Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Tempo de vals

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
     Am "frumoasa" meserie de a gasi, downloada si pune pe CD o melodie pe care se poate dansa vals. Adica un tempo de vals :) .... Am gasit asta:  http://www.trilulilu.../1d1f0263d63657  , dar as vrea ceva fara cuvinte daca se poate. De fapt nu am vorbit cu profa, s-ar putea sa mearga si asta, dar astept alternative.... De volum nu ar prea fi problema, il pot mari :)

Edited by Bogdan2901, 10 December 2009 - 15:04.


#2
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Am vorbit cu profa si ramane aia. Mersi oricum ! :)

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cred ca e cam tarziu, dar poate ca pt altii...

Nu cred ca voi inventa apa calda spunand ca lumea compozitorilor de vals se imparte in 2:
In prima e (tatal) Strauss si fiul- ca sa nu fiu rau-. In esenta ei sunt REGII. Adica punct.
Au atat de multe valsurii preafrumoase incat nu stiu pe care sa ti-l recomand...
Cauta de ex "Dunarea albastra" sau tradu-i numele in germana, engleza, pachistaneza, malgasa, etc si o s-o gasesti in milioane de exemplare..

Chiar, in mod normal, de 1 ianuarie, care sta sa vina, o televiziune din Romania -inca nu stiu care- va prelua concertul de la Viena. Se va transmite in jurul pranzului. Pt cine nu stie, va fi un regal de muzica si imagine.

Restul se compune din prede/si sucesori, mai mult sau mai putin buni sau talentati...
Ca sa nu ma acuzati ca sunt rau, -nu ca n-as fi, hi, hi- si mai ales roman, intreaba de unu' care a facut Valurile Dunarii mari in susul si in josul lumii. Adica de Iosif Ivanovici.
Cica melodia lui era atat de vestita in epoca, incat multi i-o atribuiau lui maestrului Strauss.
Legenda spune ca acesta se afla in tuneu la Paris cand a auzit-o. Si ca, desi a recunoscut i-ar fi placut sa o compuna el, cu mult fair play a sustinut ca nu e a lui. Ba chiar l-a felicitat pe compozitor..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/laWV1WdcH00?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].

Cand aveam 12 ani vedeam multe filme la televizor in care se dansa vals. Ani de zile ma tot incercat, pana sa ma lamuresc ca sunt posesorul a 2 picioare stangi si 2 urechi de tabla, beton, clasa prima I..

#4
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
eu aș recomanda asta - dansurile simfonice de rahmaninov
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ctytgj7uJ58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sviridov - furtuna de zăpadă
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/57KCUHNkk5A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

haciaturian - mascarada
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fPp3Qh-GRqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

liszt - valsul mefisto
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BOTK2JbKo8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostPrien, on 11th December 2009, 13:10, said:

incat multi i-o atribuiau lui maestrului Strauss.
asta mă enervează teribil. nu mai poți pomeni numele lui ștraus fără să fi nevoit apoi să dai lămuri asupra "valurilor dunării" sau cine știe ce șit de două parale. geaba le vorbești semi-retarzilor de also șprach zaratustra, de simfonia alpină, de salome, de moarte și transfigurație. nu și nu, ștraus e cu valsuri și polci, și rulz. rulz pe aia a mă-sii. nici la porci n-aș da să asculte rahaturile alea :lol:

#5
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Multumesc, dar raman la aia :D

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pt gigel
Iti multumesc pt cele exprimate. Eu sunt unul dintre porcii aia care ii apreciaza valsurile. E drept ca n-am cultura dumitale, si de aia nu ma dau dupa "Asa grait-a Zara..
Asta e. Atata pot, atat fac. Cu modesta mea dotare intelectuala si culturala, ca " semi-retardeat"  ce sunt, incerc sa explic  sa transmit, sa emotionez, etc. Si sa ii fac si pe altii sa participe..Si sa nu folosesc smile-uri sau alte caracterizari...
Acuma e drept ca fiecare vede lumea prin ochii lui. Iar eu sunt tare miop..Pe bune, am -9 si -10 dioptri, de pe la 13 ani., Acum am 46+..Iar parintii mi-au zis ca un domn e domn si in pielea goala. Ca sa ma dau cult parca englezi zic "drunk as a lord"...
corect, aberez.
Bogdan2901
Ok, nu-inici  bai, dar macar incearca sa gasestri si asculti ce ti-am indicat.

#7
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostPrien, on 12th December 2009, 22:12, said:

Pt gigel
Iti multumesc pt cele exprimate. Eu sunt unul dintre porcii aia care ii apreciaza valsurile. E drept ca n-am cultura dumitale, si de aia nu ma dau dupa "Asa grait-a Zara..
Asta e. Atata pot, atat fac. Cu modesta mea dotare intelectuala si culturala, ca " semi-retardeat"  ce sunt, incerc sa explic  sa transmit, sa emotionez, etc. Si sa ii fac si pe altii sa participe..Si sa nu folosesc smile-uri sau alte caracterizari...
Acuma e drept ca fiecare vede lumea prin ochii lui. Iar eu sunt tare miop..Pe bune, am -9 si -10 dioptri, de pe la 13 ani., Acum am 46+..Iar parintii mi-au zis ca un domn e domn si in pielea goala. Ca sa ma dau cult parca englezi zic "drunk as a lord"...
corect, aberez.
Bogdan2901
Ok, nu-inici  bai, dar macar incearca sa gasestri si asculti ce ti-am indicat.
dom'le, bag sama nu pricepuși, da nu-i bai, pagubă-n ciuperci.

acu, io înțeleg că între richard și șleahta de vălțari crescuți pe malurile dunării vieneze nu-i nicio deosebire în ceea ce privește numele de familie, deși au fost nițcai inși care-au întreprins o diferențiere de tipu strauss - strauß numa că n-a prins :lol: dar, măcar așa d-amorul artei, tre să remarcăm diferențele compozițiilor acestor ștrauși, asta dacă nu ne-am pus în minte să facem diferența și între ștraus tatăl, fiul, nepotul șamd - că ăștia erau mulți frate, compuneau la kil, ca salam și guță. la o adică, e de-a dreptul amuzant să vezi vreun "degustător d-ăsta de clasice" cum se bagă ca musca-n fasole când aude numele ștrauss, nu contează că e asezonat cu cine știe ce metamorfosen sau aus italien. "aaa, fain ștraus, ce valsuri vieneze faine a compus, mi-am luat io un sidi d-ăla de la anu nou" :death: de regulă, acești bravi cunoscători, când aud pe un oareșcare că ascultă operă, intră din nou în samă, cu copitele nainte "dar vaai, ți-a plăcut traviata din șaptejpatru cu uatevă soprană. mirific" - daa, mirific, mi-a venit a vomă. da sincer, io tot n-am înțeles când au pus flașnetarii monopol pe operă. că s-ar tăvăli de râs până și bețivu musorgski la asemenea inepții.
uf, tiajelo :lol:

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am urmarit cu mare atentie si deosebita placere "Concertul de la Viena".
Indiferent de parerea unora sau a altora, evident -zic ei - mai educati in domeniul muzical decat subsemnatul, mie mi-a placut.
Dirijorul a avut mult umor, desi se simtea ca e genul pumn de fier in manusa de catifea. Si ar fi fost vai si amar de instrumentistul care ar fi zbarcit o singura nota...
Ma asteptam la :
1) mai multe secvente cu balet. Chiar, era dragut sa vezi "contrastul" dintre sculptura "moarta"respectiv cea "vie" si picturile de pe pereti.
2) ceva mai multe imagini din afara salii. Si la mai multe capitale pt ca slava Domnului Dunarea nu trece doar printr-una...

#9
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
de fapt, concertul de an nou nici nu prea are nevoie de dirijor. iar orchestra vieneză nu e cine știe ce orchestră de provincie care s-o ia pe arătură chiar așa ușor. s-au școlit și ei cu mahler, șostakovici, proko șamd. n-are să-i dea gata o banalitate semnată ștraus & co. așa că, de multe ori dirijoru începe să facă caterincă pe la final, sau nu numai. de' pentru un concert post beție, cu scop de varză acră merge. desigu, nu pentru mine, dar cel puțin eu n-aș lua în serios interpretările. muzica ușoară tre să fie ușoară, și basta. o profă care predă aritmetica copchiilor de șapte ani n-are pretenții de algebristă expertă în grupuri lie :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate