Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Kusadasi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
629 replies to this topic

#73
leonmaximilian

leonmaximilian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.06.2008
Se gasesc parcari in Kusadasi ? Merita sa faci deplasarea de la CDC la Kusadasi cu masina personala sau cu acele dolmusuri ale lor pt o vizita in Kusadasi ?

#74
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

View Postleonmaximilian, on 17th February 2010, 09:39, said:

Se gasesc parcari in Kusadasi ? Merita sa faci deplasarea de la CDC la Kusadasi cu masina personala sau cu acele dolmusuri ale lor pt o vizita in Kusadasi ?


vis a vis de bazar este parcare cu plata.
o zi buna

View Postleonmaximilian, on 16th February 2010, 11:50, said:

Pentru cei care au mai fost, cam ce se poate vizita sau face intr-o dupaamiaza in Kusadasi ? Si daca stiti unde se poate minca ceva bun (bucataria lor turceasca) in oras ?


te sfãtui sã vizitezi cetatea efes, bazarul din kusadasi, piata de sambata din ozdere

#75
leonmaximilian

leonmaximilian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.06.2008

View Postcriss_65, on 17th February 2010, 09:41, said:

vis a vis de bazar este parcare cu plata.
o zi buna

Ok, multumesc. Dar daca aleg sa calatoresc cu maxi taxi ala al lor ma duce pina aproape de bazar?

#76
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

View Postleonmaximilian, on 17th February 2010, 09:42, said:

Ok, multumesc. Dar daca aleg sa calatoresc cu maxi taxi ala al lor ma duce pina aproape de bazar?


dolmusul te ia din fata hotelului si te duce in kusadasi. opreste unde ii ceri tu...

#77
leonmaximilian

leonmaximilian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.06.2008

View Postcriss_65, on 17th February 2010, 09:43, said:

dolmusul te ia din fata hotelului si te duce in kusadasi. opreste unde ii ceri tu...

Multumesc de raspuns.

#78
AM0N

AM0N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 01.08.2007
un interesant site , intru documentare  - http://www.kusadasis...60/destination/

#79
leonmaximilian

leonmaximilian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.06.2008
Ne hotarim la fata locului ce vom vizita. Efes, Kusadasi probabil Pamukale si .... mai vedem acolo. Multumesc de raspunsuri.

#80
lyaa

lyaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.08.2008

View Postqatalyn, on 23rd January 2010, 12:18, said:

Daca tot te-ai orientat spre doua hoteluri mai ieftine , cred ca ar fi normal sa optezi si pentru cea mai ieftina varianta de transport , adica cu masina personala . Lasand la o parte ca-i si cea mai plina de farmec ...
Baie poti sa faci linistit si in mai , nu esti la Marea Neagra .
La Vera am fost acum 4 ani si ( la cat am platit ) a fost bine . Dar poti lua in considerare si Pigalle Beach , care-i in apropiere de Vera si are si plaja proprie . Si , daca nu ma insel , este si la pret mai bun. Cam tot in categoria asta mai sunt Mersin Si Egeria , la sud de Kusadasi , in zona cu cea mai misto plaja din Kusadasi .

Iar distanta Bucuresti - Kusadasi este de cel mult de 1100 km .



Vera Santa Maria a fost renovat anul trecut,in 2009.Hotelul este frumos,servicii bune cu distanta mica pana la plaja.Are plaja privata acum,langa cea de la Pigalle Beach sau am impresia ca e aceeasi plaja.

#81
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006
Buna ziua,
Anul trecut am fost in Grecia si a fost foarte bine. Suntem din Brasov , anul acesta mergem in Turcia (nu am mai fost niciodata acolo) la Kusadasi / Hotel Vera Santa Maria 4**** , 300euro/pers/all inclusive/incl.transport autocar.

Pentru Grecia cei care vor detalii pentru Platamonas (super frumos)  vi le pot oferi, dar pentru Turcia as avea cateva intrebari :

    1. Este diferenta intre cursul valutar euro - lire turcesti in Romania fata de Turcia? Unde e bine de schimbat- In Romania sau acolo in Turcia ?
    2. Este OK hotelul Vera Santa Maria? (in special cei care ati fost anul trecut pentru ca am inteles ca a fost renovat doar anul trecut)

       @lyaa- poti da mai multe detalii concrete? Personalul, camerele, curatenia in camere, mesele, locul in sine ? Multumesc anticipat !

    3. Suntem 8 persoane care mergem si am vrea sa stim daca in Kusadasi gasim sa inchiriem, nu stiu, un microbuz sau cum i-o zice pe acolo, pentru a face excursii prin zona? (Efes, Pamukale ...).

Edited by ferrellroo, 25 February 2010 - 20:46.


#82
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006
Scuze, nu mai pot modifica ultimul topic.
De anul acesta am inteles ca la turci nu se mai plateste taxa de viza pentru romani. Este adevarat?

#83
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcasiiu11, on 24th February 2010, 15:22, said:

Scuze, nu mai pot modifica ultimul topic.
De anul acesta am inteles ca la turci nu se mai plateste taxa de viza pentru romani. Este adevarat?

De ce  scrii  mai  multe  topic? ?   am  respuns   cel alte  topic ! !

#84
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

View Postoztan, on 24th February 2010, 16:19, said:

De ce  scrii  mai  multe  topic? ?   am  respuns   cel alte  topic ! !


Scuza-ma dar credeam ca unii turisti nu citesc decat un topic care se incadreaza ca titlu exact cuvantul unde vor sa se duca. Si am vrut ca ce am scris eu sa fie vazut de mai multi care cauta si alte destinatii (poate ei vor sa mearga in Antalya si au fost anul trecut in Kusadasi ).
Deci inca o data scuze, acum cred ca ai inteles intentia mea .


Pusesem o intrebare despre taxa de viza si mi s-a raspuns de pasaport. Stiu ca era o taxa de viza de 10 euro pe care o gasesti scrisa pe toate site-urile cu oferte in Turcia. Eu stiam ca de anul asta TAXA este scoasa (nu are legatura cu pasaportul) .


Multumiri multe

#85
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcasiiu11, on 24th February 2010, 21:40, said:

Scuza-ma dar credeam ca unii turisti nu citesc decat un topic care se incadreaza ca titlu exact cuvantul unde vor sa se duca. Si am vrut ca ce am scris eu sa fie vazut de mai multi care cauta si alte destinatii (poate ei vor sa mearga in Antalya si au fost anul trecut in Kusadasi ).
Deci inca o data scuze, acum cred ca ai inteles intentia mea .


Pusesem o intrebare despre taxa de viza si mi s-a raspuns de pasaport. Stiu ca era o taxa de viza de 10 euro pe care o gasesti scrisa pe toate site-urile cu oferte in Turcia. Eu stiam ca de anul asta TAXA este scoasa (nu are legatura cu pasaportul) .


Multumiri multe

Greu sa ma inteleg cu tine  seara  asta ....    Este Scoasa  taxa da  Viza pentru  Turcia . Nu  trebie sa  platesti nimic !  Este Moca  sa  intri in Turcia .

#86
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View Postoztan, on 24th February 2010, 23:12, said:

Greu sa ma inteleg cu tine  seara  asta ....    Este Scoasa  taxa da  Viza pentru  Turcia . Nu  trebie sa  platesti nimic !  Este Moca  sa  intri in Turcia .


moaaaamaaaa, ce mishtooo! ma duc si eu daca e mokkaaa sa intri in Turcia  :naughty:

Privitor la Pamukkale din kusadasi... vrei sa stai 20 de ore in masina dus-intors? nu tu oztan, cineva mai de sus :)

#87
leonmaximilian

leonmaximilian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.06.2008

View Postzugry, on 24th February 2010, 23:55, said:

moaaaamaaaa, ce mishtooo! ma duc si eu daca e mokkaaa sa intri in Turcia  :naughty:

Privitor la Pamukkale din kusadasi... vrei sa stai 20 de ore in masina dus-intors? nu tu oztan, cineva mai de sus :)

zugry poate ne dai ceva detalii mai multe despre Pamukkale, te rog.

Edited by ferrellroo, 25 February 2010 - 20:48.


#88
lyaa

lyaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.08.2008

View Postcasiiu11, on 24th February 2010, 14:33, said:

Buna ziua,
Anul trecut am fost in Grecia si a fost foarte bine. Suntem din Brasov , anul acesta mergem in Turcia (nu am mai fost niciodata acolo) la Kusadasi / Hotel Vera Santa Maria 4**** , 300euro/pers/all inclusive/incl.transport autocar.

Pentru Grecia cei care vor detalii pentru Platamonas (super frumos)  vi le pot oferi, dar pentru Turcia as avea cateva intrebari :

    1. Este diferenta intre cursul valutar euro - lire turcesti in Romania fata de Turcia? Unde e bine de schimbat- In Romania sau acolo in Turcia ?
    2. Este OK hotelul Vera Santa Maria? (in special cei care ati fost anul trecut pentru ca am inteles ca a fost renovat doar anul trecut)

         @lyaa - poti da mai multe detalii concrete? Personalul, camerele, curatenia in camere, mesele, locul in sine ? Multumesc anticipat !

    3. Suntem 8 persoane care mergem si am vrea sa stim daca in Kusadasi gasim sa inchiriem, nu stiu, un microbuz sau cum i-o zice pe acolo, pentru a face excursii prin zona? (Efes, Pamukale ...).





Personalul e super ok,toti amabili ca de obicei...curatenie in camera se face in fiecare zi,mobilier nou si baia e super,mesele sunt ok,chiar daca unii s-au plans de mancare mie mi s.a parut ok de fiec data cand am mers...de 2 ori;)),din atatea feluri de mancare trebuie sa iti placa ceva,desert p alese,anul trecut servea afara pizza,pui si ce mai faceau ei dar erau niste cozi infernale;))iti trecea pofta d mancare.Hotelul este super,mie personal mi-a placut ft mult,este situat l 3 km d centru...cu dolmusul ajungi cam in 15 min cred,plaja privata care e aproape.Sunt animatori care fac tot felul de activitati,seara program pt copii apoi concursuri....una peste alta e foarte ok si pretul e destul d bun.Nu o sa va para rau daca mergeti acolo. Cat despre excursii....sunt organizate de agentia de turism cu care mergeti sau mai este o agentie turceasca cum te duci spre plaja...cred k au preturi mai bune.

#89
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View Postleonmaximilian, on 25th February 2010, 13:53, said:

zugry poate ne dai ceva detalii mai multe despre Pamukkale, te rog.


am mai scris de Pamukkale da' nu stiu in ce topic... ma zapaceste formula asta :(

e MUST SEE, dar eu nu as pierde 20 de ore dus-intors din Kusadasi...

#90
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
De ce 20 de ore ??? Din Kusadasi pana in Pamukkale sunt cam 200 km , 3 ore maxim cu masina .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate