Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Impamantare prize

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#91
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Bine spus.
Revenind la oile noastre, cu impamantarea - am avut deosebita surpriza sa constat ca pe 2 prize din apartament exista IMPAMANTARE. Pana sa le gasesc imi faceam griji, de unde sa fac rost, cum sa ma leg de calorifere, etc. Presupun ca exista la toate apartamentele de la bloc asa : prizele de la baie (hol) si de la bucatarie sunt cu al treilea fir. Astfel nu e nevoie de bataie de cap cu tevi, calorifere, si altele. Mai ramane problema de estetica si cat de gros sa fie firul de masa - asta daca se doreste o prelungire pana in dormitor la priza de calculator. Cine stie ? Este bun un fir litzat  de 1,5 mm ?

#92
rzw

rzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.06.2005
in principiu se foloseste unul mai gros decat cel pe care ai faza

#93
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Bon, am sa tin cont, chiar daca eu zic ca am vazut in targ la unele prelungitoare un firicel ce iesea pe langa firele de alimentare - posibil pentru a se lega la o masa , ceva asemanator .... ?!? (era gros cat firul de la antena radiourilor chinezesti - alea cu ceas).

#94
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,772
  • Înscris: 07.02.2003
2.5mm tipic, fir de cupru.

#95
alternantza

alternantza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.09.2005
TOUCHE!!...IMI CER SCUZE!!!
   la circuitul de prize se foloseste FY (unifilar) de 2.5 atat pt faza si nul cat si pamantare.  Dar in cazul de fata cand nu mai poti sa tragi firul prin perete si trebuie sa mergi aparent e recomandat MYF(litat,e mai maleabil)de 2.5 sau mai bine de 4mm,      
   se poate trage direct din tablou de pe cadrul de metal(suportul pe care stau sigurantele) depinde de distanta,sau chiar din priza cu CP daca e mai aproape.
   Se poate verifica cu un Voltmetru cat de buna e pamantarea.Tensiunea sa fie cat mai aproape de 230V minus caderea de tensiune pe consumatori cativa volti.daka e sub 200V trebuie verificat in tablou cat de bune sunt contactele(suruburile sa fie curate,neoxidate,stranse bine)
  Poate va ganditi cu drumul asta sa va schimbati si vechiul tablou cu fuzibile,cu unul cu sig automate(modulare).... :D iar am deviat de la pamantare! :ewwpu:
   Maine o sa scriu .... in functie de Amperaj ce sectiuni de conductor se folosesc. poate trebe la careva.ca nu vreau sa zic prostii,mai bine copiez.   :ewwpu:

#96
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Pai daca momentan se foloseste un fir plin de Al de 2,5 oare nu este suficient pentru impamantare un fir litat de Cu de 1,5 ???

#97
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Indiferent de sectiunea firului de impamintare, este bine sa se foloseasca sigurante diferentiale (30mA) pentru evitarea electrocutarilor.

BTW.. daca nulul ar fi legat la impamintare, sigurantele diferentiale nu si-ar mai face treaba, pentru ca ele sesizeaza un dezechilibru intre curentul prin linia de faza si curentul prin linia de nul. Daca se produce un scurt intre faza si o carcasa (de om!) conectata la impamintare, acel curent de scurtcircuit se va intoarce prin nul (conectat la impamintare).. deci nu va aparea acel curent diferential care in mod normal ar trebui sa se "scurga" doar intre faza si impamintare.

#98
alternantza

alternantza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.09.2005
:clapping: srv_pub!
    sectiunea conduct.[mm2]                       [A]

                      0.5mm       duce pana la       2A
                      0.75mm      duce pana la      6A
                      1 mm                                  6-10A
                      1.5 mm                               10-16A
                      2.5 mm                               16-25A
                      4mm                                   25-32A  
                      6mm                                   32-40A
                      10mm                                 40-63A

   La prelungitoarele din comert e folosit conductor de 1.5mm......e bai daka e mai mica sectiunea...mai mare..no problem

#99
mr_ionutzz

mr_ionutzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 05.10.2004
cred ca am nimerit unde trebe
am si eu o nedumerire
la calcu meu am prelungitor cu protectie. ca sa nu se intample ceva cu compu meu in caz de vreo "calamitate" (tunete , fulgere)  trebe neaparat  ca prelungitorul sa il alimentez la o priza cu impamantare. dupa mintea meaq daca vine vreun soc de curent o sa sara siguranta de la prelungit si nu cred ca imi mai trebe priza cu impamantare!!!
voi ce spuneti ? multumesc

#100
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Impamintarea nu te protejeaza de fulgere.. si nici siguranta aia.

#101
dan_electronica

dan_electronica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 23.07.2005
Eu stiu ca pe firele de tensiune, daca ar caea un fulger, exista niste dispozitive (cred ca se numesc disjunctoare) care decupleaza circuitul, si astfel, nu ajunge fulgeru la tine. Poate ca nu jtiu bine,  voi ce zicetzi? :)

#102
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

dan_electronica, on Oct 2 2005, 20:07, said:

Eu stiu ca pe firele de tensiune, daca ar caea un fulger, exista niste dispozitive (cred ca se numesc disjunctoare) care decupleaza circuitul, si astfel, nu ajunge fulgeru la tine. Poate ca nu jtiu bine,  voi ce zicetzi? :)

<{POST_SNAPBACK}>


Dispozitive de protectie la  supratensiune numite descarcatoare se folosesc curent si pe joasa tensiune si AU NEVOIE DE IMPAMINTARE ca sa functioneze corect. In principiu sunt varistoare ( rezistente variabile cu tensiunea) care la tensiuni mai mari de un prag au o scadere puternica a rezistentei punind fizic circuiteul la pamint. Evident ai nevoie inainte de ele de un fuzibil care sa se arda in acest caz sa nu iti ia instalatia foc.  Eu am pus astfel de dispozitive la intrarea in retelei in casa stiut fiind si obiceiul celor de la Electrica de a-ti da citeodata si doua faze in loc de o faza si nul deci o tensiune de 400 in loc 240.

#103
dan_electronica

dan_electronica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 23.07.2005
Loale, cazul acesta este foarte rar, aproape imposibil. S-a intamplat odata din cauza unor legaturi efectuate greshit la un transformator de ala din cartier. In rest, nu cred ca sunt asha de idiotzi :confuzzled:  :death:

#104
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

dan_electronica, on Oct 2 2005, 20:57, said:

Loale, cazul acesta este foarte rar, aproape imposibil. S-a intamplat odata din cauza unor legaturi efectuate greshit la un transformator de ala din cartier. In rest, nu cred ca sunt asha de idiotzi :confuzzled:  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


Sau intreruperea unei legaturi la nul la traf de ex caz in care tensiunea pe nul se duce tare  catre alta faza prin alti consumatori.

:cursing:

#105
rzw

rzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.06.2005
si inca o data , firul de nul pus la impamantare previne aparitia unei faze in plus :P

#106
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

rzw, on Oct 2 2005, 21:46, said:

si inca o data , firul de nul pus la impamantare previne aparitia unei faze in plus :P

<{POST_SNAPBACK}>


Dar facuta la o priza de pamint adevarata si in amonte  de contor altfel  :ciocan:  Electrica

#107
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,772
  • Înscris: 07.02.2003

Paul_l, on Oct 2 2005, 22:31, said:

Sau intreruperea unei legaturi la nul la traf de ex caz in care tensiunea pe nul se duce tare  catre alta faza prin alti consumatori.

:cursing:

<{POST_SNAPBACK}>


Dar de ce se duce, sti ?  :lol:

#108
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004

andreic, on Oct 3 2005, 00:54, said:

Dar de ce se duce, sti ?  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Datorita unui contact imperfect la nul si in acelasi timp a unui consum dezichilibrat pe faze. Vina este atribuita exclusiv celor de la Electrica ...

Edited by Sir_Vaska, 03 October 2005 - 01:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate