Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Impamantare prize

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#1
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Salut!
Am descoperit de curand, ca prizele din casa (casa, nu apartament), nu "beneficiaza" de impamantare. Nici macar cablul galben/verde nu este incastrat in perete, asa ca va trebui sa pun unul exterior, lipit de perete...

Hai sa vedem... De ce materiale am nevoie? Cum s-o fac? Ce trebuie sa bag in pamant? Cat de adanc?

Comentarii, precizari, va rog!!!

#2
pannther

pannther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.08.2004
iei o platbanda (L=1000, l=25, h=4) o ingropi in pamant, de ea legi printr-un surub cu piulita un  cablu(verde-galben nu conteaza culoarea,dar sa poti sa-l desoebesti)
cumperi prize cu impamantare(sa aibe cleme laterale)
toate cablurile de impamantare  de la prize vor trebui sa ajunga cumva la cablul verde-galben. si gata ai si impamantare

#3
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Si "platbanda" asta ce e? O bara metalica? Unde o pot gasi de cumparat? sau sub ce forma o gasesc in natura :)

Si inca ceva: cum o ingrop? perpendicular pe sol? sau pot sa o pun pe lung? :)
Ca totusi e cam greu sa bati un metru de fier in pamant...

#4
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
"platbanda" asta e o.. banda plata (din fier)! n-ai "scapare", va trebui sa sapi o groapa de 1m adincime si s-o "ascunzi" acolo. si daca tot cumperi platbanda, vezi sa fie zincata, altfel rugineste si in citiva ani iar ramii fara impamintare! aaa, si in nici un caz sa n-o vopsesti! tre sa fie in contact "intim" cu pamintul..

oricum, zi mersi pentru o solutie atit de simpla! teoria spune ca tre sa montezi vreo 3 astfel de fiare, intr-o configuratie de triunghi cu latura destul de mare (peste 3m, parca, nu-mi mai amintesc).. si tre sa "scurtcircuitezi" toate cele trei fiare cu o platbanda care va deveni punctul de impamintare al casei.

atentie!! sa nu legi impamintarea la nulul retelei, ca n-ai facut nimic!
rolul impamintarii este tocmai de a crea o cale de "scurgere" a curentilor accidentali care pot ajunge pe partile metalice (carcase etc) ale obiectelor electrocasnice etc..

#5
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Nu e solutie academica, dar pentru inceput poti lega la teava de apa sau la calorifer. E drept ca poti sa nu beneficiezi de nici o impamantare daca pe parcursul tevii se intrerupe contactul electric datorita vopselei sau caltilor. Dar poti incerca totusi si apoi sa masori daca intre faza si pseudoimpamantarea ta ai 230V. Pe de alta parte poate fi si periculos, ca daca esti in situatia de mai sus, curentii in plus de la aparatele electrocasnice se pot scurge la cel sau cea care spala vasele si de acolo pana la bataie nu e cale lunga. Eu stau la casa si am instalatie de cupru la calorifere, deci contactul electric e asigurat. Evident am o impamantare cat de cat cu o teava infipt in pamant si astfel teava de calorifer se transforma in impamantare. Daca ai pexal, la revedere!

#6
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Aia cu teava de calorifer este valabila pentru blocuri :D nu pentru case.

#7
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
apropo de impamintari "neconventionale".. eu (la casa) am conectat cablul de impamintare la.. armatura metalica din structura casei (fierul beton din stilpi, grinzi, plansee). toate aceste "fiare" au contact galvanic intre ele (sudura).
cind au venit cei de la "electrica" sa-mi monteze contorul, au fost uimiti de "calitatea" impamintarii (rezistenta foarte-foarte mica pe care au masurat-o).

ps: casa are si subsol.. el este principalul "furnizor" de impamintare!

#8
cfsinca

cfsinca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.10.2003
Tocmai am facut impamintarea la casa.
Am luat 3 tevi cu diametrul de un tol si un sfert galvanivate si lungime 2m fiecare, 1 platbanda de 40mm galvanizata lungime 5m. Am batut in pamint tevile sub nivelul solului in forma de triunghi cu latura de 1m. Am sudat tevile intre ele cu platbanda si am izolat sudura cu smoala, capatul platbandei l-am scos pe perete intr-o cutie in care este facuta legatura cu un cablu de 12-15 mm2 care intra in casa si se distribuie la prize prin cablu de 2,5 mm2.
Este bine sa bati fiarele undeva unde este mai umed.

#9
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Daca nu gasesti un loc umed ... pui un aspersor sau mai uzi dimineata pamantul in zona aia :D.

#10
cfsinca

cfsinca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.10.2003
Am batut fiarele in dreptul burlanului de scurgere de pe casa.

#11
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

BorisFlokow, on Jun 14 2005, 20:26, said:

Aia cu teava de calorifer este valabila pentru blocuri :D nu pentru case.

<{POST_SNAPBACK}>

am si eu un tampit din specia asta in bloc  :death:
ca sa ajung in spate la calculator trebuie sa ma ating de calorifer, calorifer care din cand in cand curenteaza.

#12
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
da, dar curenteaza pentru ca in timp ce atingeai caloriferul, atingeai inca ceva, eventual carcasa calculatorului care nu are impamantare.

Pe mine m-a pocnit rau o diferenta de potential intre carcasa de la calculator si teava de gaze de la soba. Ambele vopsite. Am crezut ca ma fac artificii  :w00t:

#13
Alin Stoiculescu

Alin Stoiculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.07.2005
Am patit si eu una tare de tot cu sarcinile astea electrice. Sa va zic ce s-a intamplat: Cerul se inorase, ploua incet de tot, iar eu aveam calculatoru deschis (ascultam muzica) iar deodata aud o bubuitura mare de tot si in 2 secunde pe CARCASA calculatorului sa face o scanteie imensa (DECI PE CARCASA IN EXTERIOR!!). In momentu asta s-a intrerupt si curentu timp de un minut. Am scos tot din priza ia peste 2 ore cand s-a mai potolit furtuna am bagat calcu in priza dar nimic, Se aprindea decat sursa, restul mort, nu se invartea cooleru de la procesor si de la carcasa. Am sunat niste 'mesteri' si mi-au zis ca e procesoru sau placa de baza. Eram total terminat (procesor p4 2800Mhz). Din prostie am scos modemu cu care ma conectam la internet si am dat drumu la jucarie si a mers. Deci modemu era de vina. Toate sarcinile astea electrice au venit pe cablu de la telefon. Asa ca a doua zi mi-am facut o priza de pamant. Poate ca cat am scris vi se pare plictisitor, dar e o intamplare care se poate intampla si altora. Va multumesc. :death:

#14
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Alin Stoiculescu > nu e plictisitor, ci de "de retinut".

Ai facut priza la pamant pe ce sistem? Cel cu triunghiul sau doar cu o platbanda? Sau alta metoda?

#15
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
in cazul de mai sus (cu modemu ) nici macar priza de pamant nu ajuta , mai ales ca modemu nu e conectat cu un cablu ecranat. In timpul intemperiilor trebuie deconectate de la unitate toate cablurile care comunica cu exteriorul ... ori folosite aparate de protectie . Impamantarile sunt pentru protectia persoanelor care lucreaza cu echipamentul respectiv , mai putin pt protectia echipamentului.

#16
Alin Stoiculescu

Alin Stoiculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.07.2005
Sir Vaska tu sa sti ca ai dreptate. Eu stau la tara si nulu de le prize era acelasi cu impantarea de la prize si deaia am facut o priza de pamant la care am legat impamantarea de la prize. priza am facuto din trei tevi galvanizate batute in pamant in forma de triunghi.

#17
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002

zuppy, on Aug 6 2005, 13:36, said:

am si eu un tampit din specia asta in bloc  :death:
ca sa ajung in spate la calculator trebuie sa ma ating de calorifer, calorifer care din cand in cand curenteaza.

<{POST_SNAPBACK}>


nu esti mai apetisant pentru curent, fata de intreaga instalatie METALICA de la calorifere  a blocului/cartierului :)

intrebare: de ce trebuie sa fie triunghi? am cautat pe net si nu am gasit nimic.

Edited by sigxcpu, 10 August 2005 - 17:39.


#18
BC107C

BC107C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 20.02.2004

sigxcpu, on Aug 10 2005, 10:22, said:

intrebare: de ce trebuie sa fie triunghi? am cautat pe net si nu am gasit nimic.

<{POST_SNAPBACK}>



Trei tevi vertical infipte in pamant , daca nu-s chiar in linie dreapta, pot fi si sub forma de cerc, patrat cu un colt lipsa, elipsa, parabola.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate