Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11716 replies to this topic

#4699
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
parinte, interlendul prosteste bineinteles, dar mureau si multi pe vremea aia.. stiu eu vre`o 3 neamuri neatente. dar de la partid se dadea comanda 'ciocu mic, munciti si zambiti'.

#4700
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Să-mi spuneţi când vă amintiţi şi de subiectul "semănatul şi repicatul".
Aşa, o informare numai...

le: sunt obtuz, nu-mi explicaţi strânsa legătură.

#4701
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,099
  • Înscris: 17.03.2005
Uite acuma, cer pareri pe o chestiune punctuala.
Taranii astia p'aci pe la mine, care n-au auzit de cabluri electrice si polistiren ignifugat (p'asta il dau la gaini, s-a zvonit ca oua in draci daca...) au pus si ei semintele...au iesit rosiile, s-au inaltat lesinate pentru ca au avut caldura dar lumina zero.
Cum eu n-am trait minuni d'astea ii intreb pe altii mai destepti: care e temperatura minima la care se poate face trecerea pentru cateva zile, pana cand vine soarele si temperaturi mai omenoase noaptea, in asa fel incat sa poata si ei sa-si mute rasadurile pe prispa (asta e un fel de veranda inchisa cu geamuri simple)
Intreb in ideea ca in camerele nelocuite mi se pare a fi cam frig noaptea si chiar nu stiu care e temperatura minima pe care trebuie sa o aiba...

#4702
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Gata rãsadniþa; mai am de fãcut montajul electric ºi de tras linia de alimentare pânã în solar.
Attached File  P3100141.JPG   211.07K   91 downloadsAttached File  P3100142.JPG   243.33K   87 downloadsAttached File  P3100144.JPG   247.75K   88 downloadsAttached File  P3100145.JPG   203.85K   85 downloadsAttached File  P3100146.JPG   276.61K   85 downloadsAttached File  P3100149.JPG   146.85K   96 downloadsAttached File  P3100153.JPG   164.47K   95 downloads

#4703
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Gubi_dutu, esti cel mai tare in poze de pe aria de legumicultura. Tine-o tot asa !Posted Image

#4704
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
parintele, dupa mine, sunt mai multe minime pentru tomate:

Minima optima este de + 8 grade.

Minima acceptabila: + 5 grade. Sub aceasta temperatura sunt posibile unele probleme de dezvoltare.

Minima de supravietuire: + 0.1 grade (nu mai mult de 2 - 3 ore).

Anul trecut eu am avut o minima de + 0.5 sub agril (afara - 6 grade) la nivelul frunzelor (la radacina era mai cald, avand incalzire cu cabluri electrice) si au rezistat; nu am observat probleme de dezvoltare ulterioare.

Asadar, varianta economica: sa fie un pic peste zero, fara posibilitatea inghetului, nu mai mult de cateva ore pe noapte si nu mai mult de cateva zile.

Edited by jumborom, 10 March 2014 - 17:21.


#4705
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,099
  • Înscris: 17.03.2005
Merci Jumbo, fix asta i-am zis si eu, intre 5 si 8 minim si sa nu fie mai mult de 10-12 ziua pentru ca nu prea are lumina acolo.
Ideea e sa le tina pe loc asa cum sunt pana le face rost de lumina iar daca de joi incolo o sa fie soare si cald e numai bine, sa le tina la temperaturi o idee mai mici eventual cu geanul deschis la veranda aia unde pesemne vor fi spre 22-25 de grade din cauza efectului de sera...
Oricum nu e problema ca le planteaza afara direct, eventual cu ceva sticle de 5 in cap seara si in zilele mai racoroase...

#4706
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009

View Postalmadan, on 10 martie 2014 - 17:18, said:

Gubi_dutu, esti cel mai tare in poze de pe aria de legumicultura. Tine-o tot asa !Posted Image

Am antecedente de speriat pe la aria de motocultoare.Posted Image

#4707
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Am vazut Carraro-ul tau. Ai speriat lumea cu poze si filme. Frumos lucrat si prezentat pentru o fosta leguma de apartament ( tu ai spus asta, no offence) Posted Image

Edited by almadan, 10 March 2014 - 18:36.


#4708
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
semanatul si repicatul: mi-am "tras" super sere/rasadnite din policarbonat. stresat partea masculina a familiei sa le faca...le-au facut! semanat in pahare de 400 ml notate vreo 60 soiuri de rosii. pus in rasadnite. temp.OK. le asteptam sa rasara...cazut eoliana...pe "moale"...pe rasadnitele mele!

sa o ia draq pe eoliana aia nesudata bine...si pe vajaiala de zilele astea...eoliana e super in regula...rasadnitele mele sunt varza! azi am strans pamant...maine (sau zilele astea) tb.sa vad ce nu mai merge si trebe re-semanat. intre timp rasadurile din casa se plimba sub bec (intrucat inca nu e cald sa le scot pe balcon!)

LE: uneori realizez ca nici nu costa mult sa cumpar rasaduri...

#4709
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Accident de elicopter, care va sa zica. Bine ca n-a cazut peste cineva, ca rasaduri mai poti sa semeni.

L.E. Nu costa financiar mult rasadurile, dar nu te lasa inima ta de gradinareasa sa iei de la altii.

Edited by jumborom, 10 March 2014 - 21:01.


#4710
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
per total...sunt vreo 20 de pahare rupte! oricum supra-insamantasem...

vaca de eoliana nu are nimic! per total numai niste placi de policarbonat sunt strambe...si alea se indreapta (daca nu se inlocuiesc). dupa socul de azi-dimineata...acum chiar imi zic ca exista un Dumnezeu al gradinarilor :)

si iese soarele (sper!)

#4711
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Problema nu este ca`i mai scump sa produci decat sa cumperi cand ai doar cateva sute de pus, problema e ca nu gasesti sa cumperi soiurile pe care vrei sa le incerci/experimentezi an de an si asta este ceea ce ne dorim cel mai mult. Sa stea aia'`n piata cu Prekos f10, Aragon f111 si Ureche de elefant iute cat vor ca eu nu mai pot sa iau de la ei, prefer sa ma uit zilnic la rasaduri ca un copil si sa fac terapie verde cu ele zilnic timp de 2 luni.
anknic, bine ca nu apucasera sa rasara si bine ca nu s`a belit eoliana ca era de naspa!

#4712
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Cateva poze cu rasadurile mele. Incerc sa trec la next level , cam  2600 fire de tomate, ardei si vinete

Attached Files


Edited by carprom, 10 March 2014 - 21:25.


#4713
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
Carprom,dar salata,,,,

#4714
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Bravo, carproame !, este ca transformam incet, incet, agricultura (macar o parte a ei) intr-o afacere de apartament ?

Salata ai tinut-o cateva zile sub becuri pana s-a lungit, asa-i ?

Edited by jumborom, 10 March 2014 - 21:39.


#4715
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Salata, o parte e pusa la solar. Apropos de salata, trebuie sa marturisesc ca am facut si o greseala. Dar vorbim maine despre asta !

Multumesc Jumborom.  "Daca vrei, poti"  era cunoscutul ( cu ceva vreme in urma), slogan la Adidas Torsion. Sper ca nu peste multa vreme sa ajung si eu la fineturile cu care ne delectezi sufletele si privirea !

#4716
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postrid, on 10 martie 2014 - 21:16, said:

Problema nu este ca`i mai scump sa produci decat sa cumperi cand ai doar cateva sute de pus, problema e ca nu gasesti sa cumperi soiurile pe care vrei sa le incerci/experimentezi an de an si asta este ceea ce ne dorim cel mai mult. Sa stea aia'`n piata cu Prekos f10, Aragon f111 si Ureche de elefant iute cat vor ca eu nu mai pot sa iau de la ei, prefer sa ma uit zilnic la rasaduri ca un copil si sa fac terapie verde cu ele zilnic timp de 2 luni.
anknic, bine ca nu apucasera sa rasara si bine ca nu s`a belit eoliana ca era de naspa!


eoliana are 100 de kile-capsula aia in care sunt magnetii. ai mei au injurat chinezii cat cuprinde cand au urcat-o sus, azi si-au dat seama ca stiau ei ce stiau.... oricum, daca nu ateriza pe "moale" (aka rasadnitele mele cu amortizoare=pahare cu pamant), nu cred ca era ea bine...

per total...tata a ajuns la vorba mea (io care sunt super-super grijulie): daca trebe cablu de 10 sa ii punem de 30...sa fie...daca trebe doar sudura...sa ii punem si suruburi...sa fie...

azi am plans...nu fata de tata (care era prea socat ca i-a aterizat fortat eoliana lui...si trebuia sa il incurajez!), da' am plans ca e primul an cand pun senzori pe ventilator in rasadnite...si aterizeaza fortat eoliana pe rasadnitele mele...

jur ca la anu' nu are ce sa se mai intalmple rau :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate