Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

TVA MARFA LUATA PE FIRMA DIN UE

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
TITUS UDREA

TITUS UDREA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.09.2006
Daca cumpar pe firma un obiect (piesa auto) dintr-o tara din UE, pentru firma, fara sa il revand, fara sa le platesc la ei TVA, imi soseste prin posta, apoi eu ce fac, trebuie sa platesc TVA-ul in Romania? Cum? Imi apare ca datorie pe firma la stat? Ma duc el la Fisc sa declar, sau stiu ei deja? Sau se deduce automat din impozitul anual? Mai trebuie sa platesc ceva in Romania pana la urma?

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai cum nu platesti TVA-ul la ei? Le dai codul fiscal al firmei? Firma de la care cumperi trebuie sa justifice TVA-ul catre Fiscul lor si le va da codul tau. Care va ajunge in Romania eventual...

#3
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 TITUS UDREA, on 15th October 2009, 21:56, said:

Daca cumpar pe firma un obiect (piesa auto) dintr-o tara din UE, pentru firma, fara sa il revand, fara sa le platesc la ei TVA, imi soseste prin posta, apoi eu ce fac, trebuie sa platesc TVA-ul in Romania? Cum? Imi apare ca datorie pe firma la stat? Ma duc el la Fisc sa declar, sau stiu ei deja? Sau se deduce automat din impozitul anual? Mai trebuie sa platesc ceva in Romania pana la urma?
Da, il calculezi pur si simplu (19%) si il treci in decontul de TVA pe luna respectiva in care ai facut tranzactia.

#4
TITUS UDREA

TITUS UDREA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.09.2006
Deci eu vreau sa iau o piesa auto pe firma, pentru firma, nu revanzare. In Italia o compar fara TVA, le comunic datele firmei, CUI si ce mai trebuie, apoi in tara ce se intampla? Trebuie sa il platesc in Romania si apoi il decontez la sfarsitul lunii, sau nu il mai platesc deloc, produsul fiind pentru firma, sau nu il pot deconta nicicum? Cum se face decontarea asta?

#5
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 TITUS UDREA, on 16th October 2009, 16:01, said:

Deci eu vreau sa iau o piesa auto pe firma, pentru firma, nu revanzare. In Italia o compar fara TVA, le comunic datele firmei, CUI si ce mai trebuie, apoi in tara ce se intampla? Trebuie sa il platesc in Romania si apoi il decontez la sfarsitul lunii, sau nu il mai platesc deloc, produsul fiind pentru firma, sau nu il pot deconta nicicum? Cum se face decontarea asta?
Pai de ce nu spui ca tu nu stii nici asta?
In fiecare luna cumperi produse pe firma la care poti deduce TVA. Aduni tot TVA-ul asta pe o coloana. Pe de alta parte vinzi marfa/servicii la care percepi TVA. Il aduni si pe asta pe o coloana. Cand trece luna, compari cele doua coloane. Daca ai incasat mai mult TVA decat ai platit, atunci virezi diferenta catre stat. Daca ai platit mai mult decat ai incasat, atunci are statul sa-ti dea diferenta asta si faci cerere de returnare de TVA.
Toate chestiile astea apar in decontul de TVA. Si atunci si TVA-ul ala pentru piesa il pui in coloana cu TVA pe care il ai de plata. Si gata.
Uite art. din Codul Fiscal cu privire la exigibilitatea taxei aferente in acest caz:

ART. 135
    Faptul generator și exigibilitatea pentru achiziții intracomunitare de bunuri
    (1) În cazul unei achiziții intracomunitare de bunuri, faptul generator intervine la data la care ar interveni faptul generator pentru livrări de bunuri similare, în statul membru în care se face achiziția.
    (2) În cazul unei achiziții intracomunitare de bunuri, exigibilitatea taxei intervine în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a intervenit faptul generator.
    (3) Prin excepție de la prevederile alin. (2), exigibilitatea taxei intervine la data emiterii facturii prevăzute în legislația altui stat membru la articolul echivalent art. 155 alin. (1), dacă aceasta este emisă înainte de cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a intervenit faptul generator.

Edited by Pitzifelnic, 16 October 2009 - 16:55.


#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Te-ai gandit tu asa ca noi toti ceilalti suntem niste prosti ca ne luam piese din Romania cu tva cand am putea sa facem ca tine si sa luam din Italia sau din Franta.

     De altfel ce importanta are daca le ai de vanzare ori ba. Nu ai platit TVA la furnizor din pricina ca aici e spatiu intracomunitar , dar o sa-l platesti la statului roman.

#7
TITUS UDREA

TITUS UDREA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.09.2006
Imi mai zise cineva ca daca il iei de acolo fara TVA, nu mai platesti aici nimic, nici un TVA, daca nu il revinzi, si e doar pentru tine, ca firma, dar ca iti apare ca active in firma, si trebuie sa existe, pana cand ii vine termenul de casare. Daca iti luai calculator pentru firma, plateai la el TVA? Asa poti cumpara orice pe fira fara TVA, atata vreme cat nu il revinzi. Nu?

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu. Daca erai persoana fizica ai fi platit TVA pe factura. Factura ar fi fost cu TVA.
    De vreme ce esti persoana juridica nu ai primit factura cu tva, pentru ca o sa fi impozitat in tara de origine. In situatia de fata TVA-ul nu il incaseaza statul italian ci statul roman . La fel ai fi patit daca produsul achizitionat ar fi fost supus de catre statul roman unui regim de accize sau alte taxe.

#9
TITUS UDREA

TITUS UDREA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.09.2006
PAI PANA LA URMA, CA CUMPERI DIN ROM SAU UE, DACA IEI PENTRU FIRMA, NU IEI FARA TVA?
DACA CUMPERI CEVA PENTRU FIRMA, PLATESTI TVA CA O PERS FIZICA?
NU IL PRIMESTI INAPOI?

#10
LEX-US

LEX-US

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.12.2009
@titus udrea -Inregistrarea se numeste "taxare inversa". Atunci cand faci o achizitie UE si comunici furnizorului un cod valid de TVA acesta iti va face invoice-ul cu tva scutit, sau fara tva mai pe romaneste. In Romania vei aplica taxarea inversa, adica inregistrarea tva-ului atat ca deductibil cat si colectat si nu vei plati nimic. Se va declara de asemena in decontul de tva la rubricile specifice achiztiilor intracomunitare. Atentie! vei mai avea si declaratia 390 (recapitulativa pt AIC) de completat, iar daca cumva societatea ta declara tva-ul trimestrial, ea isi va modifica vectorul fiscal cu declararea tva-ului lunar

@cspot - ma numar printre "prostii" care prefera ca pe una din societatile mele sa faca achizitii UE,  nu in scopul revanzarii, decat din RO.  Motivul te las sa-l cauti ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate