Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi
 Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!
 

Panou solar -homemade, DIY cu APA

- - - - -
  • Please log in to reply
1034 replies to this topic

#739
iulika

iulika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.01.2007

View Postpanoramic66, on 20 aprilie 2013 - 22:03, said:

<p>Lasa ppr-ul sau teava neagra pentru panou solar. Fa un panou solar diy cu teava de Cu si tabla Cu.<br />
Coborarile poti sa le faci din orice fel de teava metalica, numai sa fie izolata.
.
Ti-am atasat o schema cum sa te conectezi la un panou solar:<br />
- In sezonul cald R1=deschis, R2=inchis folosind panoul solar.<br />
- In sezonul rece R1=inchis R2=deschis apoi bagi lemne in foc<br />
Recomanda versiunea cu boilerul presurizat care sa fie montat deasupra panoului solar.
Schema nu este completa. Daca vrei sa mergi pe aceasta schema pot sa-ti fac completarile de rigoare in functie de conditiile tale din teren.
Succes!

Este exact ceea ce vreau sa stiu, numai ca eu nu mai am inca un boiler deasupra panoului pt ca nici nu pot sa-l pun pe casa pt ca este prea greu, prin urmare vreau sa leg panoul direct la boilerul din casa - cel pe lemne.
Si asta vreau sa stiu daca da randament sau nu. Chiar si cu o pompa intre panou si boiler.
Multe multimiri!

PS. Am atasat ceea ce vreau eu. Posted Image

Attached Files


Edited by iulika, 21 April 2013 - 14:51.


#740
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
@iulika, boilerul tau nu este foarte bine izolat ca sa ai randament.

Pentru inceput fa altceva: ia o bucata mai mica de teava PEHD de 25, baga apa in ea si las-o afara in soare sa vezi cum se incalzeste si in cit timp. Daca esti multumit, atunci poti cumpara 400 metri de teava si un capat sa-l legi la apa rece, iar la celalalt capat sa-i pui un robinet. In 400 metri de teava vor intra ~100 litri de apa si atunci vei avea suficienta apa calda ca sa te speli cu apa luata direct din teava.

#741
iulika

iulika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.01.2007

View Postflorin71_skoda, on 21 aprilie 2013 - 14:57, said:

@iulika, boilerul tau nu este foarte bine izolat ca sa ai randament.

Pentru inceput fa altceva: ia o bucata mai mica de teava PEHD de 25, baga apa in ea si las-o afara in soare sa vezi cum se incalzeste si in cit timp. Daca esti multumit, atunci poti cumpara 400 metri de teava si un capat sa-l legi la apa rece, iar la celalalt capat sa-i pui un robinet. In 400 metri de teava vor intra ~100 litri de apa si atunci vei avea suficienta apa calda ca sa te speli cu apa luata direct din teava.

Este intr-adevar o solutie buna. Am in curte vreo 10m de teava de genu si pe la ora 14 este clocotita, vara vreau sa spun.
Problema mai este cei 400m de teava. :D
MS.

#742
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Ei ashy, vrei sa te incurci prin teava insirata prin curte. Apoi, cand termini cei 100L .... cat timp v-a ramane clocotita? Pana la lasatul serii!!!
Artificii din astea nu tin deloc.
.

View Postiulika, on 21 aprilie 2013 - 15:01, said:

Este intr-adevar o solutie buna. ........ Problema mai este cei 400m de teava.

Edited by panoramic66, 21 April 2013 - 17:50.


#743
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Apoi furtunul nu intra la subiectul : panouri solare Posted Image .Poate daca il pune intr-o cutie de lemn Posted Image .

Cred ca ar trebui sa lasam asta cu sa iasa ieftin cumparat din magazin .Pentru ca odata ce cumperi ieftin din magazin se presupune ca si materialele sunt derizorii .Hai sa facem in exercitiu si sa vedem unde gasim materiale super si nu ieftine ci moaca .
Cand ma gandesc la un proiect DIY astept de la cel care il face, ingeniozitate .Aceste proiecte au o frumusete aparte si trebuie o dibacie extraordinara in transformarea materialelor aruncate de cineva  in adevarate opere de arta .
Eu cel putin asta astept de la cei care fac DIY .Capilarele pot fi de la un frigider stricat sau aer conditionat . Aluminiu poate fi de la cutiile de bere iar schimbatorul un radiator de masina imersat intr-un butoi de plastic etc .
Ce ziceti nu suna mai bine decat sa cumparam cupru din magazin.

Edited by Fontanero, 21 April 2013 - 19:03.


#744
motov3x

motov3x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.02.2013
Buna seara.

Am reusit astazi sa montez si panou. Am facut o proba a instalatiei si nu pica pe nicaieri. :) Ma speriasem la inceput pt ca scadea presiunea( era din cauza aerului ) . Geamul inca nu-l am cumparat. Am pus o folie sa nu ploua in el. :).
Intrebare: Dupa ce am incarcat instalatia in boiler aveam deja vreo 45° am obsevat ca fara sa dau drumul ppmpei de recirculare se incalzea turul(dinspre boiler spre panou). Ma gandesc ca am facut o greseala .Nu trebuia sa montez o supapa de sens pe tur cat mai aproape de boiler?

Attached Files



#745
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La grupurile hidraulice de cumparat, debitmetrul ce se pune pe aspiratia pompei tine loc si de supapa de sens. Cum tu nu ai asa ceva, va trebui sa pui o supapa de sens pe refularea pompei.

Daca sa incalzit turul este super ok. Asta inseamna ca ai circulatie naturala ci ca trasele tur/retur facute de tine sunt ok.

View Postpanoramic66, on 21 aprilie 2013 - 17:50, said:

Ei ashy, vrei sa te incurci prin teava insirata prin curte. Apoi, cand termini cei 100L .... cat timp v-a ramane clocotita? Pana la lasatul serii!!!
Artificii din astea nu tin deloc.
.

Da, asta este problema cea mare. Ca trebuie sa faci dus doar ziua, ca seara nu mai ai apa calda daca nu o muti din teava intr-un boiler bine izolat.

#746
iulika

iulika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.01.2007

View Postflorin71_skoda, on 21 aprilie 2013 - 22:22, said:

Da, asta este problema cea mare. Ca trebuie sa faci dus doar ziua, ca seara nu mai ai apa calda daca nu o muti din teava intr-un boiler bine izolat.

Chiar la asta ma gandeam si eu sa fac! ;)
Ca vara oricum nu-ti trebuie apa la 60 grade, daca are 40gr eu zic ca e ok.

#747
donc

donc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 26.03.2009
"La grupurile hidraulice de cumparat, debitmetrul ce se pune pe aspiratia pompei tine loc si de supapa de sens. Cum tu nu ai asa ceva, va trebui sa pui o supapa de sens pe refularea pompei."

La grupurile hidraulice de fabrica,rozetele alea cu termometrele pe ele,tin loc de robinet de izolare si de supapae de sens.


"Daca sa incalzit turul este super ok. Asta inseamna ca ai circulatie naturala ci ca trasele tur/retur facute de tine sunt ok."


Intr-o instalatie solara turul il reprezinta distanta de la panou la boiler iar returul este traseul de la boiler spre panou.
In cazul lui s-a incalzit returul si ,asa cum ai zis,trebuie sa puna o supapa de sens pe refularea pompei pentru a evita circulatia inversa.

Edited by donc, 22 April 2013 - 07:53.


#748
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Si eu prima data am vrut sa zic ca a gresit cind a spus ca i sa incalzit turul si am fost tentat sa spun ca sa incalzit returul.

Dar are dreptate @motov3x cind zice ca i sa incalzit turul. Boilerul fiind cald si panoul rece, boilerul sa transformat in centrala si panoul in radiator si a inceput sa lucreze termosifonarea. Asa ca sa incalzit turul, pentru ca apa a inceput sa circule invers fata de cum ar circula cind functioneaza panoul, cind se invirte pompa.

#749
ghitagheorghe

ghitagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2012
Acest lucru nu se intimpla iarna la orice fel de panouri din cauza ca serpentina din boiler este mai calda decit panoul?

#750
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu trebuie sa fie neaparat iarna, ca apara fenomenul de termosifonarea. Si vara sunt momente in care boilerul este mai cald decit panoul si poate sa apara acest fenomen. Noaptea spre exemplu.
Ca sa nu se intimple acest fenomen, se monteza fie debitmetru fie clapeta de sens. @motov3x momentan nu are asa ceva. Dupa ce va monta o supapa de sens, fenomenul o sa dispara.

#751
ghitagheorghe

ghitagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2012
Cu clapeta dar sens invers?{din cauza diferentei de temperatura}

#752
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Am sa incerc sa-ti explic altfel:

- Clapeta de sens permite apei sa curga, sa se miste, doar intr-un sens


- Cind functioneaza panoul solar, adica atunci cind merge pompa, apa prin instalatie are un anumit sens de miscare.
- Prin panou apa intra pe la returul panoului si va iesi afara pe turul panoului. (este asa pentru ca panoul este pe post de centrala)
- Daca montezi o clapeta de sens, si o montezuz cu sensul identic cu ala de curgere, pompa va deschide clapeta respectiva pentru ca este montata cu sensul identic.

- Daca pompa se opreste si apare termosifonarea, atunci termosifonarea va imprima apei un sens diferit de curgere fata de cel dat de pompa. Apa va circula invers.
- Apa vrea sa se invirta invers, adica in panou apa vrea sa intre pe tur si sa iasa afara pe retur. (asta pentru ca acum panoul este radiator si se schimba sensul de circulatie)

- Daca ai clapeta montata cu sensul identic cu al pompei, inseamna ca respectiva clapeta va permite o circulatie doar cind panoul este mai cald decit boilerul si apa din panou intra pe returul panoului si pleaca pe turul panoului. Insa circulatia inversa, imprimata de termosifonare, va fi oprita de clapeta de sens

#753
ghitagheorghe

ghitagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2012
Multumesc.

#754
motov3x

motov3x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.02.2013

View Postflorin71_skoda, on 22 aprilie 2013 - 11:42, said:

Am sa incerc sa-ti explic altfel:

- Clapeta de sens permite apei sa curga, sa se miste, doar intr-un sens


- Cind functioneaza panoul solar, adica atunci cind merge pompa, apa prin instalatie are un anumit sens de miscare.
- Prin panou apa intra pe la returul panoului si va iesi afara pe turul panoului. (este asa pentru ca panoul este pe post de centrala)
- Daca montezi o clapeta de sens, si o montezuz cu sensul identic cu ala de curgere, pompa va deschide clapeta respectiva pentru ca este montata cu sensul identic.

- Daca pompa se opreste si apare termosifonarea, atunci termosifonarea va imprima apei un sens diferit de curgere fata de cel dat de pompa. Apa va circula invers.
- Apa vrea sa se invirta invers, adica in panou apa vrea sa intre pe tur si sa iasa afara pe retur. (asta pentru ca acum panoul este radiator si se schimba sensul de circulatie)

- Daca ai clapeta montata cu sensul identic cu al pompei, inseamna ca respectiva clapeta va permite o circulatie doar cind panoul este mai cald decit boilerul si apa din panou intra pe returul panoului si pleaca pe turul panoului. Insa circulatia inversa, imprimata de termosifonare, va fi oprita de clapeta de sens

Multumesc pentru lamuriri. Fenomenul se maifesta astfel: Dimineata avem apa calda in boiler ramasa de seara. Dimineata am deconectat boilerul de la centrala pe lemne si l-am racordat la panou. Apa calda din boiler imi incalzea teava care ducea catre turul panoului
Astazi fiind cald  am putut face si o proba a panoului. In jurul orei 2 nu puteam tine mana pe tur sau retur ( pompa functionand, panoul avand o folie in loc de geam) .
Cred ca dupa ce ii pun sticla si izolez tevile reusesc sa incalzesc boilerul de 100l intr-o zi cu soare.
Maine voi monta si supapa de sens . Sper ca pompa sa o poate deschide( am suflay pe ea si mi de pare ca opune cam multa rezistenta )

Attached Files



#755
eugolan

eugolan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.12.2011
Clapeta de sens mai este si modelul asta(din imagine) merge mai bine decat cea cu arc singurul lucru de care trebuie sa tii cont e ca trebuie montata la orizontala dar pana la urma e buna si aia pe arc face fata pompa si o deschide ai sa vezi

#756
motov3x

motov3x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.02.2013

View Posteugolan, on 22 aprilie 2013 - 20:15, said:

Clapeta de sens mai este si modelul asta(din imagine) merge mai bine decat cea cu arc singurul lucru de care trebuie sa tii cont e ca trebuie montata la orizontala dar pana la urma e buna si aia pe arc face fata pompa si o deschide ai sa vezi
Merge montata numai pe orizontala? Eu unde am s-o pun v-a sta pr veticala

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate