Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Istoria antisemitismului roman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
143 replies to this topic

#91
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010
[quote name='perpetumobile' date='15th March 2010, 18:53' post='7946820']
Ma intreb cat timp ti-a luat sa insiri asa multe gogoase intr-o singura replica. De efort celebral desigur nu ai suferit.
Tu nu esti urmasul dacilor ca nu ai nici o dovada.Mai degraba a soldatilor romani care au maturat pe sarmanii daci de catre nu se stie nimica ca nu au avut scris. De legiunile romane a lui Traian tocmai se stie ca printre legiunile romane era si legiunea Iudaica care era formata din evrei care au fost adusi din Judeia asa ca s-ar putea ca si in vinele tale curge sange evreu...


Fii amabil si citeste si asta:

[url="http://www.razboiulnevazut.com/conspiratia-anti-dacica-ascunderea-originii-dacice-a-unor-imparati-romani.html"]http://www.razboiulnevazut.com/conspiratia...ati-romani.html[/url]

Dacii n-au disparut cum ar dori unii, sa ne faca sa credem, ci au ocupat chiar functii foarte inalte in Imperiul Roman.
De o legiune iudaica in Dacia nu am auzit , dar a existat o legiune Dacica in Iudeea, asa ca poate tu ai putin sange de dac.
Oricum nu aveai dreptul sa-mi vorbesti asa, eu nu sunt antisemit,ti-am spus doar adevarul in privinta profitorilor care va fac de rusine ca popor.
Eu m-am purtat foarte civilizat ,spre deosebire de tine care esti prea arogant si needucat,ca sa mai poti posta alaturi de noi.
Nu fa efortul sa-mi raspunzi, mai bine revii cand te mai civilizezi.

#92
SylvestruTW

SylvestruTW

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 14.09.2009

View PostNICU_LUPULALB, on 16th March 2010, 00:46, said:

...asa ca poate tu ai putin sange de dac.

Aproape imposibil.

Probabilistic sunt sanse mai mari ca el sa aiba sange turanic de la stramosii lui khazari sau slav, in urma corcirilor repetate [mai mult sau mai putin benevole] ale khazarilor cu acestia.

Si da, esti antisemit. Odata ce ti-a fost lipita pe frunte eticheta este indelibila. Existenta ta, a antisemitului, este necesara cauzei, fie ca este vorba de Shoa BusinessTM, fie de justificarea exceselor pe care le fac fii de khazari in Palestina.

#93
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postperpetumobile, on 13th March 2010, 12:17, said:

Nu stiu daca ce voi scrie aci este la topicul potrivit .Daca nu, rog moderatorul sa il treaca la un subiect special.
O prietena a mea care tine un important post in a doua banca mare din Israel care are filiale multe inclusiv in Romania ,mi-a povestit ca multe societati
israeliene si altele din apus, care au sucursale in Romania  au hotarat sa inchida treptat sucursalele deoarece aproape zilnic se intalnesc cu manifestari de antisemitism.
Se pare ca totus ca multi romani  inca nu au invatat din istoria lor si a altilor ca problemele lor trebuie sa le rezolve singuri si uzul de "tapi ispasitori" nu le va ajuta cu nimica la sfarsit.
aha deci inca nu ati inteles ca crestinul e antisemit prin facere pentru ca voi iati omorat idolul intrupat .... si eu sunt antisemit pentru ca va autovictimizati ca niste femei neputincioase (folosesc stereotipul doar nu am nimic cu femeile)
teroristii in israel nu sunt arabii ci lichelele evreieisti ... de unde si pana unde e cel care se apara impotriva abuzului ordinar terorist ... cel care ataca e teroristul nu cel care se apara legitim pe pamantul stramosilor
cand vorbesti de rezolvarea problemelor tale iti amintesti cine a creat tara voastra ex musulmana ? voi? deschide o carte de istorie !!!!

#94
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View PostSylvestruTW, on 16th March 2010, 17:17, said:

Aproape imposibil.

Probabilistic sunt sanse mai mari ca el sa aiba sange turanic de la stramosii lui khazari sau slav, in urma corcirilor repetate [mai mult sau mai putin benevole] ale khazarilor cu acestia.

Si da, esti antisemit. Odata ce ti-a fost lipita pe frunte eticheta este indelibila. Existenta ta, a antisemitului, este necesara cauzei, fie ca este vorba de Shoa BusinessTM, fie de justificarea exceselor pe care le fac fii de khazari in Palestina.

Mersi SylvestruTW, o clipa, am avut impresia ca vorbesti serios.
In primul rand antisemitismul, este un termen total gresit, evreii
nu sint singurii inclusi in definitia de semit (urmasi ai lui Sem),
mai sunt si popoarele arabe, deci...
"Baietelul" acela, needucat si "inflamat" si-a inchipuit ca
daca jigneste fara discernamant in jurul lui, o sa-l credem inteligent
si mai ales, vom crede"pe cuvant " tot ce ne spune.
In posturile mele  din acest thread,n-am facut decat sa expun, cat
am putut de obiectiv, o realitate vizibila, privind comportamentul
unor evrei, care imbina aroganta cu reavointa ,iar apoi se lamenteaza
ca s-a format un curent de opinie negativ la adresa lor.
Am incercat sa fiu foarte conciliant,facand un apel la intelegere si
bun simt, dar se pare ca, nu mi-am ales un interlocutor,
care sa doreasca acest lucru.
Cat priveste legiunea iudaica din Dacia:
http://blogideologic...ica-un-canular/
In cazul in care, totusi a existat, mi-e teama ca , in prima lupta,
cand a intalnit primul detasament dacic ,luptatori cu Falx,au fugit
"mancand pamantul" si pentru asta au fost pedepsiti prin "decimare"
iar la urmatoarea abatere au fust din nou decimati, desfiintati ca legiune
si au primit  "memoriae damnatio",disparand din cartile de istorie.
Falx-ul era o sabie incovoiata, asemanatoare cu sica, dar avand lama lunga de
100-120 cm,cu un maner de "doua maini",o arma impotriva careia romanii
au format detasamente speciale, purtand coifuri si armuri cu intarituri speciale,
pentru ca in mainile unui luptator  experimentat,era capabila sa reteze foarte usor,
o mana sau un picior ,nu mai vobim de un cap.
Deci daca cineva doreste sa-mi lipeasca pe frunte o eticheta, aceea nu este de
"antisemit" ,ci una adevarata, de DACOFIL.
Si in perioada vietii lui Traian, a existat "cohors I Ulpia Dacorum (Siria)",
izvoare istorice ar putea preciza ,daca unitatea respectiva a fost cantonata
cumva si prin Iudeea sau Galilea.
Postarea mea nu trebuie luata neaparat cu titlu de adevar istoric :contine
adevaruri, greseli prin omisiune sau interpretare si ipoteze,insa fiecare are un
creier cu posibilitati de analiza .

Edited by NICU_LUPULALB, 16 March 2010 - 21:13.


#95
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postarpisz, on 16th March 2010, 20:56, said:

aha deci inca nu ati inteles ca crestinul e antisemit prin facere pentru ca voi iati omorat idolul intrupat .... si eu sunt antisemit pentru ca va autovictimizati ca niste femei neputincioase (folosesc stereotipul doar nu am nimic cu femeile)
teroristii in israel nu sunt arabii ci lichelele evreieisti ... de unde si pana unde e cel care se apara impotriva abuzului ordinar terorist ... cel care ataca e teroristul nu cel care se apara legitim pe pamantul stramosilor
cand vorbesti de rezolvarea problemelor tale iti amintesti cine a creat tara voastra ex musulmana ? voi? deschide o carte de istorie !!!!




Haide, nu te fa destept si civilizat ca esti numai o joarsa care nici titlul de antisemit este ceva exagerat.un golan lipsit de inteligenta ca numai asa unu ar fi putut sa-mi trimeata mesaj particular ca ista:

Edited by eu_unul, 18 March 2010 - 01:30.


#96
bebeee

bebeee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2009

View Postperpetumobile, on 17th March 2010, 19:39, said:

Haide, nu te fa destept si civilizat ca esti numai o joarsa care nici titlul de antisemit este ceva exagerat.un golan lipsit de inteligenta ca numai asa unu ar fi putut sa-mi trimeata mesaj particular ca ista:

Ignora-l si nu te pune la mintea lui, ca nu e ce pare.Sau e,dar alte alte scopuri.Nu vezi ca ba e anti-crestin,ba antisemit,ba anti musulman?Rzvwien lucreaza pentru un serviciu secret si rolul lui e sa intarate lumea pe forumuri pentru a depista grupuri cu viziuni extremiste.Ceva gen sts sau d'astia care freaca menta pe bani publici..oricum stai deoparte.

Edited by bebeee, 17 March 2010 - 19:09.


#97
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postbebeee, on 17th March 2010, 19:08, said:

Ignora-l si nu te pune la mintea lui, ca nu e ce pare.Sau e,dar alte alte scopuri.Nu vezi ca ba e anti-crestin,ba antisemit,ba anti musulman?Rzvwien lucreaza pentru un serviciu secret si rolul lui e sa intarate lumea pe forumuri pentru a depista grupuri cu viziuni extremiste.Ceva gen sts sau d'astia care freaca menta pe bani publici..oricum stai deoparte.



Dezinformeaza, pentru ca nu l-a dus mintea la mai mult.
I-am vizitat profilul sa vad daca are curaj, sa-si precizeze macar varsta si locatia, am descoperit ca nu a facut-o, deci, nu are pic de curaj.
Oricum, ma asteptam sa aiba macar, un minim de bun simt si educatie si sa nu mai apara si sa arunce cu otrava  si jigniri in jurul lui, dar sigur nu are nici asta.
Asa ca, indiferent ce il va duce mintea, sa mai scrie la adresa mea, sau a altcuiva, va fi ignorat.

De fapt cine este acest: rzvwien ? Deci tot la dezinformari ajungem, arma care le place "unora".

Edited by NICU_LUPULALB, 17 March 2010 - 22:22.


#98
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Postperpetumobile, on 17th March 2010, 18:39, said:

o joarsa care nici titlul de antisemit este ceva exagerat.un golan lipsit de inteligenta

Asta e si descrierea ta.

#99
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postperpetumobile, on 17th March 2010, 18:39, said:

Haide, nu te fa destept si civilizat ca esti numai o joarsa care nici titlul de antisemit este ceva exagerat.un golan lipsit de inteligenta ca numai asa unu ar fi putut sa-mi trimeata mesaj particular ca ista:
hai nu arata ca esti incult ...
zi de cand aveti o tara ? si cum sa ajuns sa aveti una ?

sunteti mai rai ca tiganii probabil si ei ar face o tara numai al lor ()din nefericire ei sunt nomazi de felul lor) daca le dai arme in mana dar pana atunci fura tot ce pot in cazul vostru ati furat cateva tari

@restul evreilor intelectuali
adresa de mail e cea corecta asa ca puteti sa imi scrieti si o sa ne intalnim pentru o reglare de conturi daca doriti .... sa nu uitati uzi-urile!!!! teroristilor

Edited by arpisz, 18 March 2010 - 14:17.


#100
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View Postperpetumobile, on 15th February 2010, 14:56, said:

Nota  9!  Dece 9 si nu 10? Deoarece ai" rotunjit putin colturile" problemei cand ai scris:" au început cu adevărat problemele pentru evrei". Viata evreilor a fost grea intr-o tara unde aveau numai restrictii si nici un drept. As pretinde ca deoarece unii crestini au vazut discriminarea,au tradus asta ca au "mana libera" ca sa jefuiasca si sa omoare evreii.

da, atat de grea ca v-ati inmultit pana la 800.000 dupa cum singur spuneai...

View Postperpetumobile, on 13th March 2010, 18:59, said:

Nu stiu daca de rusine este vorba. Azi,Romania are mult mai mult nevoie de Israel decat Israelul de Romania. Cine crezi tu ca trateaza bolnavi romani de leucemie si le face transplantaride maduva de oase care in Romania inca nu stiu sa faca? Cine face operatii la inima la prunci si copii care s-au nascut cu deformatii? Cine invata agricultorii romani cum sa faca uz de irigatiecu picaturi ca sa mareasca recolta sensibil? Sau sa creasca legume in sere de plastic tot anul? Crede-ma ca pot continua mult de tot dar inteleg ca  scriu la perete.

cine crezi tu ca are nevoie de israel? raspunsul e NIMENI! pentru ca nimeni nu-si doreste cancerul! iar in ce priveste transplanturile, se paer ca cel mai bine va pricepeti la alea de ovule, pe care le traficati fara rusine...

#101
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postperpetumobile, on 13th March 2010, 19:59, said:

Nu stiu daca de rusine este vorba. Azi,Romania are mult mai mult nevoie de Israel decat Israelul de Romania. Cine crezi tu ca trateaza bolnavi romani de leucemie si le face transplantaride maduva de oase care in Romania inca nu stiu sa faca? Cine face operatii la inima la prunci si copii care s-au nascut cu deformatii? Cine invata agricultorii romani cum sa faca uz de irigatiecu picaturi ca sa mareasca recolta sensibil? Sau sa creasca legume in sere de plastic tot anul? Crede-ma ca pot continua mult de tot dar inteleg ca  scriu la perete.


:habarnam:  
si  faceti GRATIS operatiile astea dragilor? din iubire? din generozitate?
cine exploateaza romanii cu salarii de doi lei si munca pana la epuizare?
cine are tupeul sa discrimineze romanii-n romania?
romania e alcatuita din 22 de milioane de romani. nu suntem uniti, suntem destul de superficiali, confuzi si la mila istoriei. dar NU avem nevoie de voi. supravietuim bine merci permitandu-va sa ne jupuiti. nu avem nevoie de voi tot asa cum nu avem nevoie nici de tigani, atata ca nu-i frumos sa scapam de voi. ne sare uniunea-n cap.
cu voi evreii este ca si cu grasii. nu e frumos sa ne luam de voi desi nu e vina noastra ca sunteti asa cum sunteti. si unii si altii ati mancat prea mult....

#102
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postdarkangelo, on 31st March 2010, 22:39, said:

:habarnam:  
si  faceti GRATIS operatiile astea dragilor? din iubire? din generozitate?
cine exploateaza romanii cu salarii de doi lei si munca pana la epuizare?
cine are tupeul sa discrimineze romanii-n romania?
romania e alcatuita din 22 de milioane de romani. nu suntem uniti, suntem destul de superficiali, confuzi si la mila istoriei. dar NU avem nevoie de voi. supravietuim bine merci permitandu-va sa ne jupuiti. nu avem nevoie de voi tot asa cum nu avem nevoie nici de tigani, atata ca nu-i frumos sa scapam de voi. ne sare uniunea-n cap.
cu voi evreii este ca si cu grasii. nu e frumos sa ne luam de voi desi nu e vina noastra ca sunteti asa cum sunteti. si unii si altii ati mancat prea mult....

Inteleg ca ai mari probleme cu evreii ca probabil ti-au furat tara,jupuit pe sarmanii concetateni,te-au impiedicat sa mergi la scoala si ca azi esti lipsit de cultura,inteleg ca de toate necazurile tale,evreii sunt de vina dar ce ai cu tziganii? In Romania traiesc tzigani de mii de ani si sunt cam 2.5% din  cetatenii romani.Asta dupa ultimul recesamant din 2002.S-au numarat numai cei care traiesc in cadrul satrelor dar in cursul vremii multi din ei s-au amestecat cu cetateni romani  etnic nu tzigani si au format familii "amestecate" nu putine.Este normal si era de asteptat sa fiu si familii mixte. Asa ca de fapt,multi-multi romani si romance nu se numara ca tzigani dar nici romani "curati" nu sunt.  Cand tu afisiezi si declari ura ta contra tziganilor iei in socoteala ca tu urasti de fapt  poporul tau ? Evreilor li sa urat de Romania de mult si din sutele de mii au ramas numai cam 6000,majoritatea lor,ca multi tzigani, insurati si maritate la crestini/e. Mai sunt cateva sute care au venit din Israel ca sa faca afaceri .Daca ei,sa spunem 7000 tin Romania sub papuc,imi ramane numai sa ma andresc de asa un popor capabil... :coolspeak:

#103
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postperpetumobile, on 1st April 2010, 15:15, said:

Inteleg ca ai mari probleme cu evreii ca probabil ti-au furat tara,jupuit pe sarmanii concetateni,te-au impiedicat sa mergi la scoala si ca azi esti lipsit de cultura,inteleg ca de toate necazurile tale,evreii sunt de vina dar ce ai cu tziganii? In Romania traiesc tzigani de mii de ani si sunt cam 2.5% din  cetatenii romani.Asta dupa ultimul recesamant din 2002.S-au numarat numai cei care traiesc in cadrul satrelor dar in cursul vremii multi din ei s-au amestecat cu cetateni romani  etnic nu tzigani si au format familii "amestecate" nu putine.Este normal si era de asteptat sa fiu si familii mixte. Asa ca de fapt,multi-multi romani si romance nu se numara ca tzigani dar nici romani "curati" nu sunt.  Cand tu afisiezi si declari ura ta contra tziganilor iei in socoteala ca tu urasti de fapt  poporul tau ? Evreilor li sa urat de Romania de mult si din sutele de mii au ramas numai cam 6000,majoritatea lor,ca multi tzigani, insurati si maritate la crestini/e. Mai sunt cateva sute care au venit din Israel ca sa faca afaceri .Daca ei,sa spunem 7000 tin Romania sub papuc,imi ramane numai sa ma andresc de asa un popor capabil... :coolspeak:
in primul rand sunt femeie
in al doilea rand nu am probleme cu evreii. nu consider ca mi-ati furat tara, drept dovada se numeste in continuare Romania nu israel, am mers la scoala mai mult decat tine, si se vede si din cum scriu si din cum ma exprim, necazuri nu am. nu am probleme nici cu tiganii. nu afisez si nu declar nicio ura, ar trebui sa citesti mai atent.
daca evreilor li s-a urat de Romania, ar trebui s-o paraseasca. noi nu ne vom impotrivi, ba chiar vom da o petrecere in cinstea plecarii voastre.
nu stiu cati ani ai, dar presupun ca maxim 16. ca roman nu stii limba romana, ceea ce e jenant si pot sa pun pariu ca nu vorbesti nici ebraica prea grozav. probabil evreii tai fac misto de tine ca vorbesti stricat.
pot sa-ti mai spun un lucru pe care sunt sigura ca l-ai observat si tu: evreii tai te detesta ca nu esti pur sange. romanii mei te lasa sa latri. biblic vorbind, noi suntem mai umani.
de asemeni, am observat ca nu stii istorie. nici p-a voastra, nici p-a noastra. statisticile tale sunt inventate de tine, ca nu au nicio legatura cu realitatea.
din pacate, nu ai nici pregatirea si nici intelectul necesar sa sustii discutia asta. le faci o defavoare tuturor evreilor care sunt oameni (ca mai sunt cativa).
site-urile de pe care te-ai inspirat tu sa ne furnizezi "date sigure" nu erau nici ele foarte documentate.
revino cand te faci mare si ai argumente. in afara de dispretul tau evident pentru romani (si pun pariu ca ai cel putin pasaport romanesc, ceea ce te face si pe tine nitel roman si avand in vedere ca existi si deranjezi, banuiesc ca neamul tau trebuie sa ne multumeasca in genunchi ca nu ati ajuns sapun), in afara de educatia deficitara si la capitolul scoala si la capitolul bun-simt nu s-a mai observat altceva.
asa ca unde ti-e superioritatea?

inca ceva, asa cum au observat si altii, nici macar nick-ul nu e corect. ar fi trebuit sa scrii: perpetuum mobile . nu-mi multumi, asa sunt romanii, generosi.

#104
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View Postdarkangelo, on 31st March 2010, 22:39, said:

si unii si altii ati mancat prea mult....
ei sigur au mancat :D
Talmud Gittin 69a: To make the flesh close he should bring dust from the shadow of a privy and knead it with honey and eat.

Edited by Ruma, 02 April 2010 - 10:53.


#105
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postdarkangelo, on 1st April 2010, 16:36, said:

in primul rand sunt femeie
in al doilea rand nu am probleme cu evreii. nu consider ca mi-ati furat tara, drept dovada se numeste in continuare Romania nu israel, am mers la scoala mai mult decat tine, si se vede si din cum scriu si din cum ma exprim, necazuri nu am. nu am probleme nici cu tiganii. nu afisez si nu declar nicio ura, ar trebui sa citesti mai atent.
daca evreilor li s-a urat de Romania, ar trebui s-o paraseasca. noi nu ne vom impotrivi, ba chiar vom da o petrecere in cinstea plecarii voastre.
nu stiu cati ani ai, dar presupun ca maxim 16. ca roman nu stii limba romana, ceea ce e jenant si pot sa pun pariu ca nu vorbesti nici ebraica prea grozav. probabil evreii tai fac misto de tine ca vorbesti stricat.
pot sa-ti mai spun un lucru pe care sunt sigura ca l-ai observat si tu: evreii tai te detesta ca nu esti pur sange. romanii mei te lasa sa latri. biblic vorbind, noi suntem mai umani.
de asemeni, am observat ca nu stii istorie. nici p-a voastra, nici p-a noastra. statisticile tale sunt inventate de tine, ca nu au nicio legatura cu realitatea.
din pacate, nu ai nici pregatirea si nici intelectul necesar sa sustii discutia asta. le faci o defavoare tuturor evreilor care sunt oameni (ca mai sunt cativa).
site-urile de pe care te-ai inspirat tu sa ne furnizezi "date sigure" nu erau nici ele foarte documentate.
revino cand te faci mare si ai argumente. in afara de dispretul tau evident pentru romani (si pun pariu ca ai cel putin pasaport romanesc, ceea ce te face si pe tine nitel roman si avand in vedere ca existi si deranjezi, banuiesc ca neamul tau trebuie sa ne multumeasca in genunchi ca nu ati ajuns sapun), in afara de educatia deficitara si la capitolul scoala si la capitolul bun-simt nu s-a mai observat altceva.
asa ca unde ti-e superioritatea?

inca ceva, asa cum au observat si altii, nici macar nick-ul nu e corect. ar fi trebuit sa scrii: perpetuum mobile . nu-mi multumi, asa sunt romanii, generosi.

Se poate ca romanii sunt generosi dar tu ai ramas cam in urma draga mea.Tu ,dupa cum scrii nu trebuie sa te straduiesti mult ca sa scrii mojici care nu ar rusina  nici un roman antisemit. Varsta mea ....hai sa zicem ca atuncia cand eu am primit gradul de maior in armata israeliana,nici tu si nu tatal tau,probabil nu ati fost "planificati". In Romania am invatat la liceul de baieti nr 2, Matei Basarab din Bucuresti dar cand nu faci nici un uz de o limba cam 50 de ani,mai o uiti.Nu am uitat franceza si engleza ca am facut nu putin uz de ele dar de romaneste  cu cine sa vorbesc? Crede-ma ca in lume,te poti descurca mult mai bine cu Ebraica (si Idish care din pacate nu prea stiu). Romaneste vorbesc numai romanii si am intalnit in Europa putini romani care au vorbit romaneste.
Nici decum nu am disprt de romani in general. Am un mare dispret de acei romani care inca traiesc in evul mediu.Cu ura lor la alte etnii.Cu vechiul patent a invinovatii pe altii pentru esecurile lor. Tapi ispasitori. Poate nu ai observat ca nu mai sunt evrei in Romania si daca situatia ta este nasoala, nu ei sunt de vina ci numai tu. Nu te face de ras sa critici educatia mea. Intai sa ai tu educatie si dupa asta sa scrii.
Nickul meu eu mi l-am ales si este Perpetumobile. Tu poti sa-ti alegi ce vrei. Nu ai stiut? :thumbdown:

Edited by perpetumobile, 02 April 2010 - 18:14.


#106
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postperpetumobile, on 2nd April 2010, 19:12, said:

Se poate ca romanii sunt generosi dar tu ai ramas cam in urma draga mea.Tu ,dupa cum scrii nu trebuie sa te straduiesti mult ca sa scrii mojici care nu ar rusina  nici un roman antisemit. Varsta mea ....hai sa zicem ca atuncia cand eu am primit gradul de maior in armata israeliana,nici tu si nu tatal tau,probabil nu ati fost "planificati". In Romania am invatat la liceul de baieti nr 2, Matei Basarab din Bucuresti dar cand nu faci nici un uz de o limba cam 50 de ani,mai o uiti.Nu am uitat franceza si engleza ca am facut nu putin uz de ele dar de romaneste  cu cine sa vorbesc? Crede-ma ca in lume,te poti descurca mult mai bine cu Ebraica (si Idish care din pacate nu prea stiu). Romaneste vorbesc numai romanii si am intalnit in Europa putini romani care au vorbit romaneste.
Nici decum nu am disprt de romani in general. Am un mare dispret de acei romani care inca traiesc in evul mediu.Cu ura lor la alte etnii.Cu vechiul patent a invinovatii pe altii pentru esecurile lor. Tapi ispasitori. Poate nu ai observat ca nu mai sunt evrei in Romania si daca situatia ta este nasoala, nu ei sunt de vina ci numai tu. Nu te face de ras sa critici educatia mea. Intai sa ai tu educatie si dupa asta sa scrii.
Nickul meu eu mi l-am ales si este Perpetumobile. Tu poti sa-ti alegi ce vrei. Nu ai stiut? :thumbdown:
din pacate Romania este plina de evrei. colcaie. si da, normal ca te poti descurca mai bine cu ebraica. si cu chineza.
am inteles problema cu educatia. daca ai varsta matusalemica pe care o pretinzi, e de inteles.
in general am observat ca pentru a fi antisemit e suficient sa cunosti un evreu, oricare.
situatia mea nu este nasoala. este chiar excelenta. dar orice parvenit se leaga de bani ca sa-si demonstreze superioritatea.

pentru oricine a avut acces la al jazeera la ultimul conflict cu palestinienii, armata israeliana inseamna un singur lucru: ucigasi de copii. am vazut si eu reportajul in care cativa pusti palestinieni aruncau cu pietre in soldatii vostri si cum au inceput soldatii sa traga si i-au facut praf.
nu pot sa uit in ce hal i-ati macelarit pe bietii oameni care nu fac decat sa-si apere amaratul ala de pamant pe care locuiesc.
si sunteti atat de grozavi incat oamenii aia pe care nu-i lasati sa se dezvolte si sa traiasca in prezent sunt in continuare acolo.
acestea fiind spuse, inchei subiectul. tot ce ai scris aici nu face decat sa intareasca impresia de hiena pe care-o am despre evrei.

#107
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postdarkangelo, on 2nd April 2010, 19:28, said:

din pacate Romania este plina de evrei. colcaie. si da, normal ca te poti descurca mai bine cu ebraica. si cu chineza.
am inteles problema cu educatia. daca ai varsta matusalemica pe care o pretinzi, e de inteles.
in general am observat ca pentru a fi antisemit e suficient sa cunosti un evreu, oricare.
situatia mea nu este nasoala. este chiar excelenta. dar orice parvenit se leaga de bani ca sa-si demonstreze superioritatea.

pentru oricine a avut acces la al jazeera la ultimul conflict cu palestinienii, armata israeliana inseamna un singur lucru: ucigasi de copii. am vazut si eu reportajul in care cativa pusti palestinieni aruncau cu pietre in soldatii vostri si cum au inceput soldatii sa traga si i-au facut praf.
nu pot sa uit in ce hal i-ati macelarit pe bietii oameni care nu fac decat sa-si apere amaratul ala de pamant pe care locuiesc.
si sunteti atat de grozavi incat oamenii aia pe care nu-i lasati sa se dezvolte si sa traiasca in prezent sunt in continuare acolo.
acestea fiind spuse, inchei subiectul. tot ce ai scris aici nu face decat sa intareasca impresia de hiena pe care-o am despre evrei.

Invidia. Invidia draga mea vorbeste din gura ta. La noi nu avem evrei care nu tin in mentalitatea evului mediu.Pacat de Romania ca este o tara foarte frumoasa si mentalitatea de copii mici,lipsiti de inteligenta a acei romani antisemiti din populatia tarii,handicapeaza toata tara.Pacat.
Interesant ca pe evrei si tziganii nu-i suferi dar "sarmanii "palestinieni ii strangi la inima.Vai ce duios... :notangel:

#108
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postperpetumobile, on 2nd April 2010, 19:50, said:

Invidia. Invidia draga mea vorbeste din gura ta. La noi nu avem evrei care nu tin in mentalitatea evului mediu.Pacat de Romania ca este o tara foarte frumoasa si mentalitatea de copii mici,lipsiti de inteligenta a acei romani antisemiti din populatia tarii,handicapeaza toata tara.Pacat.
Interesant ca pe evrei si tziganii nu-i suferi dar "sarmanii "palestinieni ii strangi la inima.Vai ce duios... :notangel:
da. cu siguranta invidia. hai sa fii sanatos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate