Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 

credite f multe, probleme rambursare

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
salut

Problema e in felul urmator : Am facut cateva credite , cu gandul la investitii ..si pe termen lung erau o idee f buna , dar m-au ajuns datoriile din urma mai repede decat speram .. si am patit si un necaz cu locuinta si a trebuit sa ma mut cu chirie ..
In fine , nu cred ca conteaza f mult cum am ajuns asa , mai mult conteaza cum sa fac sa ajung cu ele la zi macar .
Am un venit de vreo 16-17 mil lunar in mana , 27-28 pe cartea de munca , din care in mana mai primesc vreo 9 (restul is opriti la 3 CAR-uri)
Datorii am in felul urmator :
Raiffeisen cc - 4600
BT cc - 9100
BT lc - 5500
CEC - 10000
Cetelem - 7500

Toate sunt goale , exceptand bt cc pe care mai am vreo 4000 (rezultati din vanzarea ultimelor aparate din bussinessul in care vroiam sa ma bag)
Chestia e ca , in 4 luni , voi ramane si fara astia , din moment ce datoriile is depasite cu mult de salariu .

M-am gandit la o refinantare .
Care banca ar fi cea mai buna pt treaba asta ? (stiu ca nu dau f multe refinantari la alte banci ..)
Am fost la ING , dar nu prea ma atrage ideea sa dau 6mil lunar timp de 10 ani ..
Credite nu mai pot face , caci daca as fi putut as fi facut unul mare mare sa achit tot cu o rata mai mica lunara , macar sa fiu la zi cu ele ..dar nu am cum , decat refinantare ..

tx !

#2
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 Campers, on 1st January 2010, 16:17, said:

Raiffeisen cc - 4600
BT cc - 9100
BT lc - 5500
CEC - 10000
Cetelem - 7500

adica tu platesti aproximativ 1800, lunar, numai minimul de plata (am presupus ca sunt carduri)? :blink:
o idee nu foarte buna, (in sensul ca lasi datoriile mostenire) dar poate te ajuta MOMENTAN :

alimentezi cardul X cu 500 Ron, in 24/48 de ore scoti cash - alimentezi alt card/minim de plata, iar scoti, iar platesti alt minim... si gata. cu 500 iti acoperi cardurile. cunosc persoane care au 8 carduri si asa procedeaza.
raiffeisenul lasa-l ultimu', are cel mai mic cash out. :D

(nu aruncati cu rosii!)

#3
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
hmm
banii care-i iau in mana (exceptand CAR-urile ) sunt in jur de 9 mil si dau vreo 20 , deci un deficit de 10 mil/lunar => cele 40 care le mai am imi vor mai ajunge 4 luni , dupa care cre'ca ma impusca astia :))))
aa .. si sunt si bugetar , si se aude sa inghete salarii etc

in fine , eu zic ca alta solutie in afara de refinantare nu e .
ce banci recomandati pt asta?

LE : da , cam ceva de genu am facut si eu luna trecuta , dar asta inseamna sa intri din ce in ce mai adanc in cacat ..

Edited by Campers, 01 January 2010 - 16:31.


#4
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 Campers, on 1st January 2010, 16:30, said:

hmm
banii care-i iau in mana (exceptand CAR-urile ) sunt in jur de 9 mil si dau vreo 20 , deci un deficit de 10 mil/lunar => cele 40 care le mai am imi vor mai ajunge 4 luni , dupa care cre'ca ma impusca astia :))))
aa .. si sunt si bugetar , si se aude sa inghete salarii etc

in fine , eu zic ca alta solutie in afara de refinantare nu e .
ce banci recomandati pt asta?

bugetar? suuuuper! :D
garanti agreeaza bugetarii. incearca acolo.

#5
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
daca nu ai bunuri care pot fi executate, pe numele tau, e mai bine sa declari faliment macar asa ai o oarecare protectie prin limitarea popririlor pe venit; oricare alta solutie, daca nu identifici o crestere a veniturilor in termen scurt - 1an, te va afunda mai tare.

#6
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 Cipsu, on 1st January 2010, 16:38, said:

e mai bine sa declari faliment

e persoana fizica! :D

#7
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
lelali are dreptate , sunt persoana fizica acum ..

#8
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 Campers, on 1st January 2010, 16:30, said:

in fine , eu zic ca alta solutie in afara de refinantare nu e .
"Refinantare" nu inseamna decat alte datorii - o alta solutie (teoretic) ar fi sa-ti cauti un alt job mai bine platit..

#9
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
nu sunt prea multe joburi bine platite in braila , cu atat mai putin pe asa zisa criza ..

cum am inteles eu de la consultantul ing , cu refinantarea , am inteles ca daca dau rata lunara (6 mil sa spunem) + 10 mil , acei 10 mil se vor scadea direct din datoria mea catre ing ..
adica daca as avea sa dau 300 mil , ar ramane 290...

#10
begottenson

begottenson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 10.05.2006

 lelali, on 1st January 2010, 16:27, said:

adica tu platesti aproximativ 1800, lunar, numai minimul de plata (am presupus ca sunt carduri)? :blink:
o idee nu foarte buna, (in sensul ca lasi datoriile mostenire) dar poate te ajuta MOMENTAN :

alimentezi cardul X cu 500 Ron, in 24/48 de ore scoti cash - alimentezi alt card/minim de plata, iar scoti, iar platesti alt minim... si gata. cu 500 iti acoperi cardurile. cunosc persoane care au 8 carduri si asa procedeaza.
raiffeisenul lasa-l ultimu', are cel mai mic cash out. :D

(nu aruncati cu rosii!)
Si pentru cele 8 carduri lunar se calculeaza o dobanda:platind doar suma minima de plata acoperi doar un anumit procent(ex. 3%,5% -fiecare banca are o alta marja)din dobanda lunara calculata astfel incat dobanda ramasa neacoperita se reporteaza si se aduna la dobanda calculata din luna urmatoare.Suma datorata creste de la luna la luna pana cand,la u moment dat,ajungi sa intri pe descoperire neautorizata de cont(soldul disponibil va fi negativ)din cauza dobanzii acumulate.

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Am o cunostiinta intr-o situatie asemanatoare.
Pe el il rugau sa ia banii in vremurile de bubble ;)

Intre timp afacerea s-a dus dracu de tot, omul e falit si nu are nici o proprietate, nimic.
A cugetat mult la sinucidere etc (ganduri negre), pana ce un executor judecatoresc i-a explicat ca mai jos de atata nu prea are unde sa ajunga, mai ales ca nu detine mai nimic.

Omul acum icnearca sa isi recladeasca afacerea si viata. E greu, dar nu imposibil. Desigur, nimic nu e pe numele lui, ci pe al prietenilor si rudelor.

#12
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 begottenson, on 1st January 2010, 19:02, said:

Si pentru cele 8 carduri lunar se calculeaza o dobanda:platind doar suma minima de plata acoperi doar un anumit procent(ex. 3%,5% -fiecare banca are o alta marja)din dobanda lunara calculata astfel incat dobanda ramasa neacoperita se reporteaza si se aduna la dobanda calculata din luna urmatoare.Suma datorata creste de la luna la luna pana cand,la u moment dat,ajungi sa intri pe descoperire neautorizata de cont(soldul disponibil va fi negativ)din cauza dobanzii acumulate.

corect. tocmai de aceea am specificat MOMENTAN .

#13
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009
Eu sincer sunt un om fericit nu am decat 1 credit la banca fata de un vecin care are 3 imprumuturi si credite pentru casa si copil !

#14
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Ce naiba este un "credit pentru copil" ?!? Pe asta nu o stiam  :no:

 Campers, on 1st January 2010, 16:44, said:

lelali are dreptate , sunt persoana fizica acum ..
Am inteles asta; oricum, odata declarata imposibilitatea de plata si inceputa executarea, instanta iti ofera o oarecare protectie a veniturilor in fata creditorilor.
Asta daca nu ai in proprietate bunuri semnificative care pot fi executate, dar din cate inteleg locuiesti cu chirie.

#15
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009
Adica la ING faci un cont pentru diverse studii etc !

#16
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
uhm ..
multumesc tuturor pt raspunsuri !

Raspunsul lui courage parca m-a mai imbarbatat un pic !

Dar sa zicem ca as pleca din tara ! (oricum aveam de gand , dar am zis ca poate o merge treaba care se pare ca nu a mers ..)
Ce mi se poate intampla ? (exceptand faptul ca niciodata nu voi mai putea cumpara ceva pe numele meu  )

#17
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
garanti bank pare sa aibe o oferta f buna in cazul meu pt o refinantare dar cu bani cash ..nu stiu cum sa explic :D
oricum , problema e oarecum rezolvata (sau prelungita pe 10 ani ? )
in fine ..
tx  !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate