Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 nume strazi

Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament

Cantarete care v-au placut si ca ...
 Pompa fantana manuala 18-20m adan...

CUI de PFA pe bon

Laptop cu procesor echivalent i7 ...

Giorgio Mazonakis-Gucci Forema
 

Ce inseamna dispensa pentru cununie?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007
Ma intereseaza mai multe amanunte despre posibilitatea obtinerii unei dispense pentru cununie intre rude de gradul 6. Biserica Ortodoxa interzice rudelor sa se casatoreasca pana la al 7-lea grad, dar se pot acorda dispense de catre episcopi pentru gradele 5, 6 si 7. Daca stiti (dar, va rog mult, numai daca sunteti avizati), imi puteti spune ce-i cu aceasta dispensa? O putem obtine? Si cum? Nu suntem persoane foarte religioase, nu cunosc nici un preot. Ne vom casatori civil, dar eu totusi tin sa ne casatorim si religios.

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
 

  Nu sunt avizat, dar pentru asta nu vreau sa fiu considerat stricator de topic. Si intrebarile care ti le adresez sunt niste curiozitati si pentru mine  .

  De unde stie preotul la care mergeti, ca voi sunteti rude de gradul 6 astfel incat sa nu va cunune? Sta sa caute arborele genealogic al famililiei?

  Pentru ce ai nevoie de acea dispensa? Iti foloseste si la altceva ulterior ?

   

  

Edited by mihai!, 20 November 2009 - 13:26.


#3
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
Din cate stiu dispensa se acorda pentru grade 7 si mai mari (daca exista). Si in nici un caz pentru grade pare (din cate stiu exista multe probleme genetice la capitolul relatii intre rude de grade pare!)

#4
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007
 
Ce prostie! N-are nici o legatura daca sunt grade pare sau grade impare. Probleme genetice apar dupa casatorii REPETATE (mai multe generatii) intre rude APROPIATE, mai ales daca exista boli genetice in familie. La noi nu exista boli genetice in familie. Suntem primii carora ne-a venit aceasta idee nastrusnica (sa ne casatorim). Si ne rugam la Dumnezeu sa fim si ultimii. Riscul de a avea probleme cu malformatii este aproape neglijabil. Rudele de gradul 4 au un risc de 4-6%. Cuplurile normale au un risc  de 2-3% (adica cei care nu sunt rude intre ei). Tot 4-6% au risc si femeile trecute de 40 de ani care fac copii. Noi suntem gradul 6 si suntem tineri. Copiii nostri nu vor avea nici o problema. ne vom face toate analizele posibile si imposibile. Dispensa nu se acorda pentru grade mai mari de 7, se acorda pentru gradele 5, 6 si 7. Am precizat ca doresc un raspuns de la persoane avizate pentru a nu trebui sa dau toate explicatiile astea.
Deci, daca imi poate raspunde cineva la intrebari, il rog foarte mult sa-mi raspunda.

Pe mine ma intereseaza "filozofia" dispensei. De ce este ea posibila si in ce conditii.

Bineinteles ca preotul nu stie gradul de rudenie, dar stim noi. Ce rost mai are cununia daca minti preotul. Mai bine nu te mai cununi deloc si traiesti asa, casatorit civil. Ori o faci cum trebuie, respectand canoanele, ori n-o faci deloc. Sa treci sub tacere gradul de rudenie mi se pare un pacat mai mare.

Edited by darkchocolate, 20 November 2009 - 13:56.


#5
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 darkchocolate, on 20th November 2009, 13:45, said:

Probleme genetice apar dupa casatorii REPETATE (mai multe generatii)


Cred ca ai vrut sa zici dupa inmultire repetata ca urmare a futaiului repetat. Ca altfel rupede apropiate pot sa si-o puna si fara sa se casatoreasca.

#6
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 darkchocolate, on 20th November 2009, 12:46, said:

dar eu totusi tin sa ne casatorim si religios.
Gresit. In Biblie nu scrie ca trebuie sa te casatoresti la biserica, iar daca o faci, te pui de acord cu doctrina lor gresita, deci binecuvantare nexam :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate