Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Istoria antisemitismului roman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
143 replies to this topic

#127
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 perpetumobile, on 7th April 2010, 17:36, said:

Si la romani faci deosebire intre curati si murdari?  Imi pare rau dar nu ai inteles nimic din ce ti-am scris. La noi,agricultorii au al doilea titlu la agronomie .
Avem si reprezentanti/e la Holywood si ultima data cand s-au dat premii Nobel,o chimista israeliana de 70 de ani care a descoperin mecanizmul robozomilor,lucru care va inainta in pasi uriasi insanatosirea a multelor boli ereditare si genetice prin tratamente care se vor da genilor  bolnavilor.
Noi israelienii nu ne impartim in secte si clase. Profesorul de universitate care locuieste in kibutz,cand va fi chemat in miezul noptii sa mulga vacile,o va face cu placere. Amesteci Nobelul cu filmele? Cati ani ai?

Sa o luam altfel, din evreii respectivi marea majoritatea sunt mai mult caucazieni..adica meritul trebuie împartit..chiar asa de egoisti?

#128
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 CMVD, on 7th April 2010, 18:40, said:

Sa o luam altfel, din evreii respectivi marea majoritatea sunt mai mult caucazieni..adica meritul trebuie împartit..chiar asa de egoisti?

Nu,sa nu "o luam"altfel. Cati ani ai si cata scoal;a ai facut?

#129
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 perpetumobile, on 8th April 2010, 13:38, said:

Nu,sa nu "o luam"altfel. Cati ani ai si cata scoal;a ai facut?

Nu cred ca daca as avea câteva facultati la Oxford, parerea mea ar fi mai importanta pentru dumneavoastra.

Edited by CMVD, 08 April 2010 - 14:08.


#130
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 CMVD, on 8th April 2010, 15:07, said:

Nu cred ca daca as avea câteva facultati la Oxford, parerea mea ar fi mai importanta pentru dumneavoastra.

Ai deplin drept sa ai parerile tale cum am si eu dar nu asta este problema. Cand discut cu o persoana, astept ca ea sa arate un pic de intelegere la ce se scrie. Din pacate, cu dumneata am impresia ca discut cu un pusht care nu stie istorie deloc si se baga in discutie cam mare pentru el. Din cauza asta te-am intrebat de doua ori cati ani ai. Vreau sa mentionez  totus ca nu ai mintit ca esti matur si asta in onoarea ta .Cu asta am incheiat discutia cu tine.

#131
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 perpetumobile, on 8th April 2010, 19:13, said:

Ai deplin drept sa ai parerile tale cum am si eu dar nu asta este problema. Cand discut cu o persoana, astept ca ea sa arate un pic de intelegere la ce se scrie. Din pacate, cu dumneata am impresia ca discut cu un pusht care nu stie istorie deloc si se baga in discutie cam mare pentru el. Din cauza asta te-am intrebat de doua ori cati ani ai. Vreau sa mentionez  totus ca nu ai mintit ca esti matur si asta in onoarea ta .Cu asta am incheiat discutia cu tine.

Mersi de dialog :thumbup:

Nu am pretins sa scot ceva din patrimoniul vostru , ci doar sa-l împartim fiindca oricum ati fost bine primiti :excl:

Edited by CMVD, 08 April 2010 - 18:43.


#132
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

 perpetumobile, on 8th April 2010, 19:13, said:

cati ani ?
Dar tu cati ani ai?

Edited by teo15, 09 April 2010 - 09:36.


#133
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 teo15, on 9th April 2010, 10:36, said:

Dar tu cati ani ai?

Am intrebat de varsta cand am inteles dupa replicele scrise ca discut cu o persoana ne-matura.
Tu intelegi dupa cum scriu eu ca inca ma joc shotron?

#134
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Eu nu cred ca in timpul celui de al doilea razboi mondial romanii au fost pro sau contra evreilor.Si chiar daca au fost pro sau contra evreilor au fost asa de ochii lumii de atunci.Cum la noi orice minune tine trei zile tot asa a fost si cu trimiterea evreilor in lagarele de concentrare.Functionarii statului erau si atunci si sunt si acum la fel de puturosi cand era sau e vorba de rezolvat sarcini de serviciu si foarte zelosi cand era sau e vorba de luare de mita.Cati evrei va fi trimis Romania oficial in lagarele de concentrare se poate afla cercetand arhivele.Dar la cati evrei le-au facut acte functionarii romani luand mita nu se va sti niciodata.Actele cu care au parasit evreii Romania erau cat se poate de legale dar cu identitati false.Asa ca multumita functionarilor corupti din Romania acelor vremuri in lagarele de concentrare au ajuns putini evrei dar in Israel via Bulgaria&Grecia au ajuns destui.Asa ca functionarii statului nostru ce au facut legal a fost o crima iar ce au facut nelegal a fost un gest umanitar.
Parerea mea.

#135
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 bulan60, on 9th April 2010, 18:05, said:

Eu nu cred ca in timpul celui de al doilea razboi mondial romanii au fost pro sau contra evreilor.Si chiar daca au fost pro sau contra evreilor au fost asa de ochii lumii de atunci.Cum la noi orice minune tine trei zile tot asa a fost si cu trimiterea evreilor in lagarele de concentrare.Functionarii statului erau si atunci si sunt si acum la fel de puturosi cand era sau e vorba de rezolvat sarcini de serviciu si foarte zelosi cand era sau e vorba de luare de mita.Cati evrei va fi trimis Romania oficial in lagarele de concentrare se poate afla cercetand arhivele.Dar la cati evrei le-au facut acte functionarii romani luand mita nu se va sti niciodata.Actele cu care au parasit evreii Romania erau cat se poate de legale dar cu identitati false.Asa ca multumita functionarilor corupti din Romania acelor vremuri in lagarele de concentrare au ajuns putini evrei dar in Israel via Bulgaria&Grecia au ajuns destui.Asa ca functionarii statului nostru ce au facut legal a fost o crima iar ce au facut nelegal a fost un gest umanitar.
Parerea mea.
si oricum nu antonescu a trimis evreii in lagare ci legionarii. si cred ca au fost foarte putini evrei-rasa pura si foarte multe corcituri care oricum pentru evrei nu conteaza. dar e frumos s-o faci pe victima in fata istoriei atunci cand toata lumea te uraste si incearca se te extermine de mii de ani. cred ca trebuie sa fie ceva defect in genele lor sa nu isi dea seama ca daca toata lumea ii uraste si vrea sa-i omoare, probabil nu e ceva in neregula cu lumea ci cu ei.

#136
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

 perpetumobile, on 9th April 2010, 13:51, said:

Am intrebat de varsta cand am inteles dupa replicele scrise ca discut cu o persoana ne-matura.
Tu intelegi dupa cum scriu eu ca inca ma joc shotron?
Cred ca iti place sa ne enervezi,ca apoi sa zici uite antisemitii.

#137
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 bulan60, on 9th April 2010, 18:05, said:

Eu nu cred ca in timpul celui de al doilea razboi mondial romanii au fost pro sau contra evreilor.Si chiar daca au fost pro sau contra evreilor au fost asa de ochii lumii de atunci.Cum la noi orice minune tine trei zile tot asa a fost si cu trimiterea evreilor in lagarele de concentrare.Functionarii statului erau si atunci si sunt si acum la fel de puturosi cand era sau e vorba de rezolvat sarcini de serviciu si foarte zelosi cand era sau e vorba de luare de mita.Cati evrei va fi trimis Romania oficial in lagarele de concentrare se poate afla cercetand arhivele.Dar la cati evrei le-au facut acte functionarii romani luand mita nu se va sti niciodata.Actele cu care au parasit evreii Romania erau cat se poate de legale dar cu identitati false.Asa ca multumita functionarilor corupti din Romania acelor vremuri in lagarele de concentrare au ajuns putini evrei dar in Israel via Bulgaria&Grecia au ajuns destui.Asa ca functionarii statului nostru ce au facut legal a fost o crima iar ce au facut nelegal a fost un gest umanitar.
Parerea mea.

Parerea ta este nu numai gresita ci si fantezista. Nu este aci vorba de functionarii puturosi si mituiti ai Romaniei in trtecut si actual ci este vorba daca romanii au fost contra evreilor sau poate pro.... Hai lasa-te de fantezii. Daca  vei vizita muzeul comunitatii evreiesti din Romania pe strada Mamulari 7 sau 9,vei avea ocazia sa vezi si fotografii  facute de fotografi crestini cum s-au purtat unii romanii crestini cu evreii in acele timpuri.Muzeul a fost facut si intretinut de guvernul roman si totii care il intretine sunt romani crestini. Muzeul este facut in Marele templu al comunitatii evreiesti care a fost construit in secolul 19.
In timpul razboiului,singurii evrei la care li sa permis sa paraseasca Romania au fost cei care au fost scufundati in marea neagra pe vaporul Struma. In timpul razboiului evreii au fost obligati sa mearga cu acte si steaua lui Davis galbena cusuta pe maneca. Afara de asta,nu au avut voie sa iasa din localitatea lor,printre o groaza de alte restrictii. Eu imi amintesc acele timpuri si ce am scris nu este "parerea mea".

 darkangelo, on 9th April 2010, 18:29, said:

si oricum nu antonescu a trimis evreii in lagare ci legionarii. si cred ca au fost foarte putini evrei-rasa pura si foarte multe corcituri care oricum pentru evrei nu conteaza. dar e frumos s-o faci pe victima in fata istoriei atunci cand toata lumea te uraste si incearca se te extermine de mii de ani. cred ca trebuie sa fie ceva defect in genele lor sa nu isi dea seama ca daca toata lumea ii uraste si vrea sa-i omoare, probabil nu e ceva in neregula cu lumea ci cu ei.

Tu crezi ca cineva crede in aiurelile astea cica armata romana  lasa legionarii sa faca in Romania ce vor? Daca vrei sa stii cum erau legaturile armatei cu legionarii,la rebeliunea legionarilor din Bucuresti care a fost de fapt numai progrom legionar talharesc contra evreilor,dupa doua zile, cand Antonel a inteles ca legionarii sunt nu mai putin decat banditi si talhari fara nici o alta doctrina  ,a dat ordin jandarmilor ca sa patruleze in Bucuresti si fiecare legionar care vor intalni, sa-l impuste pe loc. Cam 300 de "legionari" morti au presarat strazile capitalei. Am scris legionari in ghilimele deoarece majoritatea lor au fost pur talhari. Evreii nu se impart in rasa pura si rasa corcitura si cine face asta este numai inca un debil nazist.

 teo15, on 9th April 2010, 19:07, said:

Cred ca iti place sa ne enervezi,ca apoi sa zici uite antisemitii.

Vai de mine,cum asta sa te enervez? Pe tine si pe prietenii tai care sunteti directi descendenti a lui Mama Tereza? Iubitori de oameni dar nu de evrei...

Edited by perpetumobile, 09 April 2010 - 19:34.


#138
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Cartea:”Armata ,maresalul si evreii” de Alex Mihai Stoenescu

Capitolul : Mai multe feluri de evrei    Paginile 177-218

          Evreii din Romania se considerau parte integrata a poporului iudeu, Israel fiind patria lor.Putini erau aceia care faceau din Romania patria lor.Foarte mult timp evreii nu s-au constitu 646j97g it in minoritate nationala avand asupra lor imaginea unei existente provizorii pe teritoriul Romaniei ,chiar daca aceasta dura chiar secole.Astfel erau migratori moderni desemnati emigranti pasageri.U nele state nu le cunosteau etnicitatea si erau considerati de aceiasi etnie  cu statul in care locuiau.

           Pe ideea neconstituirii ca minoritate au aparut legile de «romanizare »  care vizau cotinuarea emigrarii si parasirea tarii de catre evrei in numar cat mai mare.Sute de mii de evrei au fost «blocati » in tari europene din Centrul si Estul continentului datorita opozitiei  colonizarii Palestinei.

           In 1945 Romania devenea centrul spiritual evreiesc al continentului ceea ce era un caz unic in Europa .Istoric vorbind dupa Marea Unire evreii au continuat sa vina in Romania .De aceea Statul roman identifica urmatoarele tipuri de evrei :

1.     cetateni ai Romaniei care au fost raniti ,decorati,citati pentru acte de bravura in razboaiele tarii ,precum si urmasii lor.

2.     evreii care au imigrat in Romania dupa iarna anului 1918.

3.     evreii aflati in Romania in conditii clandestine, refugiati sau imigrati obisnuiti in cautare de loc stabil .

           Dimensiunea aproximativa a comunitatii evreiesti in 1941 este de 400.000 de persoane, adica 2,6-3,0% din populatia tarii.Un numar foarte mare de evrei lucrau in comert si asigurau circulatia monedei.Indepartarea evreilor nu facea din Romania o tara mai bogata.Aceste masuri au fost promovate de politicianismul de tip nou care dorea inlocuirea evreilor cu romanii.Intreprinzatorii evrei se indrepteu politic si economic spre Germania.Intre 1926-1939 venitul a sporit cu 8% in Romania .

          In 1937 Carol al II-lea a format un guvern bicefal format din :Octavian Goga si A.C.Cuza.Acest guvern a condus tara  44 de zile timp in care a fost data o lege care cauta sa anuleze tratatul prin care se impunea Romaniei impamantenirea evreilor.Aceasta lege nu a starnit decat un nou val de campanii antiromanesti.Acest guvern a elaborat o serie de legi antievreiesti foarte spectaculoase pe hartie,dar greu de aplicat in practica.Cateva dintre ele au fost : «Decretul-lege pentru pierderea cetateniei romane » ; « Decretul-lege pentru starea juridica a locuitorilor evrei din Romania. ».In acele vremuri Romania era obligata sa incetateneasca zeci de mii de evrei imigrati ,iar legile nu aveau nici o solutie practica in rezolvarea situatiei.

          Romania era de acord cu emigrarea evreilor in Palestina, dar nu si Marea Britanie si Anglia.America si Anglia aveau la baza o politica antisemita.

·        Decretul –lege privitor la starea juridica alocuitorilor evrei din Romania  numarul 2650/8 august 1940

          Desi anuntat ca avand drept subiect evreii,s-a dovedit a fi “Charta drepturilor romanilor”.Aceasta lege decreta solemn ca Romania este tara numai a romanilor si ca exista o distinctie intre”notiunea de roman sau cetatean roman de origine” ,si notiunea de cetean roman care prezinta o creatiune formala .

          Constitutia din 1938  spunea ca roman era numai cel nascut exclusiv din romani timp de trei generatii.Prin aceasta norma se excludea de la statutul de roman atat Carol al II-lea ,cat si fiul sau Mihai .Astfel ,datorita conceptului de popor pur ,evreii nu s aflau in stare de integrare in comunitatea romaneasca : «Am socotit evrei in sensul legal,pe cei de religie mozaica,socotind incopatibilitate morala ,spirituala si organica, intre romanul de sange si religie mozaica,purtand in sangele lor destinul unei incopatibilitati spirituale si organice, agravata deci prin ascendenta. »

          Comunitatea evreiasca era considerata un cult religios nu o minoritate a natiunii romane.Astfel cetatenii romani de origine evreiasca erau lipsiti de drepturi civile .

Decretul intra in contradictie cu Constitutia care spunea intr-un articol : « Toti cetatenii romani, fara deosebire de origine etnica si credinta religioasa, sunt egali inaintea legii, datorandu-i respect si supunere.

           Decretul lege numarul 2650 ii separa si izola pe evrei pe criteriul sangelui si ii punea la dispozitia romanilor, inclusiv pe cei carora li se recunosteau anumite drepturi.

           In Romania anilor 1938-1940 foarte putine legi rasiale au fost adoptate.Una din ele este : « Decretul lege pentru oprirea casatoriilor intre romanii de sange si evrei, iar restul, in majoritate, erau masuri care ii obligau pe evrei sa emigreze .Antonescu astepta o sansa pentru ai deporta pe evrei sau, pentru inceput, isi propusese sa ii goneasca din tara de aceea a ordonat bagarea lor in lagare « Pana se hotarasc sa plece din tara ».O alta masura luata de maresal a fost supunerea la taxe suplimentare si compesatorii ,iar cei care nu plateau efectuau munca in folosul tarii.

           D.G. Stoienescu spunea : « sunt evrei, in sensul legii de fata, toti cei care au un parinte sau un bunic evreu. »

  Emigrarea in Palestina



Pe toata perioada razboiului Romania a vrut sa rezolve problema evreiasca prin emigrarea in Palestina.Antonescu s-a aliat propunerii lui Filderman de a facilita emigrarea unui numar cat mai mare d evrei in Palestina .Filderman spunea : « ...toti evreii veniti ilegal in Palestina vor fi trimisi in colonii, unde vor astepta sfarsitul razboiului. », insa aceste afirmatii nu au fost indeplinite.

Antonescu spunea : « Trebuie sa inlesnim plecarea evreilor pentru a descongestiona tara de aceasta problema. ». In toamna anului 1942 se urmarea emigrarea a 7500-8000 de evrei, dar tentativa aesuat.

  Statele Unite erau de acord doar cu evreii « vechi », ( din Occidentul Europei) nu si cu cei « noi »(din Rusia,Romania si Polonia), asupra carora manifestau atitudini antisemite.Cu toate acestea Antonescu a continuat sa insiste pe ideea sa, chiar daca problema evreilor scapase de sub control.Evreii au continuat sa emigreze in numarmic si cu enorme riscuri.

                                                    

                                                        *



           Statul roman nu admitea militari evrei pentru ca ii considera incompatibili dar le cerea in repetate randuri sume de bani pentru sustinerea razboiului .Pe Filderman il insarcina Antonescu cu strangerea banilor de la evrei . Pentru inceput 2 miliarde de lei ca imprumut de razboi, apoi alte 2 miliarde de lei, in anul 1941.In schimbul acestei sume s-a obtinut pentru evrei concesiuni de o importanta vitala.

           In 1942 se cerea o alta suma de 2 miliarde dintre care 1 miliard se promitea sa fie spre ajutorarea evreilor.Conducerea considera aceste sume « imprumuturi cu caracter patriotic. »

          Antonescu s-a angajat sa protejeze populatia evreiasca in Romania si si-a respectat angajamentul ;aceasta populatie nu a fost decimata si propusa holocaustului.

          Tragedia evreilor din Europa au fost lagarele , masacrele,deportarile si jafurile .Tarile sub ocupatie germana sau in alianta cu Germania(aici intra si Romania) au cautat sa ii deposedeze pe evrei de toate bunurile ,obiectele de valoare si banii pe care acestia ii acumulasera.Unii evrei bogati au reusit sa isi depuna sume importante in bancile elvetiene.Dupa incheierea celui de al II-lea Razboi Mondial, multe familii au vrut sa isi recupereze banii depusi inainte de inceperea razboiului, dar nu au gasit nimic.Bancile neaga ca ar fi vorba de sume atat de mari.



·        Mentalitati

          Asemanarea dintre romanul aflat in tara lui si evreul emigrat a fost apartenenta la niste popoare de un mileniu si jumatate in asteptare.Evreii au mai asteptat inca 3 decenii mai tarziu cand si-au gasit patria lipsindu-le de la apelul Istoriei 6 milioane de victime pierdute in holocaust.

          Multi dintre intelectualii si savantii evrei au contribuit la regasirea culturala a romanilor.

          Au fost evrei bogati si evrei lipsiti de orice aparare care au suferit doar pentru ca apartineau natiei evreiesti.

           Crimele impotriva evreilor au existat si s-au inscris in categoria de actiuni pedepsite de legile internatioanale, identificate ca : masacru, genocid si holocaust.

          S-a atribuit un numar integral de victime evreilor, desi ele au apartinut si altor popoare.Se face confuzie intre instalarea regimului comunit in romania si patrunderea ideilor comuniste prin evrei.Comunismul a fost instalat in tara noastra de trupele sovietice.

          Antonescu a crezut pana in ultima clipa ca masuril sale sunt corecte si legale si nu a avut nicioadata sentimentul de culpabilitate.Pana in 1943 Antonescu credea inca in victoria finala a puterilor Axei.

           Evreii erau niste straini cu nimic legati de istoria poporului roman, de lupte pentru unitate nationala si integritate teritoriala.Cu toate acestea ei erau prezenti in mai toate partidele Romaniei.Exemplu :Partidul Comunist Roman era format in totalitate din evrei si doar un roman.

          In vara anului 1924, sub cinducerea lui V. Kolarov, se elaboreaza planul de declansare a operatiilor revolutionare in Romania, « Tatar-Bunar ».In sudul Basarabiei a avut loc un atac urmat de jafuri, crime si distrugeri insemnate.Au fost arestate 800 de persoane implicate. Din studiul listei de arestari putem intelege ca evreii au ucis evrei, in toate situatiile era vorba de evrei bogati.

          In asa-numitul « Proces al comunismului »tinut la Craiova in 1936 , actul de acuzare cuprindea 19 persoane care erau in majoritate evrei, dar printre ei si unguri.

          ConstantinAgetorianu spunea : « Nu stiu daca toti evreii sunt comunisti, dar stiu ca toti somunistii sunt evrei. »

O migratie masiva, neasteptata si nedorita se afla la originea antisemitismului.
Ca e parerea mea ca e parerea altora as dori o analiza a acestui text!Dar rog pe cel care va face aceasta analiza sa fie nu obiectiv ci doar atat de obiectiv cat poate fi!
Eu nu am avut nici in clin nici in maneca cu evreii ca nu erau la mine in cartier.Dar sotia mea a locuit in copilarie in cartierul  Dudesti.Cum pe vremuri saracia era la ea acasa era si la usa romanilor cat si la usa putinilor evrei ramasi in Romania.Domnul Gica Shekter(cum s-o scri corect nu stiu) a avut grija de sanatatea la tot cartierul nu doar de a sotiei mele.Toate pozele sotiei mele din copilarie sunt facute de acelasi Gica Shekter.Acest Gica Shekter a avut un copil cu femeie evreica care a l-a lasat cu copilul de trei luni si a fugit in lume.De aici se poate trage concluzia ca femeile sunt femei indiferent din ce natie se trag.Dar acest Gica Shekter si-a botezat copilul Iancu Shekter si va las pe voi sa ghiciti de ce.

Eu totusi cred ca intodeauna adevarul este undeva la mijloc si mai cred ca cine se scuza se acuza iar cine acuza se scuza voalat si pentru ce a facut si pentru ce n-a facut.
Parerea mea.

 perpetumobile, on 9th April 2010, 20:30, said:

In timpul razboiului,singurii evrei la care li sa permis sa paraseasca Romania au fost cei care au fost scufundati in marea neagra pe vaporul Struma.
Nu are rost sa ne razboim cu si in pareri personale pentru ca exista si niste pareri oficiale lipsite de orgolii care spun asa:
http://ro.wikipedia..../Struma_(navă)
Pana la urma tot ce s-a intamplat este istorie si istoria nu trebuie uitata!
Si ca sa extraplolam la modul absurd hai sa punem pe cantar situatia din Romania!
Daca in Romania au fost doar 4 evrei si pe 2 i-am trimis in Germania pe unul l-am trimis in Israel si inca unul a ramas in Romania cat de vinovati sau de nevinovati suntem noi romanii in comparatie cu alte popoare din lume?

#139
bebeee

bebeee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2009

 perpetumobile, on 9th April 2010, 13:51, said:

Am intrebat de varsta cand am inteles dupa replicele scrise ca discut cu o persoana ne-matura.

Intrebi degeaba.In romania de azi singurele voci "antisemite" sunt numai copii de clasa muncitoare si neamuri proaste care au mostenit aceeasi mentalitate de slugi care halesc toata viata lor numai resturi.Acelasi sange de prima degeneratie de tarani la oras care s-a trezit in era comunista cu libertatea de-a scuipa la liber impotriva burgheziei sau a intelectualilor.Topicul e inutil din perspectiva unui dialog pentru ca n-are cine sa-ti aduca contraargumente.Poate doar ca "te vaiti prea mult", fiindca bunicii sau strabunicii celor care zic asta n-au suferit deloc,n-au avut nimic de care sa fie jefuiti sau deposedati,nu-i deranja nimeni de la coada vacii sau de pe santier si erau prea prosti sa inteleaga ce se-ntampla in jur.

#140
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 bulan60, on 9th April 2010, 21:49, said:

Cartea:”Armata ,maresalul si evreii” de Alex Mihai Stoenescu

Capitolul : Mai multe feluri de evrei    Paginile 177-218

Mi se pare cam straniu sa replici la topicul ista prin aducerea aci un intreg capitol a unei carti scrise cu orientatie antisemita si la sfarsit sa inchei replica cu "asta este parerea mea".  
Am facut un efort si am citit tot ce ai scris si copiat .Am gasit uneori parti care desvaluiesc cat de ignorant este cel ce le-a scris. De exemplu e scris ca si Marea Britanie si Anglia au avut o politica antisemita. Eu intreb,amandoua? La inceput este scris ca evreii intotdeauna au apartinut tarii lor in Palestina...
Gen. Antonescu a fost eroul evreilor. Progromurile din Bucuresti , din Iasi si cele din Basarabia ,Chisinau si Transnistria in 1941 care au fost facute de legionari si de ostasii romani dupa comanda lui Antonescu nu se aminteste nimica. Amnezie? In timpul IIWW nu a fost permis la nici un evreu sa paraseasca Romania afara de cei cu Struma pentru care a fost platit o avere in aur,diamante si valuta si care a terminat calatoria in fundul marii Negre.

 bebeee, on 9th April 2010, 23:33, said:

Intrebi degeaba.In romania de azi singurele voci "antisemite" sunt numai copii de clasa muncitoare si neamuri proaste care au mostenit aceeasi mentalitate de slugi care halesc toata viata lor numai resturi.Acelasi sange de prima degeneratie de tarani la oras care s-a trezit in era comunista cu libertatea de-a scuipa la liber impotriva burgheziei sau a intelectualilor.Topicul e inutil din perspectiva unui dialog pentru ca n-are cine sa-ti aduca contraargumente.Poate doar ca "te vaiti prea mult", fiindca bunicii sau strabunicii celor care zic asta n-au suferit deloc,n-au avut nimic de care sa fie jefuiti sau deposedati,nu-i deranja nimeni de la coada vacii sau de pe santier si erau prea prosti sa inteleaga ce se-ntampla in jur.

Daca adevarat graiesti, sunt aci nu putini tarani de neam prost si copii de clasa muncitoare care se bucura ca sa-mi scrie cat ii impiedica evreii care nu mai au ca sa devina cineva.
Stii tu,la noi in Israel,nu am auzit niciodata asa titluri si impartirea poporului cum scrii tu. La noi, "taranii" au de obicei  cel putin un titlu de agronom,uneori mai mult. Un general in armata care locuieste intr-un kibutz,(un colectiv care a fost facut in Palestina cam 20 de ani inaintea kolhozurilor rusesti si care mai funtioneaza si azi),cand vine in concediu este programat sa lucreze la bucatarie si spala vesela 8 ore... La noi "taranii" si muncitorii asculta muzica clasica in timpul lucrului si dupa el.
Domnule, daca ai primit impresia ca "eu ma vait ' si inca "prea mult", te asigur ca ai gresala.In special,pe noi israelienii,nimeni nu ne poate ameninta sau infricosa sau sa ne faca sa ne vaitam ca suntem domni pe soarta noastra si nu avem nevoie de nici o permisiune de la nimeni sa facem tot ce gasim de cuvinta ca sa aparam tara si poporul nostru daca si cand va fi nevoie. Poate o sa te mire dar eu ma aflu aci numai ca sa ma distrez, nu ca sa conving pe nimeni ca sa nu fie antisemit ca cine vrea sa fie antisemit si inca fara evrei este numai un megaidiot.

#141
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Domnule perpetumobile doar fraza asta:"""O migratie masiva, neasteptata si nedorita se afla la originea antisemitismului.""" puteti sa o comentati obiectiv?

#142
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

Quote

sufar de mania persecutii sau sufar de grandomanie
cum sa nu se poata Israele ? esti grandoman din cauza mostenirii unei psihoze ordinare cu un zeu inept si ai mania persecutiei pentru ca te tagi dintrun neam care a fost timp de 3 milenii un neam de sclavi asupriti. asta incepand cu orasele regat din zona canaanului pe care leati distrus (asta fiind cea mai mare reusita dea voastra) pana in 1900+ pana cand majoritatea istoriei ati fost niste nimeni ilustrii care au fost omorati din distractie pentru ca nu ati fost in stare sa opuneti rezistenta nimanui.
inclusiv albanejii sunt mai drepti la capitolul asta care au rezistat eroic invaziei turcesti 20 de ani.
aveti o comunitate de paranoici plangaciosi ... aveti o orientare infecta (din nefericire am intalnit jidani mult mai incuiati in speta ofiter armata israeliana timp de aprox 20 de ani (mia povestit cateva din actiunile militare'(teroriste) la care a participat) de atunci sunt de acord cu arabii .. izraelul e o tara frumoasa cand o sa fie un crater nuclear)

sunt totusi curios cand o sa intalnesc un evreu care nu se vaita de holocaustul crestin ca sa imi pot ridica palaria in semn de respect

 From 10th April 2010, 16:43:

Domnule perpetumobile doar fraza asta:"""O migratie masiva, neasteptata si nedorita se afla la originea antisemitismului.""" puteti sa o comentati obiectiv?
nu poate, pentru ca antisemitismul este preponderent o inventie crestina care a servit fiecaruia in momente de cumpana si aici intre si nazistii si comunistii etc....
e o atitudine atent cultivata cu o baza biblica puternica

Edited by arpisz, 10 April 2010 - 16:17.


#143
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 bulan60, on 10th April 2010, 16:43, said:

Domnule perpetumobile doar fraza asta:"""O migratie masiva, neasteptata si nedorita se afla la originea antisemitismului.""" puteti sa o comentati obiectiv?


Multe teorii stau la baza intrebarii care este originea antisemitismului si cand sunt multe teorii,fiecare alege ce i se potriveste cu ideile lui preconcepute.
Si eu, evreul nu cred ca pot fi obiectiv cum te astepti. Deoarece eu imi cunosc poporul si cum ziceti voi, neamul,stiu fara gresala ca multe lucruri care unii crestini pretind de evreii sunt pur si simplu aiureli de tampiti. Nu poti in nici un caz sa faci generalizari si daca un evreu sau un roman este bandit,asta nu inseamna ca totii din neamul lui sunt la fel. Teoria cea mai acceptata de istorici  este ca sursa antisemitismului este legenda ca evreii au omorat pe Iisus Hristos,lucru care istoric nu este adevarat si penultimul Papa a cerut pardon in numele crestinitatii de la poporul evreu ca a fost si mai este ponegrit de multi crestini pe nedrept si ii invinovatesc pentru rastignirea Mantuitorului.
Crestinismul este o religie in care troneaza dogma "crede si nu cerceta" asa ca daca un preot idiot a spus o data credinciosilor ca evreii au rastignit pe Iisus,chestia sa incheiat pe veci ca nimeni nu va incepe sa intrebe si sa cerceteze istoric daca asta este adevarat.

Primii evrei au ajuns in teritoriul care azi este Romania cu legiunile lui Traian,mai exact cu Legiunea Iudaica inainte cu mai mult de 2000 de ani.Romanii recrutau soldati si in tarile care cucereau .Cand se cucerea alta tara, o parte din soldatii romani se prefaceau in colonisti dupa ce romanii le dadeau pamanturi. In continuare, evreii au crescut impreuna cu tara si nu a fost niciodata vorba de  "migratie masiva, neasteptata si nedorita ".
Religia Judaica cere a invata legile religiei dar si educatie generala. Evreii sunt un popor la care  invatatul este a doua nevoie dupa mancare. La noi se spune: Daca nu-i faina,nu-i Tora (invatatura).Asa ca oameni mai invatati,intotdeauna au implinit posturile mai importante sau au facut afaceri si comert care a nevoit stirea de limbi,legaturi si multa educatie. Fapt este ca au fost in istorie si multi romani crestini care au invatat si instruit si au avut posturi remarcabile . De ei,
nimeni nu sa agatat.De evrei da ca ei au "omorat pe Iisus" si au omorat copii crestini ca aveau nevoie de sangele lor sa faca pasca de Paste si in general,sase stapaneasca pe toata lumea.

#144
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Perpetumobile, daca tu ai impresia ca aici vei avea ocazia sa atati lumea doar ca sa mai versi o lacrima ca esti asuprit de antisemiti gresesti!

Avand in vedere faptul ca acest topic a inceteta de mult sa mai discute istoria anti istoria antisemitismului romanesc si s-a transformat intr-o vaicareala de genul "evreii e cei mai jmekeri, romanii e fraieri ca i-au asuprit" topicul se inchide.

Daca e cineva interesat sa discute despre cultura, limba si religia mozaica e invitat sa deschida un topic dupa cum crede de cuvinta, dar subiectul ANTISEMITISM e inchis. cei interesati de acest subiect pot consulta manualele de ISTORIE



Pentru reclamatii si precizari va rog sa apelati la functia PM sau la aria de abuzuri

Edited by eu_unul, 10 April 2010 - 16:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate