Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

caini vagabonzi

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#235
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
eu am 3 catei (pt ca nu au 30kg ca sa ii numesc caini) in curte , dar , daca ma crede cineva, nu am calcat niciodata in vreun rahat de la ei, poate pt ca nu ii tin in casa, si sincer nici nu stiu unde ii fac.

A lua viata unor fiinte , care nu ne-o ameninta pe a noastra, nu e cea mai inteleapta decizie, imi doresc, ca cei ce considera ca au dreptul sa o ia(decizia), sa cada prada, de ex, ursului, cand o sa ii calce teritoriul, intr-o plimbare, la munte.
Oricum, cred ca oamenii sunt cei "tolerati" pe planeta, si cei care ar trebui (si or) sa dispara primii, din diverse motive, pe care le stie oricine.

#236
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View Postbaldovica, on 16th March 2011, 22:39, said:

A lua viata unor fiinte , care nu ne-o ameninta pe a noastra, nu e cea mai inteleapta decizie, imi doresc, ca cei ce considera ca au dreptul sa o ia(decizia), sa cada prada, de ex, ursului, cand o sa ii calce teritoriul, intr-o plimbare, la munte.

Daca ursu' ataca omu' in padure o face in habitatul lui. Io nu cred ca orasu' ii habitatu' natural al cainilor maidanezi.

Quote

Oricum, cred ca oamenii sunt cei "tolerati" pe planeta, si cei care ar trebui (si or) sa dispara primii, din diverse motive, pe care le stie oricine.

"Tolerati" de cine? De maidanezi?

#237
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

View Postbaldovica, on 16th March 2011, 22:39, said:

eu am 3 catei (pt ca nu au 30kg ca sa ii numesc caini) in curte , dar , daca ma crede cineva, nu am calcat niciodata in vreun rahat de la ei, poate pt ca nu ii tin in casa, si sincer nici nu stiu unde ii fac.

A lua viata unor fiinte , care nu ne-o ameninta pe a noastra, nu e cea mai inteleapta decizie, imi doresc, ca cei ce considera ca au dreptul sa o ia(decizia), sa cada prada, de ex, ursului, cand o sa ii calce teritoriul, intr-o plimbare, la munte.
Oricum, cred ca oamenii sunt cei "tolerati" pe planeta, si cei care ar trebui (si or) sa dispara primii, din diverse motive, pe care le stie oricine.

1. daca nu stii unde se rahatesc, intreaba vecinii, sigur stiu ei :naughty:

2. maidanezii NE AMENINTA VIATA: prin pericolul prezentat de muscaturi si bolile pe care le poarta dintre care as aminti rabia si toxocara.

3. orasele sunt habitate artificiale, CREATE DE OM SI NU DE ANIMALE. Orasul este un habitat al omului, nu al cainilor vagabonzi

4. Deocamdata, oamenii sunt specia dominanta pe planeta si nu cainii vagabonzi. Motivele se cunosc. Si nu cred ca o sa dispara primii. De fapt,  zilnic dispar zeci de specii din cauza poluarii, disparitiei habitatelor, etc. Deci, iar vorbesti prostii.

Ai reusit in 3 fraze sa insiri numai aberatii, incercand sa sustii superioritatea cainilor vagabonzi asupra oamenilor. Mai insista :coolspeak:

#238
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007
Baldovica esti prost facut gramada, du-te la cotarlele tale si lasa-neeeeeeeeeeee.

#239
akrapovic

akrapovic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.06.2012
La ce comenturi am vazut am ramas ca la fotograf.E incredibil cum gandesc si cum se comporta unii in secolul asta,e,incredibil cat de multi prosti, inapoiati,needucati,nesimtiti salbatici ,cu o gandire mai mult decat primitiva,traiesc intr-o tara care se considera europeana.
  Ar trebui sa se gandeasca cei care otravesc animalele, daca parintii lor sau bunicii sau ei  au caine ,pisica la curte (au avut) daca i-au castrat,sa se intrebe unde au aruncat puii si sa-si puna apoi intrebarea de ce sunt maidanezi pe strada care ceca ii deranjeaza .Majoritatea  din cei care gandesc atat de primitiv si se gandesc cum sa otraveasca maidanezii si implicit si cainii de companie cat si pisicile,solul si apa din sol,cred ca au fost maltratati cand au fost mici,batuti de parinti,au pu.....ta mica,si nu sunt satisfacuti financiar incearca sa se razbune pe ce pot ca de, atat ii duce capu.AAAAAAAAA ma-i exista o varianta, acea ca au probleme la acoperis ,problema care se poate trata foarte eficient cu oricare dintre variantele propuse de ei. Sper sa incercati una din variante sa vedem daca functioneaza. :naughty:

#240
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011

View Postakrapovic, on 18th June 2012, 14:25, said:

intr-o tara care se considera europeana.
Intr-adevar, noi doar ne consideram tara europeana. Tarile europene nu se confrunta cu o asemenea problema.

#241
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Am o problema de tipul urmator: o baba putin nebuna tot da de mancare haitei de caini de langa blocul meu. Daca ea nu le-ar da de mancare, cainii ar sta mai mult unde e spatiul pt. containerele de gunoi. Adica la 50m de bloc. Acolo nu m-ar deranja sa stea. Dar baba practic le-a extins teritoriul fix in fata blocului, unde au si pus stapanire. Oricine nu e din blocul meu este cel putin latrat daca nu chiar incoltit si muscat. Baba asta le cumpara aproape zilnic tacamuri, gheare, aripi de pui, parizer de la alimentara. Mai nou pe langa caini s-au adunat si 5-6pisici. Alea nu deranjeaza, copiii de la bloc se joaca cu ele. Mai toti vecinii i-am spus babei cu frumosul sa nu le mai dea de mancare sau daca tot le da din banii ei (are pensie f. mare+pensia barbatului ei la fel de mare) sa le arunce mancarea la containere sa nu mai vina cainii langa bloc. Dar ea o tine una si buna. Acum si-a luat ajutor, o dementa din alt bloc, la vreo 35 de ani fara barbat, fara familie, fara serviciu. Normal cand nu ai griji nu poti intelege ca prin comportamentul tau deranjezi tot blocul. Unii vecini au sunat la politie, au fost la primarie, dar baba are pile ca a fost la viata ei persoana importanta si ea si barbat-su.
Intrebarea e :ce putem face noi restul? unde sa o reclamam pe ea si pe dementa care o ajuta? Exista vreo institutie? vreo lege speciala care pedepseste pesoanele ce hranesc cainii vagabonzi? Nici nu mai insist sa spun ca si mie imi plac cainii, am avut si eu unul si astia din fata blocului nu ma latra nu ma musca dar ma deranjeaza f. tare cand latra. Si latra aproape non-stop.

#242
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Ii dai foc la usa. Ii dai cu cacat pe usa. O ameninti cu bataia. O impingi pe scari. Te urinezi pe ea cand iese pe scara. Ii dai muzica tare noaptea. II bati in usa si cand deschide ii arunci petarde/ pungi cu cacat/ alte porcarii in casa. Pe scurt: ii faci viata un iad.

Pentru caini e mai simplu: ii omori (sunt diverse stiluri). Pentru o mai mare actiune ii poti atarna unul mort de usa. Ar avea efect mare.

#243
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postakrapovic, on 18 iunie 2012 - 13:25, said:

La ce comenturi am vazut am ramas ca la fotograf.E incredibil cum gandesc si cum se comporta unii in secolul asta,e,incredibil cat de multi prosti, inapoiati,needucati,nesimtiti salbatici ,cu o gandire mai mult decat primitiva,traiesc intr-o tara care se considera europeana.
  Ar trebui sa se gandeasca cei care otravesc animalele, daca parintii lor sau bunicii sau ei  au caine ,pisica la curte (au avut) daca i-au castrat,sa se intrebe unde au aruncat puii si sa-si puna apoi intrebarea de ce sunt maidanezi pe strada care ceca ii deranjeaza .Majoritatea  din cei care gandesc atat de primitiv si se gandesc cum sa otraveasca maidanezii si implicit si cainii de companie cat si pisicile,solul si apa din sol,cred ca au fost maltratati cand au fost mici,batuti de parinti,au pu.....ta mica,si nu sunt satisfacuti financiar incearca sa se razbune pe ce pot ca de, atat ii duce capu.AAAAAAAAA ma-i exista o varianta, acea ca au probleme la acoperis ,problema care se poate trata foarte eficient cu oricare dintre variantele propuse de ei. Sper sa incercati una din variante sa vedem daca functioneaza. Posted Image
Nu crezi ca este cam primitiv sa avem caini maidanezi care umbla liberi pe strada, care sunt un pericol pentru copii si batrani, si care deranjaza foarte multi oameni cu latratul lor la ore tarzii?

#244
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postioppo, on 02 iunie 2013 - 18:48, said:

Ii dai foc la usa. Ii dai cu cacat pe usa. O ameninti cu bataia. O impingi pe scari. Te urinezi pe ea cand iese pe scara. Ii dai muzica tare noaptea. II bati in usa si cand deschide ii arunci petarde/ pungi cu cacat/ alte porcarii in casa. Pe scurt: ii faci viata un iad.

Pentru caini e mai simplu: ii omori (sunt diverse stiluri). Pentru o mai mare actiune ii poti atarna unul mort de usa. Ar avea efect mare.

Posted Image

Nu sunt asa de sadic si de dement Posted Image

Cu animalele nu am nimic, in fondul nu e vina lor. Cainii fac si ei ce stiu  sa faca, adica latra sau musca.
Da' cu baba nu e de glumit. Le da de mancare de 2x pe zi. Si cea mai tare faza, le da mancare preferential adica nu le da nimic la aia prea mari sau negri. Si va dati seama ce scandal si schelaituri apar cand aia mari ii ataca pe aia mai mici sa le ia mancare, ca asa e ierarhia lor. Eu asta nu o inteleg, ce fel de iubitor de animale esti daca nu le dai de mancare la toti...

Eu inca astept un raspuns, la ce institutie sa ma adresez, primarie, politie, protectia animalelor,  o sesizare online/scrisa etc, vreau sa se faca ceva cu baba, ca vina e doar a ei. Bine hai sa nu-i zic baba, ii zic bunica ca are doar vreo 70 de ani. Daca am fi toti oameni de inteles am gasi o solutie. Nu trebuie sa batem sau sa omoram cainii. Sa dea din pensia ei 50% daca tot e iubitoare de animale, sa se ofere voluntar la hingheri sau mai stiu eu ce.

#245
apopa2k

apopa2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.09.2007

View Postvladc, on 10 iunie 2005 - 11:25, said:

ar trebui...


cand o sa intelegeti ca orice e o afacere ???


corect


eu recunosc ca nu am fost.... DAR, prefer sa dau mancarea si banii unor batrani/copii decat cainilor vagabonzi... cred ca e totusi o diferenta...


Sfatul bucatarului: cutie margarina, 100 ml antigel verde, conserva de ton 200 ml. Scapati garantat de un caine cam la 3 zile dupa ce mananca. Cutia se poate pune langa masina, eu ma intind dupa ce o parchez si deschid usa pasagerului dupa care pun cutia jos. Spor la treaba si pofta buna! :)

View PostIronMAN, on 07 iunie 2005 - 16:44, said:

stie cineva unde pot reclama cainii vagabonzi?!

problema e ca de 2 saptamani sunt langa blocul meu 2-3 caini care latra tot timpul. la 6 dimineata cand ti-e somnul mai drag cainii latra, noaptea cand trebuie sa dormi nu poti ca latra cainii, daca vrei sa inveti nici atat, sunt ingrozitori.
din cate am inteles unul de la nu stiu ce scara ii hraneste. parerea mea e ca daca vrea sa aibe caine sa il ia in casa.
exista niste numere de telefon unde pot suna? hingheri?! eutanasiere?! ceva?! orice!
va rog, ma dispera acesti caini, si nimeni nu face nimic.


Sfatul bucatarului: cutie margarina, 100 ml antigel verde, conserva de ton 200 ml. Scapati garantat de un caine cam la 3 zile dupa ce mananca. Cutia se poate pune langa masina, eu ma intind dupa ce o parchez si deschid usa pasagerului dupa care pun cutia jos. Spor la treaba si pofta buna! :)

#246
catalin20009

catalin20009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.01.2010

View Postbaldovica, on 16 martie 2011 - 22:39, said:

eu am 3 catei (pt ca nu au 30kg ca sa ii numesc caini) in curte , dar , daca ma crede cineva, nu am calcat niciodata in vreun rahat de la ei, poate pt ca nu ii tin in casa, si sincer nici nu stiu unde ii fac.

A lua viata unor fiinte , care nu ne-o ameninta pe a noastra, nu e cea mai inteleapta decizie, imi doresc, ca cei ce considera ca au dreptul sa o ia(decizia), sa cada prada, de ex, ursului, cand o sa ii calce teritoriul, intr-o plimbare, la munte.
Oricum, cred ca oamenii sunt cei "tolerati" pe planeta, si cei care ar trebui (si or) sa dispara primii, din diverse motive, pe care le stie oricine.


Geniule , ce rahat ai fumat cand ai scris cacatul asta????

#247
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postapopa2k, on 28 iunie 2013 - 01:24, said:

Sfatul bucatarului: cutie margarina, 100 ml antigel verde, conserva de ton 200 ml. Scapati garantat de un caine cam la 3 zile dupa ce mananca. Cutia se poate pune langa masina, eu ma intind dupa ce o parchez si deschid usa pasagerului dupa care pun cutia jos. Spor la treaba si pofta buna! Posted Image

Sfatul bucatarului: cutie margarina, 100 ml antigel verde, conserva de ton 200 ml. Scapati garantat de un caine cam la 3 zile dupa ce mananca. Cutia se poate pune langa masina, eu ma intind dupa ce o parchez si deschid usa pasagerului dupa care pun cutia jos. Spor la treaba si pofta buna! Posted Image
Bagă-ți în cur rețeta ta.
Dacă chiar faci din astea, e posibil să ai în viață, tu sau urmașii tăi, evenimente neplăcute
derivate din asta și să nu știi ce te-a lovit și de ce...

View Postmymothman69, on 17 martie 2011 - 09:10, said:

1. daca nu stii unde se rahatesc, intreaba vecinii, sigur stiu ei Posted Image
În afară de primul punct, simpatic, ai spus numai inepții prețioase.

View PostHighlander91, on 11 martie 2011 - 15:14, said:

Parerea mea umila ...

Cred ca este mai mult decat necesara minarea solului din bucuresti cu otravuri de mare risc, fapt ce ar mai reduce din populatia parazita de: Caini, pisici, sobolani, soareci, porumbei, ciori.
Părerea ta umilă... ar trebui împușcată dacă s-ar putea...
Te-ai săturat să calci în rahat? Dar poate îl ai în papuci și e al tău venit prin cracul pantalonului...

Spui prostii man... MARI !

#248
Voninofan

Voninofan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.06.2014
Daca il prind pe ala cu sticla si clorul,pun cainii pe el!!!!!!!!!

#249
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View PostVoninofan, on 25 iunie 2014 - 20:09, said:

Daca il prind pe ala cu sticla si clorul,pun cainii pe el!!!!!!!!!

Ai caini de lupta si ai curaj sa ii pui pe oameni ?
Care este diferenta dintre un atacator inarmat si unul care are un caine ?
Codul penal are grija si de proprietarii de caini care nu inteleg ca detinerea unui caine periculos ii poate trimite la inchisoare in cazul unui atac.

In anii urmatori se va retrange numarul detinatorilor de caini, odata cu interzicerea raselor periculoase.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate