Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

Motocositoare - topic dedicat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6078 replies to this topic

#2161
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Chiar arata ca de la o chinezarie. Vinde unul pe okazii chestii din astea pentru produse made in PRC sub diverse denumiri.

Pe partea cealalata nu are nimic, am dat stickerul cu Ruris jos. La sfoara am acces si o pot tensiona oricand in orice sens de rotatie ( eu am desfacut-o ca am zis ca poate detensionez si pot sa desfac surubul ). cred ca o sa gauresc surubul si voi vedea ce are pe acolo. sarmele alea o sa le confectionez dintr-o spita de bicicleta. Poze mai clare  o sa fac cand il fac bucati, dimineata am fost presat de timp sa folosesc telefonul si nu am stat sa fac o sedinta cu poze de  xxMb.

#2162
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011
N-ai cum din spita de bicicleta. Vezi unde-i rupt, dar mai mult ca sigur se poate refolosi daca-i rupt la un capat. Gaura o faci cu burghiul pana dincolo in locul surubului .
Succes.
@zippo68:
Si ce te faci cand ai de taiat la nivelul solului o tulpina groasa ca mana sau chiar si mai subtiri, stai sa schimbi pe discul circular, sau tu lasi asa din loc in loc niste araci beliti sa te-mpiedici de ei? :thumbdown:

Edited by sandel1, 18 July 2012 - 20:18.


#2163
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010

View PostIdI1, on 18th July 2012, 20:45, said:

Chiar arata ca de la o chinezarie. Vinde unul pe okazii chestii din astea pentru produse made in PRC sub diverse denumiri.

clare  o sa fac cand il fac bucati, dimineata am fost presat de timp sa folosesc telefonul si nu am stat sa fac o sedinta cu poze de  xxMb.


Nu trebuie de xxxxMB, trebuie doar sa fie focalizata cum trebuie. Foloseste modul macro.

#2164
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010

View Postsandel1, on 18th July 2012, 19:57, said:

(...)
@zippo68:
Si ce te faci cand ai de taiat la nivelul solului o tulpina groasa ca mana sau chiar si mai subtiri, stai sa schimbi pe discul circular, sau tu lasi asa din loc in loc niste araci beliti sa te-mpiedici de ei? :thumbdown:
ok...nu trebuie sa ne intindem la povesti, insa daca te uiti putin mai bine in clipurile cu Mr.Zippo in persoana "legat" de-o biata FS550,  "taieri la nivelul solului" e putin spus. iar unde nici discul de circular simplu sau cu videa nu face fata, nu vad ce sanse are barda :)
noapte buna!  :notangel:

#2165
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

View Postsandel1, on 18th July 2012, 20:57, said:

@zippo68:
Si ce te faci cand ai de taiat la nivelul solului o tulpina groasa ca mana sau chiar si mai subtiri, stai sa schimbi pe discul circular, sau tu lasi asa din loc in loc niste araci beliti sa te-mpiedici de ei? :thumbdown:

Pana nu incerci nu ai de unde sa stii si de aceea nu are rost sa continui cu prostiile. Da, daca dai de ceva mai gros, schimbi cu discul dedicat pentru asa ceva. Dar pana dai de asa ceva, lucrezi cu cutitul pentru tocat. Sau, daca te prinzi, te invit la mine in livada sa faci curat cu toporisca sau barda. Bineinteles ca nu pe gratis. Iti spun ca nu te vei prinde. De aceea te rog sa nu continuam fara a fi in cunostinta de cauza. @zippo e omul care-si castiga painea din asta si nu cred ca exista unul cu mai multa experienta pe aici decat el. Daca vrei sa intelegi, bine. Daca nu, las-o balta.

Edited by predrag80, 19 July 2012 - 10:24.


#2166
horwatt

horwatt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.07.2011
Pentru persoana cu demarorul- asa ceva am eu la AL-KO, dar am rezolvat problema pe garantie. Am gasit tipul respectiv de demaror si la "rusi" (bazar) undeva la 50 lei, mult mai putin fata de cel original 110 lei. Nu te complica sa-l repari, cumpara unul nou, poti strica motorul.

#2167
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='sandel1' date='18th July 2012, 20:57' post='11753346']

niste araci beliti sa te-mpiedici de ei? :thumbdown:


Araci beliti :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :coolspeak: :coolspeak: :coolspeak:        

Pai cand intrii in pita stii ce si cu ce se mananca.Poti folosi un tip de disc pana termini cu el apoi termini treaba cu un alt tip daca asa cere materialul.Sau daca materialul de pe teren merge sa-l faci cu un disc il faci cu un tip de disc nu il schimbi.

#2168
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007

View Posthorwatt, on 19th July 2012, 17:40, said:

Pentru persoana cu demarorul- asa ceva am eu la AL-KO, dar am rezolvat problema pe garantie. Am gasit tipul respectiv de demaror si la "rusi" (bazar) undeva la 50 lei, mult mai putin fata de cel original 110 lei. Nu te complica sa-l repari, cumpara unul nou, poti strica motorul.

Problema este de timp. am gasit mai ieftin pe net la 35 ron si l-am comandat, dar ajunge mai tarziu decat imi trebuie mie. La motor nu are ce sa strice plasticaraia de demaror.

Plasticul slab si se invartea in gol piulita incastrata in el.
Attached File  19072012.jpg   301.88K   72 downloads

Am avut un surub ramas de undeva cu o forma mai speciala.
Attached File  19072012_002_.jpg   273.51K   67 downloads
O saiba pusa la primul umar dupa filet, sa se opreasca, gaurit pana in exterior plasaticul si prins cu piulita cu o saiba stelata. Intre al doilea umar si capatul surubului se roteste liber plasticul cu sarmele. in cazul in care nu as fi dat peste surubul respectiv unul de sase mai lung cu o  bucse  sa se opreasca in plastic si sa permita invartirea plasticului cu sarmele. Daca era prea subtire bucsa si permitea un joc prea mare la plastic inca una ceva mai mare in care sa se roteasca lejer plasticul.
Sarmele le-am facut din spita de bicicleta, un pic fixe pe gaurile respective, dar s-au rodat repede. Spita este mai tare decat sarmele originale.

Ps.
Tot nu am stat de sedinta foto cum am promis. Nu prea vreau sa bag vaselina in DSLR.

#2169
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011

View Postzippo68, on 19th July 2012, 19:24, said:

Pai cand intrii in pita stii ce si cu ce se mananca.Poti folosi un tip de disc pana termini cu el apoi termini treaba cu un alt tip daca asa cere materialul.Sau daca materialul de pe teren merge sa-l faci cu un disc il faci cu un tip de disc nu il schimbi.
Tare as fi curios sa vad cum abordezi un maces cat o capita de fan (si in cat timp il pui jos) sau cum bagi discul intr-o pruniste asezonata cu o iarba incalcita pana-n gat. Terenuri din-astea sunt o gramada.
Si cu asta inchei polemica. :peacefingers:

#2170
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Nu-i polemica.Nu pot sa iti zic pana nu as vedea lucru ce-i de facut.Dar cred ca m-as descurca bine cu maciesul.Cat se poate.Iarba fie cat de mare si incalcita ii o joaca pt un FS550 Iat pt noul stihl FS 560  care e mai puternic si cu tubul mai gros e o placere.

Si ce ai vazut  tu ii o joaca imagineaza-ti cand ii treaba pe bune.Jar mananca si ies scantei :naughty:

Edited by zippo68, 19 July 2012 - 22:54.


#2171
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011

View Postzippo68, on 19th July 2012, 23:48, said:

Nu-i polemica.Nu pot sa iti zic pana nu as vedea lucru ce-i de facut.Dar cred ca m-as descurca bine cu maciesul.Cat se poate.Iarba fie cat de mare si incalcita ii o joaca pt un FS550 Iat pt noul stihl FS 560  care e mai puternic si cu tubul mai gros e o placere.

Si ce ai vazut  tu ii o joaca imagineaza-ti cand ii treaba pe bune.Jar mananca si ies scantei :naughty:
Daca vrei iti spun eu si cu asta chiar inchei:la macies iti trebuie 2 discuri si noroc cu carul sa scapi necompostat cand te bagi sub el sa-i tai tulpina iar la pruniste iti trebuie iar 2 discuri si multe injuraturi pentru ca cel circular se incurca foarte usor daca nu tii scula turata mai mereu.
Si in asta nu vad nici o  placere.
Noapte buna.

Edited by sandel1, 19 July 2012 - 23:17.


#2172
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
@sandel1 daca pe tine te composteaza un maces ( chiar nu conteaza ca este cat prunul sau marul de inalt si rasfirat pe cativa metrii patrati ) eu zic sa te mai antrenezi si dupa acea sa ne povestesti cum ai reusit sa inveti tehnica prin care nu te composteaza un maces la defrisare. Eu nu ma bag decat ocazional ( pe terenurile mele ) la curatat si nu am patit sa se ia maracinii dupa mine sau sa imi pice in cap ( cu o petarda de motocoasa si un cutit neadecvat pentru asa ceva) .
In general totul tine de modul in care ti-ai ales si curatat locul din care tai si de pozitia in care il faci sa pice ( aproximativ acelasi principiu ca la doborat copaci ).

la pruni ala circular se blocheaza pentru ca nu esti atent cand se apleaca puietele si tot impingi in coasa in loc sa o scoti si sa incepi taierea din alt loc pentru ca puietele s-a aplecat si iti franeaza discul prin apasare. Toata greutatea puietelui este pe discul tau.

Edited by IdI1, 20 July 2012 - 09:18.


#2173
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Era pus pe undeva pe aici un film in care iti arata cum sa folosesti discul pentru defrisat.

#2174
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012

View Postpufarin, on 20th July 2012, 11:46, said:

Era pus pe undeva pe aici un film in care iti arata cum sa folosesti discul pentru defrisat.
Chiar daca nu am nevoie de un cutit de defrisat , as dori totusi sa spun buna ziua la la toata lumea si la multi ani de Sf. Ilie si sa cer parerea la cei ce vor vrea a raspunde,,,parerea despre o motocoasa makita 3310 pe care as dori sa o cumpar . Dupa cum a-m vazut pe acest forum si pe siturile distribuitorilor aceasta motocoasa e una buna , profesionala , cu un cuplu mare de forta si putere . As dori ca cei care au , sau stiu de la altii , cum se comporta aceasta motocoasa in diferite conditii de lucru , adica ''cum se misca pe teren'' . Actualmente am o motocoasa Stern care functioneaza inca dar ca sa spun sincer nu ma bazez pe ia cum m-as baza pe una profesionala de firma . Am o drujba Husqvarna profesionala , un 365 , si stiu ce inseamna sa te duci la lucru fara frica ca te lasa balta . Ce i-mi puteti spune despre cuplu forta si puterea unei motocoase pentru ca dupa cum a-m constatat acesta putere in cai putere nu este data neaparat si in totalitate doar de cilindreia motorului ...ce anume mai contribue la cresterea puterii motorului ? Mi-ar prinde bine sfatul vostru pentru ca sa va spun drept stau extraordinar de prost cu banii si cind i-mi cumpar ceva sacrific multe alte lucruri ca sa cumpar ceva de doamne ajuta care sa mearga un timp mai lungut . Nu am pamint si voi lucra cu motocoasa pe ici pe colo prin sat unde este nevoie pentru a cistiga piinea de toate zilele ...un sant , balarii prin vii ori alte terenuri si ce mai da bunul Dumnezeu . La noi in sat , comuna nu mai are motocoasa nimeni in afara de un consatean in virsta si un patron care tunde cu ia prin fata gardului asa ca nu am cu cine sa ma consult . Dar am citit acest forum de multe ori , hihihi,,,si prinde bine cui este interesat . Pot spune ca sunt un pic invidios pe Predrag cu a lui motocoasa Dolmar si pe cei cu motocose tari...intradevar stiu diferenta dintre profesional si scule hoby , si stiu sa le ingrijesc si pe unele si pe altele . Despre actuala motocoasa Stern pot spune ca e bunicica dar slaba ca putere ...adica i-ti faci treaba cu ia dar cam ''cu frica '' ca acum acum te lasa,,,se simte ca nu are forta si clasa chiar daca poti taia cu dinsa aproape orice . Astept oarecare pareri si sfaturi si va multumesc dinainte.....inca odata la multi ani de Sf. Ilie si Domnul sa ne ajute .
:notangel:

#2175
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

View Postnelucroitoru, on 20th July 2012, 16:42, said:

...Pot spune ca sunt un pic invidios pe Predrag cu a lui motocoasa Dolmar si pe cei cu motocose tari...

Nu trebuie sa fii invidios. Nu stiu cum s-ar comporta 3310 dar ma gandesc ca este un 4510 cu cilindree mai mica. Si, daca e asa, cred ca e un compromis bun. Bineinteles, trebuie vazut cat este diferenta intre 3310 si 4510. Pentru ca, daca este diferenta de bani mica, atunci mergi pe 4510. Daca nu, atunci tragi de 3310 pana pica setul (nu se va intampla prea curand) si-ti pui setul de 4510 pe ea (cam scump dar nu-i cat toata coasa).  Eu lucrez cu ea si la cosit iarba dar si la dezpaduriri pe la sat. Pana acum am raportat fiecare ingrijorare sau problema pe forum.

#2176
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012

View Postpredrag80, on 20th July 2012, 17:08, said:

Nu trebuie sa fii invidios. Nu stiu cum s-ar comporta 3310 dar ma gandesc ca este un 4510 cu cilindree mai mica. Si, daca e asa, cred ca e un compromis bun. Bineinteles, trebuie vazut cat este diferenta intre 3310 si 4510. Pentru ca, daca este diferenta de bani mica, atunci mergi pe 4510. Daca nu, atunci tragi de 3310 pana pica setul (nu se va intampla prea curand) si-ti pui setul de 4510 pe ea (cam scump dar nu-i cat toata coasa).  Eu lucrez cu ea si la cosit iarba dar si la dezpaduriri pe la sat. Pana acum am raportat fiecare ingrijorare sau problema pe forum.
Multumesc de raspuns Predrag . Intradevar Makita 3310 e ca un frate mai mic a Dolmarului tau ,,,un frate mic dar tantos , hahaha.....e buna intradevar Makita asta si daca ai de lucru i-ti scoti usor banni cu ea fara sa o distrugi la sfirsit . O intrebare la tine ...cit poti cosi tu cu al tau Dolmar intro zi , sa zicem 10 ore , la lucerna sau la fin ? Ca multa lume se uita rizind la motocose zicind ca nu sunt rentabile . Eu unul stiu ca sunt si ca fac bine la casa omului . O zi buna , si ne auzim .

#2177
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
Daca este o motocoasa din gama profesionala nu o sa te tina balamalele cat poate duce e intr-o zi. Eu am lucrat 3-4 ore fara intrerupere, nu am avut teren mai mare pe care sa-l defrisez. Se intelege ca am oprit pentru alimentare. Eu am un Echo de 2,8cp, nu este foarte tare dar fac treaba cu brio. Cand am iarba cu fir lung dau jos aparatoarea de plastic sa nu se incolaceasca iarba pe tambur si tija.



Asta a fost anul trecut la o casa unde nu a stat nimeni. Au fost doua terenuri de cate 800mp, asta este unul din ele. Era plin numai cu pietre ramase de la constructia casei. Numai in socuri mergeam prin iarba din cauza pietrelor.

Attached Files


Edited by TGB, 20 July 2012 - 18:57.


#2178
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
frumos lucrat!!! :coolspeak pe astfel de terenuri cred ca totul tine de indemanare, rabdare si discul corespunzator.
o noutate :D : a invatat si frate-mi-o sa coseasca :D cu solo142 bineinteles :)))) la "manuala" nu se baga oricata munca de convingere am dus cu el :wallbash: are deja aproape 1ha si se duce in continuare. incepe "coasa a doua": otava iar el e   :gunsmilie:
si dl. sandel, indiferent de circumstante, munca mecanizata e mai usoara si cu randament :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate