Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

caini vagabonzi

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#217
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009
Detinerea, hranirea, inmultirea, de caini fara valoare chinologica ar trebui interzisa pur si simplu. Cainii sunt pentru politie, servicii speciale si persoane cu disabilitati si iubitori si pasionati. Cainele comunitar nu aduce nici un folos in zilele noastre si nici nu este o specie a carei disparitie sa afecteze vreun lant trofic sau nu mai stiu ce. In calitate de contribuabil nu sunt dispus sa platesc pt adaposturi, veterinari, sau vaccinuri pentru miile de muscati de caini si nici cu metode scumpe de indepartare definitiva alor de pe strazi. Eutanasie!

#218
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Iubitorii de animale deja se pregatesc de proteste...

Edited by Blackhawk, 29 April 2010 - 10:53.


#219
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Cumpar piei de caine, maidanez sau de casa :deadtongue: . Numai talie medie - mare, exclus rase mici, nu accept pe cele cu defecte (intepaturi, taieturi, atc/). Pieile sa fie date cu sare grunjoasa si tinute la rece pana la preluare. Ofer pret foarte bun, la bucata sau kg, se poate si negocia in functie de calitate. Rog seriozitate. Tel. 0745969454, 0213420935.

#220
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
Iubitori de animale va rog sa imi spuneti diferenta intre un porc gaina ce vreti voi si un maidanez si de ce nu face nimeni proteste contra fermerol de animale sau mai bine mancati doar iarba.

#221
viktor177

viktor177

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.11.2006
Ia mai lasati tambalaul cu maidanezii. Dusi la adapost, 30 de zile tinuti acolo apoi eutanasiati. Asta ar fi solutia corecta. Daca nu, sper sa aveti in familie un caz de gamba sfasiata pana la os, si apoi sa va vad cum mergeti cu bidonu de antigel si boabele de grau rosu dupa voi. Faceti scandal ca e caine. Ia faceti scandal sa nu se mai sacrifice pui, porci si alte animale, ca e "inuman". La verdeata toata lumea si numa bine!

Edited by viktor177, 06 May 2010 - 23:14.


#222
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006

View Postviktor177, on 7th May 2010, 00:14, said:

Ia mai lasati tambalaul cu maidanezii. Dusi la adapost, 30 de zile tinuti acolo apoi eutanasiati. Asta ar fi solutia corecta. Daca nu, sper sa aveti in familie un caz de gamba sfasiata pana la os, si apoi sa va vad cum mergeti cu bidonu de antigel si boabele de grau rosu dupa voi. Faceti scandal ca e caine. Ia faceti scandal sa nu se mai sacrifice pui, porci si alte animale, ca e "inuman". La verdeata toata lumea si numa bine!


Ai idee cat costa intretinerea per zi a unui caine maidanez la un adapost special?


....undeva intre 200 si 300 ron!!  :cursing:

#223
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostBerlin, on 12th April 2009, 13:07, said:

Faze din astea faci cand pur si simplu ajungi sa nu ii mai suporti.La mine in fata daca as prinde cele doua javre din cauza carora am avut multe nopti albe, le-as scoate ochii cu furculita si le-as bate botul in cuie....apoi le dau drumul inapoi in strada.
Cateodata otravirea e o metoda prea simpla.

Adevarat ai grait !!!!!!!

View Postawss, on 17th March 2010, 22:59, said:

Nu sunt deacord cu eutansierea lor. Mai bine sa-i castram si sa-i lasam liberi pe strazi (oricum este de domeniul fantasticului sa crezi ca poti eutanasia toti cainii din Bucuresti si in 10 - 15 ani dupa aceea sa spui ca problema a "murit" de la sine; mai intai trebuiesc gasiti toti cainii din Buc., inclusiv pe cei ascunsi cine stie prin ce vagaune s.a.m.d). Da, ii castram si le dam drumul pe strda. In felul asta mai umplem spitalele timp de cativa ani buni cu sute de mii de romani muscati de caini si cimitirele cu victime ale bietelor animale. "Admirati" si voi statisticile (au fost date si la TV si la radio), si o sa vedeti cati oameni ajung la spital sfasiati de sarmanii caini comunitari si cati ajung cu cruce deasupra capului. Daca si asa o sa vi se para normal sa ii castrati, iar ulterior sa le dati drumul pe strada atunci va recomand cu caldura Xanax.

Ce vina au bietele javre care isi apara teritoriul? Dar ce vina are un copil de 5-7 ani care merge pe strada si este sfasiat de o javra care sare la gatul lui sa-si apere teritoriul?

Veniti cu solutii nu cu aberatii!!

Eu propun sa fie stransi intr-un adapost pentru maidanezi si daca nu sunt adoptati in termen de 5 zile lucratoare sa fie eutanasiati, iar cei care ii scot din centrele speciale si le dau drumul inapoi pe strada sa fie sanctionati penal.

Regards!

Parerea mea ( desi nu prea conteaza ! ) Cainii fara stapan daca nu s adoptati imediat ar trebui starpiti de pe fata pamantului prin orice metode si cat mai repede cu putiinta , de 1 an si ceva nu mai stiu cum e sa ai o noapte lina nederanjat de latraturile imbecile ale unei javre care si face curaj in bezna - unde mai pui ca are stapin ( un idiot de vecin ) care nici nu l baga in seama nici ziua - animalu' a crescut asa in ignoranta totala si s a inrait solutia ar fi ca si el si stapinul lui sa ingereze putina stricnina ! Am tot citit aici cam ce solutii ar fi sa starpim scandalul asta si sincer OTRAVA e cea mai buna solutie - sa fie rapida si eficienta ! Inca cercetez despre care ce si cum ar fi cea mai ideala "papica" insa nu am gasit ceva intr-adevar fiabil . o solutie era aparatul cu ultrasunete dar fara un amplificator e doar jucarie de prost gust !

Edited by cobi1, 28 February 2011 - 16:20.


#224
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009
La modul cel mai serios: usurel cu otrava! Ganditi-va ca sunt oameni care isi scot cainii la plimbare si se poate intampla sa puna botul pe resturi de otrava. Puneti-va si in situatia celor care au caini acasa si ii ingrijesc.

#225
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

View Postclaudiaa, on 3rd March 2011, 09:25, said:

La modul cel mai serios: usurel cu otrava! Ganditi-va ca sunt oameni care isi scot cainii la plimbare si se poate intampla sa puna botul pe resturi de otrava. Puneti-va si in situatia celor care au caini acasa si ii ingrijesc.


No shit!!??  Da' de zgarda si botnita ai auzit? Da'de dresaj ai auzit?  Este una din afirmatiile imbeciloide folosita de zoofili: sa nu puneti otrava ca o mananca si cainii cu stapan.  Excelent! Dupa ce ii crapa javra, la al doilea va fi mult mai atent- adica o sa-l tina in zgarda, cu botnita si o sa-l dea la dresaj, ca sa nu manance de pe jos. Adica, asa cum ar trebui sa procedeze orice zoofil responsabil, NU sa le dea drumul liberi sa se cxxe, pxxe, sa se incotzopeneasca cu maidanezi , sa muste, etc.
Ex: la 5.30 dimineata, cand plec la munca, in spatele blocului iese o nefericita cu javra. Mai bine zis, javra o scoate la aer. Evident, nu in lesa si fara botnita, ca asa e in rrromania.  Ne intalnim la coltul blocului, javra incepe sa oracaie la mine. Ma-sa, il striga sa se linisteasca . Ii ignor pe amandoi. Pana intr-o dimineata, cand iese jigodia de dupa bloc si se da la mine. Am reflexe rapide, asa ca i-am aplicat un spitz in bot- el n-a fost la fel de rapid si a zburat in tufe. M-am uitat la zoofila, care amutise- i-am explicat civilizat ca daca ii mai prind javra fara lesa, asa cum prevede legea, ii inscriu pe amandoi pe orbita. De atunci,  iese cu javra in lesa. Si o tine din scurt cand ma vede. Concluzia: zoofilii, avand un comportament apropiat mai mult de canide, pot fi dresati. Cu paru'.

Parcurile si orasele sunt ale oamenilor , nu ale cainilor. Punct.

#226
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009

View Postmymothman69, on 3rd March 2011, 15:26, said:

No shit!!??  Da' de zgarda si botnita ai auzit? Da'de dresaj ai auzit?  Este una din afirmatiile imbeciloide folosita de zoofili: sa nu puneti otrava ca o mananca si cainii cu stapan.  Excelent! Dupa ce ii crapa javra, la al doilea va fi mult mai atent- adica o sa-l tina in zgarda, cu botnita si o sa-l dea la dresaj, ca sa nu manance de pe jos. Adica, asa cum ar trebui sa procedeze orice zoofil responsabil, NU sa le dea drumul liberi sa se cxxe, pxxe, sa se incotzopeneasca cu maidanezi , sa muste, etc.
Ex: la 5.30 dimineata, cand plec la munca, in spatele blocului iese o nefericita cu javra. Mai bine zis, javra o scoate la aer. Evident, nu in lesa si fara botnita, ca asa e in rrromania.  Ne intalnim la coltul blocului, javra incepe sa oracaie la mine. Ma-sa, il striga sa se linisteasca . Ii ignor pe amandoi. Pana intr-o dimineata, cand iese jigodia de dupa bloc si se da la mine. Am reflexe rapide, asa ca i-am aplicat un spitz in bot- el n-a fost la fel de rapid si a zburat in tufe. M-am uitat la zoofila, care amutise- i-am explicat civilizat ca daca ii mai prind javra fara lesa, asa cum prevede legea, ii inscriu pe amandoi pe orbita. De atunci,  iese cu javra in lesa. Si o tine din scurt cand ma vede. Concluzia: zoofilii, avand un comportament apropiat mai mult de canide, pot fi dresati. Cu paru'.

Parcurile si orasele sunt ale oamenilor , nu ale cainilor. Punct.
Dragul meu, te vad cam cam irascibil. Nu intru in discutii privind felul in care vorbesti, deoarece vei zice ca sunt nesimtita.
Ca sa iti raspund totusi la mesaj, cainele meu este scos in permanenta cu lesa si botnita, dar evident, nu il pot plimba prea mult, pentru ca ma alearga maidanezii, asa ca prefer sa il las sa alerge si sa ma joc cu el in gradina blocului, care este imprejmuita.
Sigurul lucru de care se atinge cainele meu de pe jos este iarba. Nu am reusit sa il dezvat. Si da, prin botnita tot o apuca.
Iar legat de parcuri, sunt locuri special amenajate pentru caini. Nu stiu de ce te agiti atat.

Edit: Si indivizii cu caracter de ghiolbani pot fi dresati. Tot cu paru'

Edited by claudiaa, 04 March 2011 - 03:57.


#227
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

View Postclaudiaa, on 4th March 2011, 03:53, said:

Dragul meu, te vad cam cam irascibil. Nu intru in discutii privind felul in care vorbesti, deoarece vei zice ca sunt nesimtita.
Ca sa iti raspund totusi la mesaj, cainele meu este scos in permanenta cu lesa si botnita, dar evident, nu il pot plimba prea mult, pentru ca ma alearga maidanezii, asa ca prefer sa il las sa alerge si sa ma joc cu el in gradina blocului, care este imprejmuita.
Sigurul lucru de care se atinge cainele meu de pe jos este iarba. Nu am reusit sa il dezvat. Si da, prin botnita tot o apuca.
Iar legat de parcuri, sunt locuri special amenajate pentru caini. Nu stiu de ce te agiti atat.

Edit: Si indivizii cu caracter de ghiolbani pot fi dresati. Tot cu paru'

Nu ma agit. Am renuntat de mult sa mai incerc sa tratez pe net schizofrenici zoofili pentru care viata unui caine este mai importanta decat cea a unui om.
Crede-ma, daca intr-adevar il scoti in lesa si cu botnita, asa cum de altfel este legiferat (dar cu toti stim ce se face cu legea in rommanica, mai precis unde o folosesti in momente intime), atunci esti o mare exceptie. Restul de 98% ii scot din bloc si le dau drumul sa zburde fericiti. Si sa execute activitatile de care pomeneam mai sus (apropo, ce ai zice , de ex. sa-ti duci masina la spalat, sa dai juma de milion cu tot cu spaga pentru ceruit, apoi a doua zi dimineata sa-ti gasesti jantele de aliaj pe care ai dat un purcoi de bani manjite cu urina ?).
Locuri special amenajate pentru caini?  Probabil ca esti singura care le foloseste. Eu circul zilnic prin tot Bucurestiul si vad javrele cu si fara stapan cum zburda fericiti prin tot parcul cu exceptia locurilor de care pomenesti. Normal de altfel, oricui ii place iarba proaspata :naughty:
Problema sta in felul urmator: este pusa otrava pentru ca exista caini vagabonzi. In miomentul in care vor dispare, evident ca nimeni nu va mai pune otrava, deoarece nu mai au motiv sa o faca.  :thumbup:
Deci, daca tii la cainele tau si vreio sa nu haleasca stricnina, militeaza pentru curatatea orasului de caini.  Pana atunci insa, be aware si pazeste-ti potaia, sa nu inghita niscai carnati cu pioneze.

#228
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Fara injurii si flame-uri, purtati o discutie civilizata.

@mymothman69: te rog fara atribute de genu "zoofili", data viitoare se lasa cu suspend pentru flame.

#229
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

View PostCoBr4, on 5th March 2011, 00:01, said:

Fara injurii si flame-uri, purtati o discutie civilizata.

@mymothman69: te rog fara atribute de genu "zoofili", data viitoare se lasa cu suspend pentru flame.


Imi cer scuze daca am jignit pe cineva. Intrati insa pe orice site gen cutu-cutu si cititi forumurile, apoi intrebati-va sincer daca acest gen de oameni au probleme sau nu. Eu personal respect orice gen de minoritate, atat timp cat nu incearca sa-si impuna pasiunile, ideile sau comportamentul majoritatii. Iar in momentul cand cineva atenteaza la sanatatea sau chiar viata mea si a familiei iar autoritatile sunt total impotente si nu sunt in stare nici macar sa alinieze legislatia in domeniu cu tari civilizate (vezi SUA), in calitate de cetatean platitor de taxe al acestei tari care recunoaste drepturile omului (inaintea celor ale cainilor) ma consider indreptatit sa ma apar.

Cititi si forumuri similare din SUA si o sa vedeti ca si acolo au probleme similare dar cu vecini care au comportamente aberante sau abuzive legate de caini (acolo nu exista problema "stray dogs", sunt adunati in adaposturi), apoi faceti o paralela cu Romania.

#230
uncaine

uncaine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2011
ce va rog care stiti si ati testat si funcioneaza: o metoda eficienta de eliminare a cainilor vagabonzi; n-am pile pe la farmacii pentru diverse medicamente cu reteta asa ca as dori altceva daca se poate

va rog sa nu-mi raspundeti aici ci pe adresa [email protected] (conturi rapide de mail se pot deschide pe email.com)

va multumesc

#231
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007

View Postuncaine, on 10th March 2011, 21:29, said:

ce va rog care stiti si ati testat si funcioneaza: o metoda eficienta de eliminare a cainilor vagabonzi; n-am pile pe la farmacii pentru diverse medicamente cu reteta asa ca as dori altceva daca se poate

va rog sa nu-mi raspundeti aici ci pe adresa [email protected] (conturi rapide de mail se pot deschide pe email.com)

va multumesc

putina rabdare!
aduce oprescu chinezi sa construiasca autostrazi zburatoare, deci or sa dispara si cainii vagabonzi.

Edited by baldovica, 10 March 2011 - 21:47.


#232
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postmymothman69, on 4th March 2011, 11:34, said:

Nu ma agit. Am renuntat de mult sa mai incerc sa tratez pe net schizofrenici zoofili pentru care viata unui caine este mai importanta decat cea a unui om.
Crede-ma, daca intr-adevar il scoti in lesa si cu botnita, asa cum de altfel este legiferat (dar cu toti stim ce se face cu legea in rommanica, mai precis unde o folosesti in momente intime), atunci esti o mare exceptie. Restul de 98% ii scot din bloc si le dau drumul sa zburde fericiti. Si sa execute activitatile de care pomeneam mai sus (apropo, ce ai zice , de ex. sa-ti duci masina la spalat, sa dai juma de milion cu tot cu spaga pentru ceruit, apoi a doua zi dimineata sa-ti gasesti jantele de aliaj pe care ai dat un purcoi de bani manjite cu urina ?).
Locuri special amenajate pentru caini?  Probabil ca esti singura care le foloseste. Eu circul zilnic prin tot Bucurestiul si vad javrele cu si fara stapan cum zburda fericiti prin tot parcul cu exceptia locurilor de care pomenesti. Normal de altfel, oricui ii place iarba proaspata :naughty:
Problema sta in felul urmator: este pusa otrava pentru ca exista caini vagabonzi. In miomentul in care vor dispare, evident ca nimeni nu va mai pune otrava, deoarece nu mai au motiv sa o faca.  :thumbup:
Deci, daca tii la cainele tau si vreio sa nu haleasca stricnina, militeaza pentru curatatea orasului de caini.  Pana atunci insa, be aware si pazeste-ti potaia, sa nu inghita niscai carnati cu pioneze.

Nene, nu stiu daca matale, mare calator prin Capitala, cunosti legea: otrava inseamna puscarie pentru cel care o pune! :)
Si stai llinistit, daca as sti care e masina ta, oricum ai avea urina pe jenti. ;) Daca intelegi ce vreau sa spun! Ba chiar si in lift, vorba Parazitilor.

#233
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

View PostCapitanuPICARD, on 10th March 2011, 21:50, said:

Nene, nu stiu daca matale, mare calator prin Capitala, cunosti legea: otrava inseamna puscarie pentru cel care o pune! :)
Si stai llinistit, daca as sti care e masina ta, oricum ai avea urina pe jenti. ;) Daca intelegi ce vreau sa spun! Ba chiar si in lift, vorba Parazitilor.

Desigur. Daca il prinzi pe ala care o pune. Stii pe cineva prins in ultimii 20 de ani? :naughty:

N-ai sanse sa te pishi pe jentile mele. Nu ai acces acolo unde parchez eu. Nici la servici, nici acasa. Nici macar in lift. Daca intelegi ce vreau sa spun :naughty:

#234
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postclaudiaa, on 3rd March 2011, 09:25, said:

La modul cel mai serios: usurel cu otrava! Ganditi-va ca sunt oameni care isi scot cainii la plimbare si se poate intampla sa puna botul pe resturi de otrava. Puneti-va si in situatia celor care au caini acasa si ii ingrijesc.
Parerea mea umila este ca in apartamentul de bloc nu ar trebui crescute altceva decat animale care cresc in custi; cainele nu este printre ele. Cat despre locuitorii care au case, la ei nu este nevoie sa isi scoata cainele pe strada. Sincer m-am saturat sa tot calc in rahat, indiferent ca e de maidanez sau de catel cu proprietar. Nu mai pot eu ca ii moare aluia corcitura. Ce cauta sa manance de pe jos?

Cred ca este mai mult decat necesara minarea solului din bucuresti cu otravuri de mare risc, fapt ce ar mai reduce din populatia parazita de: Caini, pisici, sobolani, soareci, porumbei, ciori.

Totusi raman de barere ca o epidemie de rabie in capitala este singura care ne va scapa de aceste jeguri, indiferent cati oameni vor muri de rabie pana la urma.

Ps// Ca sa prinzi pe cine otraveste trebuie sa stii cine cumpara otrava. E prea mare ancheta pentru incompetentii care nici furturile auto sau din case nu le rezolva. Otravurile de mare risc sau generalizat, datorita imunitatii parazitilor si vorbesc de soareci, purici, paduchi, capuse, gandaci, muste, altele. Pe scurt daca vrei sa dezinfectezi si sa cureti ceva, fara categoria I de toxicitate dai banii degeaba.

Edited by Highlander91, 11 March 2011 - 15:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate