Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#2917
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postalexbjorg, on 3rd October 2011, 18:49, said:

Nu stiu daca e ok sau nu sa postez aici,ramane la decizia adminului.Serviti-va....cu planuri de tractorase.
.......
L.E.midget tractor 1,2 si 3 sint planuri DIFERITE,nu 1 singur...
Cred ca ar trebui un topic separat cu "tractorase home made", sau altfel spus am ceva prieteni care au cumparat motosape/motocultoare dintrastea no name si dupa o vara de lucru ia lasat ba una ba alta si in marea majoritate defectele sint pe la cutiile de viteza, cel mai de curind defect e la un motocultor cu cositoare, Rotak dac nu ma insel (dintracea cu doi tamburi) la care se dau coarnele pe spate si se merge in marsalier, dupa o vara de coasa ghiciti ce sa dus? normal, marsalierul. etc etc. Acu` daca ar fi sa cumpar un motor dintrasta de se zice ca ar fi Honda (de motosapa) ar fi bun la asa ceva?
Dar deja incep intrebarile, ce cutie de viteze ii pun sau cum io fac?, transmisia pe spate de asemenea cum sau de la ce o adaptez?

#2918
mhdraghici

mhdraghici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2010
de curand am cumparat motosapa honda f 501, m-a costat cu ulei de motor pt schimb 4650 lei. inainte am avut un ruris sprint ( "fabricat in romania") .
diferenta intre ax melcat si cutie de viteza e mare. la honda cu turatie mica sapa fara probleme, la ax melcat trebuia turata la maxim, asta ar fi o diferenta, ar mai fi mersul inapoi in spatii restrinse si altele.
ce mi-a spus vanzatorul : benzina trebuie tinuta in canistra de tabla, in peturi cica dizolva plasticul din care e facuta si se infunda jigloarele
nu trebuie ( la acest model ) facut schimbul de ulei la motor , eu o sa-l fac totusi. la sprint dupa 5 ore cind am dat uleiul afara era plin de pilitura fina , la f 501 e curat ca nou.
are greutate suficienta 52 fara freze, e stabila si frezeaza usor si destul de repede. daca mai aveti nevoie si de alte informatii va raspund.

#2919
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,598
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmhdraghici, on 4th October 2011, 12:38, said:

ce mi-a spus vanzatorul : benzina trebuie tinuta in canistra de tabla, in peturi cica dizolva plasticul din care e facuta si se infunda jigloarele

Ete fix.....
Ca o sa`i vad pe toti drujbistii carind canistra de tabla dupa ei prin padure!
Si nenea ala de ceva rugina nu a auzit in canistra de tabla ?
Sau aia e inofensiva?

Grig

#2920
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostIon_Bumbu, on 4th October 2011, 13:32, said:

...
Si nenea ala de ceva rugina nu a auzit in canistra de tabla ?
Sau aia e inofensiva?

Grig

Cre' ca se referea la canistra din tabla... de inox ! Obrazu' subtire (honda...deh), cu cheltuiala se tine.

View Postmhdraghici, on 4th October 2011, 12:38, said:

ce mi-a spus vanzatorul : benzina trebuie tinuta in canistra de tabla, in peturi cica dizolva plasticul din care e facuta si se infunda jigloarele

Adica o sa-mi dizolve plasticul de la pet-ul de 5 litri in care am pus benzina amestec pt. drujba ? Si o sa-i faca gauri ? Prin care gauri o sa se scurga benzina ? :confuzzled:

#2921
catalinpadurariu

catalinpadurariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.01.2009
Dragilor,


Usurati-mi alegerea intre un loncin L90 si o Husqvarna T85 HX.

Va multumesc.

#2922
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Cred ca decizia trebuie sa o iei singur. Ambele modele sunt OK. Depinde pentru ce-ti trebuie. Husqvarna T85 HX e motosapa. Loncinul acela parca are viteze si e un lucru foarte bun. Ce vrei sa faci cu el?

#2923
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.10.2011

View Postcatalinpadurariu, on 6th October 2011, 19:20, said:

Dragilor,


Usurati-mi alegerea intre un loncin L90 si o Husqvarna T85 HX.

Va multumesc.


Depinde la ce vrei s-o folosesti.Daca doar pentru freze (la sapat) ai putea sa-ti alegi un Pubert Compact (acelasi cu Husqvarna dar fara viteza inapoi si pretul undeva pe la 2100 - 2200ron si diferente mari la piesele de schimb) iar daca vrei sa mai pui un plug,o prasitoare,remorca.. cea mai buna alegere ar fi ceva cu cutie de viteze si putere peste 6CP

#2924
catalinpadurariu

catalinpadurariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.01.2009

View PostBogdan_AGRi, on 7th October 2011, 10:03, said:

Depinde la ce vrei s-o folosesti.Daca doar pentru freze (la sapat) ai putea sa-ti alegi un Pubert Compact (acelasi cu Husqvarna dar fara viteza inapoi si pretul undeva pe la 2100 - 2200ron si diferente mari la piesele de schimb) iar daca vrei sa mai pui un plug,o prasitoare,remorca.. cea mai buna alegere ar fi ceva cu cutie de viteze si putere peste 6CP

Imi doresc sa o folosesc in livada , in vie pt prasit, pt bilonat, eventual arat mici portiuni de teren. Ideea cu atasarea unei remorcute imi surade tare mult la caratul diverselor lucuri rezultate in urma procesului agricol. Ideea este ca scula sa fie fiabila si sa nu trebuiasca mesterita tot timpul pentru ca nici timp nu am si nici nu ma prea pricep.

In ceea ce priveste Husqvarna, am o motocoasa si un motofierastrau de care sunt f multumit. De loncin nu stiu nimic. Faptul ca e mai greu decat Husq mi se pare un avantaj,  motorul mai puternic, are doua viteze inainte constituie alte plusuri etc. Dezavantajul ar fi ca e o motorizare copie si nu originala si ca e o scula chinezeasca. Voi cei care va pricepeti cat de cat la astfel de jucarii m-ati putea indruma cel mai bine.

Va multumesc anticipat.

Edited by catalinpadurariu, 07 October 2011 - 09:17.


#2925
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.10.2011

View Posthoria66, on 4th October 2011, 11:40, said:

Cre' ca se referea la canistra din tabla... de inox ! Obrazu' subtire (honda...deh), cu cheltuiala se tine.



Adica o sa-mi dizolve plasticul de la pet-ul de 5 litri in care am pus benzina amestec pt. drujba ? Si o sa-i faca gauri ? Prin care gauri o sa se scurga benzina ? :confuzzled:


Un sfat util era sa-i spuna ca la ultima lucrare din sezon sa-l lase sa mearga pana se consuma benzina din el ca sa nu ramana benzina in carburator "peste an" ca exista riscul sa se infunde.cat despre pet sa folosesti benzina pana se topeste sticla  :D

#2926
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.10.2011

View Postcatalinpadurariu, on 7th October 2011, 08:14, said:

Imi doresc sa o folosesc in livada , in vie pt prasit, pt bilonat, eventual arat mici portiuni de teren. Ideea cu atasarea unei remorcute imi surade tare mult la caratul diverselor lucuri rezultate in urma procesului agricol. Ideea este ca scula sa fie fiabila si sa nu trebuiasca mesterita tot timpul pentru ca nici timp nu am si nici nu ma prea pricep.

In ceea ce priveste Husqvarna, am o motocoasa si un motofierastrau de care sunt f multumit. De loncin nu stiu nimic. Faptul ca e mai greu decat Husq mi se pare un avantaj,  motorul mai puternic, are doua viteze inainte constituie alte plusuri etc. Dezavantajul ar fi ca e o motorizare copie si nu originala si ca e o scula chinezeasca. Voi cei care va pricepeti cat de cat la astfel de jucarii m-ati putea indruma cel mai bine.

Va multumesc anticipat.

Daca vrei calitate nu gasesti decat pe ax melcat,roata melcata facute de vecinii nostrii unguri dar cu motoare de calitate problema cu ele e ca o sa-ti dea batai de cap transmisia (cedeaza dupa noroc) la preturi acceptabile in rest tot ce este cu cutie de viteze sunt chinezesti copiate dupa honda F501 dar care sare pe la 4500Ron.Oricum daca te decizi pentru loncin mai e o varianta (tot chinezeasca de 7 CP  acelasi producator chinez care face si loncin dar alt distribuitor si cu remorca,roti de fier,roti de cauciuc mari,rarita,plug si prasitoare la 4450Ron) daca te hotarasti pentru astea chinezesti mai rentabil e asta

#2927
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
@catalinpadurariu: Parerea mea este sa nu cauti sa ai un utilaj universal la bani putini. Adica, daca vrei sa sapi, sa bilonezi, sa scoti cartofi, sa prasesti insa nu sa ari ia-ti acea Husqvarna. Nu zic ca nu e bun Loncinul dar de arat nu cred ca vei ara prea bine nici cu el. Dar asta depinde si de pamant. Daca te straduiesti un pic, poti freza direct, fara sa mai ari, insa doar cu 4 sape si vei vedea ca merge foarte bine. Ma refer la gradina. Ca, daca te gandesti ca vei ara pe la vecini cu oricare dintre ele iti faci iluzii. Motosapele sunt bune pentru sapat si alte lucruri marunte dar destul de solicitante in jurul casei sau chiar pe suprafete mici in camp. Dar atat. Daca vrei sa ari, atunci iei un Dong Feng (care nu e copie ci tractor monoax chinezesc) si ari pe la vecini ca sa faci bani. Daca vrei pentru tine acasa, atunci ti-as recomanda acea Husqvarna care este arhisuficienta pentru un pic de vie, cartofi, porumb etc. In orice caz, nu-ti recomand sa iei o motosapa pe ax melcat si nu-ti recomand sa iei o motosapa fara viteza inapoi, oricare ar fi marca acesteia. Daca-ti permite bugetul si vrei totusi sa ai un motocultor cu care sa ari, iti pot recomanda acesta sau chiar acesta. Daca vrei doar pentru treburile de pe langa casa, cred ca Husqvarna aceea e optiune foarte buna si chiar potrivita. E doar parerea mea. Decizia TREBUIE sa o iei singur.

Edited by predrag80, 07 October 2011 - 20:31.


#2928
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.10.2011
Parerea mea e ca diferenta intre o motosapa (unde nu se pot atasa accesorii cum ar fi plug,prasitoare,remorca) si motocultor o face chiar cutia de viteze.la unele motosape se mai poate atasa un reductor care micsoreaza viteza de deplasare si mareste puterea,la acelea unguresti,dar sunt de aceeasi parere ca sunt cu multe probleme la ele,la transmisie in primul rand si datorita faptului ca sunt mult prea usoare pentru arat,prasit,remorca.Din ce stiu la Husquvarna nu axista aceste reductoare iar viteza o sa fie cam mare si puterea cam mica.Oricum motosapele dau randament decat la sapat.Dong Feng-urile sunt tot copii dupa acele mini tractorase japoneze pe 4 roti dar pe la 7800Ron e deja Honda F720 de (5,5CP dublu reductor,priza de putere si 6 viteze inainte si 2 inapoi) unde calitatea e alta.Acum depinde de bugetul fiecaruia.Oricum nimeni nu s-a plans de astea chinezesti cu cutie de viteze si parerea mea e ca merita chiar daca durata de viata e la 2/3 din durata de viata a unui utilaj profesional honda pretul pieselor de schimb e la nici 1/3.Si stiu ce vorbesc ca ma ocup cu service-ul la amandoua.

#2929
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,598
  • Înscris: 31.01.2010

View PostBogdan_AGRi, on 8th October 2011, 12:53, said:

Dong Feng-urile sunt tot copii dupa acele mini tractorase japoneze pe 4 roti dar pe la 7800Ron e deja Honda F720 de (5,5CP dublu reductor,priza de putere si 6 viteze inainte si 2 inapoi) unde calitatea e alta.Acum depinde de bugetul fiecaruia.Oricum nimeni nu s-a plans de astea chinezesti cu cutie de viteze si parerea mea e ca merita chiar daca durata de viata e la 2/3 din durata de viata a unui utilaj profesional honda pretul pieselor de schimb e la nici 1/3.Si stiu ce vorbesc ca ma ocup cu service-ul la amandoua.

Am si eu o intrebare , ai pus mina pe un tractoras ca ala din din link sau doar asa din bibliografie??
Nu prea este nici o potrivire cu F720.
Eu am un test simplu la astea , incerca sa vad daca pot sa`l tin pe beton.
Un Ruris 750 il tin fara sa ma fortez prea tare , o Honda 720 precis nu`i mai grea decit Rurisul si
din punctul asta de vedere tractiunea e cam la fel.
Am incercat eu si la ala verde da nu am nici o sansa, are 300Kg +.
A tras un 4x4 de 2T fara nici o problema.

Grig

#2930
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
De ce daca scrie pe Honda este profesionala iar daca scrie Dong Feng nu e ? Oricum chinezul ala ingroapa patru Honde profesionale pana isi va da duhul.

#2931
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Cred ca @Bogdan_AGRI a dat cu parerea insa fara cunostinta de cauza. Am vazut Dong Feng sub multe denumiri pentru multe piete de desfacere insa o Honda asemanatoare macar, nu. Si, intre 5,5 CP de la Honda si 16CP de la Dong Feng e o diferenta de la cer la pamant. Mai ales la banii aia.

#2932
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Ce nu stie multa lume este ca Dong Feng este o victima a propriului suces. Adica motocultoarele lor sint clonate la greu de compatrioti lor si e tare greu sa gasesti unul original sau macar o copie reusita.

#2933
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.10.2011

View PostIon_Bumbu, on 8th October 2011, 18:54, said:

Am si eu o intrebare , ai pus mina pe un tractoras ca ala din din link sau doar asa din bibliografie??
Nu prea este nici o potrivire cu F720.
Eu am un test simplu la astea , incerca sa vad daca pot sa`l tin pe beton.
Un Ruris 750 il tin fara sa ma fortez prea tare , o Honda 720 precis nu`i mai grea decit Rurisul si
din punctul asta de vedere tractiunea e cam la fel.
Am incercat eu si la ala verde da nu am nici o sansa, are 300Kg +.
A tras un 4x4 de 2T fara nici o problema.

Grig

Ce-i drept,Dong Fengul nici nu am apucat sa-l vad si nici nu neg diferanta intre puterea unui Dong Feng de 16 cai si Honda de 5,5 cai dar incearca sa faci acelasi lucru si cu F720 si te asigur ca vei ramane surprins.Nu se poate compara rurisul cu Honda F720 la forta,consum,nivel de zgomot sau calitate.singura bila neagra ramane pretul pe care putini ni-l putem permite dar pentru cine castiga bani din agricultura si cauta un utilaj care sa nu-l lase atunci cand are nevoie de el raman la parerea ca s-ar potrivi un Honda sau BCS.Dar pentru 1000-2000 m2 nu vad cine ar da 7000-10000ron cand mai simplu ar plati oameni vreo 10 ani de banii astia si tot ar iesi mai bine.Durata de viata nu este mai mare de 10-15 ani (cu cateva reparatii majore)

#2934
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
azi motosapa mea BRONTO (daia de 14 mil acu 4 ani din praktiker)a cedat .s-a incurcat in niste vine si a pocnit carterul la transmisie
cu aceasta ocazie cer ajutor celor care au respectivele piese bune......helppp.
sau spunetimi de unde sa cumpar.??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate