Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inception (2010)

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#91
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 caroline_hi, on 7th September 2010, 14:17, said:

Eu zic ca se aseamana. Motivul pentru care tu nu vezi asta e ca nu privesti din perspectiva personajului principal. Normal ca tu, din exterior, ca spectator, ai o imagine mai de ansamblu, dar daca privesti din interior spre exterior, nu ai acest lux. Si atunci, cum poti face diferenta dintre realitate si iluzie? Era un topic pe Stiinta: daca arata ca o rata, daca macane ca o rata, daca umbla ca o rata, atunci e o rata. Well, asa e si cu iluzia, ca de aia e iluzie, arata ca realitatea. Cum faci diferenta cand tu te afli in centrul acestei dileme, nu in exterior?


Despre film, excelent. Mi-a placut foarte mult, e printre filmele pe care le voi tine minte.
E din cauza ca personajul principal e jucat tot de Leonardo Di Caprio? Ca daca nu...tot ce imi zici tu aici sunt fantezii si speculatii :lol:
Personajul principal nu e in cautarea propriei identitati in nivel subconstiential ca in Shutter Island. In Inception e in cautarea copiilor sai si rezolvarea problemelor de ordin interior cand vine vorba despre sotia si moartea ei. Tot nu vad legatura si totusi gandesc din perspectiva ambelor personaje principale.

In Shutter personajul nu stie despre realitatile vietii sale, in Inception cred ca personajul e cat se poate de lucid ca se afla intr-un vis. Si totusi, care sunt
asemanarile?

@gtk...nu mai incerca sa gasesti realitatea din Science FICTION! Iar pe langa subiect...am dat bac-ul la psihologie (da, stiu, nu se compara cu psihologia de la facultate) si bazele stiintei din spatele visului se regasesc in film. Le-am vazut, recunoscut si chiar trait pe propria "piele". Dar ok, tu deja ii batjocoresti si pe cei avizati deoarece in articolul de la forbes vad ca se vorbeste cu oameni care studiaza treaba asta de decenii...oookey...

#92
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 M0n0, on 7th September 2010, 21:12, said:

Si totusi, care sunt asemanarile?
Ambele filme abordeaza problema realitatii si a iluziei, a dificultatii care apare cand incerci sa le diferentiezi.
In cazul lui Shutter Island, e clar, lui Teddy ii era greu sa faca diferenta dintre iluzie si realitate si, pentru ca nu avea un criteriu solid dupa care sa le determine, a ales ce i s-a parut lui ca e realitatea, o alegere subiectiva. In Inception, exemplul perfect e Mal. Cat despre Cobb, sfarsitul a fost lasat in mod intentionat deschis, si nu stim ce a ales pana la urma.

La suprafata, un film se centreaza pe experientele unui nebun, celalalt pe manipularea unor vise, dar care e, de fapt, problema? Teddy si Mal nu au putut face diferenta intre realitate si iluzie, iar despre Cobb, care a ales constient, nu stim ce a ales. Ce sens ar mai fi avut altfel ultima scena din Inception? Ea arata ca sunt 50% sanse ca tipul sa fi ales un vis si 50% sanse sa fi ales realitatea. Si de ce sunt 50-50 sanse de fiecare parte? Pentru ca realitatea si visul (iluzia) sunt atat de asemanatoare.

#93
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 caroline_hi, on 7th September 2010, 21:40, said:

Ce sens ar mai fi avut altfel ultima scena din Inception?
Lasa usa deschisa unei continuari :D

#94
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Sper ca nu.

#95
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 caroline_hi, on 7th September 2010, 21:40, said:

Ce sens ar mai fi avut altfel ultima scena din Inception?
Foarte usor pot spune ca s-a introdus pentru a lasa spectatorul intr-o stare de confuzie pe ultima suta de metri.

Nici eu nu sunt cu sequalul decat daca aduce pe masa efecte si mai misto...glumesc.

#96
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 M0n0, on 7th September 2010, 21:56, said:

Foarte usor pot spune ca s-a introdus pentru a lasa spectatorul intr-o stare de confuzie pe ultima suta de metri.
Asta inseamna ca il subestimezi pe cel care a scris scenariul.  -_-

#97
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 caroline_hi, on 7th September 2010, 22:00, said:

Asta inseamna ca il subestimezi pe cel care a scris scenariul.  -_-
Nu chiar. Am spus-o pentru ca e usor dar si pentru ca poate sa fie plauzibil.
Eu personal respect munca lui Nolan si cred ca in spatele scenei deschise se afla multe detalii in stransa legatura cu simboluri din restul filmului.

#98
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 M0n0, on 7th September 2010, 21:12, said:

@gtk...nu mai incerca sa gasesti realitatea din Science FICTION! Iar pe langa subiect...am dat bac-ul la psihologie (da, stiu, nu se compara cu psihologia de la facultate) si bazele stiintei din spatele visului se regasesc in film. Le-am vazut, recunoscut si chiar trait pe propria "piele". Dar ok, tu deja ii batjocoresti si pe cei avizati deoarece in articolul de la forbes vad ca se vorbeste cu oameni care studiaza treaba asta de decenii...oookey...
science fiction este genul meu preferat, iar stiinta real life, in special cercetarea stiintifica si metada stiintifica sunt de primar interes pentru mine... chiar crezi ca as cauta realiatatea in science fiction? nu, de la stiinta astept stiinta speculativa, dar cat de cat plauzibila raportat la ceea ce stim noi despre lumea fizica.... stii cata stiinta reala exista in psihologie? undeva spre 0! cei pe care ii consideri tu "avizati" sunt niste analfabeti care nu cunosc nici cele mai de baza reguli ale cercetarii stiintifice si au o teribila problema si cu logica de baza... exista o intreaga gasca de analfabeti care incearca sa dea legimitate domeniilor precum psihologia si psihiatria, prin utilizarea in mod total gresit ale unor intrumente stiintifice si tehnici precum fMRI si EEG la care aplica mult raspandita si cretina eroare logica si stiintifica corelatie=causalitate, facand tone de inferente ilogice si imbecile

#99
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Da, total de acord cu tine ca psihicul uman este un taram infinit si neinteles (in sensul de standard) dar ce fiecare regizor poate aduce visul ca primar subiect de discutie intr-un film nu poate sa fie decat o parere persoanala asupra intelegerii fenomenului...una personala dar si (daca vrea sa iasa ceva cat de cat bun, referitor la standardele cinemaului) documentata. Documentatia privind visul nu poate veni decat de la raspunsurile date de majoritatea asupra unor teste si perceptii cand vine vorba de vis...apoi psihologii i-au pus un nume.

Chestia asta de baza este luata si multiplicata atat cat trebuie pentru a intelege urmatorul nivel. Intelegi ca un vis pare ca tine mai mult decat realitatea pentru ca ai experimentat-o...daca e vorba de un vis in vis, prin asocierea simpla, poti presupune ca un vis in vis dureaza cu atat mai mult. Cifrele sunt redundante, ca dureaza de 12 ori mai mult (nici nu mai stiu despre ce cifra e vorba) pentru ca astea s-ar putea sa fie diferite in functie de subiecti (nu cred ca fiecare viseaza la aceeasi viteza). Ceea ce e important in filmul asta e mecanica si o evolutie S.F. a ceea ce intelegem noi din vis.

Nici nu ma asteptam sa fie o abrambureala totala, pentru ca asta imi imaginez eu ca ar fi un vis adevarat, pentru ca povestea avea reguli care functionau precum gravitatia. Trebuiau intotdeauna sa se refere la ea. S-au scos scene colosale si de neinteles pentru a apela la publicul larg si asa cum criticii nu sunt masteranzi in psihologie, nici ei nu isi pot baga botul decat acolo unde se pricep...adica exact ce a folost Nolan, bazele visului exagerat de dragul S.F.-ului.

#100
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
gtk

Inception nu e sf-ul tipic, deh.
Dar daca tot ai adus vorba, ce sf-uri bune recomanzi? :D Ca e si genul meu preferat si nu stiu ce sa mai urmaresc.

Edited by caroline_hi, 07 September 2010 - 23:36.


#101
sebastian_88

sebastian_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 19.09.2009

 caroline_hi, on 8th September 2010, 00:35, said:

gtk

Inception nu e sf-ul tipic, deh.
Dar daca tot ai adus vorba, ce sf-uri bune recomanzi? :D Ca e si genul meu preferat si nu stiu ce sa mai urmaresc.


vrei sf? here`s one. :) http://www.imdb.com/title/tt0080360/

LE e un film genial dupa parerea mea. i`ve never seen anything like it.

Edited by sebastian_88, 08 September 2010 - 18:44.


#102
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Trebuie neaparat sa invat sa am vise lucide, am reusit doar o data, dar a meritat.

10/10

Edited by kosty91, 08 September 2010 - 23:44.


#103
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 kosty91, on 8th September 2010, 23:41, said:

Trebuie neaparat sa invat sa am vise lucide, am reusit doar o data, dar a meritat.

10/10
Sunt cativa pasi relativ simpli de urmat, citisem un articol, nu mai stiu care.
Eu am inceput de vreo 10 zile pregatirea si sunt la pasul 1. Of course, nu filmul m-a determinat sa fac asta :D .

#104
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Mie nu mi-a placut. Slabut.

#105
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

 caroline_hi, on 10th September 2010, 01:49, said:

Sunt cativa pasi relativ simpli de urmat, citisem un articol, nu mai stiu care.
Eu am inceput de vreo 10 zile pregatirea si sunt la pasul 1. Of course, nu filmul m-a determinat sa fac asta :D .

Am reușit o dată, cu mult înainte să văd filmul, dar de atunci nu mai îmi iese .

#106
zazone

zazone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.01.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VsZ1SagUPb4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#107
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Am vazut si eu "Inception" si mi-a placut foarte mult. Un film care te face sa stai lipit de scaun pe toata durata lui. M-am bucurat de film, am trecut cu vederea scenele trase de par, mi-a placut coloana sonora (demential sunetul ala de vapor), iar finalul mi s-a parut absolut genial. Nu ma asteptam la un asemenea sfarsit, mi s-a facut pielea de gaina. Nota 10/10, la fel ca "Shutter Island", filme bune cu care ramai in gand mult timp.

PS: de vazut neaparat la cinema!

#108
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Abia astept sa-l vad...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate