Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

generator thumbnails ptr un director

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002
care genereaza thumbnails ptr un director de imagini dupa care le afiseaza nice one day work hard :)
no known bugs


<html>


	
	
	panoramic view

<body TEXT="black" BGCOLOR="#F2E4B3" LINK="#009900" ALINK="#009900" VLINK="#CC6600">
[b]
No files inside[/b]"; }
if ($nr_de_fisiere <= 20)
{
//creare in array new_name =======================================================
$i=0;
$open = opendir('.');
while (($old = readdir($open)) !== false)
{
if (substr($old,-3,3)== "jpg")
{
	$old_name[$i]=$old;
	$i++;
}}
for ($j=0;$j<$nr_de_fisiere;$j++)
{
// detect pozitia ================================================================
$poz = strrpos($old_name[$j], ".");
// make thumb name
$name_new[$j]=substr("$old_name[$j]", 0, $poz)."~thumb.jpg";
}
// exec command - da exista thumb
//citeste director afla care au thumbnails si care nu daca exista thumbnails nu mai le raface da nu refa
//daca exista thumbnails fara precedent rm
$verif = opendir('.');
$n=0;
$t=0;
$thumb=0;
while (($verificare_files = readdir($verif)) !== false)
{
//gaseste pozitia de inceput thumb
if (substr($verificare_files,-4)== ".jpg") {
$pozitie = strrpos($verificare_files, "~thumb");
if ($pozitie === false) {
	 $inreg_file[$n]=$verificare_files; $n++ ;
} else {
	 $inreg_thumb[$t]=$verificare_files; $t++ ;
	 $thumb = 1;
}}
}
$found=0;
$a=0;
$r=0;
//if ($thumb == 1) {
while ($found == 0) {
for ($v=0;$v<$n;$v++) {
if (substr($inreg_thumb[$a],0,strpos($inreg_thumb[$a],"~thumb")) != substr($inreg_file[$v],0,strpos($inreg_file[$v],".")))
{
$fisiere_fara_thumb[$r] = $inreg_file[$v];
$r++;
}
$a++;
}
$found=1;
}
if ($r != 0){
//echo "now generating thumbnails for $r files please wait ...
";
for ($g=0;$g<$r;$g++)
{
$new_fisiere_fara_thumb[$g]=substr($fisiere_fara_thumb[$g],0,strpos($fisiere_far
_thumb[$g],"."))."~thumb.jpg";
//echo "
Generating  [b]$fisiere_fara_thumb[$g][/b]
";
passthru("djpeg /home/httpd/www/dopropertysearch/bleah/$fisiere_fara_thumb[$g] | pnmscale -xysize 192 29 |  pnmmargin -black 1 |  cjpeg > /home/httpd/www/dopropertysearch/bleah/$new_fisiere_fara_thumb[$g]");
//echo "
[b]DONE[/b] generating $new_fisiere_fara_thumb[$g]";
}}
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
echo "
"; $deschide = opendir('.'); $x=0; $g=0; while (($fisiere = readdir($deschide)) !== false) { // afla numele la fisierul mare jpg if ((substr($fisiere,-9) != "thumb.jpg") && (substr($fisiere,-3,3) == "jpg")) { $numele_fisier[$x]=$fisiere; $x++; } } $deschid = opendir('.'); while (($fisiere = readdir($deschid)) !== false) { if (substr($fisiere,-9) == "thumb.jpg") { echo ""; echo ""; echo ""; echo ""; $g++; } } echo "
"; echo "[url="http://$numele_fisier%5b$g"]][/url]"; echo "$numele_fisier[$g]
"; echo "

"; echo "
"; echo "
<iframe src="blank.gif" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no" width="517" height="88" name="down">

iframe support required</iframe>"; echo "

"; /*$mtime = microtime(); $mtime = explode(" ",$mtime); $mtime = $mtime[1] + $mtime[0]; $starttime = $mtime; $mtime = microtime(); $mtime = explode(" ",$mtime); $mtime = $mtime[1] + $mtime[0]; $endtime = $mtime; $totaltime = ($endtime - $starttime); printf("
Page created in %f seconds.
", $totaltime); //echo "Page created in ". round($totaltime,2) ." seconds."; */ } else { echo "<script>alert('To many files in directory')</script>"; } ?>


#2
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
interesant.. poate fi intr-adevar util ..

sugestii:
1)mai bine folosesti extensia GD (http://www.boutell.com/gd/) pentru redimensionarea imaginilor. Are suport pentru mai multe formate (chiar si .gif daca gasesti o versiune mai veche :D)

2)pune caile alea in niste variabile la inceputul scriptului pentru o configurare mai usoara in caz ca il mai foloseste altcineva
3)incearca sa mai simplifici codul pe care il scrii. De exp:
while (($old = readdir($open)) !== false) 
poate fi scris asa:
while ($old=readdir($open)) 

si
if ($nr_de_fisiere == 0) { echo "
[b] No files inside[/b]"; }
poate fi scris asa:
if (!$nr_de_fisiere) echo "
[b] No files inside[/b]";

iar
if($r!=0)
poate fi scris asa:
if($r)

4)poti sa scapi de gramada aia de linii echo"xxxxxx "iesind" din PHP si folosind , asa
[PHP]
?>
cod html-cod htmlcod html-cod html
:D

#3
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002
mda omu te cred ca mai poate fii simplificat dar eu nu am timp ptr asta d-aia l-am pus ... cei cu mai mult timp sa il optimizeze (*si comentariile le-am lasat dupa cum vezi *) oricum poate fii foarte folositor zic eu

#4
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Nu ma pricep :)

#5
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
... crezi ca intereseaza pe cineva daca te pricepi sau nu ?!? :ciocan: :ciocan: :ciocan:

Cretze :cya:

#6
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002
:) unu ca mine :))) vezi ce o iei si tu de la moderatori stai cuminte :P

#7
maniaku

maniaku

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.04.2002
necromanc,

Te sfatuiesc sa nu mai postezi doar de dragul de a posta, asa cum am mai vazut ca fac si alti membri ai acestui forum (ex: Pittick si Katzelu). Cretze are dreptate.

numai bine,
maniaku

#8
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
dragosul: imi pare rau ca tu ai vazut in reply-ul meu reprosuri sau mai stiu eu ce.. chiar eu am zis ca poate fi util!! .. in ceea ce priveste simplificarile.. e mai bine sa le faci direct .. ca se te obiusnuiesti.. in orice caz . primul punct era cel mai important si mi se pare ca tocmai pe ala nu l-ai sesizat :(

#9
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002
lol nu am vazut reprosuri sincer m-am uitat fugitiv pe reply-ul tau pentru ca stiu ca se mai pot face optimizari si am zis ca tu asta imi zici am checkuit si http://www.boutell.com/gd/

:)

c ya

#10
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
:oK: atunci !

scopul reply-ului era de a te ajuta... si imi pare bine ca ai inteles asta ..

#11
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002
multe le stiam ca sa pot face si asha
dar codul nu a fost deloc optimizat in nici un fel si prima data cand a fost scris probabil ca au fost mai mult instructiuni dupa if si din cauza asta a aparut { } pe care le-am sters dar am lasat { } ca sa fiu sigur sau oricum in general chestii de genu asta

chestia asta nu o stiam

stiam ceva de genu

ce e comentat e ptr ca asha o vrut sefu pe aici eu le-am facut ca sa imi placa mie observa si chestia cu generating
done ...


:)

#12
costi0n

costi0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.06.2003
ai uitat sa-l metionezi pe cel care ti-a dat ajutorul pt a implementa partea de shell

#13
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002

Quote

sa nu mai postezi doar de dragul de a posta, asa cum am mai vazut ca fac si alti membri ai acestui forum (ex: Pittick si Katzelu)

@maniaku: poate imi spui si mie unde am postat aiurea. Si pe viitor poti sa ma avetizezi dak postez aiurea pt ca nu fac asha ceva ... a fost o perioada la inceput pana in  50 de posturi cand n-aveam ce face si postam vrute si nevrute dar de atunci nu cred ca am mai facut asta. Un "kool faza pt ca ... @ fun nu cred ca e post aiurea". Bine ca nu il vezi pe badboy cu posturile lui: "mda." & "misto" si nu mai zici nimik. Uitate mai bine pe forum ca nu EU sunt unul din vanatorii de posturi. BTW, de ce sa postez ... sunt deja senior member asha ca n-ar avea nici un rost sa postez aiurea ... ma rog pt mine nu are, dak are pt cineva .. treaba lui !

#14
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
catre maniaku`: abtine-te cu afirmatiile tale de 2 bani ok? atat iti zic

sau paote oi avea tu un complex de inferioritate ca oi fi mai vechi pe forum sau altceva.... fa o plimbare pana la Obregia ca au sectie speciala, si muta-te la zoo (cum zicea un celebru personaj :D )..asta daca mai continui. Ma abtin de la comentarii de prisos, dar nu permit sa fiu acuzat/jignit fara rost..arata-mi tu unde am psotat airuea ca iti dau 1000 de parai acum...

#15
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
mai bine abtineti-va voi doi.

postul ala e de acum 1 AN, cand fie vorba intre noi, chiar postati aiurea.

orice alt reply la acest post, va disparea (impreuna cu ultimele 3 posturi)

#16
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002
heheh :)) ai aparut pe aici costi :))

costi a fost baza :)))

#17
kleampa

kleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 04.06.2005
....

Edited by kleampa, 14 July 2005 - 21:39.


#18
beberonUS

beberonUS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.07.2005
Nush...n-am citit ce-ati vorbit mai sus...sunt incepator in php... s-am facut si eu un "script" de trimite mailuri :D ...nu e cine site...ii puteti vedea demoul de pe www.beberonUS.lx.ro ...ma rog...mai precis din www.beberonUS.lx.ro/bmsls ...dar ala e site-ul meu...si unde puteti sa-mi ziceti pareri...stiu...poate multi o sa radeti...dar pentru mine...ca si incepator...inseamna ceva form-ul ala...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate