Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Cel mai bun prieten al fermierului ... TRACTORUL !

- - - - -
  • Please log in to reply
1128 replies to this topic

#73
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da, mi-aduci aminte de muntenii mei, unde aveam circa, care-mi spuneau: "saracului ii porti traista, dom' doctor ...". Si aveau dreptate.

#74
kcs08

kcs08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.02.2010
Buna
Tuturor, brasovean fiind vin cu o intrebare local patriotica :
Si mie imi plac lucrurile de calitate referitor la un tractor MADE IN GERMANY SH fata de un nou mai putin cunscuta, dar daca ati vazut tractoarele Hoyo http://www.hoyo.ro/d...ation HY800.pdf are motor Deutz ambreiaj a'la nemtzia. Nu este mai bine sa-ti cumperi una noua pt care ai garantie si postservice cu piese de schimb asigurat, decat un SH de 20-30 de ani care la randul lui o fi fost mai de calitate dar acum nu mai ai asigurat piesele de schimb???

View Postscaiba, on 21st February 2010, 18:56, said:

Pentru a face bani cu un tractor nu-i obligatoriu sa il cumperi; poate fi si inchiriat, cu/fara tractorist...
Si nu are sens sa faci ca ardeleanul si sa-ti cumperi trenul tau daca nu-i musai...
Sunt tare interesat de aceasta inchiriere, cum suna mai departe probabil ca sunt ardelean si din aceasta cauza :-))

#75
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postpufarin, on 27th January 2010, 11:09, said:

O remorca de 1.5 t pentru un motocultor stie cineva unde as putea gasi ? Trebuie sa fie cu bancuta si frana.
De 1,5 tone nu cred ca exista. Poate o incarci tu cu atat, dar nu e recomandat. Si pe dacii se punea si o tona! Incearca aici:
http://www.gazdaszovetseg.ro/

Edited by dorel232004, 22 February 2010 - 21:25.


#76
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postkcs08, on 22nd February 2010, 20:47, said:

...
are motor Deutz ambreiaj a'la nemtzia.
...

Motor... licenta Deutz. Fabricat in China.

#77
deaq

deaq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005

View Postkcs08, on 22nd February 2010, 20:47, said:

Nu este mai bine sa-ti cumperi una noua pt care ai garantie si postservice cu piese de schimb asigurat, decat un SH de 20-30 de ani care la randul lui o fi fost mai de calitate dar acum nu mai ai asigurat piesele de schimb???

La toate sh-urile de calitate se gasesc piese si dupa 50 de ani. Mai repede dispare de pe piata un brand nou, daca hoyo(un exemplu) peste 6-7 ani da faliment, ce faci atunci?

De exemplu piesele(orice piesa) la o combina Class de 30 ani vin in maxim 2 zile din germania.


horia ce naiba nu se fabrica in china?  :peacefingers:

#78
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007
intervin si eu cu cunostintele despre tractoare dupa un an de cautari si cele mai bune variante mi sau parut de departe
1. Fendt
2. Class
3. Belarus
4. New holland
mai departe nu mai scriu ca nu is i au rostul scriu din perspectiva cumparatorului care am particapt la trguri si am fost la demonstratii si la test drive sa zicem, am cautat zeci de site-uri si am vazut mii de rable si second handuri
dar parerea mea ramane ca sunt bun sui second handurile dar tot de top
uitasem de Steyr dar f scump pt buzunarele noastre in rest un tractor exceptional
Nu trebuie uitat de Massey Ferguson parintele suspensiei in trei puncte tractoare oarecum europene dar cumparate de canadieni de aceea nu au notorietatea care ar merita nu mai vorbim de motoarele Sisu cu care sunt echipate tot aiici sa vorbit de motoarele Perkins tot o marca Massey Ferguson
va multumesc

Edited by BH-01-ZUP, 28 February 2010 - 21:51.


#79
deaq

deaq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005
Fiecare cu parerea lui, dar nu pot sa fiu de acord cu belarus in lista ta, ce cauta acolo? poate doar ca este cel mai ieftin.....

Intradevar ca Fendt arata super tare.

John Deere vad ca nu apare  :huh:

Si sa nu uitam de tractorul JCB Fastrac, tractorul cu roti egale ca dimensiune si suspensii si cu o distributie f buna a greutatii pe axe. Sunt cateva bucati in Romania. Foarte scumpe....


Lista mea ar fii:

1.Claas
2.John Deere
3.New Holland

#80
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007
respect pt lista ta nu am vrut sa fiu chiar asa de drastic sa pun class pe locul 1 dar vorbind de John deere nu prea imi place
belarus apare din mai multe puncte de vedere
pret
mod de achizitie si rezistenta sa nu uitam ca se trage din URSS lucruri mari cu rezistenta sporita

Edited by horia66, 06 March 2010 - 21:20.


#81
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Voi ati facut o lista cu o gama de tractoare care sunt in general de puteri mari pt. suprafete de peste 30 ha! La cei cu suprafete mai mici nu va ganditi?

#82
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Postdorel232004, on 7th March 2010, 12:31, said:

Voi ati facut o lista cu o gama de tractoare care sunt in general de puteri mari pt. suprafete de peste 30 ha! La cei cu suprafete mai mici nu va ganditi?

pai toate firmele mentionate au si tractoare sub 100 cp
deci si suprafete mici dar ideea e ca agricultura e mai rentabila pe suprafete mari chiar daca sunt in arenda



Si sa nu uitam de tractorul JCB Fastrac, tractorul cu roti egale ca dimensiune si suspensii si cu o distributie f buna a greutatii pe axe. Sunt cateva bucati in Romania. Foarte scumpe....

dar nu stiu cine sa incumenta sa le cumpere
am vazut in zona Banatului JCB -uri foarte multe pe senile alea chiar ca sunt performante ca se pot lucra cu ele in orice cnditii atmosferice nu se inpotmolesc

#83
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu ma refeream la faptul ca multi dintre forumisti au sufrafete mici, care nu necesita tractoare mari, grele, care taseaza terenul destul de mult, cu consumuri mari de combustibil si care la unii nici nu au loc sa intoarca pe tarla. Ai vazut unii pe alte topicuri ce sa mai chinuie sa frezeze cu motosapele sau incearca sa are cu motocultoarele! Ce simplu le-ar fi cu un un tractoras de putere mica, ieftin, usor, cu consum mic de motorina si cu instalatie hidraulica pe spate! Stai pe scaunel tragi de o maneta si te duce fara sa impingi, sau sa te opintesti in coarne sau mai stiu eu ce! Aia cu rentabilitatea unii pot sa zica ca trebuie 2000 ha, dar nu de astia vorbim! 20-25 CP pentru suprafete de pana la 10 ha eu cred ca e suficient! La asta m-am referit!

#84
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Postdorel232004, on 7th March 2010, 18:20, said:

Eu ma refeream la faptul ca multi dintre forumisti au sufrafete mici, care nu necesita tractoare mari, grele, care taseaza terenul destul de mult, cu consumuri mari de combustibil si care la unii nici nu au loc sa intoarca pe tarla. Ai vazut unii pe alte topicuri ce sa mai chinuie sa frezeze cu motosapele sau incearca sa are cu motocultoarele! Ce simplu le-ar fi cu un un tractoras de putere mica, ieftin, usor, cu consum mic de motorina si cu instalatie hidraulica pe spate! Stai pe scaunel tragi de o maneta si te duce fara sa impingi, sau sa te opintesti in coarne sau mai stiu eu ce! Aia cu rentabilitatea unii pot sa zica ca trebuie 2000 ha, dar nu de astia vorbim! 20-25 CP pentru suprafete de pana la 10 ha eu cred ca e suficient! La asta m-am referit!

dupa cunostintele mele sper sa nu fiu luat la tinta dua cele ce voi spune pt o gospodarie mai maricica 50 de Ha pot fi foarte profitabile nu trebuie neaparat 2000 ca sa fii pe profit, iar la ce te referi tu 20-25 cp la 10 Ha cred ca e ok dar apar tot timpul chestii care te ajuta si sa scoti costurile multmai mici la Ha, lucruri care se gasesc la tractoarele mai mari si cu un singur drum poti sa facti 2 operatii vorbim aici de priza pe fata care la un tractoras mic nu o so gasesti si mai sunt multe exemple care ar putea fi date

#85
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ai dreptate pana la un punct: pretul de achizitie si intretinerea! Aici apar diferente mari, care e greu sa le amortizezi la cateva hectare!

#86
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostBH-01-ZUP, on 7th March 2010, 17:38, said:

...dar nu stiu cine sa incumenta sa le cumpere...
Toti cei care au apelat la FEADR, adica fondul europen agricol de dezvoltare rurala si au facut-o corect ;)
Exemplu concret: la sfarsitul lui septembrie trecut a fost facuta plata integrala, 0.8mil euro, si banii adica 55% din valoarea investitiei pe care-i returneaza fondul se intorc in trei transe; una a intrat la sfarsitul lui septembrie, a doua in octombrie si ultima urmeaza sa intre la sfarsitul acestei luni :coolspeak:

View PostBH-01-ZUP, on 7th March 2010, 17:38, said:

...am  vazut in zona Banatului JCB -uri foarte multe pe senile alea chiar ca  sunt performante ca se pot lucra cu ele in orice cnditii atmosferice nu  se inpotmolesc
Nu spune niciodata, niciodata, orice tractor se poate impotmoli si inca urat de tot...

#87
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Postscaiba, on 7th March 2010, 20:59, said:

Toti cei care au apelat la FEADR, adica fondul europen agricol de dezvoltare rurala si au facut-o corect ;)
Exemplu concret: la sfarsitul lui septembrie trecut a fost facuta plata integrala, 0.8mil euro, si banii adica 55% din valoarea investitiei pe care-i returneaza fondul se intorc in trei transe; una a intrat la sfarsitul lui septembrie, a doua in octombrie si ultima urmeaza sa intre la sfarsitul acestei luni :coolspeak:

Nu spune niciodata, niciodata, orice tractor se poate impotmoli si inca urat de tot...

vorbeam de tractoare senilate JCB
si iti spun ca nu se impotmolesc

View Postscaiba, on 7th March 2010, 20:59, said:

Toti cei care au apelat la FEADR, adica fondul europen agricol de dezvoltare rurala si au facut-o corect ;)
Exemplu concret: la sfarsitul lui septembrie trecut a fost facuta plata integrala, 0.8mil euro, si banii adica 55% din valoarea investitiei pe care-i returneaza fondul se intorc in trei transe; una a intrat la sfarsitul lui septembrie, a doua in octombrie si ultima urmeaza sa intre la sfarsitul acestei luni :coolspeak:

Nu spune niciodata, niciodata, orice tractor se poate impotmoli si inca urat de tot...

tu esti beneficiarul?
ce suprafata lucrezi ?
si ce utilaje ai achizitonat?
povesttestene de ferma ta putin impartasestene despre ea un pic

#88
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Eu sunt unul dintre cei care au privilegiul de a folosi acest forum. Beneficiar al fondurilor poate fi numai o societate comerciala :P
Se lucreaza 2,000Ha, in arenda, eu stau si beau ca porcu' si nu lucrez.
Doua Vario de 300Cp (as fi vrut ceva chinezesc da' nu-i voie cu fondurile din afara comunitatii, chiar daca am gasit mult mai ieftin )
Topicul este despre tractoare si nu despre ferme, am luat-o pe ulei pe topicul de motofierastraie si mi-am promis ca nu o voi repeta.

Am inteles bine ce ai spus despre senile si iti repet ce am spus: nu spune niciodata !

#89
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Postscaiba, on 7th March 2010, 21:56, said:

Eu sunt unul dintre cei care au privilegiul de a folosi acest forum. Beneficiar al fondurilor poate fi numai o societate comerciala :P
Se lucreaza 2,000Ha, in arenda, eu stau si beau ca porcu' si nu lucrez.
Doua Vario de 300Cp (as fi vrut ceva chinezesc da' nu-i voie cu fondurile din afara comunitatii, chiar daca am gasit mult mai ieftin )
Topicul este despre tractoare si nu despre ferme, am luat-o pe ulei pe topicul de motofierastraie si mi-am promis ca nu o voi repeta.

Am inteles bine ce ai spus despre senile si iti repet ce am spus: nu spune niciodata !
ok am inteles nu te contrazic
si cu utilajele nu ai probleme se ridica la asteptarile tale? ca sa fim on topic
si eu am facut tot dosarul pt fonduri dar mam oprit din cauza pretului la lapte eu am vrut pt o ferma de vaci de lapte si mau oprit astia cu pretul lor
acuma parca regret dar inca nui pierdut nimic

Edited by BH-01-ZUP, 07 March 2010 - 22:09.


#90
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Dupa bine cred ca stii, o masinarie atat timp cat ii dai ce-i trebuie, toarce si face.
Nu-i la fel si cu oamenii...
Diversifica-ti sursele de venit si fii flexibil; asta-i tot ce-ti pot spune ;)
Totul este sa vrei sa muncesti cat de mult si sa te plangi cat de putin.
Nimanui nu-i pasa daca miorlai, bate cu pumnu-n masa si arata-ti coltii daca nu merge altfel.
Spor la facut bani, se poate !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate