Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11716 replies to this topic

#4645
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Grozav Driver. Tine-ne la curent. Mai am o groaza de intrebari dar le pastrez pentru cand ajung la laptop. Pana atunci pun cateva fotografii...mai mult sa ma fac de ras dupa.ce am vazut pe la voi...

Attached Files



#4646
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,620
  • Înscris: 25.11.2007

View Postdriver84, on 08 martie 2014 - 22:15, said:

Sorry ,cand afara erau -4* ,in rep erau +12,m-au orbit lumanarilePosted Image

Te rog sa fii mai atent, ca ma facusesi deja sa scot frigiderul din priza si sa-l burdusesc cu lumanari racoroase.

Imi place asta cu lumanarile, daca-i spui popii ce piata ai gasit pentru lumanari, o sa-si faca cruce.

#4647
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Bravo drivere! Ai preluat si ai înscris. Asta inseamna sa fi open mind. ;)

#4648
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,140
  • Înscris: 17.03.2005
E chiar kinky, nu doar open minded

#4649
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Kinky asta este sinonimul lui "pragmatic"? :)

Edited by meganedoi, 09 March 2014 - 02:54.


#4650
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,140
  • Înscris: 17.03.2005
Cam asa ceva, incalzire la festila, dezinfectarea REp-ului  cu tamaie, alungarea insectelor cu sosete fumigande si alte paliative d'astea...
Ce-i drept nu-i stramb insa, functioneaza si asta face toti banii, in sezoanele viitoare o sa vedem discutii despre care ulei e mai bun la candela pentru rasaduri si care poza la iconita, sa fie aia cu Sf. Gheorghe care omoara afidele sau aia cu Sf. Toma biruitorul caderii plantelor. Posted Image

Edited by parintele, 09 March 2014 - 03:16.


#4651
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Le ai părinte cu d'astea bisericesti :)
Pentru dezinfectarea semintelor am deja metoda megane (pe baza de hipoclorit)
Voi folosi tamaie doar ca backup la metoda amintită :)

Edited by meganedoi, 09 March 2014 - 03:31.


#4652
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,140
  • Înscris: 17.03.2005
Pai ai vazut 1orgu, o da in d'alea sfinte cand baga pe popa in Coltul de Rai sau cum il cheama pe solar... Nu stie ca de fapt nu Cartea Sfanta face minuni ci busuiocul si tamaia  Posted Image
In Apocalipsa exista si alte referiri subtile de genul : mesurol.

#4653
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 24.08.2005
driver84 schimbi permanent lumanarile pe timpul noptii? sau pui de cu seara si se pastreaza caldura pana dimineata?

#4654
emanuelastefan

emanuelastefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.03.2014

Buna ziua!astazi am descoperit acest forum si vreau sa va felicit pt sarguinta! eu fiind novice in ale gradinaritului as vrea sa va pun 2 intrebari 1.am semanat petuniile de 12 zile si inca nu mi-au rasarit(samanta la suprafata,acoperita cu folie transparenta,pe pervaz in camera cam 23 gr C)care o fi problema lor? si intreb nr 2,Alyssum mi-a rasarit dar pare tare firava ( asatasa o poza daca as sti cum )...o fi avand ceva? multumesc!



#4655
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,620
  • Înscris: 25.11.2007
emanuela, in foto sunt rasadurile mele de petunii semanate acum 12 zile in tavite alveolare de 288, substrat turba de rasaduri, neacoperite nici cu pamant dar nici cu vreo alta folie, pulverizare zilnica pentru pastrarea umiditatii, seminte profesionale comandate de aici.

Inca ceva, sunt seminte proaspete, adica recoltate anul trecut. Cu semintele mai vechi, procentul de seminte germinate scade mult.

Attached File  Petunii 12 zile.JPG   487.47K   61 downloads

Edited by jumborom, 09 March 2014 - 14:01.


#4656
emanuelastefan

emanuelastefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.03.2014

View Postjumborom, on 09 martie 2014 - 13:58, said:

emanuela, in foto sunt rasadurile mele de petunii semanate acum 12 zile in tavite alveolare de 288, substrat turba de rasaduri, neacoperite nici cu pamant dar nici cu vreo alta folie, pulverizare zilnica pentru pastrarea umiditatii, seminte profesionale comandate de aici.

Inca ceva, sunt seminte proaspete, adica recoltate anul trecut. Cu semintele mai vechi, procentul de seminte germinate scade mult.

Attachment Petunii 12 zile.JPG
da inseamna ca o fi samanta eveche si eu le pulverizez...dar nu mi-a incoltit nici una ce sa zic...ale tale sunt mari deja...cat despre situ-l respectiv nu stiu daca m-as descurca sa camand multumesc.

#4657
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
La fel ca pe orice on-line. La sfarsit dai cucardul si gata....in maxim o saptamana ai marfa. Ale mele sint semanate pe 14 februarie.

Attached Files


Edited by Bybanul, 09 March 2014 - 14:32.


#4658
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Se pare ca temperaturile vor scadea noaptea o vreme....vor fi si minus 4 grade . Cum sa pun agril-ul noaptea, direct peste patul cu rasaduri  sau peste tunel ?

#4659
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 24.08.2005
Mi-am facut si eu in solar un tunel (2x1,5 m) unde voi scoate rasadurile dupa apariatia primeleor frunze (la lumina care o am in casa nu am nici o sansa) - in conditiile in care vor mai aparea (au 6 zile rosiile si inca nu a aparut nimic).
Este mai bine sa acopar tunelul noaptea cu agril sau cu folie?
In plus nu gasesc agril a dimensiuni meci. Voi ati luat la valuri mari sau de unde achizitionati?

#4660
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Gasesti la "vrac" in Dede. Iti taie cat vrei tu...

#4661
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,620
  • Înscris: 25.11.2007

View PostAchimitom04, on 09 martie 2014 - 14:35, said:

Se pare ca temperaturile vor scadea noaptea o vreme....vor fi si minus 4 grade . Cum sa pun agril-ul noaptea, direct peste patul cu rasaduri  sau peste tunel ?

De preferat peste arce de tunel, varfurile de crestere ale rasadurilor fiind tinere si fragede.

#4662
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 24.08.2005

View PostBybanul, on 09 martie 2014 - 15:22, said:

Gasesti la "vrac" in Dede. Iti taie cat vrei tu...

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate