Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Pasaje grele din Scriptura

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
145 replies to this topic

#73
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 15 septembrie 2014 - 16:40, said:


Acum ce faci? Nu tu ziceai atunci ca a dezlega inseamna a desfiinta, in acest context si nu tu adusesei ca exemplu versetul din Isaia, cu "dezlegati lanturile rautatii", cu alte cuvinte: "taiati lanturile rautatii"
si nu ti-am prezentat eu traducerile din engleza care redau alt termen, acela de dizolvare/desfiintare/rupere/distrugere ???

Esti avocatul diavolului?

a dezlega n.e a dizolva/desfiinta! :nonobad:

niciodata nu am afirmat ca a dezlega = a desfiinta!

#74
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,720
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 15 septembrie 2014 - 17:48, said:

a dezlega n.e a dizolva/desfiinta! Posted Image

niciodata nu am afirmat ca a dezlega = a desfiinta!

Iar eu iti spun acum, asa cum i-am spus baftistului atunci, ca termenul corect este:

New International Version
For this reason they tried all the more to kill him; not only was he breaking the Sabbath, but he was even calling God his own Father, making himself equal with God.

New Living Translation
So the Jewish leaders tried all the harder to find a way to kill him. For he not only broke the Sabbath, he called God his Father, thereby making himself equal with God.

English Standard Version
This was why the Jews were seeking all the more to kill him, because not only was he breaking the Sabbath, but he was even calling God his own Father, making himself equal with God.

New American Standard Bible
For this reason therefore the Jews were seeking all the more to kill Him, because He not only was breaking the Sabbath, but also was calling God His own Father, making Himself equal with God.

King James Bible
Therefore the Jews sought the more to kill him, because he not only had broken the sabbath, but said also that God was his Father, making himself equal with God.

Darby Bible Translation
For this therefore the Jews sought the more to kill him, because he had not only violated the sabbath, but also said that God was his own Father, making himself equal with God.


ideea e ca Isus era acuzat nu ca dezlega Sabatul ci ca-l distrugea/rupea/desfiinta.

#75
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,379
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 15 septembrie 2014 - 16:51, said:

Iar cu privire la ce spui tu, iata ce parere are Pavel:
Descoperirile lui Dumnezeu au fost progresive.
La inceputurile Bisericii, crestinii evrei tineau sabatul.
Apostolul Pavel scria Romanilor  „Hristos este sfarsitul Legii”.
Nu era o epistola pentru Biserica din Ierusalim. Posted Image

Situatia evreilor crestini era una diferita de a evreilor dintre neamuri.
Evreii crestini tineau sabatul pentru ca erau evrei nu pentru ca erau crestini.

Si, ca sa ne intoarcem la Matei 24, Isus vorbea evreilor despre sabat.

Matei 24:20

Rugați-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat.



#76
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,720
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 15 septembrie 2014 - 17:58, said:


Evreii crestini tineau sabatul pentru ca erau evrei nu pentru ca erau crestini.

Mah predicatorule, si evreii crestini au primit aceleasi invataturi:

Evr 4:8. Caci, daca le-ar fi dat Iosua odihna, n-ar mai vorbi Dumnezeu dupa aceea de o alta zi.

#77
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View PostSfantul Jakob, on 15 septembrie 2014 - 17:58, said:

Descoperirile lui Dumnezeu au fost progresive.
La inceputurile Bisericii, crestinii evrei tineau sabatul.
Apostolul Pavel scria Romanilor  „Hristos este sfarsitul Legii”.
Mă gândesc că Pavel nu intenționa să credem că Hristos e demolatorul Legii [la modul general], cu atât mai puțin demolatorul propriei lui porunci privitoare la muncă și odihnă (porunca a IV-a din Decalog). Pavel, un bun cunoscător al limbii grecești știa cam la se referă multiplele sensuri ale expresiei folosite.
Demolatorul Sabatului a fost altul: îl știm cu toții pe cel ce a dat primul edict anti-sabatic, respectiv decretul duminical de la 321. Au trebuit să treacă secole până ce ”descoperirea progresivă a lui Dumnezeu” să readucă în discuție vechea (și viitoarea în același timp) zi de odihnă...

Edited by Didymus, 15 September 2014 - 18:32.


#78
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,379
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 15 septembrie 2014 - 18:00, said:


Mah predicatorule,
Fiule, care te dai babă, cand vei avea si alta intrebare dificila, ai permisiunea mea s-o pui.

#79
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,720
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 15 septembrie 2014 - 18:20, said:

[size=4]Fiule, care te dai babă, cand vei avea si alta intrebare dificila, ai permisiunea mea s-o pui.

Ti-ai luat taxa si-ai plecat? Ai impresia ca ai raspuns la intrebare?

View PostDidymus, on 15 septembrie 2014 - 18:13, said:

Mă gândesc că Pavel nu intenționa să credem că Hristos e demolatorul Legii

Demolatorul Legii e Tatal, fiind singurul care a dat-o.

Unul singur este datatorul si judecatorul Legii (Iac.4:12)

#80
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,379
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 16 septembrie 2014 - 07:51, said:

Ti-ai luat taxa si-ai plecat?
Mi-au luat taxa si au plecat. Sa va aduca... pensiile.

View Postdark, on 16 septembrie 2014 - 07:51, said:

Ai impresia ca ai raspuns la intrebare?
Cu excelenta.

#81
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,720
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 16 septembrie 2014 - 09:25, said:


Cu excelenta.

Ai raspuns gresit. Dar nu-ti fa probleme, ca enoriasii tai nu stiu sa citeasca, deci nicio sansa sa vada ce scrii pe aici.

#82
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,379
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 16 septembrie 2014 - 09:27, said:

Ai raspuns gresit.
Tai-o bah pe urzici!
Doar n-am ajuns sa ma evalueze babele surde Posted Image

#83
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postdark, on 16 septembrie 2014 - 07:51, said:

Demolatorul Legii e Tatal, fiind singurul care a dat-o.

Unul singur este datatorul si judecatorul Legii (Iac.4:12)
Nici Fiul, nici Tatăl nu-Și demolează propria Lege.
O remarcă: Acel Unul singur, e de fapt Hristos, căci textul complet spune așa:

Unul singur este dătătorul și judecătorul Legii: Acela care are putere să mântuiască și să piardă. Dar tu, cine ești de judeci pe aproapele tău?” (Iac. 4,12)

  • Hristos este dătătorul Legii
  • Hristos este Judecătorul
  • Hristos este Mântuitorul


#84
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,720
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDidymus, on 16 septembrie 2014 - 12:44, said:

Nici Fiul, nici Tatăl nu-Și demolează propria Lege.
O remarcă: Acel Unul singur, e de fapt Hristos, căci textul complet spune așa:

Unul singur este dătătorul şi judecătorul Legii: Acela care are putere să mântuiască şi să piardă. Dar tu, cine eşti de judeci pe aproapele tău?” (Iac. 4,12)

  • Hristos este dătătorul Legii
  • Hristos este Judecătorul
  • Hristos este Mântuitorul

Fals.
Textul se refera la Tatal. Sau nu crezi ca Tatal e macar in aceeasi masura ca Fiul: Judecator si Mantuitor ?

Isus nu a dat nicio lege. Exista legea slobozeniei, legea lui Cristos, insa data tot de Tatal.

#85
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postdark, on 16 septembrie 2014 - 13:05, said:

Fals.
Textul se refera la Tatal. Sau nu crezi ca Tatal e macar in aceeasi masura ca Fiul: Judecator si Mantuitor ?
Dacă este ”în aceeași măsură”, de ce n-ar fi chiar Hristos? Dar îți spun eu: textul se referă la Hristos căci El a dat Legea pe Sinai, El e Mântuitorul și tot el e și Judecătorul.

View Postdark, on 16 septembrie 2014 - 13:05, said:

Isus nu a dat nicio lege. Exista legea slobozeniei, legea lui Cristos, insa data tot de Tatal.
Dacă a dat-o Tatăl (deși nu scrie asta nicăieri), de ce s-ar numi ”Legea lui Cristos”? Dar îți spun eu: Hristos a dat și Legea de pe Sinai. Probabil ai niște rețineri datorită prejudecății ”Dumnezeul Ăl mai mic”... dar asta se poate remedia.

Edited by Didymus, 16 September 2014 - 14:07.


#86
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,720
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDidymus, on 16 septembrie 2014 - 14:06, said:

Dacă este ”în aceeași măsură”, de ce n-ar fi chiar Hristos? Dar îți spun eu: textul se referă la Hristos căci El a dat Legea pe Sinai, El e Mântuitorul și tot el e și Judecătorul.

Nici vorba. Cristos era "ingerul" adica trimisul care a dat Legea in numele Tatalui Sau.

View PostDidymus, on 16 septembrie 2014 - 14:06, said:

robabil ai niște rețineri datorită prejudecății ”Dumnezeul Ăl mai mic”... dar asta se poate remedia.

Dumnezeu supus Tatalui [Sau]. Citeste Evrei 1:9.

Plus de asta, Biblia-ti explica cum sta treaba, mura in gura, fiindca legea mozaica e numita si : "legea lui Dumnezeu" adica legea Tatalui, fiindca termenul nou-testamentar : "Dumnezeu" face trimitere la Tatal, pentru Fiul fiind folosit, de cele mai multe ori, termenul:  "Domnul".

Ia sa vedem, ce ne spune Isus?

„Dacă păziţi poruncile Mele, veţi rămâne în dragostea Mea, după cum şi Eu am păzit poruncile Tatălui Meu şi rămân în dragostea Lui.” (Ioan 15:10)

care erau poruncile Tatalui ?

Plus de asta, Isus spune:

Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii am venit nu sa stric, ci sa implinesc. (Matei 5:17)

cum sa implineasca legea Sa? E clar ca Isus implinea legea Tatalui Sau !

#87
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postdark, on 16 septembrie 2014 - 14:11, said:

Nici vorba. Cristos era "ingerul" adica trimisul care a dat Legea in numele Tatalui Sau.
Aha! Deci până la urmă tot El a dat-o...

View Postdark, on 16 septembrie 2014 - 14:11, said:

Dumnezeu supus Tatalui [Sau]. Citeste Evrei 1:9.
Nu corespunde.

View Postdark, on 16 septembrie 2014 - 14:11, said:

Plus de asta, Biblia-ti explica cum sta treaba, mura in gura, fiindca legea mozaica e numita si : "legea lui Dumnezeu" adica legea Tatalui, fiindca termenul nou-testamentar : "Dumnezeu" face trimitere la Tatal, pentru Fiul fiind folosit, de cele mai multe ori, termenul:  "Domnul".
irelevant, din moment ce Hristos este Dumnezeu [Adevărat], Domnul putând fi și Tatăl și Fiul. În plus de asta, în VT nu apare denumirea de Fiul, deci foarte bine Cel care a dat Legea pe Sinai putea fi Hristos. Și chiar este... ne lămurește Noul Testament.
Cât privește prejudecata ta, nu am de gând să intru în polemică...

#88
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,720
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDidymus, on 16 septembrie 2014 - 14:18, said:

Aha! Deci până la urmă tot El a dat-o...

A transmis-o, fiind Trimisul.

View PostDidymus, on 16 septembrie 2014 - 14:18, said:

Nu corespunde.

Cum nu? ai citit ce scrie acolo?

View PostDidymus, on 16 septembrie 2014 - 14:18, said:

irelevant, din moment ce Hristos este Dumnezeu [Adevărat], Domnul putând fi și Tatăl și Fiul.

Ambii sunt numiti atat "Domn" cat si "Dumnezeu", dar contextul ne lamureste cum sta treaba, mai ales acel context cand apar amandoi.
Exemplul clasic:

1 Cor 8:6. totusi pentru noi nu este decat un singur Dumnezeu: Tatal, de la care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi, si un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile, si prin El si noi.

In acelasi context, intotdeauna Tatal e numit Dumnezeu, Fiul e numit Domn.


View PostDidymus, on 16 septembrie 2014 - 14:18, said:

în VT nu apare denumirea de Fiul

Cum nu apare?

Si nu e prima oara cand iti arat !

Psalmii 2
1. Pentru ce se intarata neamurile si pentru ce cugeta popoarele lucruri desarte?
2. Imparatii pamantului se rascoala, si domnitorii se sfatuiesc impreuna impotriva Domnului si impotriva Unsului Sau, zicand:
3. "Sa le rupem legaturile si sa scapam de lanturile lor!"
4. Cel ce sade in ceruri rade, Domnul Isi bate joc de ei.
5. Apoi, in mania Lui, le vorbeste si-i ingrozeste cu urgia Sa, zicand:
6. "Totusi, Eu am uns pe Imparatul Meu pe Sion, muntele Meu cel sfant."
7. "Eu voi vesti hotararea Lui" - zice Unsul - "Domnul Mi-a zis: "Tu esti Fiul Meu! Astazi Te-am nascut.
8. Cere-Mi, si-Ti voi da neamurile de mostenire, si marginile pamantului in stapanire!
9. Tu le vei zdrobi cu un toiag de fier si le vei sfarama ca pe vasul unui olar."
10. Acum, dar, imparati, purtati-va cu intelepciune! Luati invatatura, judecatorii pamantului!
11. Slujiti Domnului cu frica si bucurati-va, tremurand.
12. Dati cinste Fiului, ca sa nu Se manie, si sa nu pieriti pe calea voastra, caci mania Lui este gata sa se aprinda! Ferice de toti cati se incred in El!


#89
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdark, on 16 septembrie 2014 - 14:23, said:

Cum nu apare?

Si nu e prima oara cand iti arat !

Psalmii 2
1. Pentru ce se intarata neamurile si pentru ce cugeta popoarele lucruri desarte?
2. Imparatii pamantului se rascoala, si domnitorii se sfatuiesc impreuna impotriva Domnului si impotriva Unsului Sau, zicand:
3. "Sa le rupem legaturile si sa scapam de lanturile lor!"
4. Cel ce sade in ceruri rade, Domnul Isi bate joc de ei.
5. Apoi, in mania Lui, le vorbeste si-i ingrozeste cu urgia Sa, zicand:
6. "Totusi, Eu am uns pe Imparatul Meu pe Sion, muntele Meu cel sfant."
7. "Eu voi vesti hotararea Lui" - zice Unsul - "Domnul Mi-a zis: "Tu esti Fiul Meu! Astazi Te-am nascut.
8. Cere-Mi, si-Ti voi da neamurile de mostenire, si marginile pamantului in stapanire!
9. Tu le vei zdrobi cu un toiag de fier si le vei sfarama ca pe vasul unui olar."
10. Acum, dar, imparati, purtati-va cu intelepciune! Luati invatatura, judecatorii pamantului!
11. Slujiti Domnului cu frica si bucurati-va, tremurand.
12. Dati cinste Fiului, ca sa nu Se manie, si sa nu pieriti pe calea voastra, caci mania Lui este gata sa se aprinda! Ferice de toti cati se incred in El!

Uite unde duce o traducere proastă, la erezii. Nu degeaba este numit Cornilescu, un rătăcit. În realitate, ultimul verset din Psalmul 2 sună așa:

Luaţi învăţătură, ca nu cumva să Se mânie Domnul şi să pieriţi din calea cea dreaptă, când se va aprinde degrab mânia Lui! Fericiţi toţi cei ce nădăjduiesc în El.

#90
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,720
  • Înscris: 16.03.2004
New International Version
Kiss his son, or he will be angry and your way will lead to your destruction, for his wrath can flare up in a moment. Blessed are all who take refuge in him.

New Living Translation
Submit to God's royal son, or he will become angry, and you will be destroyed in the midst of all your activities--for his anger flares up in an instant. But what joy for all who take refuge in him!

English Standard Version
Kiss the Son, lest he be angry, and you perish in the way, for his wrath is quickly kindled. Blessed are all who take refuge in him.

New American Standard Bible
Do homage to the Son, that He not become angry, and you perish in the way, For His wrath may soon be kindled. How blessed are all who take refuge in Him!

King James Bible
Kiss the Son, lest he be angry, and ye perish from the way, when his wrath is kindled but a little. Blessed are all they that put their trust in him.

Holman Christian Standard Bible
Pay homage to the Son or He will be angry and you will perish in your rebellion, for His anger may ignite at any moment. All those who take refuge in Him are happy.

International Standard Version
Kiss the son before he becomes angry, and you die where you stand. Indeed, his wrath can flare up quickly. How blessed are those who take refuge in him.

Aramaic Bible in Plain English
“Kiss The Son, lest Lord Jehovah be angry, and you be destroyed from his way because his wrath burns even a little; blessed are all who trust upon him.”

GOD'S WORD® Translation
Kiss the Son, or he will become angry and you will die on your way because his anger will burst into flames. Blessed is everyone who takes refuge in him.

Jubilee Bible 2000
Kiss the Son lest he be angry, and ye perish from the way when his wrath is kindled in a little while. Blessed are all those that put their trust in him.

King James 2000 Bible
Kiss the Son, lest he be angry, and you perish in the way, when his wrath is kindled but a little. Blessed are all they that put their trust in him.

American King James Version
Kiss the Son, lest he be angry, and you perish from the way, when his wrath is kindled but a little. Blessed are all they that put their trust in him.

American Standard Version
Kiss the son, lest he be angry, and ye perish in the way, For his wrath will soon be kindled. Blessed are all they that take refuge in him.

Darby Bible Translation
Kiss the Son, lest he be angry, and ye perish in the way, though his anger burn but a little. Blessed are all who have their trust in him.

English Revised Version
Kiss the son, lest he be angry, and ye perish in the way, for his wrath will soon be kindled. Blessed are all they that put their trust in him.

Webster's Bible Translation
Kiss the Son, lest he be angry, and ye perish from the way, when his wrath is kindled but a little. Blessed are all they that put their trust in him.

World English Bible
Give sincere homage to the Son, lest he be angry, and you perish in the way, for his wrath will soon be kindled. Blessed are all those who take refuge in him. A Psalm by David, when he fled from Absalom his son.

Edited by dark, 16 September 2014 - 14:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate