iti iei un mobil cu modem de 7,2 sa ai viteza maxima.
Eventual incearca si cu un al treilea U1000, ca poate cel de-al doilea are modemul ars.

#3
Cristi .eXPV

Cristi .eXPV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.09.2005
-Intradevar, in toate documentele publice, chiar si in contract, se specifica faptul ca viteza nu se limiteaza pt Digi Net Mobil 2 asociat la un ab Digi Mobil, ba chiar mi-au confirmat unii la RC. Insa in realitate nu e asa si nici nu prea avea cum sa fie asa.
-am incercat si pe alt calc si la fel .. error 619, iar modemu nu e ars pt ca:
       -e detectat de windows
       -raspunde corect la comenzile AT
       -conexiunea esueaza in momentul in care incearca sa comunice cu remote server(partea de autentificare e ok)

In principiu nu am nevoie mai mult de 45KB/s, insa imi voi lua cv HSDPA pt un ping mai bun, mai ales ca majoritatea modemurilor se pot seta pe HSDPA only prin comenzile AT, insa e nevoie de cv documentatie inainte de al procura .. si de bani

Edited by Cristi .eXPV, 11 March 2010 - 17:41.


#4
Tech_GPS

Tech_GPS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.05.2009
619 da din cauza ca nu ai setat APN-ul !

 Cristi .eXPV, on 11th March 2010, 17:40, said:

-Intradevar, in toate documentele publice, chiar si in contract, se specifica faptul ca viteza nu se limiteaza pt Digi Net Mobil 2 asociat la un ab Digi Mobil, ba chiar mi-au confirmat unii la RC. Insa in realitate nu e asa si nici nu prea avea cum sa fie asa.
-am incercat si pe alt calc si la fel .. error 619, iar modemu nu e ars pt ca:
       -e detectat de windows
       -raspunde corect la comenzile AT
       -conexiunea esueaza in momentul in care incearca sa comunice cu remote server(partea de autentificare e ok)

In principiu nu am nevoie mai mult de 45KB/s, insa imi voi lua cv HSDPA pt un ping mai bun, mai ales ca majoritatea modemurilor se pot seta pe HSDPA only prin comenzile AT, insa e nevoie de cv documentatie inainte de al procura .. si de bani


#5
Cristi .eXPV

Cristi .eXPV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.09.2005

 Tech_GPS, on 11th March 2010, 23:36, said:

619 da din cauza ca nu ai setat APN-ul !

Ba da .. *99*digi# .. si oricum APN-u e setat de ei in modem .. +CGDCONT: (1,"IP","digi","0.0.0.0",0,0);

#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

 Cristi .eXPV, on 12th March 2010, 21:54, said:

Ba da .. *99*digi# .. si oricum APN-u e setat de ei in modem .. +CGDCONT: (1,"IP","digi","0.0.0.0",0,0);

:w00t:
Ce zici acolo?

#7
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

 Cristi .eXPV, on 12th March 2010, 21:54, said:

Ba da .. *99*digi# .. si oricum APN-u e setat de ei in modem .. +CGDCONT: (1,"IP","digi","0.0.0.0",0,0);
gresit

#8
Cristi .eXPV

Cristi .eXPV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.09.2005
Am activat ieri ICS pt VirtualBox si s-a conectat. Ba chiar am schimbat +CGDCONT: (1,"IP","digi","0.0.0.0",0,0); in +CGDCONT: (1,"IP","","0.0.0.0",0,0); pt telu care nu mergea si s-a conectat. Telu care se conecta inainte avea +CGDCONT: (1,"IP","","0.0.0.0",0,0);, deci APN nu e nici "digi" nici "INTERNET" nu e setat nici un APN cred .. nush care-i treaba  :habarnam:  Acum merge ...

#9
volverine

volverine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.12.2009

 Cristi .eXPV, on 11th March 2010, 17:40, said:

-Intradevar, in toate documentele publice, chiar si in contract, se specifica faptul ca viteza nu se limiteaza pt Digi Net Mobil 2 asociat la un ab Digi Mobil, ba chiar mi-au confirmat unii la RC.


E adevarat? Adica aici nu exista limitare dupa 3 giga?

#10
mrrulebender

mrrulebender

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.02.2010
Abonatii care semnau pentru Digi Net Mobil 2 Asociat Special nu aveau aceasta limitare. Dar oferta s-a schimbat de cateva zile si a fost introdusa aceasta limitare in noile contracte.

Practic doar cei care au fost destepti si au semnat inainte pe vechiul contract se pot bucura de nelimitat !

#11
asomodai

asomodai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 09.10.2008
Pana la urma cum se instaleaza modemul MF110 de la DIGI ? Ma chinui de 1 ora sa-l instalez si nu gaseste deloc reteaua.

#12
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 asomodai, on 23rd March 2010, 19:41, said:

Pana la urma cum se instaleaza modemul MF110 de la DIGI ? Ma chinui de 1 ora sa-l instalez si nu gaseste deloc reteaua.
Poate nu ti-o fi activat inca simult....

#13
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
asomodai - Stick de 3.6MB - 7-2MB?
ZTE nu se instalau singure, se configurau singure, tu doar dai restart si gata.

#14
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Pot sa folosesc stikul asta pe Windows 7 64 biti fara sa instalez programul lui?  :rolleyes:

#15
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008
Iti trebuie driverul macar instalat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate