Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

omul, animalul care vrea sa fie altceva decat este...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
286 replies to this topic

#37
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View Posthomo_religiosus, on 23rd November 2009, 14:13, said:

Nu zau? Ia demonstreaza tu ce-am subliniat in textul tau!
Demonstrează tu că n-au existat.

#38
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009
de ce vrea omul sa fie mai mult decat este?

spre exemplu, de ce mergem cu masina sau cu avionul? pentru a ne deplasa mai repede dintr-un loc in altul si fara efort. care ar fi idealul acestui lucru, de a ne deplasa repede si fara efort? sa mergem ca gandul. sa si fim acolo unde gandim ca vrem sa fim. de ce se inconjoara omul de atata tehnologie? pentru a creste confortul in care traieste. de ce idealul nostru este acela de confort maxim, de " nivel de trai " cat mai ridicat? nu vrem oare sa umplem un gol? caci este evident ca nu confortul in sine este cautat ci faptul de a ne simti bine. in fond, de a fi fericit. pai si cum se impaca asta cu afirmatiile celor care in conditii limita, spun:" acolo, in iadul de la Pitesti, am gasit adevarata libertate " ?

cautam oare, prin aceasta goana dupa confort, sa fim altceva decat suntem sau cautam sa regasim ce am pierdut candva?

#39
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 00:04, said:

de ce vrea omul sa fie mai mult decat este?

spre exemplu, de ce mergem cu masina sau cu avionul? pentru a ne deplasa mai repede dintr-un loc in altul si fara efort. care ar fi idealul acestui lucru, de a ne deplasa repede si fara efort? sa mergem ca gandul. sa si fim acolo unde gandim ca vrem sa fim. de ce se inconjoara omul de atata tehnologie? pentru a creste confortul in care traieste. de ce idealul nostru este acela de confort maxim, de " nivel de trai " cat mai ridicat? nu vrem oare sa umplem un gol? caci este evident ca nu confortul in sine este cautat ci faptul de a ne simti bine. in fond, de a fi fericit. pai si cum se impaca asta cu afirmatiile celor care in conditii limita, spun:" acolo, in iadul de la Pitesti, am gasit adevarata libertate " ?

cautam oare, prin aceasta goana dupa confort, sa fim altceva decat suntem sau cautam sa regasim ce am pierdut candva?
Daca nu-ti place tehnologia de ce folosesti internetul?

#40
godwotan

godwotan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.02.2008

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 00:04, said:

de ce vrea omul sa fie mai mult decat este?

spre exemplu, de ce mergem cu masina sau cu avionul? pentru a ne deplasa mai repede dintr-un loc in altul si fara efort. care ar fi idealul acestui lucru, de a ne deplasa repede si fara efort? sa mergem ca gandul. sa si fim acolo unde gandim ca vrem sa fim. de ce se inconjoara omul de atata tehnologie? pentru a creste confortul in care traieste. de ce idealul nostru este acela de confort maxim, de " nivel de trai " cat mai ridicat? nu vrem oare sa umplem un gol? caci este evident ca nu confortul in sine este cautat ci faptul de a ne simti bine. in fond, de a fi fericit. pai si cum se impaca asta cu afirmatiile celor care in conditii limita, spun:" acolo, in iadul de la Pitesti, am gasit adevarata libertate " ?

cautam oare, prin aceasta goana dupa confort, sa fim altceva decat suntem sau cautam sa regasim ce am pierdut candva?

Pentru ca acest confort , viteza sau deplasare fara efort is consecinte ale unei lungi traditii de progres. Hai sa te intreb despre lucruri care au mai mult sens pentru tine ca evident nu iti pasa de tehnolige.
Tu crezi ca e greu ca un om sa isi doreasca sa : nu fie bolnav , sa nu moara de infectie la fiecare rana mai adanca, sa poata sa isi vada nepotii si sa nu moara la 25 de ani ?
Ti se pare atat de greu de inteles de ce omul vrea sa inteleada de ce il doare stomacul sau piciorul de ce s-o cutremurat pamantul si i-o murit familia si i s-a daramat casa sau cum ar putea sa mai amelioreze din suferintele lui?
Mie mi se pare cat se poate de normal sa imi doresc sa cunosc lumea din jurul meu si sa ma pot pazi de cei si cele ce vor sa imi faca rau. Tie nu ?
Pentru ca sa poti ajunge la rezultate bune la problemele de mai sus, intr-un timp cat mai mic, dar de preferinta mai mic decat viata ta, trebuie sa te poti misca repede, trebuie sa intelegi tehnologiea si stiinta ce lucreaza la raspunsul problemelor tale.

" de ce idealul nostru este acela de confort maxim, de " nivel de trai " cat mai ridicat?" idealul nostru nu e de confort maxim idealul e sa nu murim ca Stefan cel Mare dintr-o banala rana la picior. Confortul apare ca o consecinta la o intelegere cat mai buna a lumii in care traim.

" acolo, in iadul de la Pitesti, am gasit adevarata libertate " WTF is this ???
felul in care un om ajuns la limita disperarii isi construieste ziduri si protectii psihologice pentru a putea continua e la fel ca mine care construiesc o masina mai buna ca sa pot continua.

#41
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

View Postteo15, on 25th November 2009, 08:28, said:

Daca nu-ti place tehnologia de ce folosesti internetul?

eu as dori , totusi , sa depasiti dilema asta penibila. nu e vorba ca nu-mi place mie tehnologia. tocmai ca imi place si daca pun niste intrebari aici, mi le pun si mie. si eu sunt parte din aceeasi problema.

#42
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 11:23, said:

eu as dori , totusi , sa depasiti dilema asta penibila. nu e vorba ca nu-mi place mie tehnologia. tocmai ca imi place si daca pun niste intrebari aici, mi le pun si mie. si eu sunt parte din aceeasi problema.
Ti-a explicat godwotan  de ce o folosim.

#43
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

View Postgodwotan, on 25th November 2009, 09:29, said:

Pentru ca acest confort , viteza sau deplasare fara efort is consecinte ale unei lungi traditii de progres. Hai sa te intreb despre lucruri care au mai mult sens pentru tine ca evident nu iti pasa de tehnolige.
Tu crezi ca e greu ca un om sa isi doreasca sa : nu fie bolnav , sa nu moara de infectie la fiecare rana mai adanca, sa poata sa isi vada nepotii si sa nu moara la 25 de ani ?
Ti se pare atat de greu de inteles de ce omul vrea sa inteleada de ce il doare stomacul sau piciorul de ce s-o cutremurat pamantul si i-o murit familia si i s-a daramat casa sau cum ar putea sa mai amelioreze din suferintele lui?
Mie mi se pare cat se poate de normal sa imi doresc sa cunosc lumea din jurul meu si sa ma pot pazi de cei si cele ce vor sa imi faca rau. Tie nu ?
Pentru ca sa poti ajunge la rezultate bune la problemele de mai sus, intr-un timp cat mai mic, dar de preferinta mai mic decat viata ta, trebuie sa te poti misca repede, trebuie sa intelegi tehnologiea si stiinta ce lucreaza la raspunsul problemelor tale.

" de ce idealul nostru este acela de confort maxim, de " nivel de trai " cat mai ridicat?" idealul nostru nu e de confort maxim idealul e sa nu murim ca Stefan cel Mare dintr-o banala rana la picior. Confortul apare ca o consecinta la o intelegere cat mai buna a lumii in care traim.

" acolo, in iadul de la Pitesti, am gasit adevarata libertate " WTF is this ???
felul in care un om ajuns la limita disperarii isi construieste ziduri si protectii psihologice pentru a putea continua e la fel ca mine care construiesc o masina mai buna ca sa pot continua.

si totusi, raspunsul tau se poate intoarce impotriva ta. ai introdus in argumentatia ta boala, suferinta fizica a omului care prin progresul stiintific s-a ameliorat foarte mult. dar nu cred ca nu esti la curent cu faptul ca tehnologia dezvoltata de om se bazeaza pe resurse care nu numai ca sunt pe terminate dar, si mai grav, e pe cale sa scoata natura din echilibrul pe care il are de cateva milioane de ani. Omul tehnologizat a reusit performanta ca in cateva decenii sa strice un echilibru care tine de milioane de ani . singurul dicton dupa care se ghideaza omul tehnologizat se pare ca e : " dupa noi potopul " . nu conteaza ca in acest ritm vom crapa cu totii mai repede, tot ceea ce conteaza e ca rana mi se vindeca instantaneu. intradevar, nici ca se putea o intelegere mai profunda a lumii in care traim, adica a naturii in mijlocul careia traim.

vrei sa vorbim si de subiectul atat de drag voua, internetul? si de avantajele dar si dezavantajele comunicarii prin internet, mai ales in situatia impatimitilor acestuia?

Edited by homo_religiosus, 25 November 2009 - 11:59.


#44
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 10.04.2009

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 11:58, said:

ai introdus in argumentatia ta boala, suferinta fizica a omului care prin progresul stiintific s-a ameliorat foarte mult. dar nu cred ca nu esti la curent cu faptul ca tehnologia dezvoltata de om se bazeaza pe resurse care nu numai ca sunt pe terminate dar, si mai grav, e pe cale sa scoata natura din echilibrul pe care il are de cateva milioane de ani.
Nu zău?
Nu numai că nu ai de unde știi cât petrol se mai poate găsi ( bănuiesc că la asta te-ai referit ) dar nu poate nimeni să aducă argumente pentru influența omului asupra acelui așa zis echilibru.
Influența omului asupra așa zisei încălziri globale este doar o nouă religie la modă.

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 11:58, said:

Omul tehnologizat a reusit performanta ca in cateva decenii sa strice un echilibru care tine de milioane de ani .
Dovedește. :)

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 11:58, said:

singurul dicton dupa care se ghideaza omul tehnologizat se pare ca e : " dupa noi potopul " . nu conteaza ca in acest ritm vom crapa cu totii mai repede, tot ceea ce conteaza e ca rana mi se vindeca instantaneu.
:lol:
Nu contează că a ajuns media de viață de la 20 to 70 de ani. Nu contează că exact acest progres științific s-ar putea să salveze omenirea exact de la variațiile climatice ( pentru care nu există nici o dovadă că omul le poate influența, în nici un sens ).

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 11:58, said:

intradevar, nici ca se putea o intelegere mai profunda a lumii in care traim, adica a naturii in mijlocul careia traim.
Loc de mai bine este întotdeauna. :)
Oricum lipsa asta de înțelegere a naturii susține idea că nu se poate dovedi influența omului asupra ei, nu prostiile pe care le-ai debitat mai devreme.

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 11:58, said:

vrei sa vorbim si de subiectul atat de drag voua, internetul? si de avantajele dar si dezavantajele comunicarii prin internet, mai ales in situatia impatimitilor acestuia?
:lol:
Orice exces are efecte negative. Dar tu poți să te întorci în peșteră dacă nu-ți place curentul electric.

#45
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

View Postalexdm, on 25th November 2009, 12:41, said:

Orice exces are efecte negative. Dar tu poți să te întorci în peșteră dacă nu-ți place curentul electric.

hai ca poti mai mult! trage aer in piept si mai zi o data ca incalzirea globala e doar un mit. poate daca repeti acelasi lucru la infinit ai sa ajungi sa si crezi in ce spui...

#46
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
omule religios, vino cu o solutie! E usor sa zici ca suntem intro situatie de cacat si ca ne vom afunda mai rau in el cu timpul dar e al dracului de greu sa vii cu o solutie!

Edited by eu_unul, 25 November 2009 - 14:22.


#47
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 12:58, said:

Vorba multă, sărăcia omului. Ți-am cerut într-un post anterior să-mi demonstrezi că n-au existat atei de când a apărut credința. Încă aștept.

#48
godwotan

godwotan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.02.2008

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 11:58, said:

si totusi, raspunsul tau se poate intoarce impotriva ta. ai introdus in argumentatia ta boala, suferinta fizica a omului care prin progresul stiintific s-a ameliorat foarte mult. dar nu cred ca nu esti la curent cu faptul ca tehnologia dezvoltata de om se bazeaza pe resurse care nu numai ca sunt pe terminate dar, si mai grav, e pe cale sa scoata natura din echilibrul pe care il are de cateva milioane de ani. Omul tehnologizat a reusit performanta ca in cateva decenii sa strice un echilibru care tine de milioane de ani . singurul dicton dupa care se ghideaza omul tehnologizat se pare ca e : " dupa noi potopul " . nu conteaza ca in acest ritm vom crapa cu totii mai repede, tot ceea ce conteaza e ca rana mi se vindeca instantaneu. intradevar, nici ca se putea o intelegere mai profunda a lumii in care traim, adica a naturii in mijlocul careia traim.

vrei sa vorbim si de subiectul atat de drag voua, internetul? si de avantajele dar si dezavantajele comunicarii prin internet, mai ales in situatia impatimitilor acestuia?

Nu consider ca o lume in echilibru are ca si consecinta faptul ca 95 % din tot ce a trait vreodata pe pamant e acum istorie. Stii tu.. pamantul asta pe care tehnologia l-a dezechilibrat a omorat tot ce i-a stat tin cale in cateva extintii majore inainte ca tehnologia sa existe.

Apoi noi suntem oameni nu zei ... => facem greseli, ceea ce ne ridica cu adevarat e ca avem posibilitatea si de a repara greselile. si apoi nu e locul aici de profetii , dar sa presupunem ca distrugem complet mediul (ceea ce nu e exclus si fara tehnologie , mesopotamia s-a desertificat in istorie pt ca toti copacii au fost taiati ca lemne de foc si aia s-a intamplat inaintea inventarii plugului si a rotii) tot tehnologia si o mai buna intelegere a lumii o sa ne scoata din kkt.

Si daca ai adus problema pot sa ma laud si io un pic ... :) Sunt Inginer Chimist si ecologist, lucrez in prezent la o serie de modele pilot de a crea energie din aproape orice. Si pentru ca aproape orice costa bani ceea ce nu costa sunt apele reziduale provenite din orase pline de ceea ce omul creaza in fiecare zi ca dovada a mecanismului extrem de ineficient creat de D-nezeu in interiorul aparatului digestiv. Dar ceea ce e cel mai interesant e ca deja avem in romania la targu mures o statie de epurare a apei ce produce curent electric si energie termica din cacat si apa lasand in spate un manol activ ce e folosit ca ingrasamant.  Apoi e tot tam tamul cu hidrogenul care e cea mai raspandita molecula in univers si care e tot odata are si o reactivitate ff mare adica de exemplu arde in aer la temperaturi mari si are ca reziduu Apa pura. Problemele nu sunt chiar asa de mari la capitolu energetic iar industria si cercetarea chimica sunt bagate pana peste cap in rezolvarea lor.
Problema cand se termina petrolul e ca tot ce inseamna mase plastice o sa aiba fff mult de suferit. Pt ca aproape tot, de la tevile de pvc la peturile de cola, sunt facute din petrol sau ce ramane dupa rafinarea lui. Aici o sa fie chiar fain de cautat solutii. pentru ca masinile pot fi facute sa merga fara petrol dar rotile lor nu merg fara cauciuc si nici cablurile de sub capota nu se izoleaza singure.

singurul dicton dupa care se ghideaza omul tehnologizat se pare ca e : " dupa noi potopul " . - intr-un fel e adevarat ce zici aici dar asta doar pentru ca de obicei cei ce fac cele mai multe pagube sunt cei ce nu folosesc tehnologia cum trebuie. Iar noi romanii care avem un record la SUV-uri si care nu putem sa ne miscam pana la magazin decat in fata volanului e clar ca nu facem exceptie. tehnologia are ca scop rezolvarea problemelor de orice fel nu crearea unei vieti luxoase si dezinteresate fata de natura sau de ce orice altceva. Cei care creaza tehnologia de obicei au urmat cursuri de Hazard si Risc. Cei care sunt pe baricadele proiectarii industriale stiu ce face bine si ce face rau dar de cele mai multe ori sunt legati de economisti care ii obliga sa ia masuri riscante pentru a minimaliza costurile sau pentru a mari productia. Daca ar fi dupa mine si doar dupa mine o rezolvare ar fi ca toti sa ignore indemnurile crestine si macar pentru o generatie sau 2 si sa se abtina din a isi crea o familie si a turna n jeguri de copii pentru ca problema resurselor nu e ca folosim tehnologia ci ca suntem prea multi cei care o folosim si orice exces e RAU.

Apropo de internet - nu cred ca exista inventi mai mare decat asta. In stiinta nimic nu functioneaza fara comunicare si internetul e zeul comunicarii. Are o rgamada de avantaje si o gramada de dezavantaje dintre care cel mai mare ar fi : ca e un consumator impatimit de energie electrica.
dar sunt sigur ca bisericile si casele de cult din jurul lumii consuma tot atata energie chiar daca ele nu dau nimic in schimb. Macar ca sa ai acces la internet nu trebuie sa mergi cu masina pana la el spre deosebire de Mecca.

Edited by godwotan, 25 November 2009 - 14:50.


#49
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 10.04.2009

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 14:12, said:

hai ca poti mai mult! trage aer in piept si mai zi o data ca incalzirea globala e doar un mit. poate daca repeti acelasi lucru la infinit ai sa ajungi sa si crezi in ce spui...
:lol:
Știu, e greu să pricepi că religia nu influențează realitatea, dar poate vrei să explici cum se face că în anul 2007 s-au înregistrat unele dintre cele mai scăzute temperaturi din istorie?
Ai recunoscut că omul nu știe suficient despre natură, dar ai tupeul să spui că tu știi că a fost influențată de el. Tipic religios.

După ce ai fost spălat pe creier de mic în ce privește religia, acum permiți să ți se întâmple același lucru cu încălzirea globală. Vezi că repetatul ăla n-are efect nici în cazul religiei și nici în cazul altor subiecte dragi ție. Poți să renunți la el și mai ales renunță să-l mai recomanzi altora că te faci de râs.

#50
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 11:58, said:

si totusi, raspunsul tau se poate intoarce impotriva ta. ai introdus in argumentatia ta boala, suferinta fizica a omului care prin progresul stiintific s-a ameliorat foarte mult. dar nu cred ca nu esti la curent cu faptul ca tehnologia dezvoltata de om se bazeaza pe resurse care nu numai ca sunt pe terminate dar, si mai grav, e pe cale sa scoata natura din echilibrul pe care il are de cateva milioane de ani. Omul tehnologizat a reusit performanta ca in cateva decenii sa strice un echilibru care tine de milioane de ani . singurul dicton dupa care se ghideaza omul tehnologizat se pare ca e : " dupa noi potopul " . nu conteaza ca in acest ritm vom crapa cu totii mai repede, tot ceea ce conteaza e ca rana mi se vindeca instantaneu. intradevar, nici ca se putea o intelegere mai profunda a lumii in care traim, adica a naturii in mijlocul careia traim.

vrei sa vorbim si de subiectul atat de drag voua, internetul? si de avantajele dar si dezavantajele comunicarii prin internet, mai ales in situatia impatimitilor acestuia?
De asta nu mai poti tu? Ca se termina resursele? Pai oricum vei 'decola' cu mult timp inainte sa se intample.

#51
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

View PostNightm4re, on 25th November 2009, 15:45, said:

De asta nu mai poti tu? Ca se termina resursele? Pai oricum vei 'decola' cu mult timp inainte sa se intample.

...dupa noi potopul...ce va ziceam mai devreme?
Q.E.D.

#52
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 20:05, said:

...dupa noi potopul...ce va ziceam mai devreme?
Q.E.D.
vorbeai de crestinismul ala ca pamantul a fost creat pentru voi ? sau de ala ca oricum o sa fiti cu jebus inainte sa se termine ?

#53
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

View Postgodwotan, on 25th November 2009, 14:47, said:

1.
Si daca ai adus problema pot sa ma laud si io un pic ... :) Sunt Inginer Chimist si ecologist, lucrez in prezent la o serie de modele pilot de a crea energie din aproape orice. Si pentru ca aproape orice costa bani ceea ce nu costa sunt apele reziduale provenite din orase pline de ceea ce omul creaza in fiecare zi ca dovada a mecanismului extrem de ineficient creat de D-nezeu in interiorul aparatului digestiv. Dar ceea ce e cel mai interesant e ca deja avem in romania la targu mures o statie de epurare a apei ce produce curent electric si energie termica din cacat si apa lasand in spate un manol activ ce e folosit ca ingrasamant.  Apoi e tot tam tamul cu hidrogenul care e cea mai raspandita molecula in univers si care e tot odata are si o reactivitate ff mare adica de exemplu arde in aer la temperaturi mari si are ca reziduu Apa pura. Problemele nu sunt chiar asa de mari la capitolu energetic iar industria si cercetarea chimica sunt bagate pana peste cap in rezolvarea lor.
Problema cand se termina petrolul e ca tot ce inseamna mase plastice o sa aiba fff mult de suferit. Pt ca aproape tot, de la tevile de pvc la peturile de cola, sunt facute din petrol sau ce ramane dupa rafinarea lui. Aici o sa fie chiar fain de cautat solutii. pentru ca masinile pot fi facute sa merga fara petrol dar rotile lor nu merg fara cauciuc si nici cablurile de sub capota nu se izoleaza singure.

2.
singurul dicton dupa care se ghideaza omul tehnologizat se pare ca e : " dupa noi potopul " . - intr-un fel e adevarat ce zici aici dar asta doar pentru ca de obicei cei ce fac cele mai multe pagube sunt cei ce nu folosesc tehnologia cum trebuie. Iar noi romanii care avem un record la SUV-uri si care nu putem sa ne miscam pana la magazin decat in fata volanului e clar ca nu facem exceptie. tehnologia are ca scop rezolvarea problemelor de orice fel nu crearea unei vieti luxoase si dezinteresate fata de natura sau de ce orice altceva. Cei care creaza tehnologia de obicei au urmat cursuri de Hazard si Risc. Cei care sunt pe baricadele proiectarii industriale stiu ce face bine si ce face rau dar de cele mai multe ori sunt legati de economisti care ii obliga sa ia masuri riscante pentru a minimaliza costurile sau pentru a mari productia. Daca ar fi dupa mine si doar dupa mine o rezolvare ar fi ca toti sa ignore indemnurile crestine si macar pentru o generatie sau 2 si sa se abtina din a isi crea o familie si a turna n jeguri de copii pentru ca problema resurselor nu e ca folosim tehnologia ci ca suntem prea multi cei care o folosim si orice exces e RAU.

3.
Apropo de internet - nu cred ca exista inventi mai mare decat asta. In stiinta nimic nu functioneaza fara comunicare si internetul e zeul comunicarii. Are o rgamada de avantaje si o gramada de dezavantaje dintre care cel mai mare ar fi : ca e un consumator impatimit de energie electrica.
dar sunt sigur ca bisericile si casele de cult din jurul lumii consuma tot atata energie chiar daca ele nu dau nimic in schimb. Macar ca sa ai acces la internet nu trebuie sa mergi cu masina pana la el spre deosebire de Mecca.

1.
am inteles, lucrezi intens la creare de energie din cacat. de aici rezulta cel putin un lucru interesant: faptul ca atunci cand tu vei descoperi intradevar acea energie, imediat se vor gasi unii pe aceeasi treapta spirituala cu tine ( te citez: " sa se abtina din a isi crea o familie si a turna n jeguri de copii " ) care vor incepe sa aduca vestea cea buna:" oameni buni, cetateni, de azi inainte va trebui sa consumam de 10 ori mai mult caci energia, deci confortul fara de care nici sa respiram nu mai putem, se bazeaza pe caca. "

2.
foarte interesant punctul tau de vedere. cred ca si Hitler si Stalin si-ar fi ciulit urechile la auzul acestor idei umanist-pragmatice...

3.
stii ce-i interesant cu internetul asta: cu cat creste mai mult viteza de comunicare prin intermediul lui, cu atat scade comunicarea reala intre cei ce-l folosesc...

#54
godwotan

godwotan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.02.2008

View Posthomo_religiosus, on 25th November 2009, 23:21, said:

1.
am inteles, lucrezi intens la creare de energie din cacat. de aici rezulta cel putin un lucru interesant: faptul ca atunci cand tu vei descoperi intradevar acea energie, imediat se vor gasi unii pe aceeasi treapta spirituala cu tine ( te citez: " sa se abtina din a isi crea o familie si a turna n jeguri de copii " ) care vor incepe sa aduca vestea cea buna:" oameni buni, cetateni, de azi inainte va trebui sa consumam de 10 ori mai mult caci energia, deci confortul fara de care nici sa respiram nu mai putem, se bazeaza pe caca. "

2.
foarte interesant punctul tau de vedere. cred ca si Hitler si Stalin si-ar fi ciulit urechile la auzul acestor idei umanist-pragmatice...

3.
stii ce-i interesant cu internetul asta: cu cat creste mai mult viteza de comunicare prin intermediul lui, cu atat scade comunicarea reala intre cei ce-l folosesc...

1 . ti-am dat un exemplu apropo de rezolvarea problemei energetice. Pentru ca cineva ma intreba ce o sa facem cand se termina resursele . Sunt zeci e proiecte si asta e numai unul. Niciodata nu vom depinde de un singur tip de energie. Incercam sa arat ca se lucreza pentru rezolvarea problemelor viitoare cu mult inainte ca ele sa apara.

2. Aia au interzis avorturile, ca si biserica, ca si comunistii din romania. Chinezii sunt aia cu politica unui singur copil.

3. Asta o poti zice si despre scrisori si despre telefonie sau telegraf. Iar faptul ca scade comunicarea intre cei ce il folosesc, cred ca gresesti - faptul ca io in romania pot sa intru in legatura cu oameni din belgia, olanda sau Usa sa le accesez munca si sa le cer sfatul si toate astea intr-o singura zi si gratis e o indicatie clara ca ceea ce zici e gresit. Am participat in proiecte ce au avut ca rezultat intregi linii de productie iar toata logistica s-a desfasurat pe net cu cel putin 50 - 60 de oameni din diferite parti ale lumii.  Nu-mi zice ca internetul face comunicarea sa nu fire reala pt ca gresesti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate