Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#7543
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Poti cultiva spanac ,salata.ceapa verde ridichi marar patrunjel morcov...

#7544
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Astazi am tras de fiare:

Attached Files



#7545
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Adica nasterea unui solar, mult mai luminos, mult mai frumos, mult mai spatios.
Sau mai bine zis: cum se construieste un solar de la A la Z.
Asteptam cu interes urmatoarele litere si operatiuni. Vor fi multe intrebari. Etapele urmate, materiale folosite, costuri. Comunicativ cum te stim, suntem convinsi ca ne vei tine la curent (nu electric) cu informatiile pertinente.
Spor la treaba.

#7546
robi69

robi69

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.07.2008
sper ca o sa  ne spui si noua mai multe despre "trasul tau de fiare",dimensiuni,costuri finale....

#7547
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016
Ce dimensiuni o sa aiba ?

#7548
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Se spune ca prima casa construita trebuie vanduta si pe-a doua s-o pastrezi, este valabil si la solar.
Prea multe nu va pot spune, se vrea a fi cel mai modern solarel, complet automatizat. Astept si alte intrebari si poate organizam o conferinta de presa, sau cum mi-a sugerat un coleg, un nou topic, dar nu vreau sa fortez lucrurile, stiu ca nu prea sunt dorit pe aici...

#7549
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Poate si parerea mea conteaza.
Aici este locul cel mai potrivit pentru postarile tale referitoare la noul solar. De aici mi-am luat si ti-ai luat informatii pertinente referitoare la solar sau solarii.
Nu trebuie sa ne fractionam in ,,n'' topicuri.
Colegii voi ce credeti?

#7550
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Noi credem...(Eu abia astept)
Succes Corsicane!

#7551
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 corsica, on 15 iulie 2016 - 22:40, said:

Se spune ca prima casa construita trebuie vanduta si pe-a doua s-o pastrezi, este valabil si la solar.
Prea multe nu va pot spune, se vrea a fi cel mai modern solarel, complet automatizat. Astept si alte intrebari si poate organizam o conferinta de presa, sau cum mi-a sugerat un coleg, un nou topic, dar nu vreau sa fortez lucrurile, stiu ca nu prea sunt dorit pe aici...

Te înșeli amarnic! Ești f dorit.
Fii mai jovial si mai relaxat, nimeni nu are nimic cu tine!
Multa bafta in noul proiect!

#7552
tyrex

tyrex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.05.2007
Nu stiu cat de nedorit sau dorit este colegul Corsica dar eu m-am hotarat sa-mi fac actualul solar dupa ce am vazut aici poze cu al sau. Ceva ma face sa cred ca o sa-l copiez si pe asta care-l face acum ca tot e la moda sa fii plagiator :) Asadar eu astept cu interes maxim dimensiuni , poze ,costuri si detalii constructive.

#7553
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut,
Revin cu ceva detalii. Constructia unui solar incepe cu mult inaintea lucrarilor propriu-zise.  Cel mai important lucru este sa stim ce vrem sa construim, sa se potriveasca exact cu modul nostru de a gandi legumicultura.
Cu ideea construirii unui alt solar lupt de cca. un an si in aceasta primavara capricioasa m-am hotarat. Documentarea am facut-o zic eu mereu, de aici, de pe internet sau la fata locului, am vizitat destule solarii. Initial doream  sa fac un solar stil gotic, ca rasadnita, dar m-am oprit la modelul acesta, cu zabrele, care mi s-a parut cel mai rezistent din tot ce am vazut si, lucrul cel mai important pentru mine, este facut dupa un proiect bine gandit.
Deci, solarelul va avea 16,24 m lungime, 7,64 m latime si 4,62 m inaltimea la coama, adica 124 mp si 470 mc.. Arcadele vor fi din teava de 40x40x2 mm, zabrelele din teava de 15x15x1,5 mm, stalpii din teava de 80x40x3 iar usile din teava de 20x20x2 mm. Solarul va fi directionat N-S, aerisirea pe coama, simpla spre Est. In fiecare capat al solarului vor fi cate doua usi glisante cu latimea de 3,00 (2,50) si inaltimea de 2,50 m. Usile vor fi actionate de motorasele de 24 V, care le am acum la aerisirile laterale, iar la aerisirea pe coama inca mai caut cea mai buna solutie, poate tot un astfel de motoras, daca poate sa ridice trapa sau un motor la 230 V cu reductor, voi vedea. Cremalierele pentru usi sunt la 1,80 m lungime, iar cele pentru aerisirea pe coama la 1,65 m, deja le-am cumparat.
La folie inca nu m-am hotarat, voi cumpara cea mai buna folie de pe piata, indiferent de pret, aici astept ideii. Voi folosi si folie termica, pentru sezonul rece. Ca sursa de caldura inca mai studiez, poate voi transforma soba racheta de la rasadnita intr-un fel de centrala, ceva gen Laum, sau altceva. Ramane si varianta secundara, cea electrica. Destinatia solarului va fi de a produce legume timpurii, poate si rasaduri,  din aceasta cauza va avea si incalzire.
Solarul va fi automatizat, ca si acesta care il am acum, daca Marius are timp sa faca noul soft va fi ceva mai modern, daca nu, adaptez softul acesta, este foarte simplu acum pentru mine dupa 3 ani de automatizari la solar si peste 30 in activitatea mea profesionala.
Ca si costuri, fara automatizare, undeva la 7000 lei, depinde de folie, totul va fi executat de mine, mai putin roluirea. Stiu ca este un volum mare de munca, mi-am facut toate calculele, voi lucra singur, doar la fundatie, ridicat arcade si invelit voi avea nevoie de ajutor.  Am uitat sa amintesc, solarul va fi demontabil, gen Menegeru, mi se pare cea mai buna solutie. Garajul a devenit pentru o perioada atelier, norocul meu ca este destul de mare, aproape 6 x 4 m.
Cateva poze cu prima arcada, a mers destul de greu, singur, dar m-am descurcat. Partea proasta este ca stau rau cu timpul liber, lucrez numai de zi, mai am si interventii la serviciu, asta e, sper sa ma descurc. Nu mi-am stabilit un termen de executie, dupa ce strang toata recolta din gradina, probabil dupa prima bruma. Schita este facuta de mine, inca mai lucrez la ea (usi), nu face parte din proiect.
Multumesc tuturor celor care m-au ajutat pana acum, nu este nevoie sa-i amintesc, se stiu ei, au tot respectul meu.

Attached Files



#7554
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
O arcada 'zabrelita' ar merge la o latime mult mai 'generoasa', nu crezi?
;)

#7555
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Cred, cu siguranta, dar nu imi permite spatiul, doar ai fost la mine in locatie...

#7556
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Am eu o viziune , ca pana pe 14 noiembrie (anul asta  :D ) structura metalica e gata !!!


#7557
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012

 corsica, on 17 iulie 2016 - 21:16, said:

Cred, cu siguranta, dar nu imi permite spatiul, doar ai fost la mine in locatie...
Credeam ca planuiesti ceva pentru o locatie noua cu extindere de spatiu!
;)

#7558
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Deocamdata sunt multumit si linistit cu ce castig la locul de munca, legumicultura este un hobby si in afara de asta am si eu o varsta...

#7559
mirela15

mirela15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2015
Buna ziua, as dori sa imi fac (mai repede achizitionez) un solar de 5x10m, dar singura sigur nu il pot face iar sotul meu nu se pricepe! Stiti cumva de unde pot sa achitionez unul facut, la un pret ok? Multumesc

#7560
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016

 mirela15, on 23 iulie 2016 - 17:15, said:

Buna ziua, as dori sa imi fac (mai repede achizitionez) un solar de 5x10m, dar singura sigur nu il pot face iar sotul meu nu se pricepe! Stiti cumva de unde pot sa achitionez unul facut, la un pret ok? Multumesc

de aici http://www.solarii.eu/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate