Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Impamantare prize

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#55
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

armaturile NU se sudeaza nicaieri in nici un punct
Vad ca nu te lasi! Ei bine, armaturile SE SUDEAZA.. vad ca mai nou te pricepi si la constructii.. stii cum se prelungesc armaturile stilpilor de la un etaj la altul, de exemplu?! Iti spun eu: prin petrecerea armaturii pe o lungime de cel putin 40 de ori diametrul respectivei armaturi (cu "ciocurile" de rigoare) sau.. se sudeaza pe o portiune comuna destul de mare. Iar in ce priveste restul armaturii, este suficienta o simpla sudura "in puncte" pentru a exista un contact galvanic excelent.
Asadar, ca tot ai dat-o pe "constructii", afla ca fierul (beton).. se sudeaza! Si nu trebuie sa injur pe nimeni, am coordonat personal lucrarile la casa (am si sudat, in mare parte!).

#56
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Acum  discutati despre fier-beton... :)  Si cu masuratoarea comparativa folosind voltmetrul, intre faza si nul respectiv faza-impamintare cum ramine?!... :lol:

#57
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
@mister_rf: si tacerea este un raspuns :smoke: ..

#58
rzw

rzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.06.2005
ok ,"m dat cu batu-n balta" in ce priveste  masuratoarea comparativa folosind voltmetrul

recunosc :)

unGuru nu ai dreptate cu sudurile ,niciodata nu se sudeaza fierul striat
petrecerea de care zici se numeste palmare si este de minim 80 cm

#59
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

toti consumatorii cu instalatie de pamantaj din acel bloc ar avea faza pe carcasa, deci mai mult ca sigur electrocutari cat cuprinde, mai ales in cazul persoanelor in varsta sau a celor care habar nu au de electricitate
Deci "electricitatea" asta ii ataca mai ales pe ignoranti?!..  :naughty:

Doi, ce-i tot dai cu "pamintajul" asta, ca ma zgirie pe creier?! Cumva traduci ceea ce scrii din franceza or smth?

Trei.. ai si tu dreptate cu exemplul tau, dar puteai sa explici mai pe scurt: faza se "intoarce" prin firul de nul, cind acesta este deconectat accidental. Apropo de accident, e mai greu (practic) sa scoti din priza doar nulul! But shit happens.. oricum, cred ca este evident ca nu are ce cauta firul de impamintare legat la firul de nul (nici in steker, nici in tablou, nici chiar la hidrocentrala!)..

#60
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

Acta non verba, on Sep 19 2005, 22:09, said:

Amice, verifica-ti tonul si pune si citeste tot ceea ce s-a scris pana aici... iar  cu experimentele tale  de doi lei si 220V sa le faci tu... B)

<{POST_SNAPBACK}>


Eu nu cred ca am spus pe vreun ton prin care sa fii suparat pe cineva, si daca totusi am facut-o rog un moderator sa imi editeze/stearga postul, experienta nu cred ca am spus-o ca sa o faca cineva, deoarece banuiesc ca oricine are habar de electricitate isi da seama ca am dreptate fara sa o mai faca si practic, insa totusi avertizarea accea am facut-o gandindu-ma ca cine stie cine citeste pe aici, nu are habar si face.

unGuru, on Sep 20 2005, 00:22, said:

Deci "electricitatea" asta ii ataca mai ales pe ignoranti?!..  :naughty:

Doi, ce-i tot dai cu "pamintajul" asta, ca ma zgirie pe creier?! Cumva traduci ceea ce scrii din franceza or smth?

Trei.. ai si tu dreptate cu exemplul tau, dar puteai sa explici mai pe scurt: faza se "intoarce" prin firul de nul, cind acesta este deconectat accidental. Apropo de accident, e mai greu (practic) sa scoti din priza doar nulul! But shit happens.. oricum, cred ca este evident ca nu are ce cauta firul de impamintare legat la firul de nul (nici in steker, nici in tablou, nici chiar la hidrocentrala!)..

<{POST_SNAPBACK}>



Am perfecta dreptate cu exemplul, as putea sa fac si o schita, puteam sa explic mai simplu asa cum ai spus tu, dar am zis sa dau si un exemplu ca am vazut ca is pe aici si unii care nu prea au habar de ce inseamna ,,se intoarece faza prin nul". Cat despre intreruperea nulului intr-adevar este mai rara decat a fazei, de obicei la supraconsum cedeaza firele/sigurantele de pe faza (asta daca nu se gasesc unii care sa puna sigurante pe nul de amperaj mai mic decat pe faza), insa mai pot fii niste variante, de exemplu daca da escavatorul doar in firul de nul in cazul unui bransament subteran sau daca pica o creanga doar pe firul de nul in cazul bransamentelor aeriene, e totusi instalatie de protectie la electrocutari nu sursa de producere a lor. Si nu trebuie sa uitam ca nu asta e singurul motiv pentru care nu e bine sa se foloseasca nulul pe post de pamantaj asa cum ai spus si tu, eu doar am incercat sa scot in evidenta ce se poate intampla in cazul in care se foloseste (cum au sustinut altii ca se face). Si in incheiere tin sa precizez ca nu sunt deloc strain de meserie, pot concura cu alti electricieni cu diploma, chiar daca nu prea am postat pe aici (nu am observat aceasta sectiune printre atatea).

Edited by djadi21, 20 September 2005 - 01:23.


#61
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
sorry pentru offtopic, ramasesem "dator" cu un raspuns:

Quote

nu ai dreptate cu sudurile ,niciodata nu se sudeaza fierul striat
petrecerea de care zici se numeste palmare si este de minim 80 cm
.. si daca iti dau un link catre un "tratat" despre cum/cit/de ce/cind se sudeaza armaturile (striate sau nu), ce zici? La vreo 150m de mine se construieste un hotel.. ei bine, de dimineata pina seara aia sudeaza armaturile (cap in cap si cu un adaos pe o portiune comuna - stii la ce ma refer) stilpilor dintre etaje. Acum, oi fi eu mai ignorant, dar si aia?!.. sau si cei de la inspectoratul in constructii, care mi-au supervizat lucrrile de constructie ale casei, faza cu faza?
Ia sa vedem de ce crezi tu ca nu se sudeaza fierul beton (striat).. i se altereaza striurile in portiunea respectiva?! Ce rol au acele striuri?
In ce priveste imbinarea prin petrecerea celor doua fiare, in termeni si mai uzuali se numeste "jointare" si se face pe o lungime proportionala cu diametrul fierului, cum spuneam.. degeaba petreci un fier de 10 pe lungimea de 1m, obtii acelasi efect daca-l petreceai 50cm. De altfel, eu am spus ca se petrece in jur de 40 de ori diametrul, ceea ce (pentru un fier-beton de 20) inseamna 80cm, cum ai specificat si tu. OK, ca n-o fi de 40 ci de 50 de ori diametrul, nu mai conteaza.. nu mai retin acum exact, nu ma mai apuc de (re)studiat problema.

#62
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

djadi21, on Sep 20 2005, 01:09, said:

Eu nu cred ca am spus pe vreun ton prin care sa fii suparat pe cineva, si daca totusi am facut-o rog un moderator sa imi editeze/stearga postul, experienta nu cred ca am spus-o ca sa o faca cineva...
:lol:

Ca sa nu fie loc de interpretari, acestea sunt pasaje in care  ai mentionat tu
si tonul politicos:

Quote

...Mai voi unii din voi chiar nu pricepeti...
si despre a face sau nu o anumita ''experienta'':

Quote

...Uite faceti un experiment ca sa vedeti ce se poate intampla, se ia un prelungitor cu impamantare si se pune un consumator cu impamantare ... 

QED.

#63
rzw

rzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.06.2005
poate ai dreptate unGuru ,si ma insel eu...nu am cautat documentatie/norme de prelucrare a fierului striat in armaturi ,dar am cativa prieteni care se ocupa cu coordonarea/supravegherea lucrarilor de armaturi pe santiere si toti mi-au dat acelas invariabil raspuns :nu au voie sa permita sudarea sau taierea la cald (aparat sudura ,flex) a fierului striat .explicatia :prin incalzire puternica se modifica propietatile fierului (maleabilitate ,duritate ,rezistenta la torsiune ..),care trebe sa se incadreze in norme clar definite
si toate tipurile de fier se taie numai la ghilotina (chiar si cel de 35mm sectiune)

#64
dan_electronica

dan_electronica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 23.07.2005
2 concluzii:
1-Impamantarea NU se leaga la nul din motive de sigurantza (pe scurt)
2-Armaturile de beton se sudeaza (sau nu), totul depinde de mester

#65
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Poate sa imi spuna cineva o metoda care sa nu necesite aparate prea speciale pentru a putea masura cat de buna este o impamantare la bloc ? Vreau sa stiu care este mai buna : varianta cu tevile de calorifer, de apa rece, armatura blocului sau chiar masa existenta la panoul electric  ;)  ?

#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

medvonok, on Sep 24 2005, 00:42, said:

Poate sa imi spuna cineva o metoda care sa nu necesite aparate prea speciale pentru a putea masura cat de buna este o impamantare la bloc ? Vreau sa stiu care este mai buna : varianta cu tevile de calorifer, de apa rece, armatura blocului sau chiar masa existenta la panoul electric  ;)  ?

<{POST_SNAPBACK}>


Un bec de 100W conectat intre faza din apartament si impamantarea care trebuie testata, daca se aprinde bine e ok, impedanta mica.
Daca se aprinde dar slab, e nasoala, nu are impedanta buna. Tevile de apa sunt ok, mai ales daca esti in bloc calumea vechi cu totul pe galvan.

Edited by andreic, 24 September 2005 - 02:08.


#67
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

andreic, on Sep 24 2005, 02:08, said:

Un bec de 100W conectat intre faza din apartament si impamantarea care trebuie testata, daca se aprinde bine e ok, impedanta mica.
Daca se aprinde dar slab, e nasoala, nu are impedanta buna. ..
Si se poate adauga:
...cu cat se aprinde mai slab cu atit creste si sansa sa electrocutam pe cineva pe durata testelor noastre!
Deci atentie:  testul cu ''becul'' poate creea probleme.  B)

#68
dan_electronica

dan_electronica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 23.07.2005
Conectand becul, daca se aprinde slab, inseamna ca rezistentza impamantarii e prea mare, crescand astfel potentialul sau. Ea poate sa electrocuteze pe altii care au impamantare comuna cu tine.

#69
dany_lock

dany_lock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.08.2005
Nulul retelei de joasa tensiune ESTE legat la pamant.Cei care stati la tara uitati-va la stalpii de la capat de linie si o sa vedeti ca pe el coboara o platbanda care e ingropata,iar sus este legata la nulul retelei.La casele de la tara se foloseste nulul in loc de impamantare, dar legatura se ia inainte de a trece prin siguranta de la tablou, pentru ca la arderea ei sa ramana nulul pe carcasa aparatului.Un pericol ar fi daca s-ar rupe firul de nul de pe stalp, dar e mai putin probabil.Personal folosesc metoda cu tevile ingropate in triunghi...protectie 100%.

#70
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

dany_lock, on Sep 27 2005, 11:43, said:

Nulul retelei de joasa tensiune ESTE legat la pamant.Cei care stati la tara uitati-va la stalpii de la capat de linie si o sa vedeti ca pe el coboara o platbanda care e ingropata,iar sus este legata la nulul retelei.La casele de la tara se foloseste nulul in loc de impamantare, dar legatura se ia inainte de a trece prin siguranta de la tablou, pentru ca la arderea ei sa ramana nulul pe carcasa aparatului.Un pericol ar fi daca s-ar rupe firul de nul de pe stalp, dar e mai putin probabil.Personal folosesc metoda cu tevile ingropate in triunghi...protectie 100%.

<{POST_SNAPBACK}>


Asta am aratat si eu in schema daca te uitai atent, nulul se leaga la pamant in reteaua de distributie, si nu invers (pamantul la nul) :peacefingers:

Edited by andreic, 27 September 2005 - 13:21.


#71
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nulul se leaga la pamant in Romania , e lucru sigur . Impamantarea se leaga la pamant separat din motive de siguranta . Interconectarea nului si a impamantarii nu este admisa si mi se pare logic din urmatoarele motive .

        Firul care este legat la nul se poate intrerupe din pricina sarcinii care circula in mod obisnuit prin el , deci aparatele vor fi lipsite de protectie in acest caz .  In mod uzual stecherele si prizele permit conectarea inversa , ceea ce ar putea permite conectarea fazei la carcasa aparatului ceea ce prezinta intr-adevar un pericol mortal .
          Impamantare se face in principiu pe drumul cel mai scurt la pamant , pe cand nulul poate fi legat la pamant la o distanta foarte mare . Deci circuitul de la aparat la pamant va avea o anumita rezistenta care poate duce la o diferenta de
potential periculoasa intre aparatul in cauza si pamant .  

           Fierul beton nu isi pierde proprietatile prin sudura . Fierul beton se face prin tragere la cald si are striuri pentru o priza mai buna cu betonul . Daca se sudeaza sau nu , depinde de alegerea constructorului . Ma gandesc ca pentru un stalp de beton de 30/30cm si 2 metri inaltime ar fi mai usor si mai ieftin sa leg fierul , pe cand pentru un pilon de pod de 5 metri inaltime  , cu diametrul de 2 m ar fi mai practic si mai sigur din punct de vedere al protectiei muncii sa sudez barele respective intre ele .

#72
mervey

mervey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 21.08.2005
Vecini din toate blocurile uniþi-vã. Dacã se gãsesc 2-3 de pe o parte a unui bloc la care sã se împartã cheltuielile, nici nu simþiþi costul þevilor de se bagã în pãmînt ºi al cablului de împãmîntare la care s-ar lega toþi ºi ar avea ºi o împãmîntare super, fãrã sã aibã pe conºtiinþã pe neinspirata babã de la etajul 3 care a murit subit  :scratchchin:  cînd ºi-a întins budigãii uzi pe calorifer.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate