Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Istoria antisemitismului roman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
143 replies to this topic

#1
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Istoria antisemitismului roman este din pacate ,un trist capitol a romanilor.Poporul roman este si a fost un popor pasnic,docil si supus.Din aceste cauze o fost de multe ori in istoria sa "dus de nas" de catre cei care au ajuns sa-l conduca. Am gasit un site roman care ne aminteste acele timpuri de care romanii azi se rusineaza .
http://www.antisemit...tisemitismului/

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

In cel de al doilea razboi mondial peste 300000 evrei au fost ucisi in zonele controlate de armata romana condusa de Maresalul Ion Antonescu.

Acesta este Holocaustul Romanesc, negat de multi. Printre negationistii Holocaustului Romanesc se numara politicieni de vaza, profesori universitari si intelectuali romani.

Protejati si ascunsi in spatele indiferentei si a  prejudecatilor, negationistii educa noi generatii, incearca necontenit sa dispute faptele si sa rescrie istoria din care ei vor ca aceste capitol sa dispara.

La cate detalii se da si io pot sa zic ca nu a murit nimeni. Numarul de dovezi aduse este egal.

#3
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Deh, se mai intimpla. Ce le-au facut altii evreilor au facut si fac si ei palestinienilor. Asta e istoria. Viata e o lupta. Unii mai mor, altii supravietuiesc.
Sa avem grija sa fie pace, pt ca altfel nu s-a schimbat nimic.

#4
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 blackcat, on 23rd January 2010, 16:38, said:

Deh, se mai intimpla. Ce le-au facut altii evreilor au facut si fac si ei palestinienilor. Asta e istoria. Viata e o lupta. Unii mai mor, altii supravietuiesc.
Sa avem grija sa fie pace, pt ca altfel nu s-a schimbat nimic.

Exact ce am scris. Si azi mai se plimba in Romania persoane cu carlige in buzunar in speranta ca mai vor gasi un evreu ca sa poata
sa-l atarne si asa sa dovedeasca cat de curajiosi sunt ei.Tocmai ei sunt cei care merg la razboi merg cu 7 chiloti  si totus nu le ajunge. Nici la paca-paca nu prea se evidentiaza ca multi au inteles ca de multe ori asta este numai ca sa se uite ce si cine sunt ei, marii "patrioti".

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 perpetumobile, on 23rd January 2010, 17:20, said:

Si azi mai se plimba in Romania persoane cu carlige in buzunar in speranta ca mai vor gasi un evreu ca sa poata
sa-l atarne si asa sa dovedeasca cat de curajiosi sunt ei.

Tu traiesti in Romania? Nu de alta da' aici nici macar macelarii nu umbla cu carlige in buzunar.

#6
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
http://stiri.rol.ro/.../view/158091/2/

Asa cum am mentionat deja, numarul oficial al evreilor exterminati in timpul celui de al doilea razboi mondial este de 400,000. Conducatorul militar al Romaniei, in cel de al doilea razboi mondial, Maresalul Ion Antonescu, un adevarat si loial aliat a lui Hitler, a fost conducatorul care a adoptat si a propovaduit imaginea "iudeo-bolsevica", implantand-o in constiinta populatiei. Maresalul Ion Antonescu a avut mana libera pentru a pune in aplicare planurile sale de exterminare a cat mai multi evrei posibil, nu prin gazarea lor ci prin munca fortata, pogromuri, lagare de concentrare.

Atunci cand Maresalul Ion Antonescu a devenit incomod chiar celor pe care i-a servit el a fost inlaturat de la putere si executat.

Sub regimul comunist el a fost declarat criminal de razboi. Aceasta decizie a asigurat, pentru gruparile politice nationaliste si xenofobe, transformarea Maresalului Ion Antonescu intr-un martir si patriot national. Regimul comunist, care a durat in Romania 50 de ani, a facut tot ceea ce se putea pentru a ignora responsabilitatea Romaniei fata de suferintele minoritatii evreiesti.

Pentru a evita posibile probleme, cauzate de originea evreiasca, multi evrei romani, care au ramas in Romania de dupa cel de al doilea razboi mondial, si-au "romanizat" numele. Cei care nu au adoptat aceasta procedura au fost suspectati ca nefiind loiali Romaniei.

#7
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Una din cauzele antisemitismului roman:
In Romania nu am "lins miere" si cand am avut prima ocazie ne-am luat cele 40 de kg.de bagaj care ni sa permis si am emigrat la Israel. V-am lasat tara aproape fara evrei.Numai cam 6000, multi din ei  familii amestecate cu crestini . In anii 30 din secolul trecut la recesamant au fost in Romania cam 800000 de evrei. Aproape 400000 au decedat in timpul IIWW.De asta a avut grija Antonel si legionarii. In Israel,impreuna cu evrei car au venit din 102 de tarii din lume am facut un stat demn de onoare. Democrat,inaintat,modern cu multa inteligenta ca asta a fost singura bogatie naturala a tarii . Azi, 62 de ani de la infintare suntem catalogati ca stat desvoltat cu o economie de invidiat. Peste 70 de miliarde de dolari avem in rezerve,suma care creste incontinu. Armata noastra este una din cele mai bune din lume. A invins dusmanii in toate razboaiele care ni sa impus. Armele cele mai inaintate tehnologic noi le desvoltam si in mare parte vindem in toata lumea inclusiv la statele cele mai importante ca SUA si China. Dspre importanta care dau evreii instruirii nu cred ca trebuie sa explic. Pana azi 170 de evrei din toata lumea au primit Premiul Nobel. Cand ceva nu ne reuseste ca am gresit,noi nu cautam alti vinovati. Noi controlam problema si facem schi,bari invatand din experienta noastra si a altora ca problema sa se rezolve.
Noi nu cautam alti vinovati.Nu avem nevoie de tapi ispasitorica nu suntem mizerabili.

#8
SylvestruTW

SylvestruTW

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 14.09.2009

 perpetumobile, on 26th January 2010, 17:45, said:

Una din cauzele antisemitismului roman:
In Romania nu am "lins miere" si cand am avut prima ocazie ne-am luat cele 40 de kg.de bagaj care ni sa permis si am emigrat la Israel. V-am lasat tara aproape fara evrei.Numai cam 6000, multi din ei  familii amestecate cu crestini . In anii 30 din secolul trecut la recesamant au fost in Romania cam 800000 de evrei. Aproape 400000 au decedat in timpul IIWW.De asta a avut grija Antonel si legionarii. In Israel,impreuna cu evrei car au venit din 102 de tarii din lume am facut un stat demn de onoare. Democrat,inaintat,modern cu multa inteligenta ca asta a fost singura bogatie naturala a tarii . Azi, 62 de ani de la infintare suntem catalogati ca stat desvoltat cu o economie de invidiat. Peste 70 de miliarde de dolari avem in rezerve,suma care creste incontinu. Armata noastra este una din cele mai bune din lume. A invins dusmanii in toate razboaiele care ni sa impus. Armele cele mai inaintate tehnologic noi le desvoltam si in mare parte vindem in toata lumea inclusiv la statele cele mai importante ca SUA si China. Dspre importanta care dau evreii instruirii nu cred ca trebuie sa explic. Pana azi 170 de evrei din toata lumea au primit Premiul Nobel. Cand ceva nu ne reuseste ca am gresit,noi nu cautam alti vinovati. Noi controlam problema si facem schi,bari invatand din experienta noastra si a altora ca problema sa se rezolve.
Noi nu cautam alti vinovati.Nu avem nevoie de tapi ispasitorica nu suntem mizerabili.

Minti cu nerusinare. Daca in Romania in anii '30 erau 800k de evrei, cum a fost posibil ca 400k sa fie omorati de romanii, 4-500k sa emigreze in Israel dupa razboi si inca alte sute de mii din Ardealul de Nord [evreii ardeleni era magyarofoni si magyarofili, marea lor majoritate au revenit Ungariei dupa Viena 1940] sa ajunga la Auschwitz in 1944?

There is no business like ShoaTM business.

Edited by SylvestruTW, 29 January 2010 - 13:06.


#9
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 SylvestruTW, on 29th January 2010, 13:06, said:

Minti cu nerusinare. Daca in Romania in anii '30 erau 800k de evrei, cum a fost posibil ca 400k sa fie omorati de romanii, 4-500k sa emigreze in Israel dupa razboi si inca alte sute de mii din Ardealul de Nord [evreii ardeleni era magyarofoni si magyarofili, marea lor majoritate au revenit Ungariei dupa Viena 1940] sa ajunga la Auschwitz in 1944?

There is no business like ShoaTM business.

Eu nu mint cu nerusinare ca nu sunt de felul tau. Discutia cu tine cred ca se poate rezolva cu putin Flit.

#10
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009
Antisemitismul este un efect si ca orice efect apare in urma unui eveniment produs din anumite cauze. Nimic nu apare fara vreo cauza anume.

Antisemitismul este rezultatul comportamentului evreilor fata de celelalte natii. Fata de un om care se considera mereu suprior celorlati, fata de unul ce scuipa pe toti ce nu sunt asemeni lui, fata de unul care nu are nici un respect fata de cei care nu sunt asemeni lui, nu ai cum sa te comporti altfel.

Sa ne amintim ce spunea Eminescu:

"Nu exista dar romani de rit izraelit, pentru ca nu exista izraeliti cari-n familie sa vorbeasca romaneste, pentru ca nu existã izraeliti cari sa intre in relatii de casatorie cu romanii, c-un cuvant evreul e evreu, se simte evreu si pana acuma nici n-a voit sã fie altceva decat evreu"

"Izraelitii, veniti mai ales din Galitia, calici lipiti pamantului, reusesc curand a se imbogati, nu doar prin spiritul de economie, prin cunostinte deosebite, ci prin abilitatea si prin ingaduirea in exercitiul manoperelor cele mai nelegiuite si mai ilicite, prin care exploateaza in continuu si cu constiinta pe locuitorii usurei si neprevazatori, prin silinta ce ei pun de-a pandi ziua si noaptea ivirea mizeriei spre a o exploata."

#11
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 Ruma, on 5th February 2010, 22:26, said:

Antisemitismul este un efect si ca orice efect apare in urma unui eveniment produs din anumite cauze.
Antisemitismul este rezultatul comportamentului evreilor fata de celelalte natii. Fata de un om care se considera mereu suprior celorlati, fata de unul ce scuipa pe toti ce nu sunt asemeni lui, fata de unul care nu are nici un respect fata de cei care nu sunt asemeni lui, nu ai cum sa te comporti altfel.

Sa ne amintim ce spunea Eminescu:

"Nu exista dar romani de rit izraelit, pentru ca nu exista izraeliti cari-n familie sa vorbeasca romaneste, pentru ca nu existã izraeliti cari sa intre in relatii de casatorie cu romanii, c-un cuvant evreul e evreu, se simte evreu si pana acuma nici n-a voit sã fie altceva decat evreu"

"Izraelitii, veniti mai ales din Galitia, calici lipiti pamantului, reusesc curand a se imbogati, nu doar prin spiritul de economie, prin cunostinte deosebite, ci prin abilitatea si prin ingaduirea in exercitiul manoperelor cele mai nelegiuite si mai ilicite, prin care exploateaza in continuu si cu constiinta pe locuitorii usurei si neprevazatori, prin silinta ce ei pun de-a pandi ziua si noaptea ivirea mizeriei spre a o exploata."

Uite,vezi? De data asta ai aproape dreptate:" Nimic nu apare fara vreo cauza anume." Exact cum ai scris: Persoane inculte si lip[site de inteligenta, se simt cam handicapati sau inapoiati fata de evreii mai culti si mai inteligenti si ce sa faca? Sa se aseze sa invete?Nu ca-i greu si la carciuma e mai vesel. Atuncia hai sa incercam sa-u facem pe evrei de doua parale,asa o sa creada lumea ca noi, antisemitii suntem mai isteti....Dar vai,cainii sunt caini si lupii sunt lupi.
Aref? Ruma?

#12
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

 perpetumobile, on 6th February 2010, 20:30, said:

Uite,vezi? De data asta ai aproape dreptate:" Nimic nu apare fara vreo cauza anume." Exact cum ai scris: Persoane inculte si lip[site de inteligenta, se simt cam handicapati sau inapoiati fata de evreii mai culti si mai inteligenti si ce sa faca? Sa se aseze sa invete?Nu ca-i greu si la carciuma e mai vesel. Atuncia hai sa incercam sa-u facem pe evrei de doua parale,asa o sa creada lumea ca noi, antisemitii suntem mai isteti....Dar vai,cainii sunt caini si lupii sunt lupi.
Aref? Ruma?
Daca tu crezi ca pentru noi este un handicap faptul ca nu ne imbogatim pe cai ilicite, asa cum a aratat Eminescu, te inseli.
Acum inteleg citatele unor rabini de-ai vostri in care se spunea ca a fura pe goim nu este o rusine ci o virtute.

Eu una nu consider furtul nimanui o virtute asa cum o considerati voi. Unul care de da la asemenea acte este un jeg de om, de cea mai joasa speta.

Repet citatul caci se pare ca nu l-ai inteles pe deplin:

"Izraelitii, veniti mai ales din Galitia, calici lipiti pamantului, reusesc curand a se imbogati, nu doar prin spiritul de economie, prin cunostinte deosebite, ci prin abilitatea si prin ingaduirea in exercitiul manoperelor cele mai nelegiuite si mai ilicite, prin care exploateaza in continuu si cu constiinta pe locuitorii usurei si neprevazatori, prin silinta ce ei pun de-a pandi ziua si noaptea ivirea mizeriei spre a o exploata."

#13
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 Ruma, on 7th February 2010, 15:43, said:

Daca tu crezi ca pentru noi este un handicap faptul ca nu ne imbogatim pe cai ilicite, asa cum a aratat Eminescu, te inseli.
Acum inteleg citatele unor rabini de-ai vostri in care se spunea ca a fura pe goim nu este o rusine ci o virtute.

Eu una nu consider furtul nimanui o virtute asa cum o considerati voi. Unul care de da la asemenea acte este un jeg de om, de cea mai joasa speta.

Repet citatul caci se pare ca nu l-ai inteles pe deplin:

"Izraelitii, veniti mai ales din Galitia, calici lipiti pamantului, reusesc curand a se imbogati, nu doar prin spiritul de economie, prin cunostinte deosebite, ci prin abilitatea si prin ingaduirea in exercitiul manoperelor cele mai nelegiuite si mai ilicite, prin care exploateaza in continuu si cu constiinta pe locuitorii usurei si neprevazatori, prin silinta ce ei pun de-a pandi ziua si noaptea ivirea mizeriei spre a o exploata."

Nu am ce scrie decat sa ma repet,inclusivideia de a aduce in discutia asta o pompa plina cu Flit.

#14
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

 perpetumobile, on 7th February 2010, 16:08, said:

Nu am ce scrie decat sa ma repet,inclusivideia de a aduce in discutia asta o pompa plina cu Flit.
E a doua oara cand te vad ca scrii asta (prima data altei persoane) si de fiecare data m-ai facut sa rad. Se pare ca unii evrei nu fac diferenta intre "a ignora" si "a da flit". :D

#15
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

 pamant, on 24th January 2010, 13:46, said:

[url="http://stiri.rol.ro/...iew/158091/2/"]


responsabilitatea Romaniei fata de suferintele minoritatii evreiesti.

Vai sunt emotionat pana la lacrimi. :death:

Edited by teo15, 07 February 2010 - 17:56.


#16
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 teo15, on 7th February 2010, 17:56, said:

Vai sunt emotionat pana la lacrimi. :death:

Mai bine tarziu decat niciodata .Poate asa o sa te ia  in seama  oamenii civilizati din lume care pana acuma te-au socotit prost crescut,lenes ,ignorant si amtisemit.

#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 pamant, on 24th January 2010, 13:46, said:

Conducatorul militar al Romaniei, in cel de al doilea razboi mondial, Maresalul Ion Antonescu, un adevarat si loial aliat a lui Hitler, a fost conducatorul care a adoptat si a propovaduit imaginea "iudeo-bolsevica", implantand-o in constiinta populatiei. Maresalul Ion Antonescu a avut mana libera pentru a pune in aplicare planurile sale de exterminare a cat mai multi evrei posibil, nu prin gazarea lor ci prin munca fortata, pogromuri, lagare de concentrare.

Atunci cand Maresalul Ion Antonescu a devenit incomod chiar celor pe care i-a servit el a fost inlaturat de la putere si executat.

Faci confuzii grave. Antonescu nu i-a servit pe sovietici.

 perpetumobile, on 26th January 2010, 17:45, said:

Aproape 400000 au decedat in timpul IIWW.De asta a avut grija Antonel si legionarii.

Pai nu erau 300.000? Au ajuns deja 400.000?

Quote

Noi nu cautam alti vinovati.Nu avem nevoie de tapi ispasitorica nu suntem mizerabili.

Io zic sa deschizi un topic pe un forum din Germania unde sa le arati obrazu' nemtilor pt. WW2. Dupa care mergi pe unu' spaniol si le arati obrazu' pt. ce le-a facut inchizitia evreilor.

Totusi nu inteleg care-i scopu' topicului? Antisemitismu' a capatat cumva cote alarmante in Romania? Umbla romanii (ca sa te citez): "carlige in buzunar in speranta ca mai vor gasi un evreu ca sa poata sa-l atarne "?

#18
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 edy_wheazel, on 8th February 2010, 18:05, said:

Faci confuzii grave. Antonescu nu i-a servit pe sovietici.



Pai nu erau 300.000? Au ajuns deja 400.000?



Io zic sa deschizi un topic pe un forum din Germania unde sa le arati obrazu' nemtilor pt. WW2. Dupa care mergi pe unu' spaniol si le arati obrazu' pt. ce le-a facut inchizitia evreilor.

Totusi nu inteleg care-i scopu' topicului? Antisemitismu' a capatat cumva cote alarmante in Romania? Umbla romanii (ca sa te citez): "carlige in buzunar in speranta ca mai vor gasi un evreu ca sa poata sa-l atarne "?

  Romania este catalogata in Europa nu numai ca una din cele mai inapoiate tari ci si tara in care se pot gasi manifestari antisemite,mai multe decat in altele tari,statistic. Fenomen caraghios cand iei in socoteala ca azi mai sunt in Romania cam 6000 de evrei-romani,majoritatea lor batrani sau fac parte din familii in care unu/a din parinti este crestin.
Si voi romanii glumiti pe seama tarii voastre. Nu de mult  o gluma la un site roman:La iesirea de la aeroportul Otopeni este o firma pe care scrie, pentru turisti: Aci sunteti la 5 km de Bucuresti si la 100 de ani in trecut fata  de restul Europei.
Antisemitismul roman azi este patetic si o nostalgie bolnava care daca face pagube si necazuri, face numai Romaniei si poporului roman.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate