Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Voi ce spuneti?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
paperclouds09

paperclouds09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2010
Hello people!
Stiu ca pentru a deveni regizor sau trebuie sa intri la facultatea de actorie.
Am niste intrebari:
1.Se merita? ai ceva castiguri dupa aceea?
2.Cum se intra?


Sunt la profil uman la filo. Sunt chiar confuza... nu stiu ce facultate sa aleg. (orice altceva in afara de drept si limbi etc.). Am cateva optiuni.
1.Kinetoterapie
2.Design interior sau Webdesign

care m-ar ajuta mai mult pe viitor? a ... si care sa ofere burse pt studii in afara.

Ma gandesc sa fac prima fac. la stat(una dintre kinetoterapie sau design), dupa care sa castig proprii mei bani, iar dupaia sa fac o facultate... nu stiu, conservatorul sau actorie(pe care sa o platesc eu), deoarece unul dintre cele mai mari visuri este sa ajung cantareata, regizor/actrita. talent am, motivatie am etc, (numai ca ma gandesc ca o sa fie destul de tarziu dupaia... sau ma insel? cred ca nicio data nu e prea tarziu pt a-ti indeplini visurile... si stiu ca de la terminarea facultatii, pana a ajunge cunoscut e cale destul de lunga, dar daca imi doresc cu adevarat o fac si pe asta. deja o dau in romane :lol:) Iar in caz ca o dau in bara cu muzica/actoria sa am ceva asigurat...o alta facultate s.a.m.d.

Deci revin la subiect. Dati-mi o sugestie. Ajutati-ma, sfatuiti-ma, vreau sa aud parerea altor oameni, poate chiar care au terminat una din fac. astea, pt ca intotdeauna este binevenita o sugestie din partea unui om mai matur, mai trecut prin viata.

#2
vladone1

vladone1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 08.02.2009
Design  :rolleyes:

#3
paperclouds09

paperclouds09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2010

View Postvladone1, on 16th February 2010, 21:17, said:

Design  :rolleyes:

Ms pt sfat. Argumente? De ce crezi ca e bine? Am dupaia un loc de munca asigurat, sau sunt cautati cei mai buni pt angajari etc? se catiga bine?
:D

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 03.02.2007
Cred că web design! Nu știu ce talente ai, dar trebuie să fii cu totul ieșit din comun, la aptitudini și pasiuni ca să ajungi un regizor de succes! Oricum îți doresc multă baftă, orice alegere ai face!

#5
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009
Sincer , n-ai simtul realitatii , se cunoaste ca ai fost crescuta in puf. ;)
Poti sa faci ceva ce iti place , dar nu-ti va aduce venituri. Sau nu se stie , poate se mai lanseaza o stea dar gandeste-te cati mai sunt ca tine care nu au in cap decat gloria unui star sau (nu e cazul tau) incep sa scrie o pagina de carte si deja isi imagineaza cum dau autografe.
Suntem in criza si avem nevoie de regizori , actrite si cantareti , asta e solutia !!!

Edited by flyingspur, 16 February 2010 - 21:44.


#6
vladone1

vladone1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 08.02.2009

View PostDigix, on 16th February 2010, 21:37, said:

Cred că web design! Nu știu ce talente ai, dar trebuie să fii cu totul ieșit din comun, la aptitudini și pasiuni ca să ajungi un regizor de succes! Oricum îți doresc multă baftă, orice alegere ai face!
Asta asa-i  :OK:

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 03.02.2007
Hai să nu descurajăm omul de la bun început!
Oricum trebuie să înțeleagă că e o decizie cu totul personală, pentru că succesul sau eșecul ulterior îi vor aparține în totalitate!

#8
paperclouds09

paperclouds09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2010

View Postflyingspur, on 16th February 2010, 21:43, said:

Sincer , n-ai simtul realitatii , se cunoaste ca ai fost crescuta in puf. ;)
Poti sa faci ceva ce iti place , dar nu-ti va aduce venituri. Sau nu se stie , poate se mai lanseaza o stea dar gandeste-te cati mai sunt ca tine care nu au in cap decat gloria unui star sau (nu e cazul tau) incep sa scrie o pagina de carte si deja isi imagineaza cum dau autografe.
Suntem in criza si avem nevoie de regizori , actrite si cantareti , asta e solutia !!!

nu se poate spune ca am fost crescuta in puf...

#9
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
toata lumea si toate fetele vor actorie. Fratilor, voi stiti ce inseamna actorie? Toate fetele care nu au simtul realitatii vor actorie.
Ai talent? Ce clasa esti? Te-ai interesat ce inseamna actorie?
Legat de restul. La design interior, ai talent la desen? Te-ai interesat daca de ex trebuie sa te pregatesti etc. :) La majoritatea facultatilor se da examen.
Cum zicea cineva mai sus, decizia e personala, dar sincer la actorie ori esti foarte bun, ori mori de foame :) iar la restu...la web-design...si la design interior ai nevoide DE TALENT :)

#10
paperclouds09

paperclouds09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2010

View PostAnahi_Mia, on 20th February 2010, 19:12, said:

toata lumea si toate fetele vor actorie. Fratilor, voi stiti ce inseamna actorie? Toate fetele care nu au simtul realitatii vor actorie.
Ai talent? Ce clasa esti? Te-ai interesat ce inseamna actorie?
Legat de restul. La design interior, ai talent la desen? Te-ai interesat daca de ex trebuie sa te pregatesti etc. :) La majoritatea facultatilor se da examen.
Cum zicea cineva mai sus, decizia e personala, dar sincer la actorie ori esti foarte bun, ori mori de foame :) iar la restu...la web-design...si la design interior ai nevoide DE TALENT :)

mdap ma pricep la desen, si imi place. si crede-ma, nu degeaba stau pe net. normal ca ma interesez doar imi pasa de viitorul meu. nu vreau sa ajung vanzatoare sau sa curat holurile prin scoli sau stiu eu pe unde
ms oricum

ps: nu sunt chiar asa rupta de realitate. cum ziceam, am si motivatie, sunt destul de optimista, si talentata(nu ma laud, vreau doar sa nu imi mai sariti in cap cu chestia asta. doar nu degeaba m-am gandit sa aleg intre design actorie blah blah) si stiu ca daca vrei sa ajungi cunoscut trebuie sa te zbati ca sa iesi in evidenta. si stiu ca sunt multi altii care sunt talentati, si mi-ar putea lua locul oricand.

de cand ma cunosc, in tot ce m-am implicat(orice... proiecte pt sc etc), am muncit, si am reusit sa ies in evidenta, in fata celorlalti. de ce nu as putea si in domeniul actoriei?

Edited by paperclouds09, 20 February 2010 - 19:54.


#11
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
^ Nu te supăra, dar și mie îmi pari puțin cam boemă la faza cu actoria.
Eu sincer te sfătuiesc să te îndrepți pe ceva mai pământean ;)

#12
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
Vezi sa nu te supraapreciezi si sa dai cu capul foarte frumos de tavan :) asculta-ma ca nu zic in vant.
Data trecuta am vrut sa-ti raspund da mi-a picat netu si am pierdut ce am vrut sa zic.
In primul rand, la desen, intereseaza-te daca nu ai nevoie de portofoliu etc... sau la unele facultati dai desen tehnic si una e mazgalitul pe coli si alta e desen tehnic, si daca vrei...trebuie sa te apuci cel putin in sem 2 din cls a 11-a (nu stiu ce clasa esti ca nu ai zis)
Web design...ai nevoie de cunostinte de photoshop, html, css si alte chestii de genu, adica nu poti merge chiar in plop. La web design ai nevoie de talent si rabdare sa te ocupi de toate chichitele aferente de exemplu unei theme de site/blog
Iar la actorie, ar fi misto daca ai putea merge la niste cursuri sa iti spuna cineva daca ai talent si merita sa te chinuiesti pentru admitere, iar la admitere s-ar putea sa nu iei chit ca faci cursuri :P ah...si trebuie sa fii ori foarte buna...ori vei ajunge o actrita muritoare de foame. Ah si sa nu va aud cu vise de telenovele/filme la Hollywood...ca...zau mi se face rau. Actoria e foarte grea si asta ti-o zice cineva care doar a asistat intamplator pe la niste cursuri de actorie (in Cluj, unele cursuri ale Facultatii de Teatru si Film se tin in cadrul Facultatii de Litere, unde sunt eu)
Ah si acum am vazut faza cu "vanzatoare etc". Crede-ma ca nu e o rusine nicio meserie, atata timp cat castigi bani cinstiti ;) Sau ce, vanzatoarele sunt mai josnice ca altele? Tot munca se numeste . Astea-s conceptii de fetita rasfatata. Inteleg ca visati marea cu sarea etc., dar cand ajungeti la facultate va dati seama de fapt ce e munca, ce inseamna sa inveti, sa te descurci singur/a (mai ales daca mergi intr-un alt oras). Si eu sunt la o facultate foarte buna, profi de-ai mei sunt pe la Bruxelles interpreti de conferinte etc. , exista cateva persoane care lucreaza prin multinationale, dar imi garanteaza mie cineva ca voi ajunge acolo? ;) Nu, nu iti garanteaza nimeni ca nu vei ajunge si pentru cateva luni sa lucrezi ca vanzatoare sau alte cele. Faptul ca termini o facultate, nu inseamna neaparat ca gata...te pune pe scena Teatrului National, sau gata, vine lumea la tine cu cereri de web-design sau cu cereri de design interior.

Eh da oricum, lasa ca va veti trezi voi la realitate la facultate :). Asa am fost si eu, visam...si gata...zbang, te trezesti la realitate :) pentru ca Romania nu e o tara europeana si pentru ca sunt n factori...etc :)
In fine, vei zice ca am ceva cu tine, dar crede-ma atatea persoane cu vise mult prea idealiste am vazut...incat nah. E frumos sa visezi, dar cand e vorba de viitorul tau trebuie sa te gandesti putin si la realitatea de zi cu zi

#13
paperclouds09

paperclouds09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2010
mda... mai e ceva pana sa intru la fac. si chiar m-am gandit ca ar fi bine daca as merge la niste cursuri de actorie. iar daca nu iese nimic s-o las balta cu asta.
:P

nu am nimic cu tine ... @Anahi_Mia

#14
amicul_tau

amicul_tau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 09.09.2009
Daca vrei sa devii actrita poti sa te faci asistenta. NU asistenta medicala ci asistenta de platou.

Un model ar fi marea actrita ce a castigat multe oscaruri : Nicoleta Luciu.  -_-

#15
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
Daca mai ai ceva pana la facultate, crede-ma ca te vei gandi si razgandi de n ori :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate