Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Kusadasi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
629 replies to this topic

#91
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 30.04.2008
Pt. @ leonmaximilian
Daca mergi la Pamukkale din timpul sejurului la CDC Ozdere nu merita sa dormi la Pamukkale, este pacat sa pierzi doua zile din timpul sejurului, drumul de la Hotel CDC-Ozdere pina la Pamukkale este de 237 km si este foarte bun, vorba lui ANDOX se poate face in 3 ore.
sau, ...daca tot mergi la Istanbul dute via Pamukkale.
Distanta CDC Ozdere - Istanbul este de 663 km, egala cu Pamukkale - Istanbul care este de 662 km, in acest fel nu pierzi din timpul sejurului la CDC si faci si o economie de 237 km (intorsul de la Pamukkale la Ozdere).

Edited by w140, 25 February 2010 - 21:33.


#92
leonmaximilian

leonmaximilian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.06.2008
Cred ca voi vizita Pamukkale la plecarea spre Istanbul asa cum spui W140 (fac o oprire de 1-2 ore) ca sa nu-mi para rau ca nu l-am vizitat.

#93
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 30.04.2008

View Postleonmaximilian, on 25th February 2010, 21:34, said:

Cred ca voi vizita Pamukkale la plecarea spre Istanbul asa cum spui W140 (fac o oprire de 1-2 ore) ca sa nu-mi para rau ca nu l-am vizitat.

Anul trecut cind am plecat din Antalya/Lara (pe la ora 09:00) am fost la Pamukkale unde am facut un "popas" de aproximativ 3 ore, si inca unul de 2 ore la Aydin, dupa care am continuat drumul via Canakkale spre Edirne unde am si inoptat (era aprox ora 3 noaptea) Lara/Antalya - Edirne = 1030 km.

Edited by w140, 25 February 2010 - 21:56.


#94
leonmaximilian

leonmaximilian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.06.2008
Eu plec spre Istanbul in 21.06 si am rezervare la hotel. oricum pot ajunge si mai tirziu, nu se supara nimeni si oricum sint in concediu. Noi facem turul invers, Pitesti-Canakale-Carpe Diem Claros-Istanbul-Pitesti.
CONCEDIU PLACUT

Edited by leonmaximilian, 25 February 2010 - 21:57.


#95
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006
@lyaa - Multumesc tare mult, parere avizatã !

Alte pãreri?

Edited by ferrellroo, 27 February 2010 - 12:48.


#96
ricardos111970

ricardos111970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.06.2009
[quote name='lyaa' post='7851484' date='23rd February 2010, 15:24']Vera Santa Maria a fost renovat anul trecut,in 2009.Hotelul este frumos,servicii bune cu distanta mica pana la plaja.Are plaja privata acum,langa cea de la Pigalle Beach sau am impresia ca e aceeasi plaja.[/quote]
   Salut, am si eu o rugaminte...am rezervat si eu pt Vera santa maria pt 3 iulie  poti sa imi spui te rog daca a fost ceva ce nu a fost ok? (mancare,bauturile de la All inclusive) oricum la preturile astea eu zic ca este f bine..suntem 3 Perechi dar nu suntem asa pretentiosi la cazare..si eventuale impresii din sejur..Multumesc anticipat

[quote name='casiiu11' date='24th February 2010, 14:33' post='7856275']
Buna ziua,
Anul trecut am fost in Grecia si a fost foarte bine. Suntem din Brasov , anul acesta mergem in Turcia (nu am mai fost niciodata acolo) la Kusadasi / Hotel Vera Santa Maria 4**** , 300euro/pers/all inclusive/incl.transport autocar.

  Noi plecam la Vera Santa Maria pe 2 iulie cu autocarul din Buc. cazarea din 3 iulie...voi?

#97
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

Quote

Noi plecam la Vera Santa Maria pe 2 iulie cu autocarul din Buc. cazarea din 3 iulie...voi?

@ricardos111970 - Noi plecam printr-o agentie de turism, nu o spun aici, sa nu se considere reclama, si deci dãm cu tot cu transport (inclusiv cazare Canacale 1 noapte la dus una la intors) 300 de euro de persoana. Noi avem intrarea pe 07.07 (plecam din Buc pe 06.07) . Sunt din Brasov, pentru alte detalii putem vb pe mess cu același ID ca si cel de pe acest forum.

Edited by casiiu11, 26 February 2010 - 10:20.


#98
ricardos111970

ricardos111970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.06.2009

View Postcasiiu11, on 26th February 2010, 10:19, said:

@ricardos111970 - Noi plecam printr-o agentie de turism, nu o spun aici, sa nu se considere reclama, si deci dãm cu tot cu transport (inclusiv cazare Canacale 1 noapte la dus una la intors) 300 de euro de persoana. Noi avem intrarea pe 07.07 (plecam din Buc pe 06.07) . Sunt din Brasov, pentru alte detalii putem vb pe mess cu același ID ca si cel de pe acest forum.
  Ok vb pe mess o sa bem ceva beri impreuna ca noi iesim pe 10.07 ...numai bine

#99
lyaa

lyaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.08.2008
[quote name='ricardos111970' date='26th February 2010, 10:54' post='7864790']
Salut, am si eu o rugaminte...am rezervat si eu pt Vera santa maria pt 3 iulie  poti sa imi spui te rog daca a fost ceva ce nu a fost ok? (mancare,bauturile de la All inclusive) oricum la preturile astea eu zic ca este f bine..suntem 3 Perechi dar nu suntem asa pretentiosi la cazare..si eventuale impresii din sejur..Multumesc anticipat



Buna!totul a fost ok,nu iti face griji.da,preturile sunt bune pt serviciile oferite.mancarea variata,buna si bauturi...sucuri,ceaiuri,cafea...despre alcool nu stiu sa iti spun,nu am consumat,p timpul zilei se fac activitati l piscina,muzica...seara este animatie dar nu prea am stat,in apropierea hotelului este o discoteca Havana Club parca si un bar Mese,daca nu vrei sa stati in hotel sau Bar Street in centru,doar ca dolmusul am parere ca dupa 12 nu circula si va trebui sa va intoarceti cu taxiul.Sejurul meu a fost minunat de fiecare data,am fost d 3 ori in kusadasi.Hotelul si statiunea merita toti banii!:)

#100
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006
Revin cu rugamintea : cu ce este mai bine sa se plateascã, cu EURO, DOLARI SAU LIRE TURCESTI ??

Daca depinde de la cumparatura la cumparaturã, rog cine stie sa detalieze . Daca in raspuns apar si lirele turcesti , unde e mai bine de schimbat, in Turcia sau vin cu ele schimbate din RO??

Multumesc anticipat.

#101
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcasiiu11, on 3rd March 2010, 09:09, said:

Revin cu rugamintea : cu ce este mai bine sa se plateascã, cu EURO, DOLARI SAU LIRE TURCESTI ??

Daca depinde de la cumparatura la cumparaturã, rog cine stie sa detalieze . Daca in raspuns apar si lirele turcesti , unde e mai bine de schimbat, in Turcia sau vin cu ele schimbate din RO??

Multumesc anticipat.
Cel mai  bine  moneda  locale , Adica  LIRA ,  poti sa  schim,,  Edirne  / Canakkale  /   sau  unde  ai  ajuns  in  Turcia ,

#102
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Cand schimbi pierzi putin la cursul valutar. EU prefer sa platesc in Euro la magazinele mari, restaurantem benzinarii si malluri sau cu cardul VISA, Maestro. Folosesc lirele turcesti doar pt cheltuieli mai mici cum ar fi un bilet de autobuz/dolmus sau un simit.

#103
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Deci sa inteleg ca pentru cumparaturi mici e bine sa ai lire turcesti iar restul se poate in euro fara probleme .

#104
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Prietenul meu Oztan e jumate turc si jumatate roman si normal ca iubeste banii turcesti. Oricum daca vrei sa schimbi cauta intotdeauna o casa de schimb valutar care sa nu fie neaparat in buric de targ si sa nu perceapa comision. Si schimba sume gen maxim 100 de euro.
La cunoscuta banca Garanti oriunde in Turcia se percepe un comision de schimb valutar si nu merita cum nu merita sa pleci cu turk parasi din Romania.

#105
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

View Postkoder, on 3rd March 2010, 10:52, said:

Prietenul meu Oztan e jumate turc si jumatate roman si normal ca iubeste banii turcesti. Oricum daca vrei sa schimbi cauta intotdeauna o casa de schimb valutar care sa nu fie neaparat in buric de targ si sa nu perceapa comision. Si schimba sume gen maxim 100 de euro.
La cunoscuta banca Garanti oriunde in Turcia se percepe un comision de schimb valutar si nu merita cum nu merita sa pleci cu turk parasi din Romania.

Acum am inteles mai bine. Multumesc mult. Çok ve türk arkadaº teºekkür ederiz (sper ca m-am exprimat bine, daca nu scuze e de pe translator).

Iyi bir gün tüm  :coolspeak: (m-am dat naibii nu mai stiu sa scriu in romaneste) ...

#106
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcasiiu11, on 3rd March 2010, 13:02, said:

Acum am inteles mai bine. Multumesc mult. Çok ve türk arkadaº teºekkür ederiz (sper ca m-am exprimat bine, daca nu scuze e de pe translator).

Iyi bir gün tüm  :coolspeak: (m-am dat naibii nu mai stiu sa scriu in romaneste) ...
Cu placere ..... nu conteaza  cum  scrii , vezi la  mine  nu   stiu  nicodata  sa scriu  correct,  Aveti  o  limba / gramatica  belea ......

Puteti sa  folasiti cu incredere  carte de  credit dar  inainte  intrabati la  banca  din  romania  comisionale .

#107
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

View Postoztan, on 3rd March 2010, 15:57, said:

Cu placere ..... nu conteaza  cum  scrii , vezi la  mine  nu   stiu  nicodata  sa scriu  correct,  Aveti  o  limba / gramatica  belea ......

Puteti sa  folasiti cu incredere  carte de  credit dar  inainte  intrabati la  banca  din  romania  comisionale .

Domnule Oztan, nu mai stiu unde aici pe forum scria cineva ca paritatea euro/dolar in Turcia ar fi aproape 1. Adica ori platesti in euro ori in dolari aceiasi suma dai. E adevarat? E posibil sa fi inteles eu aiurea ? Adica la un comerciant cand cumperi face asa mult diferenta intre euro si dolari?
Daca am inteles aiurea spuneti-mi nu tabarati pe mine ca pun o intrebare.

#108
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcasiiu11, on 4th March 2010, 09:52, said:

Domnule Oztan, nu mai stiu unde aici pe forum scria cineva ca paritatea euro/dolar in Turcia ar fi aproape 1. Adica ori platesti in euro ori in dolari aceiasi suma dai. E adevarat? E posibil sa fi inteles eu aiurea ? Adica la un comerciant cand cumperi face asa mult diferenta intre euro si dolari?
Daca am inteles aiurea spuneti-mi nu tabarati pe mine ca pun o intrebare.
Scurt  ;  Ai intelesi  gresit  :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate