Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#2881
romansh

romansh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.04.2011
Salutare

Daca tot e sezonul recoltelor incerc sa  vin in ajutorul celor interesati de scosul cartofilor prin metode mecanizate.

O sa postez imagini si cateva secvente video cu un model de plug pt scos cartofi confectionat acasa. Este tras de un LC 75 si isi face treaba mai bine si mai rapid decat orice Dorel luat cu ziua. Nu taie cartofii si nu raman in pamant.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/puhH72XRsQM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by romansh, 08 September 2011 - 10:19.


#2882
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Foarte frumos plugul si sistemul de prindere. De fapt, foarte asemanator cu al meu (diferenta majora e ca al meu e vopsit si al tau nu  :D) Si acel videoclip e bun dar cam scurt. Cu toate acestea cred ca design-ul poate fi imbunatatit petru a usura munca. De aceea eu l-am modificat usor. Pune sapa in fata intinzatorului iar intinzatorul prinde-l din spate. Ai sa vezi ca nu te va arunca atata in stanga si dreapta si va fi mult mai usor de tinut motosapa si manuit plugul. Incearca si-mi vei da dreptate.

#2883
romansh

romansh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.04.2011
Vopseaua .... la iarna. Dupa ce l-am confectionat (mi-a luat cam 6 ore) l-am si pus la treaba....a scos 2 tone de cartofi.

Miscarile alea stanga-dreapta sunt pe a urma randul care nu era tocmai drept fiind facut in primavara manual, cu sapa ( atunci nu aveam masinaria ).

De mici ajustaje va mai avea parte cu siguranta .... dar 95% cam asta e. Ii voi mai suda o talpa (o sina) care va impiedica plugul sa se infiga in pamant.
Trebuia sa ii fac asta din prima dar l-am lasat asa ca sa vad cam in ce pozitie scote cel mai bine.

#2884
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
frumoasa scula....si eu intentionez sa imi confectionez una ca parca nu as da 180 de lei pe unu din magazin.
Pentru plugul din fata ai folosi ceva tabla oteloasa, sau e tabla normala?

#2885
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Pai si daca-mi fac si io unu' la fel, scot tot 2tone de cartofi? Da' n'am plantat nimic...cum as putea :huh: ?
:) Felicitari, ai facut treaba buna.
PeSe: Vezi c'avem un Dorel p'aci. :boxing:

#2886
romansh

romansh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.04.2011

View PostSAurelian009, on 8th September 2011, 14:07, said:

Pentru plugul din fata ai folosi ceva tabla oteloasa, sau e tabla normala?

Partea frontala a "mistretului" este  decupata dintr-o bucata de disc.

#2887
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

View PostSAurelian009, on 8th September 2011, 14:07, said:

Pentru plugul din fata ai folosi ceva tabla oteloasa, sau e tabla normala?

Sau poate faci rost de o sapaliga de la prasitoarea de tractor si nu te mai chinui :naughty:

#2888
costellilicamy

costellilicamy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.12.2010

View Postromansh, on 8th September 2011, 11:16, said:

Salutare

Daca tot e sezonul recoltelor incerc sa  vin in ajutorul celor interesati de scosul cartofilor prin metode mecanizate.

O sa postez imagini si cateva secvente video cu un model de plug pt scos cartofi confectionat acasa. Este tras de un LC 75 si isi face treaba mai bine si mai rapid decat orice Dorel luat cu ziua. Nu taie cartofii si nu raman in pamant.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/puhH72XRsQM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
subscriu si eu la cele spuse de tine .am confectionat si eu un astfel de cutit chiar mai rudimentar decat al tau si pot spune ca era coada de babe la poarta sa vin si la ele sa scot cartofii dupa ce m-au vazut cateva cu ieseau la mine.pot spune ca fata de sapa e super usor.acu as vrea sa fac si o semanatoare de cartofi.daca are careva vre-un desen as fi profund recunoscator

#2889
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
pun un clip in care se prezinta modul de construire,,,sper sa iti fie de ajutor
http://rutube.ru/tracks/4122030.html

#2890
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View PostSAurelian009, on 14th September 2011, 12:13, said:

pun un clip in care se prezinta modul de construire,,,sper sa iti fie de ajutor
http://rutube.ru/tracks/4122030.html
Da planurile unde estem? Dar ceva schite nu am putea face rost?Cu dimensiuni,aia ne doare cel mai tare (mai ales pe mine) ca ochiometric e cam....

#2891
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
uite inca un site dar e in rusa...nu e mult explicat numai dimensiunile mari, nu sunt si cote care de altfel nu stiu de unde sa le iei numai din pdf-urile puse de tine. Acolo sunt mai multe explicatii. Daca reusesti sa ne anunti. Eu tot am vrut sa imi fac unu dispozitiv de scos cartifi(cel pus la priza de putere ) si nu am gasit un meserias care sa vrea sa il faca desi acolo am mai multe planuri si indicarii. Daca mai sunt doritori sa zica ceva si le trimit pe mail.
http://pom.inf.ua/index.html

Edited by SAurelian009, 14 September 2011 - 15:13.


#2892
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View PostSAurelian009, on 14th September 2011, 16:10, said:

uite inca un site dar e in rusa...nu e mult explicat numai dimensiunile mari, nu sunt si cote care de altfel nu stiu de unde sa le iei numai din pdf-urile puse de tine. Acolo sunt mai multe explicatii. Daca reusesti sa ne anunti. Eu tot am vrut sa imi fac unu dispozitiv de scos cartifi(cel pus la priza de putere ) si nu am gasit un meserias care sa vrea sa il faca desi acolo am mai multe planuri si indicarii. Daca mai sunt doritori sa zica ceva si le trimit pe mail.
http://pom.inf.ua/index.html
Poate reuseste careva sa ti-l faca pe asta mult mai simplu.
Eu ma gandesc (,)ca unul de tipul acesta se poate cupla la un simplu ax cu 2 roti de tractiune,2 roti dintate si un lant (sau 2 fulii si o curea) si tras de cal.Ideea e simpla dar mai greu de pus in aplicare!E vorba de mester si atelier si de raportul dintre rotile dintate (sau fulii).Iar miscarea aceea laterala transpusa in miscare orizontala (ca la ala de pe tractor) printr-o simpla biela-manivela artizanala(facuta din fier vechi),actionata direct de roata dintata(sau fulie).


L.E.Aceeasi miscare inainte-inapoi,tot biela-manivela,cu conditia ca rotile de tractiune-sprijin al utilajului sa fie MICI,biela actionind pe marginea EXTERIOARA a uneia dintre roti,astfel se poate elimina multiplicatorul,insa oscilatia va fi mica,aprox. 1-2 oscilatii pe sec.(in clip fiind frecventa aprox. de 3-5 ),in functie de viteza utilajului (sau atelajului)

Edited by alexbjorg, 14 September 2011 - 15:39.


#2893
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
pai da dar aici e problema ca acum nu prea gasesti meseriasi care sa si vrea sa faca ceva...
La motocultorul meu am priza de putere...trebuie adaptat un cardan si facuta biela manivela (munca  unui strungar, greu de gasit) ca de aia mi-am luat motocultor sa nu am nevoie de cal:D

Edited by SAurelian009, 14 September 2011 - 15:35.


#2894
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Inteleg...Naspa!Bafta!

#2895
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
acum am observat ca si tu esti din cluj....daca tot vrei sa faci aia...ai si omul care sa o faca? Poate vrea sa lucreze si pentru mine.

#2896
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View PostSAurelian009, on 14th September 2011, 16:49, said:

acum am observat ca si tu esti din cluj....daca tot vrei sa faci aia...ai si omul care sa o faca? Poate vrea sa lucreze si pentru mine.
Nu,nu am dar in Cluj sint multe ateliere particulare,in special catre Broasca Verde (Vama,catre Chinteni,era unul pe acolo pe o straduta laterala de pe sinele de tramvai,un pic in panta cum mergi catre chinteni strada era pe dreapta care avea si strung,dar acum vreo 4 ani;imi trebuia un filet nou de bujie pe oltcit ca imi tot scuipa bujia din cilindru).
Deocamdata imi bat capul ce diametru exterior are in roata dintata cu nr. aparent de dinti 35(stop-cadru la clipul tau,numarat,masurat cu liniarul,extrapolat,pentru a afla dimensiuni aparente la ala de PUS cartofi :D )

P.S.
Pls,completeaza si tu Locatia :D

Edited by alexbjorg, 14 September 2011 - 16:26.


#2897
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Optional,pentru niste dimesiuni ochiometrice,care se pot obtine ca mai sus http://www.mastercit...l=1#post2408061

#2898
costellilicamy

costellilicamy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.12.2010

View PostSAurelian009, on 14th September 2011, 12:13, said:

pun un clip in care se prezinta modul de construire,,,sper sa iti fie de ajutor
http://rutube.ru/tracks/4122030.html
domnule esti mare. exact de asta aveam nevoie.eu de cand rascolesc pe net nu am dat de aceasta prezentare.iti foarte multumesc.cand o fi gata te chem la o tuica sa-i facem inaugurarea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate