Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 

Catel incapatanat !

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
In martie am cumparat un catel , este corcitura intre Husky si Ciobanesc . Acum are aproape un an si nu il prea pot stapani , singura metoda a fost de a-l tine in lant , ce as putea face pentru a nu mai urla ?
Daca il dezleg sare gardul si se duce la vecini , ati mai patit asa ceva ?
Va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc

Attached Files



#2
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Poti incerca o zgarda anti-latrat innotek.ro/produse/zgarzi_antilatrat.php

Edited by pavelescu, 02 January 2010 - 14:28.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
toti stapanii de husky patesc asa ceva
al tau, daca zici ca-i corcitura (desi seamana foarte mult cu "originalul") se pare ca a mostenit temperamentul unui husky
eu am avut unul (amu a ramas la SB).
iti pot da cateva sfaturi:

MASA:
ii dai mancare, nu mananca O IEI si i-o dai peste 2-3 ore... cand ii va fi foame va manca orice. NU ii lasa mancarea acolo toata ziua ca intelege ca are totul la dispozitie

cu latratul trebuia sa se rezolve de cand era mai mic. Husky e un caine de haita... zi mersi ca nu se trezeste noaptea sa urle!
cand latra, dai cu-n ziar peste fund (nu il doare, dar intelege ca nu are voie).

chestia cu ziarul trebuia facuta de la 2 luni...
un husky trebuie invatat ca nu el e capul haitei in casa, ci stapanul

sa-l stapanesti sanatos, frumos exemplar :D

pardon, e corcitura :D am marit pozele si se observa

ps. cu temperamentul de husky, mereu va incerca sa fuga. e un caine nu prea domestic. ai grija, daca ajunge la vecini o sa-i omoare mai toate gainile/ratele de prin curte...

Edited by lex404, 02 January 2010 - 14:40.


#4
androcks

androcks

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 669
  • Înscris: 20.11.2009
b*tch slap! asa am facut eu..

#5
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009

 lex404, on 2nd January 2010, 15:38, said:

toti stapanii de husky patesc asa ceva
al tau, daca zici ca-i corcitura (desi seamana foarte mult cu "originalul") se pare ca a mostenit temperamentul unui husky
eu am avut unul (amu a ramas la SB).
iti pot da cateva sfaturi:

MASA:
ii dai mancare, nu mananca O IEI si i-o dai peste 2-3 ore... cand ii va fi foame va manca orice. NU ii lasa mancarea acolo toata ziua ca intelege ca are totul la dispozitie

cu latratul trebuia sa se rezolve de cand era mai mic. Husky e un caine de haita... zi mersi ca nu se trezeste noaptea sa urle!
cand latra, dai cu-n ziar peste fund (nu il doare, dar intelege ca nu are voie).

chestia cu ziarul trebuia facuta de la 2 luni...
un husky trebuie invatat ca nu el e capul haitei in casa, ci stapanul

sa-l stapanesti sanatos, frumos exemplar :D

pardon, e corcitura :D am marit pozele si se observa

ps. cu temperamentul de husky, mereu va incerca sa fuga. e un caine nu prea domestic. ai grija, daca ajunge la vecini o sa-i omoare mai toate gainile/ratele de prin curte...
A invatat ca nu e el stapanul , stie ca nu are voie in casa si in bucatarie , dar nu stie ca nu are voie sa fuga cand il dezleg si ca nu trebuie sa trezeasca toti vecini, si in privinta cu mancatul mananca , nu e pretention .

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
la plimbare il scoti?? un husky trebuie sa alerge cel putin 7KM pe zi... adica trebuie sa-i oferi cel putin 3 ore de jogging, plimbari sau iesiri in parc :)
asa poate nu va mai simti nevoia sa alerge de nebun... si al meu, desi era scot mereu afara cand deschideam poarta sau usa (aveam poarta la strada, si usa la fel) era primul care iesea. se intorcea acasa dupa ce dadea o raita de oras.

#7
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
Nu vreau sa ii cumpar zgarda , este destul de scumpa . Asta incerc sa fac , sa il las sa se plimbe , dar prin curte , problema e ca iese pe drum si se duce la vecini . Alearga gainile vecinilor , pe ale mele nu le mai alearga . Cand era timpul frumos mergeam destul de des cu el pe deal , dar ma gandeam la o modalitate de a-l invata sa stea in curte fara sa mai "evadeze" ...

Edited by Marius995, 02 January 2010 - 15:04.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
mareste gardurile

#9
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009

 lex404, on 2nd January 2010, 16:04, said:

mareste gardurile
E curtea destul de mare si mai e si gradina,  dar nu stiti cum l-as putea invata sa stea in curte ? Tot el are de pierdut din cauza asta si de asta imi pare rau :( . Cam ce inaintime ar trebui sa aibe un tarc ca sa nu poata iesi din el ?

Edited by Marius995, 02 January 2010 - 15:09.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
pai, cainii se satura forate repede..au mereu nevoie de ceva nou (asta stiu din cauza jucariilor..imediat se satura de ele)
nu cred ca ai ce-i face...tinand cont ca un husky e un caine de haita, care ar alerga toata ziua daca ar avea spatiu.
gandestete ca, acesti caini alearga in taiga toata ziua... de ce ar sta intr-o singura curte? cat ar fi ea de mare...

#11
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Marius995, on 2nd January 2010, 14:20, said:

In martie am cumparat un catel , este corcitura intre Husky si Ciobanesc . Acum are aproape un an si nu il prea pot stapani , singura metoda a fost de a-l tine in lant , ce as putea face pentru a nu mai urla ?
Daca il dezleg sare gardul si se duce la vecini , ati mai patit asa ceva ?
Va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc
daca zici ca ai curte mare cumpara 20m de lanta,bati doua rangi in pamant distanta dintre ele find exact cat al lantului,legi un capat de o ranga si alt capat de cealalta ranga,cainele il legi cu alt lant pe lantull respectiv.sper ca ai inteles ce am vrut sa zic

#12
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009

 bilibistrocizel, on 2nd January 2010, 15:39, said:

daca zici ca ai curte mare cumpara 20m de lanta,bati doua rangi in pamant distanta dintre ele find exact cat al lantului,legi un capat de o ranga si alt capat de cealalta ranga,cainele il legi cu alt lant pe lantull respectiv.sper ca ai inteles ce am vrut sa zic
Am inteles ce vrei sa zici , o sa incerc , multumesc pentru sfat .

#13
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 Marius995, on 2nd January 2010, 15:44, said:

Am inteles ce vrei sa zici , o sa incerc , multumesc pentru sfat .


Pt vecini mareste gardul in inaltime.Sau poti sa il maresti spre interior la 45 de grade.
Cat despre latrat daca stai la curte care e problema.De aceea sant caini sa latre.Acum daca o face toata noaptea e mai deranjant daca nu ,sa fie sanatos vecinu.E catel ,are multa energie, necesita plimbare,munca sa se oboseasca.
Daca ai drumul cu asfalt de calitate ai putea sa-ti pui niste role si sa il pui sa te traga ajutandu-l si tu putin,sau sa ii faci ca o vesta cu doua buzunare pe lateral si cand iesi la plimbare sa ii pui in ele ceva.De exemplu doua sticle de plastic pline cu apa,sau alte doua greutati.Si cu aceasta vesta la plimbare cu el.Dar in romania s-ar uita lumea la tine ca la o ticnita sau ticnit.Energia trebuie consumata.Munca si iar munca cu el.Lant nu.

#14
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
zgarda strangulanta si dresaj la greu, de la 7 luni in sus, urgent!

#15
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 boxerbull, on 3rd January 2010, 14:23, said:

zgarda strangulanta si dresaj la greu, de la 7 luni in sus, urgent!
dc sa plateasca 300 de euro pt 20 de sedinte,in care cainele nu invata nici jumate din ce ar trebui?pt dresaj la greu cum ai sugerat u trebuie de la 40 de sedinte in sus,fa si u o socoteala cam de cati bani o sa se usureze cu metoda asta

#16
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
In primul rand nu am asfalt si stau la tara , numai cand il scot cu zgarda se uita lumea la mine ca la felul 3 , stiu ca trebuie sa isi consume energia , dar o sa incerc o varianta de mai sus . O sa ii bag 2 tevi in pamant sau ceva tare si o sa leg lant intre ele , si asa o sa aiba mai mult spatiu . Dresaj am reusit sa il invat comenzile sezi , culcat si aici , dar le respecta numai cand are pofta si cand am ceva delicios in mana , in rest nu le respecta .

Edited by Marius995, 03 January 2010 - 15:24.


#17
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Iti recomand sa pui fier beton  ( de 6 cel putin ) intre cele doua puncte, cum am eu pentru catelul de la tara ( este foarte agresiv cu strainii si orice misca prin fata portii asa ca nu am avut alta solutie cu el ).

Trebuie sa aiba apa in permanenta daca este legat.

Lantul trebuie sa aiba un vartej, altfel se incolaceste.

Attached Files



#18
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 Marius995, on 3rd January 2010, 15:23, said:

In primul rand nu am asfalt si stau la tara , numai cand il scot cu zgarda se uita lumea la mine ca la felul 3 , stiu ca trebuie sa isi consume energia , dar o sa incerc o varianta de mai sus . O sa ii bag 2 tevi in pamant sau ceva tare si o sa leg lant intre ele , si asa o sa aiba mai mult spatiu . Dresaj am reusit sa il invat comenzile sezi , culcat si aici , dar le respecta numai cand are pofta si cand am ceva delicios in mana , in rest nu le respecta .

Si ce te doare pe tine ca lumea se uita la tine ca la un extraterestru.Cand am stat la parintii mei la tara o perioada,am avut Tekel pe care il duceam cu mine orisiunde.
Cand mergeam la barul prietenului meu sa ma intalnesc prietenii o luam cu mine si binenteles cu zgarda.
Aveam de mers pe langa sosea .Sau cand mergeam la bunica care<locuia in acelasi sat .Si lumea la inceput se uita putin ciudat.Si pe mine asa de mult ma durea in FUND.Tu nu traiesti cu lumea.
Asa ca de cate ori poti si vrei punei lesa si iesi cu el pe camp si lasal liber sa isi consume energia.
Si lasa lantul.Cainele este un animal atat de companie cat si de paza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate