Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

DIGI.MOBIL - probleme cu serviciile și echipamentele

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7852 replies to this topic

#7327
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
SMS-urile au avut probleme intre orele 18 si 22, la ora 21 murind de tot, apoi cineva s-a enervat si a umblat la servere, de la ora 22 mergeau precum intr-o zi normala.

Oricum e distractie pentru mine asta cu SMS-urile. Dau multe de test sa vad cand ajung.

#7328
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 16.07.2015

View PostNeaceasca85, on 02 ianuarie 2019 - 03:22, said:

SMS-urile au avut probleme intre orele 18 si 22, la ora 21 murind de tot, apoi cineva s-a enervat si a umblat la servere, de la ora 22 mergeau precum intr-o zi normala.

Oricum e distractie pentru mine asta cu SMS-urile. Dau multe de test sa vad cand ajung.
A fost o problema in zona ta,adica in Slatina,parca sau cam in toata tara,ma gandesc poate din cauza ca a fost aglomerata reteaua?

#7329
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Nu, serverul de SMS-uri, se manifesta la fel fie Slatina, fie Bucuresti, fie Oradea, fie Rasnov (A-ONE).

Sau Sannicolau Mare, unde simple dreams a dat 2 SMS-uri catre 2 numere de Digi si se lasa asteptat raportul de confirmare.

#7330
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
Cred că Digi are un server de SMS-uri din secolul trecut.
Cred că nu dau SMS-uri în abonamente din cauză că riscă să le ia foc.
Posted Image

[ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/49620931_2002251046535254_869805897633759232_n.jpg?_nc_cat=111&_nc_ht=scontent.fotp3-1.fna&oh=f5fd628658f17556b4e23a2a4c00d5ff&oe=5C93765F - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by KyKyKyKy, 04 January 2019 - 19:13.


#7331
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
bre, nu gasesc ceva dedicat pentru VoWiFi, asa ca intreb si io p-aci...

problema e urmatoarea: doua telefoane, compatibile VoLTE si VoWiFi, un P20 Lite si un J3 2017,
nu vor sa apeleze via WiFi intr-o locatie. in locatia respectiva exista internet de la RDS, 100Mbps,
d-ala ramas pe UTP cum era odata. router-ul e al meu, dar avand in vedere ca astia de la RDS
aveau candva in oferta fix tipul asta de router, nu ma astept sa caraie poezia aia cu " echipamentul
clientului nu e problema noastra", ca-i sparg. router-ul in cauza e un ZTE H298N.

ambele telefoane, in alta locatie, cu FL300 si ONT Huawei, merg fara nici o problema. la fel de bine
merg si pe o conexiune VDSL de la Telekom. pe o alta, again de la RDS, de 500 dar de tip business,
unde un echipament de la ei face routarea, insa pentru WiFi am un router de 3 lei, router care la randul
lui face NAT, nu e pus in mod AP sau alte balarii. si chiar si asa, cu dublu sau poate chiar triplu NAT si
tot merge.

pe toate echipamentele astea se aloca IP-uri reale, vizibile si routabile in internet, mai putin pe ZTE-ul
ala pe care ziceam ca nu merge VoWiFi. asta primeste IP de tip CGN pe IPv4 si IP routabil pe IPv6, ca
v6 au cat sa dea la toata planeta. bun, deci...de unde s-ar putea trage, CGN sau router?


LE: nu-mi ziceti sa sun la ei. sunt cateva chestii pentru care as prefera sa n-o fac, cel putin momentan.

Edited by dygey, 07 January 2019 - 12:41.


#7332
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
Se pare ca singur ai intuit problema, e din routerul tău personal, din moment ce pe altele serviciul este funcțional.

Edited by aris86, 07 January 2019 - 16:07.


#7333
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 01.10.2015
Acel IP neroutabil este buba..  Posibil sa se rupa NAT-ul undeva intre IP ul modemului neroutabil si hop-ul urmator.
Incearca reconect -uri pana primesti IP routabil.. S-a termina desaga IPv4, si asta e abea inceputul.
De asemenea verifica daca ai IPSec activat in router.

#7334
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 09.05.2018
Azi in Bucuresti la ora 13.53 trimit un SMS catre cineva cu care trebuia sa ma intalnesc de pe sos. Fabrica de Glucoza
La 14.31 ma intalnesc cu respectivul pe langa mega-image Vatra Luminoasa si in timp ce discutam apare la 14.57 si raportul de livrare catre respectivul
Amandoi in BUCURESTI si pe reteaua Digi Mobil , pai sincer sa ajungi tu inaintea SMS-ului e de rasul curcilor
Dar isi fac reclama ca vor oferi servicii 5G in viitorul apropiat , cine ii mai crede
De abia astept sa se termine abonamentul si buy buy , halal retea 4G in secolul vitezei
Sincer mai bine s-ar lasa pagubasi de telefonia mobila , atat timp cat nu sunt in stare sa asigure transmiterea unui SMS intr-un timp cat mai scurt
- Oare daca trebuia sa trimit cuiva din Moldova , tot eu ajungeam inaintea SMS-ului la respectivul in Moldova
Sincer retea 4G de toata jena la firma cu pretentii de BURSA

Edited by wather, 09 January 2019 - 16:45.


#7335
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,729
  • Înscris: 21.03.2005
Cred ca sms-ul a mers pe linia de tramvai de pe barbu vacarescu... care nu prea are curent de cel putin 1 an... si merge mai greu. Plus ca e ger afara...

A, si se scrie bye bye  (nu cumpar cumpar)

#7336
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Ce scuze.. :))

#7337
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 09.05.2018
A, si se scrie bye bye - Mea culpa , dar dupa astfel de situatii.......chiar ma intreb un SMS in viitoarea retea 5G in cat TIMP REAL ( nu reclama/marketing ) ar ajunge intr-o astfel de retea

#7338
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,942
  • Înscris: 28.09.2017
Este posibil să fie o problemă locală, în zona mea sms-urile merg aproape instant(maxim 20 de secunde).

#7339
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,729
  • Înscris: 21.03.2005

View Postwather, on 09 ianuarie 2019 - 17:18, said:

A, si se scrie bye bye - Mea culpa , dar dupa astfel de situatii.......chiar ma intreb un SMS in viitoarea retea 5G in cat TIMP REAL ( nu reclama/marketing ) ar ajunge intr-o astfel de retea
Maxim 24h. Sau maxim 30 de zile timp de raspuns la reclamatii.

Acum pe bune, de cate ori ai patit-o? Daca e ceva temporar, ok. Dar sa generalizezi si sa te caci in ea de retea ca nu ti-a ajuns nush ce sms...
Avem probleme cu gropile, Glucoza e praf, semafoarele corelate cu dosul, toti soferii sunt smecheri si vor sa fie primii, depasind pe stanga, pe dreapta, pe sus, pe jos, toti au pretentia ca e strada mostenita de la vreo ruda sclerozata, dar ce conteaza, e a lor, dom'le... si tu ai o durere cu sms-u' :D
Din asta nu mai puteai tu, ca a venit un sms mai tarziu... indiferent de motiv. Amicul tau avea tot Digi?


Mai ales ca daca cel care urma sa primeasca, din varii motive nu primea... unde e problema? Tu NU sms/ul il reclami... ci raportul de livrare. Este? Pe telefonul amicului, cand a ajuns sms-ul?
Ca sms e una, raport de livrare alta...

#7340
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Eu am serioase îndoieli asupra veridicității cazului.
Oricum, depinde și de ce chinezărie cu Android a fost folosită!
Mai mult, în secolul 21, SMS-urile au devenit ceva desuet. Imensa majoritate a oamenilor folosesc WhatsApp sau altceva similar.

#7341
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 09.05.2018
De ce oare romanul trebuie sa ii de-a la cap intotdeauna semenului cand nu e de acord cu el ?
Daca un Samsung S8 e o chinezarie , atunci.......
Insa e mai usor sa te hazardezi in afirmatii puerile , decat.....
Idea ca nu mi-sa intamplat doar azi , dar azi a fost cea mai ciudata situatie , fiindca a trebuit sa ma intalnesc cu cineva si logic trebuia sa il anunt inainte......
Era o persoana cu care m-am intalnit doar azi si nu un coleg/cunostiinta care sa il adaug la whatsapp
In plus cred ca nu e zi ca la service sa raman fara semnal 4G si atunci cum pot eu sa ridic in slavi o retea care.......
La fel se intampla cand lucram si in zona magazinului Bucur-Obor , nu se putea vizualiza un meci oarecare ca hop serverul..........
Deci metehne vechii , dar clienti noi care nu cunosc toate prb din diferitele zone ale capitalei ale acestei retele de .......
Personal aceasta retea mobila si a vf-ului mi-au si imi creaza prb  , ceilalti doi operatori NU
Am vrut sa renunt , dar odata ce mi-au facut ab .......si vrei nu vrei........
Oricum nu imi veti schimba voi parerile personale , atata timp cat ma lovesc de prb aproape zilnic
Succes la comentarii ironice ca la asta se pricepe romanul cel mai bine

#7342
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,729
  • Înscris: 21.03.2005
Permite-mi sa observ ca pe langa multe puncte pe care le folosesti aiurea ............
In rest ai cateva probleme existentiale cu reteaua, care probabil te tin frustrat in multe momente ale zilei.
O portare la unul dintre cei doi operatori care nu fac probleme si ai scapat de stres si poti sa te focusezi pe ceea ce este mai important pentru tine.
Nu iti schimba nimeni parerea, Digi are metehnele ei si merge cum merge... dar e imbatabila la ce ofera. Cine accepta cate un rateu... merge inainte cu Digi. Cine vrea altceva, are optiuni.
Viata e asa de simpla, dar unii o complica si apoi bocesc despre cat de complicata e viata...

#7343
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
Poți rezilia oricând.

#7344
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostDieselCRDI, on 09 ianuarie 2019 - 19:29, said:

Eu am serioase îndoieli asupra veridicității cazului.
Oricum, depinde și de ce chinezărie cu Android a fost folosită!
Mai mult, în secolul 21, SMS-urile au devenit ceva desuet. Imensa majoritate a oamenilor folosesc WhatsApp sau altceva similar.

Dupa ce ai trecut de problema vitezei la internet cu un Lumia si un iPhone de acum 3 ani, alții care au probleme cu sms-urile - problema se datorează androidului. Ce insemana sa fii ipocrit!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate