Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11716 replies to this topic

#4717
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postcarprom, on 10 martie 2014 - 21:41, said:

Multumesc Jumborom.  "Daca vrei, poti"  era cunoscutul ( cu ceva vreme in urma), slogan la Adidas Torsion.

Doamne si eu toata viata i`am zis Adidas Tolșãn Posted Image))

anknic, rasaduri salvatoare :) noroc cu tine ca ai facut rasadnita acolo.

Edited by rid, 10 March 2014 - 21:55.


#4718
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
daaaa...eu inca nu stiu daca am curaj maine sa ma duc sa vad de fapt ce e ok si ce nu (azi doar am lucrat ca si robotul sa pun pahare-armonica in alte pahare-intregi...)

ma duc in we cand se vor reface si rasadnitele...intre timp paharele sunt cazate in casa (la caldura, s-ar putea sa fie de bine ca inca nu rasarisera :) )

LE: sa vedeti cu ce rasaduri super apar peste vreo 2-3 sapt :)

#4719
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Buna dimineata tuturor !

vad ca ati muncit asta noapte, nu gluma.  Nu mi-ar fi trecut prin cap ca o mana de polistiren si o amarata de rigleta sa provoace asa inflamare pe forum. Cred ca-i de vina nerabdarea si emotia cu care urmarim evolutia plantutelor noastre.
Acuma ca s-o lamurim, eu mai spun doar atat: atunci cand scriu aici imi inchipui ca suntem asa, impreuna, la o sezatoare si fiecare spune ce stie despre un anumit subiect. Si ca ascultam ce spun ceilalti. Si ca trecem prin filtrul gandirii proprii informatiile primite. Si ca daca nu suntem lamuriti mai intrebam si cerem detalii suplimentare. Si daca ne place mai "scoatem" cate un like iar daca informatia e nerelevanta pentru noi sau nu ne place, ignoram. Si nu incercam cu tot dinadinsul sa convingem pe ceilalti ca musai e asa cum zicem noi. Si ca daca ailalti nu sunt asa patrunsi de greutatea argumentelor noastre nu trecem imediat la dispret. Si ca doar umorul fin si gluma buna trebuie sa ne fie tovaras aici. Si ca putem sa ne spunem aici pasurile si belele ce ne-au lovit ( mai cade o eoliana, se mai usuca un rasad), fara sa fim subiect de bascalie ci doar sa primim intelegere si sustinere. Iar in final sa plecam acasa (la culcare), fericiti ca facem parte dintr-un asa frumos grup de prieteni). Cam atat !

Asa cum am promis revin cu detalii legate de salata mea. Prima serie semanata la inceput de ianuarie si repicata in "ciorapi" de polietilena arata dupa parerea mea jalnic (poza nr.3). Pare ca a mai crescut un pic dar tanjeste. Inca niciun semn de aparitie a radacinilor (poza 4). Cred ca greseala a fost ca am pus si nisip in amestecul pentru repicat - 1 pamant . 1 mranita, 1 nisip.
In pozele 5 si 6 salata, semanata cu doua saptamani mai tarziu si care din motive de lipsa de timp ( am avut un eveniment nefericit in familie), a fost plantata direct in solarelul pregatit pentru prima serie, pare s-o fi depasit in dezvoltare pe cea dinaintea ei.
In primele doua poze ultimele 200 de fire de salata aflata inca sub neoane si care foarte curand (sper in urmatoarele 3-4 zile), daca timpul imi va permite sa fie instalata in solarelul nr. 2 Si cred ca tot atunci voi scoate prima serie din "ciorapii" cu nisp si o trec in pamant . Desigur ca nu voi renunta la metoda Menegerul pentru ca am gasit la Lidl ceva seminte de salata care, zic ei, rezista mai bine la caldura si nu face tija florala. Si nu mai pun nisip in amestec ci doar o parte mranita si doua pamant.

In final o poza cu rasaduri de Prekos, pe care intr-o saptamana le plantez in solar si una cu usturoiul meu din gradina, semant asta toamna.

Pentru  bybanul.  Tavitele sunt de 100 alveole si provin din taierea fix pe jumatate a celor de 200 care erau, in opinia mea, foarte greu de manevrat - se frangeau oricum in zona mediana.

Attached Files


Edited by carprom, 11 March 2014 - 07:53.


#4720
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
carpromu', salata s-o dai la soare, ca-i place lumina si nu se mai lungeste.

Sa imbunatatesti si textura solului, sa fie "malai" si foarte plat, ca sa stea popicele de salata cum trebuie iar radacinile sa fie intr-un contact bun cu solul.

#4721
eelenushka

eelenushka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.03.2013
Buna dimineata si de la mine !
Carprom la fel e si la mine usturoiul si ceapa, parca-s arse de soare, puse tot asta toamna... Acu cu ploilea astea sunt curioasa cum mai evolueaza.
Anknic imi pare rau de rasadurile tale, sper sa nu fie asa multe daune totusi !

#4722
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
@carprom, da' de ce e asa bleaga cea din poza 3?

#4723
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,099
  • Înscris: 17.03.2005
E abia repicata probabil...maine o sa fie ca Fat frumos din padurea adormita.

#4724
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Claudia, acum cand ma gandesc mai bine doua sunt motivele.

Primul l-am enuntat un pic mai devreme adica proportia gresit aleasa intre componentele substratului de repicat, respectiv 1 parte nisip, 1 parte pamant de gradina si 1 parte mranita. A fost evident din momentul in care am trecut la repicare (cu mai bine de o saptamana in urma), ca-i prea mult nisip, dar am mers si eu ca multi altii pe ipoteza " las-o ma ca merge asa". Ei bine iata ca nu merge si concluzia este ca daca as fi respectat reteta indicata de Menegerul (1 parte mranita si 2 pamant), altfel ar fi stat lucrurile acum.

Al doilea ca pentru comoditate am asezat "popicele" (lui Jumborom) pe mese si nu pe sol. Au spus colegii mai  'nainte ca solul e mai cald noaptea decat aerul din solar, dar mie mi-a trecut pe langa urechi atunci. Sus pe mese, la 80 - 90 de centimetri inaltime, noaptea a fost mai frig decat ziua in ciuda masurilor suplimentare de izolare. Deci caldura insuficienta.

#4725
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Corecta observatia vis-a-vis de temperaturi. Eu am 10℃ la 10cm in sol, 9℃ la nivelul solului si 7℃-7.5℃ la 20cm deasupra solului. Iar conditiile in care afara sunt 3-4℃.

Edited by meganedoi, 11 March 2014 - 13:01.


#4726
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Și a-nceput să-ncălzească...Posted Image
Attached File  P3110155.JPG   184.44K   100 downloadsAttached File  P3110156.JPG   199.61K   97 downloadsAttached File  P3110157.JPG   163.44K   94 downloadsAttached File  P3110158.JPG   158.13K   93 downloadsAttached File  P3110159.JPG   195.39K   91 downloads

Numai că încă n-au venit semințele și tăvițele și agrilul și substanțele ...și, ...și, ...șiPosted Image .

Întrebare: ledul de la termostat se stinge atunci când nu mai bagă căldură?

#4727
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Intr-adevar, ledul luminos arata ca rezistenta incalzeste.

Eu am scos REPul afara din solar si l-am gasit pe Jock câinele cocotat pe capacul cu folie de 40microni. :) A avut o noapte de cinci stele :)

Edited by meganedoi, 11 March 2014 - 13:28.


#4728
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Bine că n-a spart-o. Ai mei sunt stricători.

#4729
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Gubi,
sub REP se vede una din cele doua cosuri ale sobei semiingropate ?

#4730
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Da! Ăla este sistemul de anul trecut, dar încă este funcţional. Va fi de rezervă în caz de nevoie.

#4731
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
@carprom, salata e o balarie din categoria celor care le ingheata frunzele iar cand da soarele se dezgheta si nu are nimic.
e bejdita tocmai ca ia fost prea cald si nu frig.
una, ca nu ai calit-o cat de cat inainte de a repica-o si a doua, ca trebuia pusa sub masa pana se acomoda cu noul mediu si dupa aia ridicata pe masa pt a creste.
iar salata nu-i chiar asa pretentioasa la sol, deci n-are nici o legatura.
dar probabil, de atata informatie ni se invart careieri mai ceva ca rotitele de la avatar.

#4732
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,610
  • Înscris: 21.02.2006
REP 1  este plin si am incropit un REP de criza, probabil seara o sa bag o aeroterma in el ca sa nu inghete ardeii.. Rosiile sant Prekos, ardeii: Ureche de elefant, Bobita si Olympia. Sant vre-o trei fire de rosii arse probabil de picaturile de condens scurse de pe folie, oricum maine le dau cu  Previcur amaestecat cu un folial 15:15:15.

Attached Files



#4733
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Saltuari..
Oameni buni dar in rep...cam cat consuamti cu incalzirea pe noapte pe mp.....nu e prea scump?
Chiar merita?

Edited by rodanny, 11 March 2014 - 15:40.


#4734
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008

View Postvirg72, on 11 martie 2014 - 14:38, said:

e bejdita tocmai ca ia fost prea cald si nu frig.


Chiar acum ma duc s-o dau jos din "corcodus".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate