Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Petitie Online impotriva micsorarii grilei RCS Analogic

- - - - -
  • Please log in to reply
310 replies to this topic

#19
soreen20

soreen20

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.09.2005

View PostKoal, on 8th January 2010, 19:43, said:

Pai in cazul asta nu te credem :D

--

Stiu ca e normal ca DIGI sa se preocupe de grila Digitala si sa introduca sute de programe in ea (la mai multe sute), insa nu trebuie sa ii neglijeze pe cei care inca doresc sa receptioneze doar pachetele analogice.
Nu stiu de ce nu urca cu programele dincolo de C61, teoretic mai sunt cel putin 8-9 frecvente libere in zona aia (C61-C69).
Daca nu mai pot sustine o astfel de grila pot reduce costurile pachetelor, sau chiar pot desfiinta pachetul extra analogic (asta implica si scoaterea posturilor Discovery tematice si oferirea lor numai in pachetul extra digital), dar asta nu poate fi o solutie atata timp cat nu au reusit sa distribuie STB-uri sau DVR-uri tuturor abonatilor pachetului extra analogic.

Probleme au si cei care platesc abonamentul baza, acestia nu mai prind 50 de canale ci intre 44 si 47, functie de filiala DIGI Cablu.

Te inteleg...nici eu nu m-as fii crezut.
Cred ca singura voastra solutie sa sa asaltati OPC-ul cu sesizari.Ca altceva nu vad ce ati putea face.

#20
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009

View Postcatalinman, on 7th January 2010, 17:14, said:

el vorbea de analogic  :lol:
de digital probabil nu a auzit :)
ori asa, ori iti iei un set-top-box (stb) pentru grila digitala :)
am inteles ca o sa aduca din luna asta !

Citesc si nu imi vine sa cred.
Nici eu nu am auzit de digital dle catalin...Muncesc de 10 ani, am familie, copil si sunt unul din fraierii RCS Analogic care platesc un abonemanet care numai corespunde clauzelor contractuale.
De ce s-au mutat in digital daca Eu ca si abonat RCS Analogic nu le pot vedea?de ce RCS nu imi creeaza posibilitatea (receivere) ce a vizualiza canalele mutate in alte frecvente??
Si te rog sa-mi raspunzi si mie la alte intrebari:
1.Cat din totalul abonatilor RCS il reprezinta cei (digital, digi) care au acum (sau clienti noi, banuiesc) receiver, sau tv cu dvdb-c (1500-1800 ron) etc si pot urmari canalele scoase abuziv (abuziv, pentru ca cel putin trebuiau inlocuite cu altceva, pentru a respecta contractele cu clientii!) din grila analogic? 5...10.....20%?
Cati din abonatii RCS analogic isi permit un televizor cu DVB-C (performant, cum zici tu!) la 1500-1800 ron?
3.Daca nu imi permit (chiar daca ar fi mai ieftin de atat) schimbarea televizorului, de ce RCS-ul NU IMI PUNE LA DISPOZITIE RECEIVERUL cu care sa vizionez canalele mutate in galaxia nowhere (pentru ca zice ca nu are pe stoc)?

Edited by Gran_Torino, 11 January 2010 - 15:12.


#21
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,863
  • Înscris: 11.01.2006
PE langa TRAVEL CHANNEL,ar mai trebui si alte canale reintroduse,deoarece au  mai fost in grila RCS:

1.MTv DANCE
2.MTV HITS
3.Vh1 CLASSIC
4 MTv TWO
5.SKY NEWS
6.M6
7.TF1
8.VIVA
etc.

SI aveti dreptate,de sarbatori a fost o discriminare intre cei care receptionau doar grila analogica,carora li s-au scos canale importante pentru ca sa introduca canale noi la cei foarte putini care receptionau grila digitala.

#22
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006

View Postrobertop, on 7th January 2010, 11:39, said:

In privinta grilei de cablu RCS in Bucuresti,pot spune ca ,noi abonatii(fiind si intr-o zona in care este monopol  RCS si nu putem trece pe UPC),nu putem fi decit foarte nemultumiti.
    Ni se pare o bataie de joc "cadoul otravit de Craciun" oferit de RCS abonatilor sai prin scoaterea simultana in decembrie a canalelor Rai Uno,M6, N24 si Movies 24.
   "Beneficiem" in schimb de maretele noutati,canalele VOX News si Taraf TV.
    Multi se asteptau ca Travel Channel,care in provincie exista in baza ziua  in partaj cu Playboy TV,sa fie introdus si in Bucuresti.Nici vorba!
    Pe vremuri mai exista RTL,Pro 7 le-au scos din grila fara drept de apel.
    Nu aveau decit sa-si introduca maretele noutati in baza,dar sa prezinte in pachetul extra Travel Channel,Rai Uno,M6,RTL etc.
    Chiar nimeni nu mai gindeste la Bucuresti rational in privinta grilei,dle Teszari ?
    Pentru abonamentul lunar de 38 de lei(Extra+HBO) platit RCS,aceasta firma ar trebui sa ofere o grila care sa satisfaca nu doar pe cei interesati in sport,muzica si manele.Credem ca nu poti supune masa abonatilor la pachetul extra.preferintelor unor insi de la RCS care gindesc ingust grila.
    Daca am putea trece la UPC,am face-o  imediat,pachetul digital medium al acestora fiind nemaipomenit comparativ cu cel al RCS.
    Treziti-va domnilor de la RCS,nu mai ignorati cu superioritate abonatii de care depinde in fond jobul dvs,pentru ca altfel ati putea fi parasiti de multi abonati care v-au fost fideli de voie sau nevoie atitia ani.
     Nu va mai laudati atita ca,sinteti cea mai mare retea de cablu din Romania.Doar daca comparati ce ofera UPC in pachetul digital si ce oferiti dvs in pachetul Digi Cablu,va veti da seama cit de mici sinteti.

O sa sari intr-un picior cand o sa pui mana pe un decodor digital...ti-au scos cateva programe din anallogic sa iti poata da peste 100 de programe pe digital inclusiv cele dupa care plangi.

#23
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009

View Postadrian81, on 11th January 2010, 21:45, said:

O sa sari intr-un picior cand o sa pui mana pe un decodor digital...ti-au scos cateva programe din anallogic sa iti poata da peste 100 de programe pe digital inclusiv cele dupa care plangi.

Serios?
Daca la niciun punct RCS spune clar ca NU AU DECODOARE DIGITALE in toata tara, cum punem mana pe un decodor digital?
RCS trage la sorti abonatii care vor primi acest decodor?sau asteptam pana in 2011 cand vor avea pe stoc?
I-a lamureste-ne putin pe fraierii RCS cu ANALOGIC?

Edited by Gran_Torino, 11 January 2010 - 19:53.


#24
soreen20

soreen20

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.09.2005

View PostGran_Torino, on 11th January 2010, 19:51, said:

Serios?
Daca la niciun punct RCS spune clar ca NU AU DECODOARE DIGITALE in toata tara, cum punem mana pe un decodor digital?
RCS trage la sorti abonatii care vor primi acest decodor?sau asteptam pana in 2011 cand vor avea pe stoc?
I-a lamureste-ne putin pe fraierii RCS cu ANALOGIC?

prietene..te agiti degeaba.E clar ca pe forum misuna angajati RCS/UPC, care la orice critica vin cu cate un raspuns (de multe ori aberant).Nu ai ce face.Mai bine du-te la OPC, bate-i pe aia la cap zilnic.Altceva nu ai ce face, decat sa astepti pana cand miliardarul ungur isi va face mila si de voi si o sa va dea un amarat de stb.In Ungaria s-au gasit imediat stb-uri....ca na....daca nici la conationali nu dai...doar n-o da fraierilor de romani.

Edited by soreen20, 11 January 2010 - 20:21.


#25
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Uite de ce nu m-as duce totusi la OPC, am un pachet de servicii de la DIGI (telefonie fixa si mobila, internet fix si mobil, televiziune analogica), din toate astea doar la televiziunea analogica scartaie un pic treaba, si in general atunci cand am avut probleme (intarzieri la instalari noi servicii, de fiecare data) am sesizat si s-au rezolvat pana la urma.

Cu baza analogic se poate rezolva usor daca se scot filtrele care delimiteaza baza de extra, dar exista niste probleme:
- vor permite oare vizionarea unor programe pentru care ei platesc suplimentar daca scot aceste filtre? (Pachetul Discovery, Nat.Geo.Wild, Fashion, TV 1000 si altele)
- daca scot din grila programele extra si folosesc frecventele analogice numai pentru programe fara taxare suplimentara, ce vor face cu cei care platesc pachetul extra si nu au echipamente pentru grila digitala?

Oricum cred ca cei care au Extra sunt mai putini decat cei care au Baza, asa ca DIGI ar putea sa aleaga una din solutiile propuse mai sus pentru a rezolva problemele celor care au Baza si sa rezolve mai tarziu din mers problemele aparute ulterior.

Edited by Koal, 11 January 2010 - 23:31.


#26
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

View PostKoal, on 8th January 2010, 19:43, said:

Daca nu mai pot sustine o astfel de grila pot reduce costurile pachetelor, sau chiar pot desfiinta pachetul extra analogic (asta implica si scoaterea posturilor Discovery tematice si oferirea lor numai in pachetul extra digital), dar asta nu poate fi o solutie atata timp cat nu au reusit sa distribuie STB-uri sau DVR-uri tuturor abonatilor pachetului extra analogic.

pai in cateva luni dispare pachetul extra dupa analogic, pe analogic o sa mai fie doar pachetul baza  ;)

#27
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006

View PostGran_Torino, on 11th January 2010, 19:51, said:

Serios?
Daca la niciun punct RCS spune clar ca NU AU DECODOARE DIGITALE in toata tara, cum punem mana pe un decodor digital?
RCS trage la sorti abonatii care vor primi acest decodor?sau asteptam pana in 2011 cand vor avea pe stoc?
I-a lamureste-ne putin pe fraierii RCS cu ANALOGIC?

Mama ce te-ai ofticat si tu ca ti-au scos cateva programe din grila pentru ati putea oferi mult mai multe altele si la o calitate mult mai buna in viitorul apropiat probabil.
Daca esti asa de ofticat, ia contractul, vezi cate programe minime iti garanteaza in pachetul analogic ales, vezi care sunt clauzele privind scoaterea unor canale din grila, si mergi la OPC.
Luati o actiune macar si nu va mai plangeti pe forumuri ca sunteti discriminati ca s-a scos programul x si y.

Edited by adrian81, 12 January 2010 - 11:43.


#28
mariusx25

mariusx25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 13.12.2005
Sport becalian si manelarii, s-a ales praful de grila RDS.

#29
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

View Postcatalinman, on 11th January 2010, 23:44, said:

pai in cateva luni dispare pachetul extra dupa analogic, pe analogic o sa mai fie doar pachetul baza  ;)

Cele două mari firme se vor axa în viitor numai pe digital. "Ce au făcut cei de la U.P.C. vor face și cei de la R.C.S." ;)

#30
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Bun, dar sa fie generosi si cu pachetul baza.
Sa ofere mai multe canale gratuite in el, exista destule canale libere la retransmisie care nu au fost inca introduse de firmele de cablu.

Ideal ar fi 65 de posturi in baza (la acelasi pret cu baza de la RCS, alte firme de cablu transmit vreo 70, multe din ele libere la retransmisie).

#31
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009

Abonatii RCS Analogic sunt bataia de joc RCS
destinatar: Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor
Suntem si noi Abonatii RCS Analogic bataia de joc a acestui Megaoperator RCS-RDS.
Din data de 23 decembrie 2009 din pachetul de baza au plecat:
Euronews (in extra)
N24 (definitiv)
Zone Reality (aruncat in extra)
Romantica (aruncat in extra)
National Wild (in extra)

Iar numarul canalelor ramase in grila RCS Analogic este de cca 1 luna 45, cu 5 sub numarul minim (50) prevazut in contractul RCS TV Analogic.
In acelasi timp insideri ai acestei companii pacalesc lumea de 3 luni de zile pe diverse forumuri (softpedia, rdi, etc) cum ca noii clienti de anul trecut care s-au abonat beneficiaza de o un receiver digital RCS, unde se pot viziona si canalele scoase din Analogic , iar ca toti cei care sunt la analogic pot trece pe Digital facand o solicitare la Casieriile RCS sau la Relatii Clienti, unde s-au facut solicitari de 2 luni de zile dar NU EXISTA receivere pe stocul RCS, deci nu poti trece la MINUNEA de serviciu DIGITAL RCS si ramai in in Analogic cu un numar redus cu 10% ca si numar de canale dar la acelasi pret.
Mai pe scurt, marea parte a abonatilor care sunt la sistemul Analogic sunt privati de un numar considerabil de canale de 1 luna de zile incalcandu-se flagrant contractul RCS cablu, pentru modernizarea retelei de cablu Tv RCS, fara ca abonatii sa aiba posibilitatea tehnica (pentru ca RCS nu are receivere in toata tara) sa treaca la noul sistem digital.
Solicitam pe aceasta cale tuturor clientilor RCS Analogic din fiecare oras sa depuna Sesizari individuale sau comune catre OFICIUL de Protectie a Consumatorilor pentru a se reglementa aceasta bataie de joc a RCS la adresa abonatilor la cablu analogic.

http://www.petitieon...-p12325043.html


Edited by Gran_Torino, 13 January 2010 - 20:47.


#32
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
In afara de National Wild & Zone Reality, restul sunt nulitati.

#33
Kaiser_soze

Kaiser_soze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.02.2009
Acelasi lucru se intampla si la mine in Ploiesti.
Au scos mai intai prin noiembrie Euronews, TVR3 si M6, apoi pe la sfarsitul lui decembrie National Wild si Romantica parca.
Eu am sunat la ei sa intreb de ce nu le inlocuiesc cu nimic si au dat din umeri.
I-am intrebat si de sistemul digital si au zis ca nu au receivere, ca sunt blocate in vama.

@crysty2k5 In afara de National Wild & Zone Reality, restul sunt nulitati.
Are importanta?Fiecare e subiectiv,nulitati sau nu, ma uit eu sau maica-mea la ele, de ce sa platesc la fel pentru un numar de canale mai putine, sub numarul prevazut in pachetul meu?
Are vreo importanta ce fac cu painea dupa ce am cumparat-o de la piata, o platesc intreaga indiferent daca o mananc eu toata sau nu?poate o mananc jumate sau o dau la caini. Vreau sa primesc cat platesc indiferent daca folosesc acel serviciu, canal, 1 ora, 2 , 24 de ore sau deloc.
Am platiti pentru ele?de ce nu mi le furnizeaza?

Edited by Kaiser_soze, 13 January 2010 - 21:00.


#34
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View PostGran_Torino, on 13th January 2010, 20:45, said:

In acelasi timp insideri ai acestei companii pacalesc lumea de 3 luni de zile pe diverse forumuri (softpedia, rdi, etc) cum ca noii clienti de anul trecut care s-au abonat beneficiaza de o un receiver digital RCS, unde se pot viziona si canalele scoase din Analogic


deci numai fraza asta daca o scriai in petitie se facea ANPC punte peste luntre ca sa iti dea 50 de canale pe analogic.

cat despre aruncatul in extra al unor programe iti pot spune pe sursa directa de la tehnic, ca acele programe se afla la sfarsitul benzii inainte de filtrul de extra si de aceea se prind cu purici sau deloc pe baza. s-a tot propus mutarea lor si in oferta comerciala dar probabil se asteapta lansarea serviciului digital cand vor fi accesibile in baza.

Edited by maistoru, 13 January 2010 - 21:06.


#35
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009

View Postmaistoru, on 14th January 2010, 03:02, said:

deci numai fraza asta daca o scriai in petitie se facea ANPC punte peste luntre ca sa iti dea 50 de canale pe analogic.
cat despre aruncatul in extra al unor programe iti pot spune pe sursa directa de la tehnic, ca acele programe se afla la sfarsitul benzii inainte de filtrul de extra si de aceea se prind cu purici sau deloc pe baza. s-a tot propus mutarea lor si in oferta comerciala dar probabil se asteapta lansarea serviciului digital cand vor fi accesibile in baza.

Glumele nesarate si fara pic de bun simt nu isi au locul in ceva de acest gen.
Am depus toate documentele aferente la sesizarea ANPC, fii fara grija, inclusiv copia dupa contractul semnat cu RCS si erau foarte multi "clienti" RCS foarte "multumiti" pe aceeasi tema cu sesizari acolo. Surprinzator, nu?
Justificarile potentialei modernizari (o sa, va fi, se asteapta) nu tin loc de plata a 10% din canale pe care nu le pot receptiona si trebuie sa le am conform contractului!.
Sa astepte pe banii lor RCS, nu pe banii mei, de ce mi-au luat la abonament plata integrala pe decembrie si acum ianuarie pe ceva ce O SA..., SE VA...., VOR FI...?
Nu era LEGAL (ca bunul simt si moralitatea sunt departe de RCS) ca pe perioada scoaterii din analogic (fara a fi inlocuite) unui numar de canale pentru a fi testate in digital sa se reduca pretul abonamentelor din analogic?

Edited by Gran_Torino, 13 January 2010 - 21:20.


#36
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
nu stuiu ce contract ai, cand a fost intocmit, dar m-as mira sa fie trecute programele pe care le poti receptiona oricand, garantat, pt ca nu depind doar de operatorul de cablu. daca un post da faliment, de ex, nu mai poate fi retransmis. in contract, ai trecut un numar minim de programe, si atat. daca ies la numar, n-ai ce reclama la opc, te faci doar de ras, ba ii mai pui si pe ei pe drumuri, pt ca sunt obligati sa verifice orice reclamatie.... in loc sa se poata ocupa de chestii importante, sunt pusi pe drumuri de reclamagiii de profesie.... deci: ai citit contractul?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate