Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#4681
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Au viata Marius,am uitat ce meserie aiPosted Image Eu cred ca poti incepe sa produci in serie,esti pregatit  nu gluma,un nou bisnis si cumperi legume cate vreiPosted Image

#4682
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Mai domnilor ingineri, hai sa discutam serios acest subiect ca daca o dam in incendiul la o FABRICA de polistiren expandat sau de nu stiu ce rahat de sala de sport samd...aia nu e argument.

Polistirenul e un plastic, obtinut din petrol, evident ca arde. Cu toate astea ceea ce noi numim polistiren nu e chimicala ci materialul de constructii , si nu numai, cunoscut sub acest nume, expandat, extrudat sau cum o fi el, o spuma care are ca materie prima DE BAZA polistirenul, adica acea chimicala din petrol.
Acest PRODUS , deci nu chimicala, poate sa fie aditivata sau nu adica ignifugat sau nu.
In mod normal, exista niste norme pentru materialele de constructii de acest gen, daca e necesar caut dar nuc red ca e cazul sau locul aici.
Majoritatea produselor sunt ignifugate pentru ca asa impun normele...la fel cum, ca o paralela, e si copexul ala din plastic, PVC sau ce mama lui mai e... Si ala e la fel.

Ce inseamna ingnifugat?
Nu inseamna ca e un material ignifug, adica impiedica , inhiba, slabeste arderea...materialele ignifugate sunt alea care NU INTRETIN ARDEREA...adica in conditii normale, in atmosfera, la temperaturi ambientale normale, NU ARD ...in conditii speciale ard, se incinereaza...daca le bagi intr-un cuptor cu temperatura de x grade ele ard, dar in lipsa acelor conditii se sting de la sine.

Nu trebuie sa ma credeti pe cuvant, trebuie doar sa faceti o proba foarte simpla, aprindeti o bucata de polistiren sau copex si vedeti ce se intampla. Eu va spun ca in 99% din cazuri (cu exceptia materialelor care nu respecta normele, chinezarii sau materiale care prin specificatie nu sunt ignifugate) aceste materiale nu ard, se sting, nicidecum ele nu se comporta ca un combustibil care intretine arderea sau mai rau, ca un material usor inflamabil cum sunt, in principiu, materiile prime de natura petroliera din care sunt fabricate.


Asadar , relevant pentru situatia de fata, trebuie spus asa:
1. Polistirenul nu e un material usor inflamabil, dimpotriva, in conditiile date acesta NU arde... probabil arde o mica parte in proximitatea scurtului, unde temperaturile sunt foarte mari, dar odata consumat combustibilul din zona cu temperatura inalta focul nu se va extinde si polistirenul ala se va stinge de la sine, asta luand in calcul cel mai rau scenariu.
2. Pentru linistea celui in cauza si pentru ca e posibil accidental sa ai un polistiren neignifugat corespunzator, din orice motiv ar fi asta, eu recomand un simplu TEST de foc...
Dealtfel asta e cel mai simplu, relevant si sigur test pentru orice situatie...Eu cand mi-am facut casa , primul lucru pe care l-am facut a fost sa verific toate materialele care puteau sa reprezinte combustibil , copex, polistiren, folii, tevi de "plastic",cabluri,  chiar si vata samd...

Edited by parintele, 10 March 2014 - 00:06.


#4683
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Ce tot cobiti pe aici?
Omu` a investit in constructia aia! .... va remedia si instalatia electrica ... totul va fi ok!
Priviti partea plina a paharului: rasadurile sunt "diferite" de cele de anu` trecut!
Sau sunteti invidiosi pe el? Posted Image  La anu` va avea si instalatie noua si rasaduri mai faine!

Blanco, i-am certat destul! Arata-le ca poti remedia improvizatiile alea!

Numai bine!

#4684
alexandru_2good4you

alexandru_2good4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 15.12.2006
Daca aveai curiozitatea sa cauti pe wikipedia...link-ul trimis de carprom... gaseai imaginea asta. Au trucat-o autorii...sau e vre-un cuptor special ? Posted Image
Si cam atat..pe subiectul asta. Cine vrea sa priceapa, bine...,cine nu la fel.

Attached Files



#4685
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Mai Alexandre, de ce esti capos? Tu nu pricepi ca eu personal am facut testele astea de cel putin vreo 5 ori, prima data prin facultate pe n materiale acum vreo 10 ani sau cati or mai fi, si ultima oara asta vara cand am facut casa?
Ce sa vad pe wikipedia unde scrie oricine sau in nu stiu ce articol scirs de nu stiu cine care vrea sa demonstreze cu totul altceva decat mine?
Ssi ce sa vad in poza aia, o flacara si alte 20 de bete de chibrit, urme de material topit STINS? Ia arata-mi un VIDEO cu o bucata de polistiren care arde singura toata...Iti spun eu ce se intampla cu poza, in urmatoarele 2-3-5 secunde se stinge flacara si fumega..iar aprinzi, iar arde 3 secunde si iar se stinge......
Ce dracu, ai senzatia ca vorbesc sa ma aflu in treaba ?
Fa o proba si lamureste-te. Daca insisti fac eu maine un video si iti demonstrez cu 2-3 tipuri de polistiren ca nu ai dreptate.
  N-ai idee cat m-am chinuit eu sa ard deseurile de polistiren de la casa in vara trecuta, am ars 2 carute de crengi ca sa pot sa incinerez 1-2 mc de resturi.
Singurul polistiren pe care am putut sa-l ard fara sa ma chinui foarte mult a fost un ambalaj de la ceva electrocasnic.

Repet, sunt perfect de acord cu eliminarea oricarui risc si cu masurile de siguranta doar ca de aici si pana la neadevaruri e drum foarte lung.

PS: si spuma aia poliuretanica la spray cu care se etanseaza ferestrele sau usile se stinge odata sursa de foc eliminata, acuma am incercat-o.

Edited by parintele, 10 March 2014 - 00:30.


#4686
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Hai, lasati wikidreaci, concentrati-va pe subiect!
Puneti naibii stratul ala de nisip, cuartzul e incombustibil de cand lumea si pamantul!
:)


#4687
alexandru_2good4you

alexandru_2good4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 15.12.2006
uite aici : http://www.youtube.c...0QQ7_Uf5k#t=247
sau http://www.bbc.co.uk...europe-11752303
sau poate ti-s mai cunoscute incendiul fatadei hotelului Rin al fratilor piromani Negoita...sau fatada cladirii de birouri Milennium de pe Armeneasca. Prostia aia cu sala de sport eu am vazut-o live!!!

Edited by alexandru_2good4you, 10 March 2014 - 00:46.


#4688
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Ok, maine iti fac video si poate renunti la a fi incapatanat acolo unde nu te pricepi.
Asa cum iti ziceam, il poti INCINERA dar in conditii atmosferice normale, in lipsa unui FOCAR cu temperaturi suficient de mari, NU ARDE.
Tu de la un scurt nu ai cum sa obtii acel focar necesar incinerarii.
Daca arde mobila si lemnul si generezi astfel un focar masiv care atinge 600-1000C, evident ca arde tot, si mama polistirenului, si copexul... Daca incerci sa aprinzi o bucata de polistiren pentru constructii ignifugat, cand stingi sursa focarului polistirenul mai arde 2-3 secunde si se stinge.

DE ars arde si o bucata de carne, si o bucata de lemn ud si foarte multe alte lucruri, asta nu inseamna ca sunt si inflamabile..Mai vorbim maine dupa proba video, poate asa intelegi ca stiinta nu inseamna wikipedia, articole din ziar sau filme pe youtube.

Later edit:
Ia uite aici spuma, ca sa n-avem vorbe la proces. Sper ca e clar acum, materialele astea nu sunt combustibile, in ANUMITE conditii ard, nici macar nu intretin sau propaga arderea, nu se comporta ca un combustibil veritabil decat indirect prin faptul ca degajarea de caldura si ridicarea temperaturii pot accentua/agrava  incendiul.
Odata eliminata sau indepartata sursa focarului acestea se sting de la sine, practic in conditii normale NU ard.
Adica e nevoie sa iti ia foc lemnul sau folia sau ce mai ai tu pe acolo si atunci participa si ele la ardere, dar ele nu genereaza incendiul provocat de o sursa precum un cablu in scurt.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6qNJDWF3ZCA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by parintele, 10 March 2014 - 01:34.


#4689
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Polistirenu asta cand si cum se seamana domle? La cate zile il repici? :)

Edited by meganedoi, 10 March 2014 - 01:33.


#4690
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Habar n-am dar sa fie de minim 100 mm si EPS 80. Altfel e fix pix.

#4691
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Cred ca pun si eu niste poliestiren de asta ca vad ca se cauta....cine are seminte ignufugate?
Vecinului meu i-a luat foc peretele sub tencuiala (poliestirenul adicatelea) de la simplul contact cu evacuarea de la cosul de fum. Omul vinde asa ceva asa ca ma indoiesc ca a folosit ieftineli la constructie.
De altfel santieristii nostri inventivi la finalul constructiilor de case aduna toate resturile din mizeria asta de produs si fac cate un foc frumos....asa...sa-ti lase fain in curte.
Daca ii mai vad o sa le strig sa nu se mai chinuie....ca nu arde.

Edited by Bybanul, 10 March 2014 - 02:48.


#4692
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Ciuperca aia pare a fi un coprinus comatus, o ciuperca deosebit de interesanta pentru ca ,pe masura ce imbatraneste, palaria ei se transforma intr-o cerneala neagra, se face...lichida. In engleza e denumita popular ink cap tocmai din acest motiv. Este comestibila , chiar o ciuperca foarte buna, dar numai in primele ore de la cules, deci nu se poate gasi de vanzare proaspata. Dupa acele ore, incepe dezintegrarea! Asta daca intr-adevar e ea.
Iar rosiile de langa ciuperca sunt deja mari, frumoase realizari.

Edited by corinaSIM, 10 March 2014 - 07:33.


#4693
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

 regeleflorilor27, on 09 martie 2014 - 23:40, said:

Au viata Marius,am uitat ce meserie aiPosted Image Eu cred ca poti incepe sa produci in serie,esti pregatit  nu gluma,un nou bisnis si cumperi legume cate vreiPosted Image

Cică l-au invitat pe Discavări la emisiunea: Super-Copârșee.

Ikea studiază și ei sistemul, după ce au băgat legume perene din pluș.

Edited by jumborom, 10 March 2014 - 08:26.


#4694
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Iar faptul ca a pus Megane fotografii e o realizare in sine.

#4695
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Pai postez si eu in ritmul tau ;)

#4696
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
ce-i la blanco  acolo e, mai degraba, pericol de electrocutare, fiind in mediu umed , decat de foc.
nu cred ca are consumatori asa de mari in solar incat sa se incinga nadele si sa ia foc.

#4697
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
acolo unde am izolat firele, am un ventilator pus, si pe alt fir vreo 6 neoane de 36 w, dar zilele remediez treaba .

#4698
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Eram mic si ma plimbam prin fabrica de macarale...aveam acolo vreo 3-4 rude, maistri, depanatori electricieni si ce draci mai erau ei acolo..plus taica-meu care era mai "intelectual"...
Acolo am invatat eu sa leg 2 fire si sa le izolez corect.... Vreau sa spun ca legau aia si izolau cu saracia aia de carpa care se cocea in cateva zile... gupa mare... si in fabrica, si pe santier la depanare samd...  Nu stiu sa fi murit careva, nu stiu sa se fi electrocutat careva,  si aia aveau uneori consumuri pe un cablu cat n-ai tu pe toata casa..Iti cam dai seama ce utilaje, macarale, motoare cat kina samd...

Am uneori senzatia ca interlendul asta, are te face din habarnist doctor inginer in 3 zile, mai mult dauneaza daca nu ai si putin simt practic...

Asa ca mai blanco, foloseste niste conectori cand ai vreme si faci rost DAR nu e cazul sa te contaminezi cu paranoia asta generalizata...atata vreme cat legatura e facuta corect e aproape la fel de sigura si durabila. Singura diferenta practic in situatia ta poate sa apara dintr-un singur lucru: conectorii in general nu prea iti dau voie sa gresesti, asa cum se poate intampla cand faci o legatura izolata si nu prea stii ce faci, dar altfel...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate