Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Istoria antisemitismului roman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
143 replies to this topic

#37
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 mizerabilu, on 15th February 2010, 13:51, said:

Domnitorul Alexandru Ioan Cuza (1859-1866), spre deosebire de mulți contemporani ai săi, a dorit emancipare evreilor și acordarea de drepturi civile acestora. În timpul domniei sale unii evrei au fost cooptați în administrație și li s-a permis să participe la alegerile locale. După abdicarea lui Cuza în 1866 toate aceste inițiative au fost abandonate de guvernele care s-au succedat. În special guvernele liberale au avut o atitudine foarte ostilă evreilor. Evreilor li s-a interzis sa se așeze în zonele rurale, să dețină pământ. În plus, Constituția din 1866 prevedea faptul că doar creștinii puteau să obțină cetățenia română. Evreii fiind de religie iudaică erau astfel excluși. Statutul evreilor din România din 1866 până în 1923 a fost acela de apatrizi, tolerați pe teritoriul țării.

Unii din cei mai mari opozanți ai prezenței evreilor în România nu erau totuși politicienii ci intelectualii. Mari oameni de cultură precum Mihai Eminescu, Nicolae Iorga, Vasile Alecsandri, Mihail Kogălniceanu au scris articole și cărți prin care înfierau pericolul jidovesc Pentru aceștia evreii erau niște străini care prin prezența lor slăbeau ființa națională. Pentru a se putea dezvolta România trebuia să fie locuită doar de români ortodocși.

După primul război mondial evreii au primit în cele din urmă cetățenia și o serie de drepturi politice. Dar ei nu putut să se bucure de aceste drepturi mult timp datorită ascensiunii grupărilor de extremă-dreaptă: Legiunea Arhanghelului Mihail (condusă la început de Corneliu Zelea Codreanu și apoi de Horia Sima) și Partidul Național Creștin.

În 1938 regele Carol II l-a numit prim-ministru pe Octavian Goga, șeful Partidului Național Creștin. Acest partid avea o ideologie antievreiască foarte puternică asemanătoare legionarilor. Dar spre deosebire de Legiunea Arhanghelului Mihail, PNC îl susținea pe Carol al II-lea. Guvernul Goga, ca și guvernele Ion Gigurtu și Ion Antonescu, au luat o serie de măsuri împotriva evreilor, în special în domeniul economic.

O dată cu ajungerea la putere a lui Ion Antonescu (septembrie 1940) și alianța lui cu legionarii, au început cu adevărat problemele pentru evrei. Mai întâi Antonescu și legionarii au trecut la românizarea administrației și economiei, adică concedierea funcționarilor publici evrei și înlocuirea lor cu români. Și interzicerea practicării de către evrei a mai multor meserii. Guvernul Antonescu este responsabil și de moartea a sute de mii de evrei în timpul pogromului de la Iași din 21-27 iunie 1941 și în urma expulzărilor în Transnistria  (august 1941 inceputul anului 1944).
Regimul comunist care a urmat regimului Antonescu nu a fost nici el mai binevoitor față de evrei, mai ales față de cei care erau sioniști.

Nota  9!  Dece 9 si nu 10? Deoarece ai" rotunjit putin colturile" problemei cand ai scris:" au început cu adevărat problemele pentru evrei". Viata evreilor a fost grea intr-o tara unde aveau numai restrictii si nici un drept. As pretinde ca deoarece unii crestini au vazut discriminarea,au tradus asta ca au "mana libera" ca sa jefuiasca si sa omoare evreii.

#38
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008

 perpetumobile, on 13th February 2010, 14:38, said:

Interesant. Daca scrii asa si nu esti antisemit ,ce ramane ca esti? Am cunoscut o data asa unu dar el era cam slab la mansarda.

Sunt lucid și imparțial, tovarășu' Ițic.

Edited by ssenssation, 16 February 2010 - 01:50.


#39
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

 perpetumobile, on 15th February 2010, 14:56, said:

Viata evreilor a fost grea intr-o tara unde aveau numai restrictii si nici un drept.
Daca a fost asa grea de ce nu au plecat de aici?

#40
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 teo15, on 16th February 2010, 06:59, said:

Daca a fost asa grea de ce nu au plecat de aici?
Cica n-aveau tren.
Sa care ce-au agonisit. :rolleyes:

#41
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Problemele de acest gen trebuiesc analizate si eventual condamnate in contextul acelor vremuri, oare care era situatia la mijlocul anilor 18xx in restul lumii cu privire la evrei?

#42
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Tarzy, on 16th February 2010, 07:54, said:

Problemele de acest gen trebuiesc analizate si eventual condamnate in contextul acelor vremuri, oare care era situatia la mijlocul anilor 18xx in restul lumii cu privire la evrei?
Nu prea stiu ce a fost pe la 18xx, dar conform carti Esterei 3:13 erau iubiti pretutindeni. Cica era rege unul Artaxerxe despre care am gasit asta:
http://en.wikipedia....xes_I_of_Persia

#43
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008
@ mizerabilu, mă cam încurci. Te-ai gândit că toate acele măsuri au fost proromânești și nu neapărat antievreiești?
Dacă astăzi s-ar interzice ca companiile conduse din spate de evrei să mai dețină terenuri, s-ar debloca o mare parte din criză.
Ori Zinger, Big si Amot, Shiran, Scwartzberg etc. De ce să aibă ei pământ în România dacă nu sunt români? Ca să facă bani e pe urma noastră.
Luăm frumoșel pământul înapoi, facem case pentru tineri, iar ei să se ducă și pe la alții.
Crezi că gândesc primitiv? Da, dar măcar gândesc în folosul românilor parazitați.


Ițic, zi și mie ce drept nu aveați?
Mergau ovreii la școală? Mergeau!
(Da, au fost aceleași probleme ca și cu țiganii de azi la Universitatea din Iași, că făceau facultate pe blat, până au ieșit studenții români și au făcut scandal)


Făceau dragoste în casele lor ca să facă alți orvei?
Da, făceau.


Își făceau copiii doctori, ingineri, avocați?
Da, își făceau!


Și dacă tot aveau drepturi ca românii, de ce au atacat Armata Română în retragere din Bucoviva și Basarabia?
Pentru păcatul de a ataca armata țării pe care au parazitat-o, v-a ars Antonescu, și nu că ar fi fost antisemit.
Să nu începi să te miorlăi, că mă scoți din sărite.

Edited by ssenssation, 16 February 2010 - 11:54.


#44
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 ssenssation, on 16th February 2010, 01:50, said:

Sunt lucid și imparțial, tovarășu' Ițic.
Scuza-ma dar eu nu am fost si nu sunt tovarsul tau si de fapt a nimanui. Eu sunt un capitalist mandru.
Cat despre lucid si impartial, ai auzit de un om beat sa declare ca este beat?

 teo15, on 16th February 2010, 07:59, said:

Daca a fost asa grea de ce nu au plecat de aici?

Au asteptat la prima ocazie. Fapt este ca azi numarati evreii care au ramas la voi pe degete. Sa nu uit: Avem in Israel o intreaga grupa de romani crestini care vad azi Israelul ca patria lor .Au ajuns in Israel cu si dupa evreii.

#45
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008

 perpetumobile, on 16th February 2010, 12:05, said:

Cat despre lucid si impartial, ai auzit de un om beat sa declare ca este beat?

Da, tovarășu' Ițic, eu de fiecare dată când sunt beat recunosc.
Văd că ocolești problema. Și tiptil, tiptil, din suporterul vostru mă transformi în anti-semit.

Cred că orice om normal, care are de-a face cu ovreii ajunge să nu vă placă.
O fi de la miros!

#46
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 ssenssation, on 16th February 2010, 11:45, said:

@ mizerabilu, mă cam încurci. Te-ai gândit că toate acele măsuri au fost proromânești și nu neapărat antievreiești?
Dacă astăzi s-ar interzice ca companiile conduse din spate de evrei să mai dețină terenuri, s-ar debloca o mare parte din criză.
Ori Zinger, Big si Amot, Shiran, Scwartzberg etc. De ce să aibă ei pământ în România dacă nu sunt români? Ca să facă bani e pe urma noastră.
Luăm frumoșel pământul înapoi, facem case pentru tineri, iar ei să se ducă și pe la alții.
Crezi că gândesc primitiv? Da, dar măcar gândesc în folosul românilor parazitați.


Ițic, zi și mie ce drept nu aveați?
Mergau ovreii la școală? Mergeau!
(Da, au fost aceleași probleme ca și cu țiganii de azi la Universitatea din Iași, că făceau facultate pe blat, până au ieșit studenții români și au făcut scandal)


Făceau dragoste în casele lor ca să facă alți orvei?
Da, făceau
.


Își făceau copiii doctori, ingineri, avocați?
Da, își făceau!


Și dacă tot aveau drepturi ca românii, de ce au atacat Armata Română în retragere din Bucoviva și Basarabia?
Pentru păcatul de a ataca armata țării pe care au parazitat-o, v-a ars Antonescu, și nu că ar fi fost antisemit.
Să nu începi să te miorlăi, că mă scoți din sărite.

Cred ca ai gresala in ce ai scris,insemnat cu rosu ca dupa cum stiu eu, evreii au facut nu numai "orvei". Tu ai controlat DNA-ul tau, asa din curiozitate?
Ca sa nu deviam din subiect, javrele antisemite si armata romana comandate de Antonescu au facut progromuri la Chisineu si la Odesa unde au omorat evrei si rusi. Cand Armata Rosie  a maturat armata romana din Basarabia,au facut putin ostasilor romani cam ce au facut ei evreilor si rusilor inainte.
Daca vrei sa fi "barbat" fii pana la sfarsit si nu te miorlai tu ca ti sa facut tie ce tu ai facut altora. Si da,erau multi evrei in Armata Rosie si sunt sigur ca au facut treba cu mare placere.
In acele timpuri, Antonescu era deja "pe duca" si se gandea numai la pielea sa si nu la evrei. Nu ti-ar strica sa te informezi putin de ordinea cronologica a istoriei.Daca suferi de nervi am pentru tine un bun remediu...

#47
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

 perpetumobile, on 9th February 2010, 14:25, said:

Romania este catalogata in Europa nu numai ca una din cele mai inapoiate tari ci si tara in care se pot gasi manifestari antisemite,mai multe decat in altele tari,statistic. Fenomen caraghios cand iei in socoteala ca azi mai sunt in Romania cam 6000 de evrei-romani,majoritatea lor batrani sau fac parte din familii in care unu/a din parinti este crestin.

 perpetumobile, on 16th February 2010, 12:05, said:

Au asteptat la prima ocazie. Fapt este ca azi numarati evreii care au ramas la voi pe degete. Sa nu uit: Avem in Israel o intreaga grupa de romani crestini care vad azi Israelul ca patria lor .Au ajuns in Israel cu si dupa evreii.
Auzi, daca tot suntem asa inapoiati, nu va luati si restul de 6000 acasa? Cineva trebuie sa aiba grija de ei si nu cred ca le-ar strica niste conditii de lux de la voi.  :arigato:

#48
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008
Așa deci, spui că au ovreii făcut treaba cu mare plăcere.
Deci orice acțiune antievreiască era justificabilă.
Deci, nu a fost Holocaust în România!

#49
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 mizerabilu, on 15th February 2010, 13:51, said:

Regimul comunist care a urmat regimului Antonescu nu a fost nici el mai binevoitor față de evrei,

... dupa inlaturarea Anei Pauker.

#50
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 jay333, on 16th February 2010, 12:29, said:

Auzi, daca tot suntem asa inapoiati, nu va luati si restul de 6000 acasa? Cineva trebuie sa aiba grija de ei si nu cred ca le-ar strica niste conditii de lux de la voi.  :arigato:

Noi tocmai am fi vrut dar bietii si bietele evreii/ce care am ramas la voi ,sunt insurati/maritati cu crestini/e care nu vor sa paraseasca familia lor.Despre starea lor financiara sa nu va faceti grija.Numai sa stii ca in fiecare moment in care vor vrea ace4sti oameni sa emigreze la Israel,ei vor putea face asta fara un ban. Totul pe contul nostru. Si nu numai ca in Israel vor primi casa amenajata si daca sunt peste varsta de 62/67 d ani(femei/barbati) vor primi pensie  cam 700$ in bani israelieni. Cei mai tineri vor primi ca sprijin timp de 1-3 ani o suma lunara care o sa-i ajute sa se aclimatizeze in Israel,noua lor tara. Ce te mira ca o groaza de romance cauta barbati israelieni? Ele pretind ca evreii nu beau alcol,nu bat nevestele si sunt oameni de familie.
Daca mai vrei amanunte i-ti stau la dispozitie.

 ssenssation, on 16th February 2010, 12:31, said:

Așa deci, spui că au ovreii făcut treaba cu mare plăcere.
Deci orice acțiune antievreiască era justificabilă.
Deci, nu a fost Holocaust în România!

Deci scrii prostii care nu merita replica.

#51
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008

 perpetumobile, on 16th February 2010, 16:35, said:

Deci scrii prostii care nu merita replica.

Ha ha ha!
Ițic e pus la zid și nu știe pe unde să scotă camașa.

Ai spus că le-a făcut placere să atace Armata română.
Logic, orice pedepsire a evreilor este justificată.
Arată-mi unde este Holocaustul.

Aștept!

#52
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 ssenssation, on 16th February 2010, 22:42, said:

Ha ha ha!
Ițic e pus la zid și nu știe pe unde să scotă camașa.

Ai spus că le-a făcut placere să atace Armata română.
Logic, orice pedepsire a evreilor este justificată.
Arată-mi unde este Holocaustul.

Aștept!

Asteapta pana o sa ti se urasca ca discutia asta nu-i pentru tine si daca numai doresti sa ma enervezi,imi pare rau pentru tine dar eu ma enervez numai de oameni care eu ii cred destepti si instruiti ca mine sau mai mult ca mine.

#53
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008
Puisor, explica-mi si mie cum este logica evreiasca.
Adica aia dau cu pietre in armata lui Antonescu, iar cand Antonescu ii da pe mana nemtilor la jupuit astia fac pe victimele inocente.
Unde este logica?
De ce au atacat aramata care ii apara chiar si pe ei de furia rusilor?

Edited by ssenssation, 18 February 2010 - 11:23.


#54
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
La noi se zice ca cine nu va invata din greselile care a  facut in trecut probabil ca va suferi in urma  acelelor greseli din nou  cand le va face inca o data.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate