Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

Soiuri rustice de pomi fructiferi - extrem de rezistente la daunatori

- - - - -
  • Please log in to reply
356 replies to this topic

#325
lucian-marty

lucian-marty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.09.2011
Pt cei interesati de soiuri traditionale, de mar si par, va indic site-ul rosafruct. Am comandat si eu acum 2 zile si sper sa-mi ajunga maine. Au Mar cretesc (de Prahova, cica), poinic, patul, domnesc, parmen auriu, renet de Canada, par cu miez rosu si alte alea cu nume mai straineze, nu le-am retinut. Sunt altoiti pe salbatic, ca sa stiti. Dar daca e sa fie traditional, sa fie. N-aveti decat sa va altoiti voi dup-aia cum vreti.
   Pe de alta parte, daca va intereseaza soiuri traditionale (care sunt acestea, cele mai rezistente) cautati portaltoii pt fiecare specie. De ex la mar, par, prun veti gasi tocmai aceste soiuri mai vechi (printre altele): Cretesc, Patul la mar, CU miez rosu, Harbuzesti sau Pepenii la par, Renclod Verde la prun sau Boambe de Cotnari la cires. Aceste soiuri se si inmultesc prin seminte/samburi, dar avem o problema: de unde luam semintele? Plus ca trebuie sa stepti 5-7 ani poate pana intra pe rod, fata de un pomisor altoit, cumparat, care are deja doi -trei ani

#326
lucian-marty

lucian-marty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.09.2011
Eu m-am mutat la tara de 15 ani. Cand m-am mutat am gasit la fata locului niste soiuri vechi, mai ales pruni si vita de vie. Bun, am zis, o sa plantez eu soiuri noi si adevarate! Asa am si facut! Am pus vie,meri, piersic, visin, par, ciresi cu gandul ca pe cele vechi sa le "curat" la timpul potrivit. E, am ajuns acum, la ora bilantului, sa zic asa, si tare ma gandesc ca mai bine i-as curata pe cei noi. Nu ma pricep in mod deosebit la tehnologia intretinerii, nu am nici timp, nici prea multa vointa sa ma ocup de toate plantele, recunosc! (si cred ca asa suntem majoritatea celor de aici), dar cand vezi ca cei noi abia iti dau fructe, cu multe mofturi, in timp ce babacii aproape in fiecare an te ingroapa in fructe, ce poti sa zici? Eu unul consider ca mi-am cam pierdut timpul cu soiurile mai noi, pt ca pot produce, e adevarat, mult, dar doar daca te pricepi si ai timp. Am un piersic de ex, pus acum cativa ani si am mancat o singura piersica in primul an de la plantare. Am in schimb o droaie de piersici franci (care ies din samburi), piersici de vie sau asa ceva, care fac (de fapt tin, ca toate fac flori) cam la doi ani o spuza de piersici. Nu sunt ele nici mari nici aratoase, dar sincer cand faci gem sau vreo bautura nu mai conteaza aspectul ci gustul. Cu strugurii aceeasi poveste: cei noi abia abia supravietuiesc, hibrizii imi fac vinul. Visinile la fel, perii la fel, zarzarul idem. De meri sunt mai multumit pt ca nu am avut soi vechi decat de vara, iar eu am pus de toamna iarna. Si toti batranii astia cresc fara sa ma uit la ei. Ba, daca i-as lasa de capul lor s-ar si inmulti in veselie, in timp ce astia noi traiesc doar conectati la aparate, necum sa se mai si inmulteasca! Numai dupa acest aspect si ma gandesc ca nu sunt in regula. Practic sunt contra naturii. Daca ii lasi de capul lor natura ii elimina rapid!
     De aceea, repet, eu unul am ajuns la concluzia ca mai bine ma intorc la soiurile autohtone, vechi! Nu am nici timp, nici chef, nici cunostinte sa intretin niste facaturi umane!

#327
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
lucian-marty
Ai mare dreptate in ce spui. Soiurile noi rezista doar ingrijite, stropite cu chimicale, irigate cu picatura, doar asa dau productii record. Noi, majoritatea, ne dorim soiuri vechi care au supravietuit sute de ani in zona si au hranit pe bunicii si stramosii nostri, erau soiuri cu care acestia au trait mult si bine.

#328
kzitz

kzitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2011

 lucian-marty, on 23 decembrie 2015 - 00:18, said:

Eu m-am mutat la tara de 15 ani. Cand m-am mutat am gasit la fata locului niste soiuri vechi, mai ales pruni si vita de vie. Bun, am zis, o sa plantez eu soiuri noi si adevarate! Asa am si facut! Am pus vie,meri, piersic, visin, par, ciresi cu gandul ca pe cele vechi sa le "curat" la timpul potrivit. E, am ajuns acum, la ora bilantului, sa zic asa, si tare ma gandesc ca mai bine i-as curata pe cei noi. Nu ma pricep in mod deosebit la tehnologia intretinerii, nu am nici timp, nici prea multa vointa sa ma ocup de toate plantele, recunosc! (si cred ca asa suntem majoritatea celor de aici), dar cand vezi ca cei noi abia iti dau fructe, cu multe mofturi, in timp ce babacii aproape in fiecare an te ingroapa in fructe, ce poti sa zici? Eu unul consider ca mi-am cam pierdut timpul cu soiurile mai noi, pt ca pot produce, e adevarat, mult, dar doar daca te pricepi si ai timp. Am un piersic de ex, pus acum cativa ani si am mancat o singura piersica in primul an de la plantare. Am in schimb o droaie de piersici franci (care ies din samburi), piersici de vie sau asa ceva, care fac (de fapt tin, ca toate fac flori) cam la doi ani o spuza de piersici. Nu sunt ele nici mari nici aratoase, dar sincer cand faci gem sau vreo bautura nu mai conteaza aspectul ci gustul. Cu strugurii aceeasi poveste: cei noi abia abia supravietuiesc, hibrizii imi fac vinul. Visinile la fel, perii la fel, zarzarul idem. De meri sunt mai multumit pt ca nu am avut soi vechi decat de vara, iar eu am pus de toamna iarna. Si toti batranii astia cresc fara sa ma uit la ei. Ba, daca i-as lasa de capul lor s-ar si inmulti in veselie, in timp ce astia noi traiesc doar conectati la aparate, necum sa se mai si inmulteasca! Numai dupa acest aspect si ma gandesc ca nu sunt in regula. Practic sunt contra naturii. Daca ii lasi de capul lor natura ii elimina rapid!
De aceea, repet, eu unul am ajuns la concluzia ca mai bine ma intorc la soiurile autohtone, vechi! Nu am nici timp, nici chef, nici cunostinte sa intretin niste facaturi umane!
Salut. Si la mine, rata de prindere si fructificare  de 100 % pentru 7 visini, 2 piersici franci si 4 ciresi  de trei soiuri diferite iesiti din sambure si mutati pe locul definitiv cand au ajuns la inaltimea de cca 1 m.

#329
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

 lucian-marty, on 23 decembrie 2015 - 00:18, said:

sincer cand faci gem sau vreo bautura nu mai conteaza aspectul ci gustul.  astia noi traiesc doar conectati la aparate, necum sa se mai si inmulteasca! Numai dupa acest aspect si ma gandesc ca nu sunt in regula. Practic sunt contra naturii. Daca ii lasi de capul lor natura ii elimina rapid!
De aceea, repet, eu unul am ajuns la concluzia ca mai bine ma intorc la soiurile autohtone, vechi! Nu am nici timp, nici chef, nici cunostinte sa intretin niste facaturi umane!
Frumos ai spus-o! Incepusem si eu sa altoiesc niste puieti si cand ma uitam la donatorii de altoi versus donatorii de samburi m-am oprit dupa doar 7-8. Restul ii plantez asa cum sunt

 Serioja01, on 23 decembrie 2015 - 17:30, said:

lucian-marty
Ai mare dreptate in ce spui. Soiurile noi rezista doar ingrijite, stropite cu chimicale, irigate cu picatura, doar asa dau productii record. Noi, majoritatea, ne dorim soiuri vechi care au supravietuit sute de ani in zona si au hranit pe bunicii si stramosii nostri, erau soiuri cu care acestia au trait mult si bine.
Din pacate suntem noi, minoritatea cei pe care nu i-a luat curentul

#330
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010

 validoe, on 26 decembrie 2015 - 10:05, said:

Frumos ai spus-o! Incepusem si eu sa altoiesc niste puieti si cand ma uitam la donatorii de altoi versus donatorii de samburi m-am oprit dupa doar 7-8. Restul ii plantez asa cum sunt

Din pacate suntem noi, minoritatea cei pe care nu i-a luat curentul
Inca suntem minoritate dar dupa ce vedem ce schimbari climatice vin, ne dam seama ca soiurile vechi traditionale se vor adapta acestora. Apoi toti doresc mere, fructe fara chimicale, acestea sunt singurele ce ne pot oferi asa ceva. Deci, la munca!

#331
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Are cineva o fotografie originala (nu luata de pe net ) cu un mar soiul Patul ?
Eu caut un soi vechi de mar galben - orange , cu niste punctisoare rosii , turtit la capete .
Arata ca cele din imaginea aceasta .

Attached Files



#332
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011
Zilnic mananc cateva mere din astea.Posted Image  Soiul asta-i exceptional dupa parerea mea pentru ca se pastreaza incredibil de bine (is crocante si dulci chiar si acuma).
Un alt lucru interesant este ca pot fi culese si-n decembrie, e mult spus culese (scuturat pomul si stranse de pe jos, ca nu se strica niciunul).Posted Image

Attached Files


Edited by sandel1, 31 January 2016 - 13:17.


#333
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Deci pina la urma poza postata este soiul Patul .
Exact aceleasi motive enumerate mai sus ma fac sa il caut .

 sandel1, on 31 ianuarie 2016 - 12:59, said:

Zilnic mananc cateva mere din astea.Posted Image  Soiul asta-i exceptional dupa parerea mea pentru ca se pastreaza incredibil de bine (is crocante si dulci chiar si acuma).
Un alt lucru interesant este ca pot fi culese si-n decembrie, e mult spus culese (scuturat pomul si stranse de pe jos, ca nu se strica niciunul).Posted Image

Multumesc pentru foto .

sandel1 poti sa imi dai mai multe detalii despre pom ( inaltime , rezistenta la seceta ,teren  , stropiri si ce mai crezi ca conteaza) .
Bunicii mei cind eram eu mic aveau un astfel de pom dar dupa moartea lor a disparut si pomul si as vrea sa imi plantez in gradina si eu un soi de acesta .
Din ce tin minte nu era foarte inalt dar era destul de mare circumferinta coroanei si era usor de cules ramurile coborind foarte mult . Nu stiu daca era stropit dar era plantat pe linga o groapa de gunoi de grajd si ii mergea foarte bine deoarece an de an era plin de mere .

#334
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,669
  • Înscris: 13.12.2006

 hersorin, on 31 ianuarie 2016 - 12:14, said:

Are cineva o fotografie originala (nu luata de pe net ) cu un mar soiul Patul ?
Eu caut un soi vechi de mar galben - orange , cu niste punctisoare rosii , turtit la capete .
Arata ca cele din imaginea aceasta .
am eu asa ceva...sunt bune toamna tarziu cand se mai inmoaie. in rest sunt tari si acre. tin peste iarna in beci excelent.
un an m-am certat cu mama sa nu-l taie...am si amenintat-o ca nu mai vorbesc cu ea de-l taie. problema e ca sta undeva catre mijlocul gradinii iar tractorul trebuie sa-l ocoleasca, e mare, cu crengile lasate in jos si inclinat la 50-60 de grade cu ceva radacina in afara.
l-am curatat cu tata cu drujba. am taiat tot ce a fost uscat si toate crengile cu crestere in jos. nu va spun ca in urmatorul an a facut un maldar de frunze de zici ca era cel mai fericit copac de pe planeta, plus 2 saci de mere din 3 crengi cate mai avea Posted Image anul asta sa vedem ce mai creste din el dar cu siguranta ma astept sa faca cel putin 5 saci de mere.
doar primavara il dam cu var...si iarna ne bucuram de mere Posted Image

Edited by VipeR85, 31 January 2016 - 15:52.


#335
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 lucian-marty, on 22 decembrie 2015 - 23:54, said:

Pt cei interesati de soiuri traditionale, de mar si par, va indic site-ul rosafruct.

da,da...
am luat de la ei un cires Bigareau Moreau (sper ca am scris cat de cat bine) si dupa vreo 6 ani mi-a facut niste cirese mici,negre si amaaaare ! TEAPA in toata regula !

 VipeR85, on 31 ianuarie 2016 - 15:42, said:

am eu asa ceva...sunt bune toamna tarziu cand se mai inmoaie. in rest sunt tari si acre. tin peste iarna in beci excelent.
un an m-am certat cu mama sa nu-l taie...am si amenintat-o ca nu mai vorbesc cu ea de-l taie. problema e ca sta undeva catre mijlocul gradinii iar tractorul trebuie sa-l ocoleasca, e mare, cu crengile lasate in jos si inclinat la 50-60 de grade cu ceva radacina in afara.
l-am curatat cu tata cu drujba. am taiat tot ce a fost uscat si toate crengile cu crestere in jos. nu va spun ca in urmatorul an a facut un maldar de frunze de zici ca era cel mai fericit copac de pe planeta, plus 2 saci de mere din 3 crengi cate mai avea Posted Image anul asta sa vedem ce mai creste din el dar cu siguranta ma astept sa faca cel putin 5 saci de mere.
doar primavara il dam cu var...si iarna ne bucuram de mere Posted Image

Altoieste din el daca vrei sa nu pierzi soiul.

#336
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011

 hersorin, on 31 ianuarie 2016 - 15:39, said:

sandel1 poti sa imi dai mai multe detalii despre pom ( inaltime , rezistenta la seceta ,teren  , stropiri si ce mai crezi ca conteaza) .
La mine is plantati pe un deal insorit majoritatea-astia fac fructele mai bune si mai rumenite la aspect.
Avem cativa si in loc mai umbros, dar merele nu-s asa bune iar culoarea ii doar galbena. Mai mult, astia-s si foarte vigurosiPosted Image
Deci trebuie plantati in soare, ca sa iasa calitate si sa poata fi scuturati.
N-au parte de tratamente, irigari si alte luxuri, doar ce mai cosesc eu pe sub ei.
Se pot culege fara probleme chiar si dupa primele ingheturi, ca n-au nimic.
Cum spunea cineva inainte, nu se pot manca decat iarna ca numai atunci is bune.Posted Image

Edited by sandel1, 31 January 2016 - 19:13.


#337
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Soiul Patul este foarte viguros, se duce la 10 m daca nu este taiat axul central. Nu are nevoie de stropiri fiind un soi rezistent traditional. Daca il aveti deja in gradina il puteti inmulti prin seminte, daca nu prin altoire. Nu asteptati sa se usuce si apoi sa plangeti dupa el. Nu sunt chiar asa de rari dar dureaza 7-8 ani sa ai altul din samanta si sa dea rod. Un mar excelent la gust, imi place sa il mananc si in octombrie cand e cules pe la mine si sigur se poate manca si mai tarziu, acumuland zahar. Insa nu e foarte rezistent peste iarna, in 2 maxim 3 luni trebuie consumat.

#338
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 Serioja01, on 01 februarie 2016 - 05:37, said:

Soiul Patul .... Daca il aveti deja in gradina il puteti inmulti prin seminte.....

Nu stiam ca-i asa de simplu! ... din seminte imi iese tot Patul? Posted Image

#339
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ii merge si in zona de campie ?

#340
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Crezi ca sughite la campie? ... planteaza-l!

Edited by danutz_2009, 04 February 2016 - 22:54.


#341
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010

 danutz_2009, on 01 februarie 2016 - 22:45, said:

Nu stiam ca-i asa de simplu! ... din seminte imi iese tot Patul? Posted Image

Ca sa fii sigur ca este identic, il poti altoi. Din samanta va rezulta o varietate de mar Patul incrucisat putin cu alt soi, dar este foarte bun ca portaltoi, este recomandat dintre portaltoii generativi.

#342
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,669
  • Înscris: 13.12.2006
revin cu poza marului...azi am reusit sa ajung la el :)

asa arata dupa "tunsul" de anul trecut

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate