Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#2953
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 predrag80, on 13th October 2011, 09:22, said:

Alea sunt un pic mai slabe si mai usoare.
Doar din datele prezentate  pe site-uri nu putem trage concluzia ca unul este mai usor si celalalt mai greu.Poate ai tu alte informatii care nu sunt publice.Pe un site se afiseaza greutatea proprie,iar pe celelalt site se arata greutatea cu freza.

#2954
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,592
  • Înscris: 31.01.2010
Precis are Predrag !
Oricum freza aia nu are 140Kg.
Parca e de 90Kg.
http://www.df-tracto...power_81bl.html
Motorul e ceva mai mare , CHANGFA .
http://www.rotek.at/..._EN_Drucker.pdf
Aici e un manual de motor dar si mai mare.
Poate intereseaza pe cineva.
La cumpararea din Ucraina mai apare vama dar si TVA ca nu`i tara EU!
Asta mai scumpeste agregatul si asa cum a zis Bogdan e bine sa ai si o garantie desi
din ce spun cei care au ( Pufarin ) nu sint probleme cu ele.

Grig

#2955
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

 mircea11s, on 13th October 2011, 20:22, said:

Doar din datele prezentate  pe site-uri nu putem trage concluzia ca unul este mai usor si celalalt mai greu.Poate ai tu alte informatii care nu sunt publice.Pe un site se afiseaza greutatea proprie,iar pe celelalt site se arata greutatea cu freza.

Ia zi: la capacitate cilindrica precis nu te-ai uitat! Nici de acolo nu rezulta nimic? Am eu cateva lapsuzuri dar un 52cmc cred ca conteaza. Sau... pe la voi nu?! :confuzzled:

#2956
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 predrag80, on 14th October 2011, 16:07, said:

Ia zi: la capacitate cilindrica precis nu te-ai uitat! Nici de acolo nu rezulta nimic? Am eu cateva lapsuzuri dar un 52cmc cred ca conteaza. Sau... pe la voi nu?! :confuzzled:
Daca la noi conteaza ? Pot spune doar ce conteaza pentru mine ! Eu am avut o dascalita . Acea dascalita m-a invatat sa citesc enuntul problemei cu atentie pana-l pricep si abia apoi sa incep sa raspund . Daca gasesti in cele 2 randuri scrise de mine o referire la alt parametru decat greutatea ,imi voi pune cenusa in cap si voi recunoaste ca am gresit . NIMIC despre capacitatea cilindrica !Daca nici 2 randuri nu pot fi intelese (nu doar citite) imi arata ca fie EU am o mare problema in exprimare,fie  altii cu perspicacitatea .Cat timp voi mai posta pe forum m-as bucura daca macar unui singur user ii voi fi de ajutor sau daca macar o persoana va intelege ce am vrut sa spun in posturile mele . Nu ma astept sa priceapa toata lumea . La postul meu anterior am confirmarea ca macar un user a priceput ce am vrut sa spun, aducand in discutie greutatea frezei .

Cand voi gresi  - puteti sa ma trimiteti la oftalmolog sau la cursuri intensive de logica , ori alte remedii ale prostiei mele.

#2957
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Gata. Te-ai ofticat. Greu a fost sa te oftici. Nu-i bai. Iti trece. Nici eu nu am spus nimic de greutate (departe de repros) ci de capacitate cilindrica. Deci, de ce te-ai ofticat? Scopul dialogului era de a dovedi ca acel motocultor din Ukraina este/nu este mai ieftin decat cel din Romania. Eu afirm ca produsul nu este acelasi si de acolo e si diferenta. Tu, pe de alta parte spui ca nu se poate trage aceasta concluzie pe baza specificatiilor tehnice postate. Eu am precizat ca totusi in Ukraina se vand visine iar in Romania cirese si de aceea am punctat o diferenta clara intre acele 2 produse fara loc de alte dubii. Tu te superi, te legi de un lucru fara a tine cont de intregul context si scop al discutiei, ma jignesti si-mi tii teorii cu privire la educatie si perspicacitate. Pana la urma, cine-i cel care nu intelege? :huh:

In ceea ce priveste oftalmologul si cursuri intensive de logica sau alte remedii ale prostiei tale (afirmatii care-ti apartin), consider ca esti singurul in masura sa hotarasti daca ai nevoie de asa ceva.

#2958
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Mai incerc inca o data,poate de data aceasta vei intelege mai multe

 mircea11s, on 13th October 2011, 20:22, said:

ca UNUL este mai usor si CELALALT mai greu.
Deci nu am spus ca ar fi vorba de acelasi motocultor.Ai crezut doar ca nu am observat diferenta dintre capacitatea cilindrica a unuia si a celuilalt . Am vazut diferenta inainte de a posta . Un dascal de al meu spunea :"doar la biserica sa crezi , in viata iti trebuiesc certitudini".In acel post trageam speranta ca vei avea alte informatii referitoare la greutate care nu sunt pe site-ul din RO.

Stiu care este diferenta dintre ciresi si visini ! Intamplator !

Am invatat de-al lungul timpului sa incasez.Uneori si pe nedrept.De te consideri jignit ai posibilitatea sa raportezi moderatorului .Nu ar fi prima data cand sunt raportat .Fiecare cuvant "dascalita" are in spate un link.Nu am pus cuvintele in pagina aiurea sau sa ma "iau" de educatia ta.

Am fost suparat si pe scaiba (alo ,domnu' mai vrem sa te cetim macar din cand in cand !) si pe dorel si mi-o trecut.Si de m-oi supara si pe tine dupa o vreme imi va trece .Ca toate-s trecatoare .

Si vorbim despre motocultoare pe motosape ! Sa nu-l lasam singur pe dorel sa-si faca de cap singur pe dincolo.

#2959
ciubotaruadrian

ciubotaruadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.09.2009
Salutare!
Azi am reusit sa probez utilajul si la arat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cvwqSVGwV3k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rEA3AGLiirc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Voi reveni si cu alte clipuri,deoarece azi a plouat.

Edited by ciubotaruadrian, 15 October 2011 - 18:32.


#2960
crystachy

crystachy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.01.2010
eu sunt din  botosani.am vreo 50 km pana la siret si de acolo cred ca vreo 30 pana la cernauti.stau foarte prost cu timpul dar intr-o duminica tot trag o fuga pana acolo mai ales ca 20%din targ traieste cu produsele ce le aduc de la ucraineni si moldoveni.daca ajung aduc cat mai multe informatiipe care le voi pune pe forum.citesc aproape zilnic forumul dar nu-mi place sa postez decat daca am ceva de zis si daca cred ca ajuta pe cineva.cand mi-am luat motosapa(lc75)am citit forumul cap coada de vreo 2-3 ori

#2961
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,592
  • Înscris: 31.01.2010

 mircea11s, on 15th October 2011, 16:24, said:

Si vorbim despre motocultoare pe motosape !

Na si , care`i problema ??
Acolo s`a trecut la senilare! :D
Si pina la urma cum le despartim ca motosape sau motocultoare?
Alea cu sapele pe axa rotilor sint clar motosape.
Cele care trag freza sint motocultoare.
Da ce facem cu cele care au sape , au priza de putere precum si freza tractata?

Grig

#2962
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

 mircea11s, on 15th October 2011, 17:24, said:

Mai incerc inca o data,poate de data aceasta vei intelege mai multe

Scuze, dar tot nu te inteleg ce vrei sa demonstrezi. Si deja suntem off topic asa ca dialogul se incheie aici.  :wave:

 mircea11s, on 15th October 2011, 17:24, said:

Am fost suparat si pe scaiba (alo ,domnu' mai vrem sa te cetim macar din cand in cand !) si pe dorel si mi-o trecut.

Da crezi ca lor le-a trecut?  :closedeyes:

#2963
costellilicamy

costellilicamy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.12.2010

 crystachy, on 15th October 2011, 20:09, said:

eu sunt din  botosani.am vreo 50 km pana la siret si de acolo cred ca vreo 30 pana la cernauti.stau foarte prost cu timpul dar intr-o duminica tot trag o fuga pana acolo mai ales ca 20%din targ traieste cu produsele ce le aduc de la ucraineni si moldoveni.daca ajung aduc cat mai multe informatiipe care le voi pune pe forum.citesc aproape zilnic forumul dar nu-mi place sa postez decat daca am ceva de zis si daca cred ca ajuta pe cineva.cand mi-am luat motosapa(lc75)am citit forumul cap coada de vreo 2-3 ori
salut.si eu sant din botosani .daca ajungi cumva la cernauti te rog intereseazate de pretul unui agregat de plantat cartofii.unul cat mai mic.si daca nu te superi de unde din botosani? eu sant din stancesti com . m. eminescu.

#2964
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Am fost ieri la Romexpo si cum sa nu trec putin si pe la Indagra. Ce am vazut interesant a fost un stand expozitional a firmei Gardelina din Bacau parca care importa toate motocultoarele si sculele pe care le vedem la Rusi. Si cositoarea cu 2 tambururi pentru motocultor, comosape si motocultoare. Bineinteles ca spuneau ca sunt de fabricatie ruseasca dar erau chinezesti. Insa accesoriile erau foarte faine.

#2965
crystachy

crystachy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.01.2010

 costellilicamy, on 20th October 2011, 06:46, said:

salut.si eu sant din botosani .daca ajungi cumva la cernauti te rog intereseazate de pretul unui agregat de plantat cartofii.unul cat mai mic.si daca nu te superi de unde din botosani? eu sant din stancesti com . m. eminescu.
eu sunt din hudesti dar stau in darabani.in legatura cu drumul la cernauti...stau f prost cu timpul.dar trebuie neaparat sa-mi fac timp intr-o duminica

Edited by horia66, 20 October 2011 - 21:42.


#2966
romansh

romansh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.04.2011
Salutare...

Are cineva o schema a transmisiei de la LC 75 ???...sau a desfacut cineva carterul transmisiei pe lant ????

As vrea sa stiu daca axele planetare sunt independente sau fac corp comun. Stiu ca nu are diferential dar l-a bagat taica'miu la arat si mi-a zis ca la un moment dat roata din stanga s-a oprit iar cea din dreapta patina.

Stie cineva cum e prins pinionul pe axele planetare ???......ii da voie sa patineze pinionul pe una din planetare daca se ajunge la un punct de rezistenta critic ???

Edited by romansh, 23 October 2011 - 19:24.


#2967
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
E un singur ax planetar nu are cum sa se invarta numai o roata iar daca ai fi cautat ai fi gasit schema pe net sau aici pe topic postata de mine.

#2968
romansh

romansh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.04.2011
Pune un link ca nu gasesc....

#2969
mhdraghici

mhdraghici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2010

 romansh, on 24th October 2011, 13:48, said:

Pune un link ca nu gasesc....
banuiesc ca piesa asta s-a rupt, uite un link;
http://www.alibaba.c.../showimage.html

Edited by horia66, 25 October 2011 - 21:03.


#2970
romansh

romansh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.04.2011
Nu cred ca s-a rupt ceva....el functioneaza cum trebuie...doar ca mi s-a zis ca o roata la un moment dat statea pe loc iar cealalta patina.

Profilul axului din imagine pare a fi un patrat...la al meu e hexagon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate