Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Petitie Online impotriva micsorarii grilei RCS Analogic

- - - - -
  • Please log in to reply
310 replies to this topic

#1
robertop

robertop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 22.05.2006
In privinta grilei de cablu RCS in Bucuresti,pot spune ca ,noi abonatii(fiind si intr-o zona in care este monopol  RCS si nu putem trece pe UPC),nu putem fi decit foarte nemultumiti.
    Ni se pare o bataie de joc "cadoul otravit de Craciun" oferit de RCS abonatilor sai prin scoaterea simultana in decembrie a canalelor Rai Uno,M6, N24 si Movies 24.
   "Beneficiem" in schimb de maretele noutati,canalele VOX News si Taraf TV.
    Multi se asteptau ca Travel Channel,care in provincie exista in baza ziua  in partaj cu Playboy TV,sa fie introdus si in Bucuresti.Nici vorba!
    Pe vremuri mai exista RTL,Pro 7 le-au scos din grila fara drept de apel.
    Nu aveau decit sa-si introduca maretele noutati in baza,dar sa prezinte in pachetul extra Travel Channel,Rai Uno,M6,RTL etc.
    Chiar nimeni nu mai gindeste la Bucuresti rational in privinta grilei,dle Teszari ?
    Pentru abonamentul lunar de 38 de lei(Extra+HBO) platit RCS,aceasta firma ar trebui sa ofere o grila care sa satisfaca nu doar pe cei interesati in sport,muzica si manele.Credem ca nu poti supune masa abonatilor la pachetul extra.preferintelor unor insi de la RCS care gindesc ingust grila.
    Daca am putea trece la UPC,am face-o  imediat,pachetul digital medium al acestora fiind nemaipomenit comparativ cu cel al RCS.
    Treziti-va domnilor de la RCS,nu mai ignorati cu superioritate abonatii de care depinde in fond jobul dvs,pentru ca altfel ati putea fi parasiti de multi abonati care v-au fost fideli de voie sau nevoie atitia ani.
     Nu va mai laudati atita ca,sinteti cea mai mare retea de cablu din Romania.Doar daca comparati ce ofera UPC in pachetul digital si ce oferiti dvs in pachetul Digi Cablu,va veti da seama cit de mici sinteti.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cred ca ce ai scris mai sus ar fi trebuit sa le trimiti lor. Ca nu stiu cati din sefii RCS stau pe acest forum, daca o intra vre-unul...

#3
soreen20

soreen20

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.09.2005
mah voi daca cumparati receptoare dvb-c, nu puteti receptiona si grila digitata?Am vazut ca nu sunt scumpe receptoarele astea.Parca spuneati ca v-au bagat italia 1, canal5, kabel1...etc.

#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postsoreen20, on 7th January 2010, 11:47, said:

mah voi daca cumparati receptoare dvb-c, nu puteti receptiona si grila digitata?Am vazut ca nu sunt scumpe receptoarele astea.Parca spuneati ca v-au bagat italia 1, canal5, kabel1...etc.

acu au ascuns si Universal, ma mai uitam si eu la niste timpenii din cind in cind...

#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
se pare ca inca nu a auzit de digital, foloseste analogicul si e nemultumit ca s-au scos canale din analogic  :lol:

asta in conditiile in care pe digital sunt peste 100 de programe !

Centris, ce televizor ai ? daca ai un televizor performant, asa cum banuiesc ca ai si e model nou, prinzi digitalul direct cu tunnerul DVB-C incorporat in el !

Edited by catalinman, 07 January 2010 - 12:04.


#6
soreen20

soreen20

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.09.2005

View Postcatalinman, on 7th January 2010, 12:02, said:

se pare ca inca nu a auzit de digital, foloseste analogicul si e nemultumit ca s-au scos canale din analogic  :lol:

asta in conditiile in care pe digital sunt peste 100 de programe !

nu pe bune...daca la un tv crt pui un reciver dvb-c, poti prinde si restul programelor din extrabaza?

#7
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

View Postsoreen20, on 7th January 2010, 12:04, said:

nu pe bune...daca la un tv crt pui un reciver dvb-c, poti prinde si restul programelor din extrabaza?
da, poti sa ai baza pe analogic, ca pe digital prinzi toata grila, inclusiv hbo, hbo comedy, cinemax, action star, comedy star, cine star, digi film 1 si digi film 2 (sunt peste hbo), canalele mediaset :D

e de ajuns sa ai un receiver dvb-c !

#8
soreen20

soreen20

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.09.2005

View Postcatalinman, on 7th January 2010, 12:06, said:

da, poti sa ai baza pe analogic, ca pe digital prinzi toata grila, inclusiv hbo, hbo comedy, cinemax, action star, comedy star, cine star, digi film 1 si digi film 2 (sunt peste hbo), canalele mediaset :D

e de ajuns sa ai un receiver dvb-c !

Aha...L-am intrebat pe unul de la RCS din targoviste, daca imi pot face abonament astfel incat sa prind 106 de canal...adica si cele din extrabaza.A ramas blocat tipul...el o tinea una si buna ca ei nu au decat 65 de canale(sau ceva de genul asta)....omul nu intelegea de ce eu vreau sa dau mai mult de 24 de ron pe abonament, dar sa am mai multe canale.

#9
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postcatalinman, on 7th January 2010, 12:02, said:

Centris, ce televizor ai ? daca ai un televizor performant, asa cum banuiesc ca ai si e model nou, prinzi digitalul direct cu tunnerul DVB-C incorporat in el !

e un model nou, dar nu performant. nu am DVB-C, dar nu consum asa mult la TV incit sa ma agit. mai am citeva posturi la care ma mai uit extrem de rar, si RDS parca are implant pe cortexul meu...

cred ca am sa trec pe un TV-tuner digital la un moment dat...

#10
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
el vorbea de analogic  :lol:

de digital probabil nu a auzit :)

View PostCentris, on 7th January 2010, 12:11, said:

e un model nou, dar nu performant. nu am DVB-C, dar nu consum asa mult la TV incit sa ma agit. mai am citeva posturi la care ma mai uit extrem de rar, si RDS parca are implant pe cortexul meu...

cred ca am sa trec pe un TV-tuner digital la un moment dat...
ori asa, ori iti iei un set-top-box (stb) pentru grila digitala :)

am inteles ca o sa aduca din luna asta !

#11
soreen20

soreen20

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.09.2005

View Postcatalinman, on 7th January 2010, 12:11, said:

el vorbea de analogic  :lol:

de digital probabil nu a auzit :)

stiu...m-am chinuit sa ii explic si mi-a bagat un pliant pe sub nas...cu alea 65 de programe.Nu stiu pe ce criterii ii angajeaza pe astia.....Dar pe criterii de cunostinte tehnice sigur nu.

#12
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003
In locul lui Universal Channel, daca intr-adevar a disparut din toata grila analogica se pot introduce pana la 12 canale digitale SD sau 3 HD. So...

#13
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postole, on 7th January 2010, 12:41, said:

In locul lui Universal Channel, daca intr-adevar a disparut din toata grila analogica se pot introduce pana la 12 canale digitale SD sau 3 HD. So...

pot sa zic ca mi se rupe de oricare alte 12 canale indesate? sau de HD? ce canal HD adevarat si care merita urmarit exista?

#14
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Postrobertop, on 7th January 2010, 11:39, said:

Multi se asteptau ca Travel Channel,care in provincie exista in baza ziua  in partaj cu Playboy TV,sa fie introdus si in Bucuresti.Nici vorba!

Printre aia multi care asteptau Travel Channel in analogic ma numar si eu... din pacate nu numai ca nu a mai trecut in grila de analogic, dar a fost scos si din grila digitala. Daca un post ca Travel Channel nu isi gaseste loc intre alea 101 sau cite-or mai fi... ce sa mai discutam. Oricum, e absolut ilogica scoaterea din grila digitala a acestui post :death:

View Postsoreen20, on 7th January 2010, 11:47, said:

mah voi daca cumparati receptoare dvb-c, nu puteti receptiona si grila digitata?Am vazut ca nu sunt scumpe receptoarele astea.Parca spuneati ca v-au bagat italia 1, canal5, kabel1...etc.

Tu ai vazut bine? Sau 600 de lei pentru un receptor dvb-c mpeg4 ti se pare putin? Una din doua, ca alte variante nu-s... La 600 de lei mai pui 200 si-ti iei LCD cu tunerul respectiv integrat (e adevarat, cu diagonala mica)... :cursing:

Edited by aljarreau, 07 January 2010 - 12:50.


#15
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
oricum, nu a fost scos Universal Channel, ti-am dat privat !

il gasiti in continuare in grila analogica  !

#16
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003

View PostCentris, on 7th January 2010, 12:46, said:

pot sa zic ca mi se rupe de oricare alte 12 canale indesate? sau de HD? ce canal HD adevarat si care merita urmarit exista?
Universal Channel HD :)
DIGIFILM 1, DIGIFILM 2, ACTIONSTAR, CINESTAR, COMEDYSTAR, HBO, HBO COMEDY, CINEMAX, 24 MOVIES, TV 1000 - toate de filme

#17
soreen20

soreen20

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.09.2005

View Postaljarreau, on 7th January 2010, 12:49, said:

Printre aia multi care asteptau Travel Channel in analogic ma numar si eu... din pacate nu numai ca nu a mai trecut in grila de analogic, dar a fost scos si din grila digitala. Daca un post ca Travel Channel nu isi gaseste loc intre alea 101 sau cite-or mai fi... ce sa mai discutam. Oricum, e absolut ilogica scoaterea din grila digitala a acestui post :death:



Tu ai vazut bine? Sau 600 de lei pentru un receptor dvb-c mpeg4 ti se pare putin? Una din doua, ca alte variante nu-s... La 600 de lei mai pui 200 si-ti iei LCD cu tunerul respectiv integrat (e adevarat, cu diagonala mica)... :cursing:

600?pai nu dreambox...unu din ala mai prepadit.Am gasit pe net si cu 150 de ron parca.Dar nu ma intreba unde si ce marca, ca nu prea m-a pasionat sa tin minte

#18
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008

View Postsoreen20, on 7th January 2010, 14:49, said:

600?pai nu dreambox...unu din ala mai prepadit.Am gasit pe net si cu 150 de ron parca.Dar nu ma intreba unde si ce marca, ca nu prea m-a pasionat sa tin minte

Pai in cazul asta nu te credem :D

--

Stiu ca e normal ca DIGI sa se preocupe de grila Digitala si sa introduca sute de programe in ea (la mai multe sute), insa nu trebuie sa ii neglijeze pe cei care inca doresc sa receptioneze doar pachetele analogice.
Nu stiu de ce nu urca cu programele dincolo de C61, teoretic mai sunt cel putin 8-9 frecvente libere in zona aia (C61-C69).
Daca nu mai pot sustine o astfel de grila pot reduce costurile pachetelor, sau chiar pot desfiinta pachetul extra analogic (asta implica si scoaterea posturilor Discovery tematice si oferirea lor numai in pachetul extra digital), dar asta nu poate fi o solutie atata timp cat nu au reusit sa distribuie STB-uri sau DVR-uri tuturor abonatilor pachetului extra analogic.

Probleme au si cei care platesc abonamentul baza, acestia nu mai prind 50 de canale ci intre 44 si 47, functie de filiala DIGI Cablu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate