Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Impamantare prize

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#19
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

Trei tevi vertical infipte in pamant , daca nu-s chiar in linie dreapta, pot fi si sub forma de cerc, patrat cu un colt lipsa, elipsa, parabola.
Maestre, daca poti aseza trei puncte sub forma de cerc (elipsa, parabola) ai de la mine 100 de milioane (lei vechi)! De cind m-am nascut incerc acest lucru.. ;)

PS: Se monteaza trei tevi pentru a obtine o rezistenta cit mai mica (practic, ai trei impamintari "simple" montate in paralel, deci rezistenta finala este mult mai mica decit in cazul unei singure tevi.. in plus, ai mai mari sanse sa nimeresti o zona in care pamintul este mai umed, deci contactul galvanic este mai pronuntat > impamintare eficienta.

Edited by unGuru, 11 August 2005 - 01:09.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Se pot monta si mai multe, dar nu uitati de rezistenta pamantului care nici ea nu e prea grozava.

#21
BC107C

BC107C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 20.02.2004

unGuru, on Aug 10 2005, 17:54, said:

Maestre, daca poti aseza trei puncte sub forma de cerc (elipsa, parabola) ai de la mine 100 de milioane (lei vechi)! De cind m-am nascut incerc acest lucru.. ;)

PS: Se monteaza trei tevi pentru a obtine o rezistenta cit mai mica (practic, ai trei impamintari "simple" montate in paralel, deci rezistenta finala este mult mai mica decit in cazul unei singure tevi.. in plus, ai mai mari sanse sa nimeresti o zona in care pamintul este mai umed, deci contactul galvanic este mai pronuntat > impamintare eficienta.

<{POST_SNAPBACK}>


Prin trei puncte necoliniare poate trece oricand un cerc, o elipsa sau o parabola.Just imagine !
Un patrat mai rar. ;)

Pastreaza leii ( noi sau vechi) !

Oricum, impamantarea este un lucru bun pentru fiecare casa a omului, de multe ori chiar necesara.

#22
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

Prin trei puncte necoliniare poate trece oricand un cerc, o elipsa sau o parabola.Just imagine !
Un patrat mai rar
Reinoiesc oferta cu cele 100 de milioane (ROL), pentru ca prin trei puncte (ne)coliniare trec INTOTDEAUNA o infinitate de patrate! Once again, you failed ;)

Anyway, tu ai afirmat ca se pot aseza trei puncte sub forma de cerc(!), nu ca ar trece un cerc prin ele.. asadar, fa si tu un amar de bine si scrie "sorry, am gresit" si nu te mai crampona in idee, ca te afunzi rau de tot!

Quote

Oricum, impamantarea este un lucru bun pentru fiecare casa a omului, de multe ori chiar necesara.
Impamintarea este OBLIGATORIE, nu "de multe ori necesara".. de altfel, cei de la Electrica nici nu-ti executa racordul la reteaua lor fara sa ai o impamintarea (la parametrii normali).

#23
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Daca tot ai facut impamantare e bine sa cumperi si priza cu descarcator. Am vazut io pe la firmele astea de calculatore. Sunt interesante ca daca tensiunea trece de 220v descarcatorul conduce surplusul sp[re pamant. Prizele astea sutn bune in cazul descarcarilor electrice si oricum sunt mai eficiente pt ca asigura un contact mai bun cu pamantul. Sunt mai sigure

#24
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
cam off-topic dar vin cu o intrebare.
ce protectii e bine sa ai la un calculator de exemplu.ma refer pe partea de conectare,retea modem,tuner-tv?
acum ceva timp intr-o zi cu furtuna o descarcare electrica (un fulger mai bine zis) a lovit o zona invecinata,fiind conectat la o retea locala din oras eu n-am vazut decat un flash din calculator (am carcasa desfacuta) si mesaj "network cable unpluged".am scapat usor,majoritatea switch-urilor arse,multe surse si chiar tot calculatorul ars.fiind la bloc cred ca e si impamantarea in regula.

#25
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Tocmai ca la bloc impamantarea nu prea  e buna. De regula, la bloc impamantarea e nulul retelei. Asa e si la mine. Ti-am zis, un  adaptor cu descarcator ar fi o solutie si pentru bloc. In cazul unei descarcari se arde sursa fara ca restul sa fie afectat.Asta se intampla cel mai des. Asa ar fi normal.

#26
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Buna ideea cu impamantarea. Nu uitati ca cel mai frecvent se intampla la masina de spalat.... bat-o vina, de cate ori nu m-am curentat la ea ! :)
Eu stau la bloc si ma bate gandul sa trag o impamantare serioasa (fir separat), sau sa leg tevile de apa rece de la subsol cu o impamantare (costuri reduse). Dar aici apare problema, cum tevile se prind cu calti si alte chestii instalatoricesti, nu stiu cat de bun este contactul.

#27
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
S-a explicat mai sus cum e treaba cu impam,antaraea. Chestia e ca la bloc nu prea ai cum sa te apuci sa sapi sa pui tevi in pamant. Pana la urma un adap[tor cu descarcator cred ca ar rezolva putin problema cu masina de spalat.

#28
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005

augustin87r, on Sep 11 2005, 20:35, said:

S-a explicat mai sus cum e treaba cu impam,antaraea. Chestia e ca la bloc nu prea ai cum sa te apuci sa sapi sa pui tevi in pamant. Pana la urma un adap[tor cu descarcator cred ca ar rezolva putin problema cu masina de spalat.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu ma gandeam sa bag o teava galvanizata sau mai multe in subsol, in pamant si sa leg firul de teava de apa rece. Asa ar fi mai mic costul cu ridicarea firului de impamantare pana la etajul x. Ce este gresit ?

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Impamantarea in sine nu protejeaza aparatul, doar pe tine, limiteaza propagarea... am mai spus de zeci de ori asta...

La bloc poti face impamantare pe tezile galvanizate, apa de ex (se numeste priza artificiala). Nimeni nu o sa-ti faca impamantare cu priza naturala (6 tevi de 2m imprastiate pe o distanta de minim 6m sau asa ceva), totul se face prin reteaua de tevi si reteaua de armatura a blocului (fier-beton), dar cum spuneam e inutila la fulgere.

Iar faza cu descarcarea e buna de poveste, cum descarci zeci de kV cu o priza ? Surge protectoarele tin 2000V-4000V in cel mai bun caz... nu ajuta deloc la fulgere serioase care pot avea si 200-400kV daca da aproape si cativa zeci de kV daca da la ceva distanta, ca sa nu mai punem efectul de inductie electromagnetica pe care-l are un fulger asupra oricarui cablu metalic.

Edited by andreic, 11 September 2005 - 20:21.


#30
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
DA, impamantarea te protejaza pe tine. Oricum, descarcatorul e  util in cazul unor fluctuatii de tensiune cum s-a intamplat pe la mine pe aici de multe ori. Se poate lega si la teava de apa, dar la multe blocuri tevile de apa rece sutn de pvc. Iar cele de calda sunt izolate. Prin armatura blocului ar fi destul de bine.

#31
furnici

furnici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.08.2005
rămâneți la sfaturiel date de Guru că sunt cele mai viabile ș mai după carte. și mie proiectantul casei mi-a făcut la fel triunghiul scurcuitat.....best si cel ami sure


unGuru, on Jun 11 2005, 15:28, said:

"platbanda" asta e o.. banda plata (din fier)! n-ai "scapare", va trebui sa sapi o groapa de 1m adincime si s-o "ascunzi" acolo. si daca tot cumperi platbanda, vezi sa fie zincata, altfel rugineste si in citiva ani iar ramii fara impamintare! aaa, si in nici un caz sa n-o vopsesti! tre sa fie in contact "intim" cu pamintul..

oricum, zi mersi pentru o solutie atit de simpla! teoria spune ca tre sa montezi vreo 3 astfel de fiare, intr-o configuratie de triunghi cu latura destul de mare (peste 3m, parca, nu-mi mai amintesc).. si tre sa "scurtcircuitezi" toate cele trei fiare cu o platbanda care va deveni punctul de impamintare al casei.

atentie!! sa nu legi impamintarea la nulul retelei, ca n-ai facut nimic!
rolul impamintarii este tocmai de a crea o cale de "scurgere" a curentilor accidentali care pot ajunge pe partile metalice (carcase etc) ale obiectelor electrocasnice etc..

<{POST_SNAPBACK}>



#32
rzw

rzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.06.2005
TOATE nulurile au punct comun cu impamantarea
deschideti tablou electric de scara ,de bloc si o sa va convingeti
si cei care aveti impamantari separate la prize...o sa vedeti ca in tablourile electrice firul de nul si cel de impamantare sunt legate impreuna ...catre priza pamant

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

rzw, on Sep 17 2005, 19:23, said:

TOATE nulurile au punct comun cu impamantarea
deschideti tablou electric de scara ,de bloc si o sa va convingeti
si cei care aveti impamantari separate la prize...o sa vedeti ca in tablourile electrice firul de nul si cel de impamantare sunt legate impreuna ...catre priza pamant

<{POST_SNAPBACK}>


Nu prea cred dar cand am o cazia o sa ma uit (nu stau la bloc). Nulul are cadere de tensiune care daca e dusa pe impamantare e un pericol public in anumite conditii... ca sa nu mai spun ca e ilogic.

#34
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

TOATE nulurile au punct comun cu impamantarea
deschideti tablou electric de scara ,de bloc si o sa va convingeti
si cei care aveti impamantari separate la prize...o sa vedeti ca in tablourile electrice firul de nul si cel de impamantare sunt legate impreuna ...catre priza pamant
Mesajul tau este o mare aberatie.. tu crezi ca legile electronicii sint ce vezi tu in scara blocului, "opera" unui electrician de weekend?
Hai sa te intreb ceva, pe "limba" ta: daca nulul e legat la impamintare "din fabrica", de ce mai exista fire de nul si de impamintare SEPARATE in toate cablurile de alimentare ale aparatelor electrice/electrocasnice/etc?
Pune mina (sau ochiul) si citeste si dupa aia vino cu "axiome" de genul asta.. nu de alta, dar vei fi raspunzator moral pentru viata celor care ti-ar urma "sfaturile". Cu asa ceva nu te joci.. sper ca cei care citesc au un discernamint mult mai mare decit al tau.

PS: N-am sa-ti explic de ce sint separate.. astept sa te documentezi si sa ne explici tu.

#35
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Mai am auzit shi io chestia asta ca nulul e impamantarea. Hai sa va spun . La un moment dat s-a rupt un fir din doza. Era de aluminiu. S-a rupt tocmai nulul. Shi cand am conectat impamantarea unde ar fi trebuit sa fie nulul s-a aprins veioza.........cum se explica? nici io numi dau seama decat ca sunt comune.Am citi in carti de montaje radio cu lampi ca la bloc nulul e impantarea.ciudat........Oricum firele din doza le-am refacut . ACu nulul e nul ,faza faza ,impantarea impanatarema..........

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

augustin87r, on Sep 17 2005, 22:13, said:

Mai am auzit shi io chestia asta ca nulul e impamantarea. Hai sa va spun . La un moment dat s-a rupt un fir din doza. Era de aluminiu. S-a rupt tocmai nulul. Shi cand am conectat impamantarea unde ar fi trebuit sa fie nulul s-a aprins veioza.........cum se explica? nici io numi dau seama decat ca sunt comune.Am citi in carti de montaje radio cu lampi ca la bloc nulul e impantarea.ciudat........Oricum firele din doza le-am refacut . ACu nulul e nul ,faza faza ,impantarea impanatarema..........

<{POST_SNAPBACK}>


Pai intre faza si impamantare nu trebuie sa ai tensiune ? Ba da... asa se si probeaza daca e buna impamantarea. E un fel de nul absolut (pamant) dar pentru protectie la caderi de tensiune, nu pentru sarcina.

Nulul care-ti vine de la priza e nulul logic, care e legat la traf de bloc sau unde o fi si face circuit cu faza... iar impamantarea e "nulul fizic", pentru protectie el nu tine sarcina electrica mare, sarcina trebuie sa vina pe traf deci pe "nulul logic".

Edited by andreic, 17 September 2005 - 22:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate