Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cel mai bun prieten al fermierului ... TRACTORUL !

- - - - -
  • Please log in to reply
1128 replies to this topic

#1117
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
În 2009 am luat a doua combină nouă, am lucrat cît am putut, mai mult prestări, vroiam sa fac bani, am recoltat grîul meu cu combina luată cu un an înainte. Pînă spre terminatul rezultatului s-a pus pe ploi si-mi părea  rău că n-am recoltat întîi  grîul meu. Cu toate astea n-am făcut decît 250 ore la grîu,total la sfîrsit de an cca 350ore, fără prestări in toamnă. După 7ani am depășit  2000 de ore, adică cca 300 ore pe an cît ține campania in Bărăgan.
Ca să lucrezi 600 ore pe an numai din prestări trebuie sa faci contracte din timp pe suprafețe mari, dar la momentul recoltatului socotelile nu mai ies cum le-ai planificat,mai plouă se  scutură sau vor toți sa recolteze o dată. E foarte greu, cu o combină sa lucrezi atît. Dar, cine știe?
Nu vreau sa duc discuția în offtopic, dar si combina este al doilea cel mai bun prieten al agricultorului.

#1118
nol

nol

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.12.2015
Pt colegul valentin321 am primit joi tractorelul de la Brasov si urmeaza saptamana asta care vine sa-l inmatriculez. O sa revin cu detalii dupa ce ii dau numere. Tractoras hinomoto e182

#1119
valentin321

valentin321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.01.2016
Multumesc mult,astept detalii

#1120
nol

nol

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.12.2015
Am terminat inmatricularea: rca 126, taxa talon 37, taxa de inmatriculare 60 si numere preferentiale 88, total 311. Se mai adauga 17 lei placuta din spate pentru ca cea normala nu incapea in locul destinat

Attached Files



#1121
valentin321

valentin321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.01.2016
Multumesc pentru informatii. V-am urmarit si pe topic-ul  "Hinomoto".Sa inteleg ca pentru tractoare nu se plateste renumita TAXA DE MEDIU la inmatricularea in circulatie?

#1122
nol

nol

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.12.2015
Pentru tractoare nu se plateste taxa de timbru verde (sau cum s-o mai chema ea)

#1123
ionutzstan

ionutzstan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.03.2016
Buna! Vreau sa ma ajutati sa-mi cumpar un tractoras micut gen Goldoni, Bertolini, Ferrari. De cati cai rcomandati sa fie motorul? Racirea sa fie pe aer sau pe apa? Sau sunt doar cu racire pe aer? Vreau cateva sfaturi ca sa pot sa achizitionez unul..am gasit intre 2500-4500€. Am un buget de maxim 4000€. Multumesc!

#1124
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Cel mai bun racire pe apa/antigel.Pe aer am citit intr-o carte ca este eficient doar 10la suta,unele zone din motor devin foarte fierbinti si nu se raceste uniform,pe când la apa acesta înconjoară tot cilindrul si preia caldura mai eficient.Au avut doi posesori combine cu motoare pe benzina racite pe aer si ambele au luat foc(motorul).In plus turbina si aripioarele de răcire trebuie curățate zilnic.Nu recomand pe aer.

#1125
geutu

geutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2016
Buna ziua as dori si eu niste sfaturi pentru achizitionarea unui tractora  gen Ferrari Cromo K60 , antonio carraro etc , ce sfaturi imi oferiti ,  ca putere ma gandesc ca in jur de 50 cp imi ajung  pt vie si munci de zi cu zi , care sunt mai fiabile ? care sunt mai usor de intretinut , astept parerile voastre .

#1126
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

View Postgeutu, on 12 noiembrie 2016 - 20:36, said:

Buna ziua as dori si eu niste sfaturi pentru achizitionarea unui tractora  gen Ferrari Cromo K60 , antonio carraro etc , ce sfaturi imi oferiti ,  ca putere ma gandesc ca in jur de 50 cp imi ajung  pt vie si munci de zi cu zi , care sunt mai fiabile ? care sunt mai usor de intretinut , astept parerile voastre .
Pune intrebarea aici.

#1127
Mtimalex

Mtimalex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2017
Am un tractor Universal 550 si m ar interesera ce problema ar problema ar avea tractorul la sistemul de directie,tractorul este cu servodirectie cu cilindru si danfus .
Problema este cand virez in partea dreapta se vireaza usor,iar cand virezi in partea stanga vireaza foarte greu(Ca cum ar avea pana pe o roata pe fata)
(Eu nu am roata pe pana)
Mentionez ca am schimbat pompele de hidraulice anul trecut

#1128
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

View Postrand, on 19 mai 2011 - 09:19, said:



La grau am mers cu  duze 11003 (albastre), viteza a-1-a la 1400rpm (~5km/h) cu 3.5 bar si am folosit ~300 l/ha.

Salut mă poți ajuta cu o informație, am niște corpuri de duze pe țeavă cu aceste duze albastre 11003 și nu știu la ce distanta sa la montez pe țeavă ?
Bară de erbicidat va fi folosita doar pt a erbicidat intre rândurile de vie cu lățimea de 2 metri iar bară va avea cam 1.5 m...
Mulțumesc mult.

#1129
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Buna colegi.Va rog cine cunoaste sau are Utb 533 sa ne spună părerea despre el.Piese se găsesc sau care e tractorul compatibil la piese?Mulțumesc anticipat!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate