Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#2431
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
Pai fix asta vreau sa aflu :) Daca e ceva diferenta intre cele 2 sisteme, alta decat pretul.

Din ce am vazut si Leier pare destul de profi.

Eu am gasit Schiedel 7ml, D20 la 51xx si Leier la 42xx..

#2432
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
In fine, dupa cateva discutii am luat un LEIER LSK D20, 7 ml cu 4000 de lei. Spor sa avem la zidire Posted Image

#2433
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007

 napoleono, on 24 august 2022 - 16:22, said:

Pentru condens am vazut ca ambele au ceva prevazut in pachetul de baza(?). La asta te referi sau la altceva suplimentar?

Ai cateva poze din timpul executiei?
Auin pachetul de baza colector de condens, e primul element. Am si poze :)

 napoleono, on 24 august 2022 - 22:11, said:

Pai fix asta vreau sa aflu Posted Image Daca e ceva diferenta intre cele 2 sisteme, alta decat pretul.

Din ce am vazut si Leier pare destul de profi.
Pot fi diferente in retetele si prepararea materialelor constructive. Sau de marketing. Sau...

Executate in 2015.

Attached Files



#2434
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
Fain, mersi pentru poze.

Imi fac unele griji ca va fi o punte termice la imbinarea dintre acoperis si cosul de fum...

Oare ar merge/ne-ar ajuta sa placam pe exterior partea care e in afara acoperisului, cu vata bazaltica de 5-10 cm? Sau ceva material izolant incombustibil

#2435
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Fii foarte atent la poza 7 sa faca la fel si la tine. Cand se zideste samota iese material inauntru. Obligatoriu sa il curete cu buretele umezit. Altfel ramane mustata de adeziv si se va prinde funinginea de ea foarte usor.

Eu am podul neizolat, cel putin momentan. Inteleg puntea la care faci referire. Dar cred ca e foarte mica, boltarul exterior are 5cm grosime si 40cm latura. Mai degraba vad ca si punte termica faptul ca cosul se aeriseste de jos pana sus necontrolat si asta il va raci si asa se vor raci incaperile pe unde trece. Eu i-am facut usa etansa pe care o deschid canad fac focul.

Semineul meu, chit ca e cam ieftin dpdv etanseitate, are circuit separat admisie - evacuare. Admisia se inchide etans, la nevoie se poate stinge focul. Obturarea evacuarii cand e foc sau jar este o gresala ce poate fi fatala.

Tu vrei sa faci cosul in afara casei?

#2436
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
Nu, va fi la interior, cam asa - https://imgur.com/a/v2K99zV

In rest voi avea 25-30 cm vata bazaltica la mansarda si acolo va iesi boltarul din beton...Chiar daca nu are dimensiuni foarte mari, dar avand in vedere ca in rest totul va fi izolat decent, s-ar putea sa avem probleme in zona aia cu mucegaiul.

oricum mai avem un pic pana ajungem la acoperis si pana atunci poate mai primesc niste ponturi, sa vedem cum au rezolvat altii problema asta.

Mersi pentru pontul cu curatarea samotei - am vazut si eu in detaliile de executie ca e foarte important pasul asta.
[ https://imgur.com/a/v2K99zV - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://imgur.com/a/v2K99zV - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2437
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Nu vei avea mucegai, cosul se aeriseste natural intre vata lui interioara si boltarul exterior. Doar sa nu astupi ermetic in partea de jos.

#2438
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Zi-ne ce semineu alegi? Sau ce buget ai pentru el. Si daca vrei sa ducu aer cald in alte incaperi decat cea unde este focarul. Hai, ca am feedback de oferit :)

#2439
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
Scuze ca am disparut, eram plecat cateva zile.

Astept feedback-ul, nu sunt inca hotarat la semineu/ducerea aerului cald in alte incaperi. Deci astept orice parere/sfat.

#2440
tampesku

tampesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.11.2006
Bună ziua,
Am și eu nevoie de un sfat. Vreau să îmi instalez în casă o soba de fontă cu o putere de 10 kW, din manualul sobei îmi cere un diametru al coșului de 20 cm pentru o înălțime între 5 și 10 m. Coșul de fum vreau să îl montez pe exteriorul clădirii pe laterala opusă coamei acoperișului, problema mea este ca nu știu ce înălțime ar trebui să aibe coșul peste nivelul acoperișului. Unii zic ca peste înălțimea coamei, alții spun ca cosul trebuie sa depaseasca invelitoarea cu cel putin 100 cm si sa depaseasca planul ce trece prin coama si are o inclinatie negativa de 10º fata de orizontala (în cazul meu coșul are o panta de 22° și distanta pana la coama este de aproximativ 6m).
Am văzut în comerț un cos ceramic izolat de la Porotherm (Wienerberger) diametru 20 cm și 7 m înălțime. Are cineva experienta cu acest coș? Este calitativ?
Dacă montez cos ceramic pe exteriorul clădirii trecerea prin peretele exterior al clădirii se face tot cu elemente ceramice? Nu as vrea să folosesc racord flexibil.
Mulțumesc, orice sfat este binevenit!

#2441
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Pentru inaltimea cosului, cauta in google " inaltime cos de fum " si da pe imagini.

Uite o "poza" luata la intimplare:

Attached File  Untitled.png   43.57K   34 downloads

Daca cauti, o sa gasesti o gramada de "poze", mai simple sau mai complexe, atit in google, cit si aici pe forum

#2442
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007

 napoleono, on 02 septembrie 2022 - 13:05, said:

Astept feedback-ul, nu sunt inca hotarat la semineu/ducerea aerului cald in alte incaperi. Deci astept orice parere/sfat.
Ia-ti un focar de calitate, daca ai drum mergi sa le vezi pe cele promovate acum de colegul Mugur:
https://forum.softpe...8#entry29185415
Daca ai drum, mergi sa le vezi cum ard live.

Sa nu cauti sa iei unul mare, iti va face prea cald. La mine toata caldura din convectie merge natural in 2 camere de deasupra focarului. Doar radiatia ramane jos unde e focarul. Suficient sa creasca temperatura cu 3-5 grade in cele 3 incaperi la un foc. Mai cald ar fi deranjant pentru mine. Atentie caci unde ai trase de caldura se poate propaga si zgomotul. Foarte multe informatii utile la colegul pe jurnal:
https://forum.softpe...0#entry26454552

#2443
zo_lee

zo_lee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.08.2007
Va salut!
Oare unde as putea gasi un racord pentru burlan la centrala Viadrus?
Este de 156mm, ceea ce in comert eu nu am gasit. Ma chinui cu tot felul de improvizatii. 150 nu intra, 160 e prea mare.
Merci!

#2444
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010
Folosește de 160.
Exista un soi de silicon/mastic care rezista pana la 1200gr.
Se aplica precum silicon, după întărire se face beton. Eu asa am procedat,


Cauți pe net silicon rezistent la foc

#2445
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 28.11.2017
O intrebare putin mai ciudata.

Sa zicem ca o camera sau mai multe au avut construite sobe in ele.
Daca se pune incalzire centralizata sau alt fel de incalzire, poate sa fie calorifere, ipat, AC , chestii care nu "consuma aer" e cumva posibil ca o parte din caldura sa se duca pe cos?

#2446
cristiancostea78

cristiancostea78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.07.2019
Salutare tutror,

Am si eu o dilema. Vreau sa inalt o cladire existenta la calcan, peste cosul sobei vecinului, unul vechi de caramida. Cosul va veni lipit de peretele nou construit. Arhitectul a zis ca nu ar fi bine sa discut cu vecinul despre inaltarea cosului lui pentru ca va fi prea lung nu mai permite evacuarea corespunzatoare, plus ca eu banui ca vecinul nu arde numai lemn de foc in soba aceea. O alta varianta ar fi izolarea ignifuga a peretelui cu vata bazaltica, tencuiala, decoarativa si aramtura fiind si ele ignifuge. In timp se va innegri peretele, ceea ce sunt dispus sa accept.
Care sunt problemele la care pot sa am astept in cele 2 scenarii, si care ar fi cea mai buna varianta?

Multumesc.

#2447
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011
Doar înălțarea coșului este varianta normală la cap. Coșul înalt va fi mai bun, nu mai rău.

#2448
cristiancostea78

cristiancostea78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.07.2019

 sandel1, pe 14 decembrie 2022 - 11:14, a scris:

Doar înălțarea coșului este varianta normală la cap. Coșul înalt va fi mai bun, nu mai rău.
Problema cu casa este ca e nationalizata, si cea mai mare parte este inca proprietatea primariei. Acord de la primarie pentru interventii la cosurile vecine nu prea am sanse sa scot... stiu ca nu dau, cu greu am obtinut un acord de alipire la calcan. Din cauza asta nici un au gaze, sunt cam singurii pe strada fara bransament.

Edited by cristiancostea78, 17 December 2022 - 11:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate