Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegeri 9 iunie 2024

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?
 Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 

CARE ESTE PROCEDURA LA TRECEREA DE LA CURENT MONO LA TRIFAZIC?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1 răspuns la acest subiect

#1
redrose18

redrose18

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 25.01.2007
Buna ziua tutror. Marturisesc ca nu ma pricep deloc la tot ce e legat de electricitate. Facem o consolidare a unei cladiri vechi si, pentru ca vor fi multi consumatori (aparate) de energie electrica, am decis sa solicitam la ENEL un spor de putere, respectiv curent trifazic. Am fost in str. Braziliei, unde la ora 9 dimineata erau date toate bonurile de ordine pentru acea zi. Buuuuuuuun. Am apelat atunci la firme autorizate, ni s-a cerut suma de 5000 RON, in conditiile in care noi avem cabluri de trifazic in tabloul general care e chiar sub geamul de la bucatarie. Asa ca ma vad nevoita sa umblu de una singura sa rezolv aceasta problema si as ruga, daca a trecut cineva prin aceasta experienta sa ma ajute cu ceva informatii. Deci: tabloul general e pe perete langa intrarea in cladire ( e vorba de un S+P+1+M), noi avem proprietatea la parter si et 1, de la tablou pana in casa sunt cca 5m pe scari. De la ENEL mi-au dat un chestionar de completat (ceva cu aviz tehnic de racordare) in care nu prea inteleg ce sa scriu, apoi o cerere pt aviz de racordare. Vreau sa stiu daca e obligatoriu sa lucrez cu firma sau pot sa depun eu direct, ce documente sunt necesare si care e procedura. Casa se afla in Bucuresti.
Va multumesc anticipat

#2
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.326
  • Înscris: 17.03.2009

Vizualizare mesajredrose18, pe 3rd October 2009, 21:49, a scris:

Buna ziua tutror. Marturisesc ca nu ma pricep deloc la tot ce e legat de electricitate. Facem o consolidare a unei cladiri vechi si, pentru ca vor fi multi consumatori (aparate) de energie electrica, am decis sa solicitam la ENEL un spor de putere, respectiv curent trifazic. Am fost in str. Braziliei, unde la ora 9 dimineata erau date toate bonurile de ordine pentru acea zi. Buuuuuuuun. Am apelat atunci la firme autorizate, ni s-a cerut suma de 5000 RON, in conditiile in care noi avem cabluri de trifazic in tabloul general care e chiar sub geamul de la bucatarie. Asa ca ma vad nevoita sa umblu de una singura sa rezolv aceasta problema si as ruga, daca a trecut cineva prin aceasta experienta sa ma ajute cu ceva informatii. Deci: tabloul general e pe perete langa intrarea in cladire ( e vorba de un S+P+1+M), noi avem proprietatea la parter si et 1, de la tablou pana in casa sunt cca 5m pe scari. De la ENEL mi-au dat un chestionar de completat (ceva cu aviz tehnic de racordare) in care nu prea inteleg ce sa scriu, apoi o cerere pt aviz de racordare. Vreau sa stiu daca e obligatoriu sa lucrez cu firma sau pot sa depun eu direct, ce documente sunt necesare si care e procedura. Casa se afla in Bucuresti.
Va multumesc anticipat

Pentru nu a irosi timpul degeaba ,deoarece nu stiti ce putere va trebuie ,ce  este dispus ENELUL(in functie de rezerva lor)  sa  va dea contactati o firma,i afara de mici cheltuieli(gen 160 ron taxa aviz) bransatul  le veti plati lla casieria ENEL,de unde firma va incasa banii  pt lucrarea efectuata.Pt detalii astept un PM

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate