Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Istoria antisemitismului roman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
143 replies to this topic

#19
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 perpetumobile, on 9th February 2010, 14:25, said:

Romania este catalogata in Europa nu numai ca una din cele mai inapoiate tari

Un excelent exemplu era satul Flamanzi arendat de fratii Fischer  :rolleyes:

#20
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 AMDG, on 10th February 2010, 10:25, said:

Un excelent exemplu era satul Flamanzi arendat de fratii Fischer  :rolleyes:

Pai la ce te asteptai? ca  fratii Fisher sa fiu arendati de  Flamamzii  ? Ma amdg,comunistii sunt out si Ceau a putrezit. Romania de azi este inca o tara CAPITALISTA in care desteptii si cei mai instruiti exploateaza pe cei mai slabi la instruire si la fire.
Azi romanii nu pot sa mai declame lozincile comuniste ca voi singuri ati facut revolutie in 1989 si ati alungat comunistii. Ca i-ati alungat ca sa fiu noii capitalisti, asta nu ati luat in socoteala asa ca azi nu mai fa poze de sarman exploatat de evreii care nu mai aveti.

#21
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 perpetumobile, on 10th February 2010, 20:40, said:

exploateaza

Parca faci apologia lui Tanase Scatiu  :rolleyes:

#22
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 AMDG, on 11th February 2010, 10:12, said:

Parca faci apologia lui Tanase Scatiu  :rolleyes:

Ce vrea sa zica AMDG? Poate I Am  D...G.......?

#23
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008
Sa te iau pe la inceput...

 perpetumobile, on 23rd January 2010, 16:13, said:

Poporul roman este si a fost un popor pasnic,docil si supus.

Adica, din ce vad eu: Se scoala intr-o zi badea Ion, se scarpina'n ceafa si cugeta ca-i prea  pasnic, docil si supus.
Apoi, se zburleste un pic la ovrei, ii scutura bine si astia se supara ca cica nu mai e romanul ala supus.

CLIC AICI
ca sa terminam miorlaiala.

Aha, si mai vazusem ca spuneai cum ca v-ati fi carat toti in Palestina.
Vrei o lista a celor care au mai ramas?
Culmea, sunt si cei care ne-au condus in vremurile comuniste, iar unii dintre urmasii lor ne conduc si acum.
Unii s-au vopsit in romani (Roman, Berceanu, Olteanu, Vanghelie, Isarescu etc), altii nu si-au tradat mostenirea.

Si stii care-i culmea? Nu-s antisemit, decat poate sincer. Ba chiar imi sunteti simpatici toti.


Shalom!

Edited by ssenssation, 12 February 2010 - 17:12.


#24
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Va cumpara evreii pe toti ca sa va salveze de prosti !

#25
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

 ssenssation, on 12th February 2010, 16:42, said:

1)Ba chiar imi sunteti simpatici toti.


2)Salam!

1)Mie nu

2) ce salam?

#26
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 teo15, on 12th February 2010, 19:33, said:

1)Mie nu

2) ce salam?

Mare pierdere pentru evrei nu esti.

 ssenssation, on 12th February 2010, 16:42, said:

Sa te iau pe la inceput...



Adica, din ce vad eu: Se scoala intr-o zi badea Ion, se scarpina'n ceafa si cugeta ca-i prea  pasnic, docil si supus.
Apoi, se zburleste un pic la ovrei, ii scutura bine si astia se supara ca cica nu mai e romanul ala supus.

CLIC AICI
ca sa terminam miorlaiala.

Aha, si mai vazusem ca spuneai cum ca v-ati fi carat toti in Palestina.
Vrei o lista a celor care au mai ramas?
Culmea, sunt si cei care ne-au condus in vremurile comuniste, iar unii dintre urmasii lor ne conduc si acum.
Unii s-au vopsit in romani (Roman, Berceanu, Olteanu, Vanghelie, Isarescu etc), altii nu si-au tradat mostenirea.

Si stii care-i culmea? Nu-s antisemit, decat poate sincer. Ba chiar imi sunteti simpatici toti.


Shalom!

Interesant. Daca scrii asa si nu esti antisemit ,ce ramane ca esti? Am cunoscut o data asa unu dar el era cam slab la mansarda.

#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
@perpetumobile - repet intrebarea: care-i scopu' topicului? Nu de alta da suna ca si o manea penala: "avem bani, avem valoare, cumparam tot, avem dujmani, cicalacacichicea!! Da' cu dujmanii e naspa, ii vedem peste tot ca e vicleni da' noi e mai destepti, si daca nu exista atunci sa-si ceara scuze pt. ce au focut strabunicii lor!!!!"

#28
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 edy_wheazel, on 13th February 2010, 19:43, said:

@perpetumobile - repet intrebarea: care-i scopu' topicului? Nu de alta da suna ca si o manea penala: "avem bani, avem valoare, cumparam tot, avem dujmani, cicalacacichicea!! Da' cu dujmanii e naspa, ii vedem peste tot ca e vicleni da' noi e mai destepti, si daca nu exista atunci sa-si ceara scuze pt. ce au focut strabunicii lor!!!!"

Ia bre,tu sti la ce foloseste invatarea istoriei? Cea adevarata nu cea inventata si/sau retusata. Daca inca nu ai aflat,uite ca am sa-ti explic eu si sper dupa asta sa-mi scri la subiect. Isoria se invata ca sa se invete din greselile sau succesele din trecut si asa sa se economiseasca  de la bani pana la vieti de oameni  sau sa se castige cand se va proceda ca in trecut cand actele s-au terminat cu succes.
Un alt aspect al Istoriei se cerceteaza in favoarea intrebarilor,cine suntem,de unde am venit ,cu cine ne-am luptat si care este tara noastra.

Nimeni nu iti cere aci ca sa te scuzi tu aci pentru ce au facut multi romani in trecut deoarece tu nu esti vinovat de ce au facut altii.
Probabil ca in timpul IIWW tu  nu erai inca nici  la tatal tau dar este important pentru tine ca sa stii ce sa intamplat si sa nu dai mana ca sa se inntoarca facerea greselilor din trecut.
Asta-i bre. Ai inteles?

#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Fratilor, antisemitismul este rau si este o prostie. Mie nu mi-a furat niciodata un evreu nimic: ori a fost roman sau tigan.
Iar, cine a trait p-afara, stie ca singurii cu care poti vorbi si imprieteni imediat sunt israelienii.

Boala asta antisemita este rezultatul doctrinei satanice catolica si ortodoxa.

#30
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 perpetumobile, on 14th February 2010, 16:54, said:

Ia bre,tu sti la ce foloseste invatarea istoriei? Cea adevarata nu cea inventata si/sau retusata. Daca inca nu ai aflat,uite ca am sa-ti explic eu si sper dupa asta sa-mi scri la subiect. Isoria se invata ca sa se invete din greselile sau succesele din trecut si asa sa se economiseasca  de la bani pana la vieti de oameni  sau sa se castige cand se va proceda ca in trecut cand actele s-au terminat cu succes.
Un alt aspect al Istoriei se cerceteaza in favoarea intrebarilor,cine suntem,de unde am venit ,cu cine ne-am luptat si care este tara noastra.

Nimeni nu iti cere aci ca sa te scuzi tu aci pentru ce au facut multi romani in trecut deoarece tu nu esti vinovat de ce au facut altii.
Probabil ca in timpul IIWW tu  nu erai inca nici  la tatal tau dar este important pentru tine ca sa stii ce sa intamplat si sa nu dai mana ca sa se inntoarca facerea greselilor din trecut.
Asta-i bre. Ai inteles?

Faptul ca Antonescu a dus o politica antisemita ii clar, nu tine de retusuri. Ii de asemenea clar (din surse evreiesti) ca Antonescu nu era prea constant in prigonirea evreilor (in Transilvania), una din explicatiile date era ca si-a dat seama de cursul razboiului (care era pierdut) si nu voia sa aiba la activ mai multe actiuni pt. care sa fie tras la raspundere.
Nu stiu daca stai sau nu in Romania, da' aici antisemitismu' nu ii o problema, sunt destule alte chestii pt. care sa ne batem capu'.

#31
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Boala asta antisemita este rezultatul doctrinei satanice catolica si ortodoxa.

Normal ,ptr ca "parintii bisericii":Augustin,Crisostomul ,Ieronimus erau declarati pe fata antisemiti .CE SE NASTE DIN PISICA ....

#32
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 edy_wheazel, on 14th February 2010, 19:41, said:

Faptul ca Antonescu a dus o politica antisemita ii clar, nu tine de retusuri. Ii de asemenea clar (din surse evreiesti) ca Antonescu nu era prea constant in prigonirea evreilor (in Transilvania), una din explicatiile date era ca si-a dat seama de cursul razboiului (care era pierdut) si nu voia sa aiba la activ mai multe actiuni pt. care sa fie tras la raspundere.
Nu stiu daca stai sau nu in Romania, da' aici antisemitismu' nu ii o problema, sunt destule alte chestii pt. care sa ne batem capu'.


Nu, nu mai stau in Romana din 1950 si de fapt nu pe degeaba fac asa multe greseli in scrisul ,eu. Buna scuza ca nu am scris romaneste cam 50 de ani,si nici nu am avut ocazia sa vorbesc mult. Am uitat multe cuvinte...
Ce ai scris despre prigonireaevreilor din Transilvania nu este exact. Tatal meu a fost originar din Targu Mures dar a trecut dupa universitate la Bucuresti. Din familia sa au fost deportati 69 de persoane la lagare de exterminare si nimeni nu sa intors. De fapt 99% din familia sa a disparut.
Ai deplina dreptate cand scri ca Romania are azi  multe batai de cap mai importante  si antisemitismul  actual numai complica viata si nu este de nici un folos Romaniei.Mai bine zis ,numai strica.

#33
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 perpetumobile, on 15th February 2010, 10:28, said:

... .
Ai deplina dreptate cand scri ca Romania are azi  multe batai de cap mai importante  si antisemitismul  actual numai complica viata si nu este de nici un folos Romaniei.Mai bine zis ,numai strica.

care "antisemitism" actual? .... faptul ca privim cu ceva mai putina toleranta incercarile voastre (ale evreilor) de acuzare in masa a poporului roman pentru fapte mai mult sau mai putin adevarate nu inseamna ca suntem antisemiti ci doar ca nu avem incredere in cei care "acuza", mai ales ca aceste acuze sunt foarte putin documentate.

poate e un pic mai mult cam "cinic" ceea ce spun acum, dar supravietuirea evreilor din Romania acelor timpuri se datoreaza mai degraba incapacitatii organizatorice a romanilor decat a bunelor intentii ale unei anumite persoane (Antonescu sau alta). Pur si simplu Administratia Romana nu a fost capabila dpdv organizatoric corelat cu mentalitatea cosmopolita a celor care ar fi trebuit sa execute efectiv ordinele sa duca la sfarsit un asemenea task, facem daca vrei o paralela cu constructia de autostrazi din zilele noastre, cand sunt necesare, sunt alocati bani si totusi ... avem sporuri ridicole de numai 10-15 Km anual.

Cat de "justa" a fost la aceea vreme decizia de marginalizare si exterminare a evreilor este de discutat, tot atat de discutat cat a fost de justa si decizia administratiei USA de a incarcera cetatenii americani de provenienta japoneza. Este greu de judecat acum deciziile luate sub presiunea evenimentelor si conditiilor acelor vremuri.

Dar totodata e si dovada de lipsa de inteligenta sa iei de buna doar parerea unei singure parti, cea a "invingatorilor".

Daca prin absurd razboiul ar fi fost castigat de catre nemti ma intreb cum ar fi aratat similarul proces de la Nuremberg avand in boxa acuzatiilor pe "strategii" aliati care au decis folosirea bombardierelor strategice cu predilectie contra tintelor civile si mai ales a tipurilor de bombe special concepute sa provoace incendii care nu pot stinse (fosfor, napalm, etc) sau cu explozie intarziata destinata anihilarii echipelor de interventie, nu mai vorbesc de cei care au decis folosirea armei atomice.

#34
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 Tarzy, on 15th February 2010, 10:54, said:

care "antisemitism" actual? .... faptul ca privim cu ceva mai putina toleranta incercarile voastre (ale evreilor) de acuzare in masa a poporului roman pentru fapte mai mult sau mai putin adevarate nu inseamna ca suntem antisemiti ci doar ca nu avem incredere in cei care "acuza", mai ales ca aceste acuze sunt foarte putin documentate.

poate e un pic mai mult cam "cinic" ceea ce spun acum, dar supravietuirea evreilor din Romania acelor timpuri se datoreaza mai degraba incapacitatii organizatorice a romanilor decat a bunelor intentii ale unei anumite persoane (Antonescu sau alta). Pur si simplu Administratia Romana nu a fost capabila dpdv organizatoric corelat cu mentalitatea cosmopolita a celor care ar fi trebuit sa execute efectiv ordinele sa duca la sfarsit un asemenea task, facem daca vrei o paralela cu constructia de autostrazi din zilele noastre, cand sunt necesare, sunt alocati bani si totusi ... avem sporuri ridicole de numai 10-15 Km anual.

Cat de "justa" a fost la aceea vreme decizia de marginalizare si exterminare a evreilor este de discutat, tot atat de discutat cat a fost de justa si decizia administratiei USA de a incarcera cetatenii americani de provenienta japoneza. Este greu de judecat acum deciziile luate sub presiunea evenimentelor si conditiilor acelor vremuri.

Dar totodata e si dovada de lipsa de inteligenta sa iei de buna doar parerea unei singure parti, cea a "invingatorilor".

Daca prin absurd razboiul ar fi fost castigat de catre nemti ma intreb cum ar fi aratat similarul proces de la Nuremberg avand in boxa acuzatiilor pe "strategii" aliati care au decis folosirea bombardierelor strategice cu predilectie contra tintelor civile si mai ales a tipurilor de bombe special concepute sa provoace incendii care nu pot stinse (fosfor, napalm, etc) sau cu explozie intarziata destinata anihilarii echipelor de interventie, nu mai vorbesc de cei care au decis folosirea armei atomice.
Cand te afli in discutie la subiectul: Istoria antisemitismului roman, logic te referi la antisemitismul roman si cine intelege ca ce este scris se refera la poporul roman sau la Romania,ma scuzi, cu cuvintele tale,da dovada de lipsa de inteligenta.
Daca vrei sa discuti despre istoria antisemitismului roman,asta este nevoie de facut pe baza faptelor istorice reale. Deoarece nici o persoana civilizata si cu inteligenta nu ar fi de acord ca oameni sa fiu executati,omorati sau exterminati fara judecata  numai deoarece apartin la alt popor,ramane sa amintim in discutia asta numai pe martirii evrei si javrele antisemite.
Antisemitismul roman (asta nu face pe toti romanii antisemiti) nu este ceva nou. Are si el istoria lui. Despre asta este discutia.

#35
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Scuza-ma dar cand spui "român" te referi la România si poporul Român.
Cand spui ca eu dau dovada de lipsa de inteligenta cu toate ca ti-am vorbit frumos si mai ales argumentat nu-mi dovedesti decat ca esti ori prost ori rau intentionat, in ambele situatii consider ca nu prea avem nimic de impartasit.
Ai dreptate discutia trebuie sa aiba loc pe baza faptelor istorice reale, si taman aceste criterii lipsesc in "acuzele" aduse la adresa românilor.
De-a lungul istoriei umanitatii persoanele asa zis civilizate si inteligente au executat, omorat si exterminat cu sau fara judecata alte natii ... iar acesta este un fapt dar de fiecare data au fost gasite "justificari", de aceea am spus ca daca vrem sa analizam / judecam trebuie sa o facem in contextul acelor timpuri.
Daca vrei facem o paralela cu "infiintarea" statului evreu si cu progonurile facute aspura populatiei arabe, lucru care inca nu s-a incheiat ....
Antisemitismul român are istorie e adevarat .... dar cum spuneam atat timp cat o discutam fara dovezi si argumente o facem degeaba

#36
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Domnitorul Alexandru Ioan Cuza (1859-1866), spre deosebire de mulți contemporani ai săi, a dorit emancipare evreilor și acordarea de drepturi civile acestora. În timpul domniei sale unii evrei au fost cooptați în administrație și li s-a permis să participe la alegerile locale. După abdicarea lui Cuza în 1866 toate aceste inițiative au fost abandonate de guvernele care s-au succedat. În special guvernele liberale au avut o atitudine foarte ostilă evreilor. Evreilor li s-a interzis sa se așeze în zonele rurale, să dețină pământ. În plus, Constituția din 1866 prevedea faptul că doar creștinii puteau să obțină cetățenia română. Evreii fiind de religie iudaică erau astfel excluși. Statutul evreilor din România din 1866 până în 1923 a fost acela de apatrizi, tolerați pe teritoriul țării.

Unii din cei mai mari opozanți ai prezenței evreilor în România nu erau totuși politicienii ci intelectualii. Mari oameni de cultură precum Mihai Eminescu, Nicolae Iorga, Vasile Alecsandri, Mihail Kogălniceanu au scris articole și cărți prin care înfierau pericolul jidovesc Pentru aceștia evreii erau niște străini care prin prezența lor slăbeau ființa națională. Pentru a se putea dezvolta România trebuia să fie locuită doar de români ortodocși.

După primul război mondial evreii au primit în cele din urmă cetățenia și o serie de drepturi politice. Dar ei nu putut să se bucure de aceste drepturi mult timp datorită ascensiunii grupărilor de extremă-dreaptă: Legiunea Arhanghelului Mihail (condusă la început de Corneliu Zelea Codreanu și apoi de Horia Sima) și Partidul Național Creștin.

În 1938 regele Carol II l-a numit prim-ministru pe Octavian Goga, șeful Partidului Național Creștin. Acest partid avea o ideologie antievreiască foarte puternică asemanătoare legionarilor. Dar spre deosebire de Legiunea Arhanghelului Mihail, PNC îl susținea pe Carol al II-lea. Guvernul Goga, ca și guvernele Ion Gigurtu și Ion Antonescu, au luat o serie de măsuri împotriva evreilor, în special în domeniul economic.

O dată cu ajungerea la putere a lui Ion Antonescu (septembrie 1940) și alianța lui cu legionarii, au început cu adevărat problemele pentru evrei. Mai întâi Antonescu și legionarii au trecut la românizarea administrației și economiei, adică concedierea funcționarilor publici evrei și înlocuirea lor cu români. Și interzicerea practicării de către evrei a mai multor meserii. Guvernul Antonescu este responsabil și de moartea a sute de mii de evrei în timpul pogromului de la Iași din 21-27 iunie 1941 și în urma expulzărilor în Transnistria  (august 1941 inceputul anului 1944).
Regimul comunist care a urmat regimului Antonescu nu a fost nici el mai binevoitor față de evrei, mai ales față de cei care erau sioniști.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate